HET ROODE VAANDEL. MARKTBERICHTE N die den zeeman den eigen avond opspoorde en inlichtingen inwon. Nu bleek, dat het voor geven van aangemonsterd te zijn onwaar was en dat de man de betrekking van waker op bet genoemde schip had bekleed, waarvoor hij bedankt had. Op uitnoodiging van de politie deed hij be reidwillig weder afstand van de kleederen; bet geld was, zooals licht te begrijpen is, reeds verteerd. De chevalier d'industrie werd, als zon der geld of middel van bestaan, door de politie opgenomen en over de grenzen naar zijn vader land België, gebracht. De paarden die op de Nederlandsehe harddraverij te Parijs op 1 en 3 October zullen mededingen, zijn heden te Amsterdam met een extra trein verzonden. Do harddraverij onder den man zal plaats hobben op 1 October, terwijl die met sjeczen op 3 October, beiden namiddags te twee nur, bepaald is. Aan deze wedstrijden zullen de volgenden paarden deelnemen: Wilhelmina, van H- van Haren, te Am sterdam, pikeur P. KoekSophia, van J. Zeehandelaar, te Amsterdam, pikenr A. de Graaf; Zebra, van A. Jurgens, te Oss, pikenr J. de Boer; Graaf Adolph, van G. Sevenhuysen te Warmenhuizen pikeur W. do Boer; Sophia, van Jhr. L. P. Quarles van UfFord, te Loosduinen, pikour J. Koster; Prinses, van P. Smit Jr, te 81ikkorveor, pikeur P. van SantenLa Yitesse, van J. Smits, te Dubbeldam, pikeur A. de Koning, en Koningin, van G. Rees, te Dordrecht, pikeur P. Langend&m. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Matseile een magazijn van lompen verbrand, waarvan de loodsen en andere gebouwen te zamen 6ooO vierkante meter besloegen. Het woonhuis des eigenaar, de bureaux, alles is vernield, de schade wordt op 1,200.000 fr. ge raamd. Men verkeerde gedurende den brand in grooten angst, want op 200 meter afstands lag een kruitmagazijn, waarin i5o,ooo kilogram buskruit. Te Tienhoven, bij Aineide, zat jl. Dins dagavond eene vrouw niet haar zuigeling op haar schoot, terwijl twee andere kleine kinde ren sliepen, en haar man bij zijne familie in eene aangrenzende woning was, alleen in huis. toen eensklaps een persoon, die zijn aangezicht had zwart gemaakt, de deur inkwam en zei: «geld of ik steek je dood!» De zeer ontroerde vrouw moet hem gewezen hebben op eene lade boven een kastje waarin geld lag, maar vluchtte aan stonds weg. Toen slechts enkele oogenblikken daarna de vrouw met haren man terugkeerde vonden zij de lade opengeschoven, een boekj waarin een bankbiljet van f 25 lag en twee Rijksdaalders Ier uit genomen. De overlaat had natuurlijk het hazenpad gekozen. Zeer wenschelijk is de ontdekking van zoodanigen booswicht. Terwijl men Woensdagmiddag aan het Kralingsclie Veer te Rotterdam bezig was met het laden van ijzerwerk in een stoomboot op Amsterdam, brak de mast. De machinist, die aan de lier stond, sprong ijlings den wal op, maar kwam tusschen eeuige manden terecht, die flesschen gevuld met vitriool inhielden. Een der flessen brak, waardoor de machinist ernstige brandwonden bekwam. Hij sprong hierop te water en werd met moeite gered. Hij is later naar Amsterdam vervoerd, waar hij te huis behoort. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 24 tot en met 26 Sept. 187S. Geboren September. Anna Maria, dochter van Jacobus Kruijer en van Jantje Bekker. Ondertrouwdgeene. Gehuwdgeene. Overleden: geene. Schagen 26 Sept. aangevoerd 25 Paarden f 60 a 275 25 Veulens f 100 a 160; Ossen f a 6 htioren f 120 a 190; 70 Geldekoeijon 180 a 220; 25 vette dito. f 220 a 300 25 Kalikooien f 260 a 29015 Vaaraen f90a 120. 