Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M OGTO HEB, Ao. 1878. 22stc Jaargang. \o. 1129. Bekendmaking. 2 paar Ilcercn-manclietten. Het SPEL. 1 Dit blad verschijnt twee maal per week: IFoens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 13 nre worden advertenti'en in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden, stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Trijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o| Afzonderlijke nummers f 0.07$. Advertenties van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen.' Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. POLITIE. GEVONDEN: De eigenaar kan zich ter terughekoming aan melden ter secretarie van Schagen. »De boog kan niet altijd gespannen zijn.» Niemand kan meer dan wij overtuigd zijn van de waarheid van dit spreekwoord. Ieder in zijn kring heeft hel ondervonden hoe nuttig en aangenaam eenige ontspanning is, na volbrachten, soms zeer zwaren arbeid. Ken «be- hagelijk niets doen«, hoe genoegelijk misschien ook voor enkelen valt echter niet in den smaak der meerderheid. De mcnsch is geneigd zich ergens mede bezig te houden, ook dan wanneer liy in uitspanning ontspanning zoekt. Onder de vele soorten van amusement die men in den loop der tijden uitvond neemt het spel wel de voornaamste plaats in. Naast het billard- kolf- schaak- en damspel kan het kaart spel zich op de meeste populariteit beroemen. In 't jaar 1.390 uitgevonden om den later krank zinnig geworden koning van Frankrijk Karei V[ te vermaken, duurde het niet lang of het kaart spel werd meer publiek eigendom na zijn entrée in de salons der rijken en aanzienlijken vond bet al spoedig een volkomene ontvangst in de woning van den burgerman tot dat eindelijk ook de mindere zich* de regels van het spel had eigen gemaakt, en er thans slechts weinigen be staan die niet het kaartspel in dezen of genen vorm hebben geleerd. Er bestaan zoo als ons bekend is, zeer veel en zeer onderscheiden vormen in het kaartspel; men denke slechts aan het voornaamste en meest toegepaste, ombre, quadrille, whist, boston, het pandoeren enz. enz. Wij erkennen het gaarne eenige dezer soorten kunnen strekken tot ontwikkeling van het men- schelijk verstand en bieden, mits met zorg ge kozen, een zeer geschikt middel tot amusement. Oorspronkelijk slechts gebezigd tot uitspanning is het kaartspel echter al zeer spoedig ontaard, en indirect een bron geworden van veel onheil. Om de lust tot spelen wakker te houden vond men uit een zekeren prijs te bestemmen voor den besten speler en de mensch tuk op eene gelegenheid om geld te verdienen verlaagde het middel van vermaak tot een handwerk, tot een middel oin zijn soms berooide beurs te stijven. Aangevuurd door het vooruitzicht op winst ontwaakt meer en meer de lust tot spelen, tot zij eindelijk overgaat in een boozen hartstocht, die zich weldra meester maakt van den geheelen menschzoodat slecht »de speleroverblijft" Waant niet geachte lezers, dat deze voorstelling overdreven is; gelooft ons zóó zijn er. Wij kennen er voor wie, hoewel niet in zóó hevige mate, toch het spel een passie, een hartstocht, werd. Volgt ons naar gindsch gebouw. Reeds dadelijk bij het binnentreden bemerkt ge, aan de bil - lardtafel die ge er aantreft, dat we ons in een sociëteit bevinden. Wij wandelen de zaal door; Ziet ge ginds in de verte 'op een zoogenaamd rustig plaatsje dat groepje? geen der d;\ür aan wezigen heeft onze aankomst ojigemerkt, zóó verdiept is men in het spel. We hebben dus een schoone gelegenheid hen te bespieden. De een is een slanke jongeling, met donzen knevel de andere iemand die reeds de drie kruisjes achter den rug heeft, terwijl de overigen volgens hun leeftijd reeds bestemd schijnen tot het dragen van de kroon der grijsheid. Bemerkt ge hoe telkens de kleur van dien eene verschiet en het dan op zijn gelaat zichtbaar wordt of de fortuin zich tegen of vóór hem verklaarde. Men speelt »vingt-et-un" een spel dat we niet aarzelen onder de hazardspelen te rangschikken, daar het geheel en al van het toeval afhangt. Wel is het volgens de statuten der sociëteit verboden zich aan hazardspel ^schuldig* te ma ken, doch onder den nrgeloozen titel van ving- et-un heeft dit spel eindelijk burgerrecht ver kregen. Ons groepje behoort tot den gegoeden bur gerstand en bestaat, op het eerstgenoemd 2tal na, uit huisvaders. Een nieuw spel wordt aan gekondigd: de kaarten worden door den »bankier rondgedeeld en