§1 MRMJIMK A3*lBftl*BI» Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. weten, het huwelijk in Jannarij zal ge de ten worden. Uit Sneek wordt ons gemeld Voor een paar weken moet dicht hij deze gemeente eene brutale aanranding hebbenplaats gehad, die eerst sedert weinige dagen is uitge lekt. Een boer nl.die in eene herberg alhier meer gebruikt had dan wenschelijk was. en toenj, naar het schijnt, duidelijk had laten merken dat hij nog al aardig geld hij zich had, werd na het sluiten van de herberg door een vijltal jongelieden achtervolgd en op den Lemster straat weg van zijn geld beroofd, zelf wilde hij, naar men beweert, de zaak geheim houden maar zij moet uitgelekt zijn door een schipper, wiens knecht onder de aanranders behoorde en de ge- heele. geschiedenis aan zijn haas heeft verteld. Deze laatste moet daarop de politie hebben ken nis gegeven van hetgeen er gebeurd is. De tafereelen, die van het woeden der ge le koorts te Memplris worden geschetst, zijn hartverscheurend. De eigenaardige lucht dier ziek te kan men, zoo wordt verzekert, reeds op drie uren afstand ruiken. Alle zaken staan stil, de banken zijn slechts een uur open. Lijkwa gens en dokters-koetsen zijn de eenige rijtuigen die men op straat ziet. s' Nachts worden teer tonnen gebrand voor de huizen, waar lijken moeten weggehaald worden; over dag wordteen roode lap uitgestoken, maar vele sterven verla ten en hun lijken worden eerst later ondekt. Vagebonden gaan dikwijls in de ledig staande huizen en stenven er, andere vindt men dood op straat. liet begraven gaat zoo snel mogelijk. Een vierde van de gestorven zijn kinderen. Het bestuur der stad is geheel gedesorganiseerd; het gepeupel is meester. Door dood en vlucht is de bevolking van 40»000 °P 35oo verminderd; van deze is de helft ziek. Negers en ander gespuis rooft en steelt; de verlaten winkels worden openge broken. Te Nieuw-Orleans bedroeg 5 Oct. het aan tal sterfgevallen aan de gele koorts 3oo6 dat der aangetasten 9913. Te Memphis had men gedurende de laatste 24 uren nog 43 sterfge vallen aan die ziekte. Zekere dokter Paulhamus had twee groote adders van de gevaarlijkste soort gekocht, met het doel die aan den dierentuin te Philadelphia ten geschenke aan te bieden. Hij bewaarde die in een pot, zorgvuldig met een metalen deksel ge sloten. De pot stond op een kast in een hoek van des dokters studeerkamer.Deze kwam s'avonds met zijn dochter van de wandeling en ging naar zijn studeervertrek 0111 een recept op te schrij ven. Een steenuil kwam door het geopende ven ster binnen, wierp de brandende kaars omver en brak glazen en fleschjes. De docter stak de kaars weer aan; plotseling hoorde hij een vrees lijken gil de uil had de pot gebroken en de adders waren ontsnapt een daarvan had zijn dochter in de kuit gebeten. Alle tegengift was te vergeefs; in twintig minuten van vreeselijk lijden gaf het jonge meisje den geest. Voor eonige weken werd een nieuwgebouwd raadhuis op eon dorp nabij Parijs in gebruik geno men. Do burgemeester maakto bij dio gelegenheid be kend, dat hij 500 francs zou schenken aan hot eerste bruidspaar, dat zich alleen burgorlijk zou laten hu wen. Tot heden is er niemand verschenen. Door den heer W. J. Wisse, onderdirecteur bij do rijkstelegraaf en posterijen to 's-Gravenhage, is bij ceiiigo gemeentebesturen aanvraag eed aan voor con cessie tot den aanleg en de exploitatio eeno openbare el' ctrische verlichting, tor vervanging van het voor bot meorondeel in ons land in gebruik zijnde kool gaslicht en volgens een procédé, dat sedert eeuigen tijd vooral in Frankrijk voor verschillende doeleinden met succes in toepassing is. 1. nij zal verdrinken! bij is verloren! Hot is een