8 Nuchtere kalveren f 11 a 20; 6 Rammen f 60 a 70; 500 magere Schapen f 22 a 31; 700 dito vette f30 a 37,Overhouders f a150 Lam moren f 17 a 24.6 Bokken en Geiten, f 2. a 7; 30 magere Varkens f 9 a 25, 60 Biggen f 3 a 7.— 20 Konijnen 10. a—75.; 50 Kip- f0.50al.75; Eenden f a 10 Duiven f 10 a f 25. 250 Ki ogr. Boter f 1.20 a461. 115 Kaas por kilogr. f 30 a 50.2000 Kip eieren 3.50 a 3.75 Eend a Uitgeest 25 Sept. De aanvoer en besteede prijzen ter markt vin heden waren als volgt: 6 Koeien f 115 a f 300 Paarden f a nuchter Kalf f a 202 Schapen f 10.50 a 37; Lammeren f a per stuk; vette Varkens ct. per kilo. 13 Biggen f5.50 a 13; 213 koppen Boter [van 0.65 kiloJSO a 0.95; 425 Kipeieren 3.75 a 4.25 per 100 st HOORN, 26 Sept. KaasTer waag gewogen 285 stapels, wegondo 75893 kilo. Hoogsto prijs; kleine Hooi-f id. Gras-f 36.Commissie id. f33. per 50 kilo. DELFT, 26 Sept Do prijzen Tan Boter op do beden gehouden markt waren 64.a 76.per kw vat 1.60 a 1.90.ger kg. Aanvcer: p,3 kw. 78;18 on Rl31[16 v. wogende te zamen 16870 kg. AMSTERDAM, 26 Sept. Do prijzen dor aardappelen waren heden als volgt: Noordwijkor Zand fu fHillegommor dito f3.a 4,25. Gold Stoelen- matterr. fa dito rondo Wolkammers f 3 25 a dito Eng. f2.75 a 3.40. dito Cardonnersf 2.10 a Friesche Jammen f 3.a 3.60; dito Engelsch0 f 1.90 a 2.20, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,25 a f 4.50, dito Flakkeesche f a Nijmeegsdi0 blanken f2 a2.10; Saksische f3.40 3.70; Beverwijkcr f 4.25 a 5-35, Katwijker Zand f4.80 a. 5.50 Aanvoor iets beter handel in Zeeuwsche on Friesche levendige Goldersche gering. Tarwe op levering f 1 lager. November f 273. Rogge op levering weder iets lager. October f147, 146, 145 Maart f 157, 156. Koolzaad, Raap cn Lijnolie zonder handel. Ansjovis onveranderd. wenschte ie onderzoeken. Zij werd bleek en wankelde, doch werd de kamer binnengebracht en weldra hoorde men haar vreeselijk gillen. Een ambtenaar naderde den van schrik schier waanzinnigen echtgenoot en fluisterde hein in: «dank u, het is een goede vangst. De smokkelaarster gaat naar de gevangenis totdat de groote boete betaald is, waarvan gij als aanbrenger de helft krijgt" Een jonggehuwde vrouw, wier man nu en dan zeer laat thuis kwam, nam zich voor om hem van die gewoonte te genezen. Toen hij op zekeren avond laat arriveerde en voor de gesloten kaïnerdeur stond, fluisterde zij door het sleutelgat: «hen jij het Jan?« Jan was evenwel niet de naain van haren echtvriend, die sedert dien avond vroeg te huis komt, en 1 slaapt met een revolver onder zijn hoofdkussen en éen oog open. Op de tentoonstelling te Parijs wordt een liorologe vertoond dat elk uur een schot lost. De oppasser weet dienaangaande niets anders inede te deelen, dan dat het geschiedt om den tijd te dooden. Men schrijft ons uit Barsingerhorn. Den 1 sten October aanstaande zal onze plaats genoot Johannes Visser, brievengaarder en brie venbesteller alhier den dag herdenken waarop hij a5 jaren geleden in betrekking is gekomen bij het Postwezen in de gemeente Barsingerhorn c.a. waar hij nog steeds met goede trouw en behartiging van onverdroten pligtbesef werkzaam is. Zijne vroegere en tegenwoordige plaatsge- nooten zullen, wij twijfelen er niet aan, hem op dit in dezen tegen woord igen tijd zoo zeldzaam voorkomenden feestdag van hunne belangstelling doen blijken, Den verdienstelijken secretaris der commissie voor de collectieve inzendig van land- en tuin- bouwvoortbrengselen op de wereldtentoonstelling te Parijs, den Heer P. F. L. Waldeck, te Loos- duinen, is