met angstige blikken verbeidt hij wie »nog kaart wit?Nog één nog écu loen de fortuin zich telkens tegen hem keerde en slechts weinig malen hem een coquet lonkje toewierp, heeft de man getracht met geweld te krijgen wat hem door het geluk werd onthouden. Wel verloor hij vaak den moed, doch het ge bruik van geestrijk vocht bracht hem telkens weder in vervoering en spoorde hem aan tot volharding. Kwam hij in de eerste jaren van zijn huwe lijk steeds klokke-tien te huis, langzamerhand wees de pendule in de slaapkamer 11, 12, 1,2 ja niet zelden 3 uur, vóór hij zijn afgetobd lichaam te ruste legde. Wel werd hij door een liefhebbende gade verzocht cn gebeden, toch als vroeger, op meer voegzainen tijd te huis te ko men, en waarlijk hij beloofde aan dat verzoek zoo dringend tot hem gericht te voldoen, doch de eens zoo zelfstandige man, de mensch waarover ietier met achting en eerbied gewoon was te spreken, zie, hij is niet meer de man van vroe ger, de mensch is opgegaan in den speler, li ij is de slaaf geworden van zijn hartstocht: het spel. Niemand die cenigszins opmerkzaam in de maatschappij rondwandelde zal ontkennen dat er zóó zijn, als we er één trachtten te schetsen. O! het spel is zóó zoet en ééu lonk je van de fortuin, moedigt zoo spoedig tot voortzetting aan. Slechts weinigen die, zoo ze niet zeer goed 2.3 dood zegt de speler en werpt met j °P hunne hoede zijn, ontkomen aau harestri' mismoedig gelaat het gezette bedrag den bankier beu. f-11 eens in die strikken gevangen, bcmui toe. Een volgende ondergaat het zelfde lot, ook ,n®0 meer en meer zijn eigen ongeluk; eens op de derde, doch No, 4 verheugt zich in Fortuna's j bet hellend vlak geplaatst, ijlt men den gapend) n gunst en roept zegevierend: »2i op 2 kaarten, j afgrond te gemoet, waarin men zich ten slotr bankier». Meer dan de geheele winst die onze j met alles wat ons vroeger lief en dierbaar w. bankier» Op de 3 overigen behaalde won!t door stort. den vierden speler opgeëischt en met trekken lust tot arbeiden, heeft plaats gemaai op het aangezicht die geen twijfel overlafen voor de zucht tot gevaarlyke speculatien p omtrent zijn gemoedsgesteldheid verlaat de ban- zaken, waarvan men geen kennis heeft; en de kier de speeltafel. j "itkomst is als gewoonlijk, treurig. Gevoelde De moed die hem door het herhaalde verlies men vroeger de plichten, welke men als eclit- dreigt te ontzinken zoekt hij weder op te wekken genoot en vader heeft en vervulde men die met door het gebruik van een »glas grog." genoegen, dat gevoel is verstomd, de poëzie van Op zijn «aannemen», verschijnt de oude be-1 bet huiselijk levenze bestaat niet meer. Geen diende en brengt onzen ex-bankier het begeerde geluk straalt er meer uit de thans zoo treurige opwekkings-middel. En waarlijk Bacchus geeft blikken van de nog teerminnende gade, zijne moed om zich op nieuw met Fortuna te metenkinderen eertijds zijn trots, zijn weelde, 't wordt nu een worstelinghelaas, de man neen ze bejegenen hein niet meer met de liefde schijnt niet te weten dat de grillige fortuin zich lhe het ouderhart zoo goed doet. nu eenmaal niet laat dwingen door wien ook. D'e tijd, hij bestaat nog slechts in zyn her- Weder wordt het spel hervat en nog eens en innering, en wanneer nog soms deze of gene nog eens, doch telkens met hetzelfde noodlottige omstandigheid hem die dagen in zijn geest terug gevolg, tot eindelijk wordt besloten zich tot roept, dan vaart hem eene huivering door de den aftocht gereed te maken. leden, en in plaats van met moed te trachten Daar gaat hij heen, onze vriend, vol wrevel bet verlorene te herwinnen, is de kroeg de plaats en nijd in het hart en bij zich zeiven een eed geworden waar hij die schrikbeelden zoekt te zwerende dat hij het verlorene weldra zal her- verdrijven; zijn zedelijke kracht is gebroken, winnen. bij is niet meer hei redelijk, denkend wezen, Jaren zijn heengegaan sinds we hein voor het maar slechts speler, den naain van mensch on eerst ontmoetentoen nog in de kracht deswaardig. levens en :vol van jeugdig vuur, treffen we Ontmoet ge ooit iemand als waarvan we u hem thans aan met grijze ter neer hangende de type gaven, wijst hem niet van u, w ir haren. Tijden en wel zeer booze tijden zijn over tracht hem terug te brengen op den goe u zijn hoofd heen gegaan en 't is duidelijk ze weg; leert hem, door gepaste middelen, zich hebben hem niet gespaard. j 'eken bebeerschen; leert hem de wereld te

Schager Courant | 1878 | | pagina 1