Pers! Ziet, hoe bij zwemt, die ketterschc hond Ja, maar hij kent den tegenstroom aan de kust niet.. Ziet maar, hoe hij don golfslag keert. Deze opmerkingen werden gemaakt door eeno groep Arabieron, die op den oever, niet verre van do haven »an Mascat stonden. Naar hunne stem en hunne hou ding te oordeelen, toonden zij de grootste onverschil ligheid; eenigcu lagen in het zand; andereu stonden overeind, in hunne mantels gewikkeld. De ongelukkige, die met den dood worstelde, bekommerde hen niet meer, als ware het een in het water geworpen hond. Zijne boot was in de branding omgeslagen en zijn leven hing van zijne behendigheid en vlugheid af want het roer, dat hij in de hand hield, was een zwakke steun. Hij kende, zoo als een der toeschouwers opgemerkt had, den tegenstroom niet, en daar hij in de vore tusscheD twee golven zwom, werd hij onop houdelijk onder de over hem heen slaande golf, die naar den oeTer rolde, begraven. Bij elke overstorting scheen hij moed en kracht te verhezenhij kwam wel is waar weder boven, maar was geheel bedweimd en uitgeput. Weldra zou de voorspelling van de Ara bieren vervuld zijn geworden, zoo niet plotseling ten nieuwe toeschouwer verschenen was. Het was een jongeling van omstreeks 18 a 20 jaren, volgens zijuo Op tle najaarsveemarkt te Pitrmerentlden 14 dezer gehouden, waren aangevoerd 2204 Run deren, waaronder veel jong vee; de handel was vlug en de prijzen hoog; er waren veel koop lieden doch weinig buitenlanders. Het voorloopig Centraal station te Am sterdam, dat Zaturdag is opgeleverd, werd Zondag door duizenden en duizenden Amsterdammers bezocht en ieder roemde als om strijd de doel treffende inrichting van het gebouw. Zijn wij goed ingelicht, dan is reeds Dingsdag avond hel station aan de Willemspoort gesloten en vangt Woensdagmorgen de dienst op het nieuwe sta tion aan. Donderdagavond zijn uit de woning van J. de W. te Ameide, die met zijn gezin de ker mis was gaan bezoeken, door middel van bui ten en binnenbraak. eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Reeds den volgenden morgen werd bekend dat den vorigen avond door 2 personen uit die gemeente hij enkele ingezeten een van de vermiste voorwerpen, zijnde een horloge, te koop was aangeboden, doch daarin niet geslaagd waren; bij verder onderzoek is toen gebleken, dat door een hunner het ont vreemde inmiddels te Schoonhoven reeds was te gelde gemaakt, waarop beide verdachten door de politie in verhoor en de door hen verkochte voorwerpen in beslag zijn genomenin plaats nu, zooals hun doel bleek te zijn, van de alzoo verkregen gelden eens pleizierig kermis te hou den, zijn beide beschuldigden Zaterdag morgen gevankelijk naar Dordrecht getransporteerd. Do trein van Zutfon, welke Zaterdagavond ton 10 u. 5 min. te Arnhem moest aankomen is, tenge volge van het ontsporen van een dor waggons te Goor, oorst ton 11 u. 45 min. goarriveerd. Uit hót leven van den bekenden keulschen ban kier Abraham van Opponhoim, die dezer dagen, met achterlating van oen vermogen van 30 millioon Mark, is overloden, wordt de volgende episode verhaald. Hij had een prachtig landgoed aan den Ilijn gekocht en woonde daar ook. Vlak er naast lag een kleine be zitting, welko eigenaar zich in het hoofd had gesteld, dat do baron haar hom moest afkoopen. Inderdaad was do bankier daartoo wel genegen, doch do koop prijs dien de eigenaar vorderde was in do verste verte niet in ovoreonstemming met de waarde, waarom de onderhandelingen werden afgebroken. Wat deed nu de man, dio zoo gaarne goedo zaken met zijn pand maakto? Ilij zetto eene kloino kroog op, met het schild: „I11 Abrahams schoot."'Dat was don ban kier toch al to erg en woldra kocht hij de kleine posessie