namens de verschillende Nederland- sche Landbouwmaatschnppijen aangeboden een smaakvol middenstuk op zilveren voet en rijk met zilver versierd. Op het voetstuk zijn twee schilden aangebracht, op het een is de reden van dit huldeblijk ver meld, terwijl op 'het andere de verschillende attributen enz. van den landbouw zijn voorge steld. Zaterdag ochtend vervoegde zich te Middel burg bij v. S. handelende in gemaakte kleeding- stukken, een zeeman, die,' Voorgevende te zijn aangemonsterd op het aldaar in hetdroogedok liggende driemastschip Ring of Algeria, zijne garderobe, die niet in den hesten toestand ver keerde, wenschte te vernieuwen. De winkelier leverde hein daarop niet alleen een volledig stel boven kleederen en een paar laarzen, maar voegde daar nog een hoed en een parapluie bij, die hij zich eerst bij een anderen winkelier aanschafte. Zelfs nog eenig geld werd door hein aan zijn goeden klant geleend, een en ander een bedrag van ongeveer f 80 uitmakende, waarna de zee man een logement opzocht. Van S schijnt echter 's middags achterdocht te hebben gekregen, en wendde zich tot de politie, IV. Neon, noen! hernam de dochter mot vastbera denheid; te-kc-n niet, vader; hot is beter dat ik sterf. Maar hoe verhevener doze zelfopoffering was, hoe minder de burger die kou aannemen. Hij toekende blindelings alles wat Villars hem voorlegdo, en zijne dochter werd bezwijmende weg gevoerd, om, zooals haro cipiers lagchendo zeiden, bij de eerste gelegenheid wéér terug te komen. Zoo gingen er verscheidene weken voorbij. Iu naam van den verschrikkolijken Desmarais, wor den de kasteelen Trompette en Ha geslecht, en de thwonors van Bordeaux zonder genado door zware belastingen gedrukt, om er hunne onderdrukkers mde te wapenen en to betalen. Bij elk nieuw decreet weigerde do koopman te teekenen om zich te verzekeren, dat zijne dochter nog leefde. Om aan zijne confraters het voorbeeld te geven, deed men hem aan zjjne bedienden het bevel zenden om al het geld, dat zij in kas hadden, in die der Ormée te storten. Dit, helaas! kostte hem het minst, maar voerde do verfoeijing van de gansche stad ten toppunt Hij zelf was er getuige van, dat was zijne grootste foltering, als men hem eiken dag rond voerde onder zijn rood vaandel, met zijne onafscheidbare wacht, midden door de van afschuw leeg wordeode straten en der verschrikte aangezigten zijner vroegere vrien den. Te vergeefs wilde hij doen begrijpen dat hij nog steeds de goede Desmarais was. Hij hoordo de sraate- lijkste smaadredenen over zijn grijs hoofd, zijn zacht moedig gelaat, zijn goedigen blik. Zelfs zijne tranen noemde men krokodillen-tranen. Welke atschuwelijke hervorming! finisterdemen elkander in het oor. Hij luistert zeifis niet meer naar de stem des bloeds. Hij heeft zijne dochter als ver dacht doen gevangen nemen, en hg zal haar dooden even als Brutug deed! De vermaardheid van den wreeden president ver spreidde zich door Guyenne, door Frankrijk on zelfs door Europa. In den Louvro beraadslaagde men over do middolen om dezen nieuwen tijger, die vroeselijkor was dan al do Frondeurs to zamen, te temmen. De schrik stoog zoo hoog, dat Villars, eene reactie vreczende, het brave mannctjo (zoo noemde hij hem) niet moer dnrfde vortooneu, on weder tot Dure-Teste zocht te naderen. Deze had hem verstandigorwijzo zijn gang laten gaan, terwijl hij zich van zijn kant van de prinsen verzekerde en Lenet en Condé raadpleegde, Condé antwoordde aan Lenet .dat men tot clkon prijs de zijde der sterkstee moest houden, en de Ormée