voor eon te veel hoogon prijs. Omtrent do gevangonoming von do vronw on dochter (13 jaren oud) van con stationschof in Zee land (te Kruiningen), wordt ons medegedeeld, dat con groote menigte vermisto goederen waaromtrent vroeger vorgeefsche nasporingen gedaan waren thans door do politie in do woning van den stations chef (nu ontslagen) in beslag is genomende voor raad was zóó groot dat eeu groote kar daarmede overvol geladen was. Onder hot gevondene bevindt zich ook oen zak met appelen, dio daags vóór do ontdokking van elders vorzonden, maar gedurondo hot transport vermist werd cu vool tot do ondekkiug moet hebben hij gedragen Dc Vlissingsehe Courant meldt: »Eene alhier woonachtigedaine, de echtgenoote van den len officier der mailboot Prinses Marie, den 3oen October jl van Rotterdam naar Vlis- singen per spoor reizende, ontdekte bij aankomst alhier, dat uil een harer koffers 5 zilveren eet lepels ontvreemd waren. De kolfer was kruise lings met eeu stevig touw vastgebonden en ge sloten met een dubbel slot.» Naar wij vernemen is deze ontvreemding reeds hij de politie hekend en het voorwerp harer nasporiugen. Er schijnt reden te bestaan 0111 te veronderstellen dat deze dief zich niet op het kleeding en zijn gelaat insgelijks een Arabier, maar van een anderen stam dan do vorigen, die uit de naaste stad Mascat afkomstig waren. Zijuo heldere gelaatskleur, zijne sterker uitkomende trekken, zijne zwarte, vonkelende oogen, de mannelijke kracht van zijn donker schoon gelaat, do gestreepte shawl van zijde en boomwol, waaruit zijn tulhand bestond, do lange karabijn op zijn schouder, alles kenmerkte den Bedouin van den stam van Johassam, dien beroemden zeeschuimer van de Perzische golf. Hij was in een zwart-kemelsharen mantel gewikkeld, en onder dien mantel hoorde men in zijn gordel wapenon kletteren. Trutsch en met rassche schreden trad hij vooruit. Toon hij van verre den zigtbaron uitgeputten zwem mer bemerkte, riep hij uit: Burgers van Mascatwaarom redt gij uw broeder niet Onzen broeder! hernam een Arabier. Bij Allah! zijn wij zonen van een hond, zoodat eeu Per» onze 1 broeder zoude zijn? Moge hij verdrinkenriep een ander. De zee is nog een te prachtig graf voor hem. Hij moet Ali, zijn Iraan, aanroepen; mogelijk komt deze van Kerbelah, om hom te helpen. Het is een parelvisscherziethoe hij duikt Deze scherts werd met een schaterend gelach tóe- gejuicht, maar de Johussamiet fronste de wenkbraau- wen. Hij stond eene wijl onbewegelijk en bewusteloos- men hoorde hem mompelen: Beter behouden dan vernietigen. Ik heb u niet gehoorzaamd, vader' ik heb gedood, waarom zoude ik niet leven gevenEen Pers voor een Mohassani, dat is leven om leven gedeelte Roosendaal Vlissingen, maar elders bevonden heeft. Bij het onderzoek der diefstallen aan het station te Kruiningen is overigens gebleken hoeveel er nog gestolen wordt, waarvan nooit een woord gerept wordt. Er komen nu allerlei diefstallen aan 't licht, waarvan men nooit iets vernomen zou hebben, indien de door ons me degedeelte appelen diefstal niet op 't spoor der Kruiningsche dieven-inrichting gebracht had. De veronderstelling schijtit gewettigd, dat het tegen gaan der spoorweg-dieverijen vrij wat verder gevorderd en vrij wat gemakkelijker zou zijn, indien niet helgrootste deel der bestolene fegen de moeite opzag om dadelijk zijne ervaring, Hetzij in de dagbladen hetzij rechtstreeks, ter keunis vau de politie te brengen. Men zwijgt, of iaat verscheidene dagen tusschen den diefstal en de aangifte verloopen, en maakt daardoor aan de politie, die vaak alleen door het ver eenigen van verschillende opgaven eeu spoor moet machtig worden, de vervulling harer taak onmogelijk. Zoolang