zich zclvon moest doen verslijten, door er de gezeten bur gers in to drijven, om haar to verdoelen en to doen uit een gaan." Do prinses volgde dozen raad en riep Villars en Dure-Teste in hare omgeving. Maar Conti en movrouw de Longnevillo, die verschrikt waron, dachten aan niets audors dan om zich tegen den afschuwelijken Desmarais te verdedigen. Het denkbeeld alleen van hot stadhuis te gelijk met zulk een geosel to bewonen, deed hen in voortduren- den angst verkeeren. Zjj zagen hom in hunne droomen, met een zwaard in de vuist, mot vlammcndo oogen, even als een engel der verwoesting. Zij maakten met de aanzienlijke burgers cn do overblijfselen van het parloment, een complot tot redding, dat op zekeren ochtend uitbarstte, na de afkondiging eener nieuwe acte van verbanning door Desmarais uitgevaardigd. Bijna de gansche jongelingschap van Bordeaux kwam de Órmée gewapenderhand in het stadhuis aanvallen In do hitte van hét gevecht zouden Conti en zijne zuster eene deur voor de aanvallers openen. Maar Dure-Teste, in wiens kraam dit niet te pas kwam, kreeg de lucht van die zamenspanning en nam met Villars den geesel van Bordeaux weder ter hand. Dit was het groote middel om eensklaps al de sol daten van het roode vaandel, waarvoor Desmarais de verpersoonlijking van onoverwinlijke stoutmoedigheid was, te verzamelen. Eene uitbarsting van decreten door den koopman geteekend steeg uit het stadhuis op, als uit een in werking tredenden vulkaan Allo goedo burgors kregen bevel om toe to snellen tor verdediging van de Ormée. Met den dood werd ieder bedreigd, dio wei gerde dozen vaderlandschon pligt te vervullen. Eene menigte gevangeneraingen haddon er plaats van al de flaauwhartigon en verdachten en in de cersto plaats van Conti on mevrouw do Longueville, enz. enz. Dure-Teste belastte zichzelven met de in hechtenis neming dezer laatsten; en de tranen der hertogin, toen hij haar hot vreeselijk, door do ondorteekening van Desmarais vlammende papier vertoonde, wreekten hem dubbel over de vrooger vau haar ondergane beleed iging. Hij liet do trotsche heldin halfdood als gevangene in hare kamer, ouder bewaking der maiineu, waarop hij het best vertrouwen kon, achter. Daar de belegering van het stadhuis, in woérwil der proclamatiëu van den burger en van den moed zijner soldaten, nog aanhield, werd de volgende ken nisgeving, als een eindstuk van een vuurwerk, uit do vensters van Desmarais afgekondigi. Ditmaal 3prak de ontembare president zelf. Als ik tot mijne laatste verschansingen word terug gedreven, zeide hij, dan waarschuw 'ik mijne overwinnaars, dat zij, zoodra zij het stadhuis binuen- tredon, er mede cn met mijzolven in do lucht zullen vliegen, want dan steek ik eigenhandig het kruid in de kelders aan! Geteekend Desmakais. Oordeel welke moeite men moet gehad hebben om don braven man die regels te ontrukken en hoe vaak men daarvoor op zijne welbeminde Angélique had moeten aanleggen. Het gevecht vertraagde, maar word weldra weder met vernieuwde woede hervat, daar de vrienden even als de vijanden van den president zwoeren zich tot de hoogte zijner heldhaftigheid te verheffen. Middelerwijl was hij met zijne dochter en zijne ©ere wacht, de eenige getuigen dezer onbeschrijfelijke co- niedie, en van zijne onuitsprekelijken angst, alleen. Bij eiken doodskreet beefde de woeste tiran van vreesbij elk geweerschot viel de aansteker van het kruid in zijne leuningstoel neder. Hij herwon nog slechts van tijd tot tijd den moed om zijn kind to

Schager Courant | 1878 | | pagina 2