deze hebbelijkheid van tal men en berusten niet overwonnen is, mag ook veilig aangenomen worden, dat het niet moge lijk zal zijn de spoorweg-dieverijen uit de wereld te helpen. Yrouw: „Ik zal mo nog eens half dood overu ergeren,' Man: ,'t Is toch miserabel, dat je alles ten halvo doot." Onderwijzers "Willemjok nu maar nietik zio dat je hot gedaan hebt, want go ziet zoo wit als ecu doek. Willem Dat is de kleur der onschuld, mees ter „Nctjozegt mevrouw„ga eens naar den schouwburg, om to zien wat van avond zal gegovou worden. Als het echter eon treurspel is, dan ga ik niet, want je weet, Netje! dat ik niet tegen dio na righeid kan-" Netje: „Goed mevrouw." Hot meisje komt terug en zegt „O mevrouw uwé kunt van avond gerust gaan uwé zal je bepaald ziek lachon, want ze spelen „de mop-hondjes" Mevrouw ging, doch had niet weinig, spijt, dat zij niet een tweede zakdoek had meegenomen, want liet was dion avond de eerste opvoering van het beroem de Fransche treurspel „da Mophondtos" - Verliefdheid is toch oen raar ding in de wereld, beweerde onlangs iemand in eeu gezelschapwant, zeide hij, toon ik trouwde, had ik mijne vrouw uit pure verliefdheid wol willen opeten, en nu bob ik borouw, dat ik hot maar uiot gedaan heb I Een verwer, dio voor don rechter verscheen moest, bij liet afleggen van eeneu eed, zijne hand, in do hoogto steken. Dc hand scheon geheel zwart to zijn. De rechter zeide daaromtrok uwen handschoen uit, vriend Zet uwen bril op mijnheerantwoordde do verver. In een stadjo in Californie leest mon aan do muren der hoofdstraten eon publicatie v<in don bur gemeesterluidende: „hot is aan koeien verboden liior te loopon zonder golcidor." Als do koeion dit biljet lezen zullen zo wel donken, dut 0011 os hot geschreven heeft Ingeschreven van 11 tot en met i4 0ct. 1878. GEBOREN: 10 Oct. IJf, zoon van Klaas Mooij en van Maartje Pronk. 12 dito. Johanna Mar- garctha dochter van Jacob Govers en Maartje Ma rees. ONDERTROUWD: 11 Oct. Johannes Honing j. m. oud 24 jaren en Antje Blaauboer j. d. oud 20 jaren. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: geene. Plotseling wendde hjj zich tot een der Arabieren. Bewaar sprak hij tot hem, deze karabijn, dezen mantel, dezen tulband, dezen gordel, deze sabel, dezen dolk en deze kogeltasch. Ik wil dien hond redden. Onbeschrijfelijk was de verbazing der toeschouwers. Dat een Johassamiet zjju leven waagde om eon man van een anderen stam te redden, zoude reeds iets zeldzaams geweest zijn; maar zich op te offeren voor een Pers, dat begrepen de Arabieren niet. Zooveel stoutmoedigheid verwektei ntusschen bewondering. De Johassamiet liep naar den rand van eene rots en dook, een gunstig oogenblik waarnemende, in eene terug- rollende golf. De toeschouwers slaakten een luiden kreet, maar de moedige zwemmer kwam weldra ver van den oever, in de nabijheid van den Pers, weder te voorschijn. Toen de Johassamiet den half bewusteloozen Pers bereikte, klemde zich deze met de vertwijfeling van een verdrinkende aan hem vast. Toen Chalil zoo heette de jongeling voelde, dat hij zoude zinken, balde hij zijne vuist en wilde den ongelukkige in den aigrond stortenmaar hij kwam tot betere gedachten. Half door bedreigingen, half met geweld, maakte hij zich van den Pers los en gelaste hem het einde vau het roer te vatten, terwijl hij het andere einde greep. In den beginne keerden zij de kost den rag toe, en wanneer de groote golven kwamen aanrollen, doken zij onder en lieten de vreeselijke watermassa onscha delijk boven hun hoofd wegtrekken. Eindelijk naderde een ontzaggelijk groote golf; het was als het ware een waterberg. Thans hot gelaat naai den oevor gewend! riep

Schager Courant | 1878 | | pagina 2