Gemengde berichten. gebruiken zonder haar te misbruiken, wijst hem op de lichtpunten, die voor iedereen zichtbaar zijn, die slechts met onbevangen blik is gewapend. Leert hem bovenal, dat er eene poëzie in het leven is, die staat boven het kaartspel een ge lukkig huiselijk leven, het volbrengen zijner plichten als mensch en burger. De gemeenteraad van Den Helder heeft de wedde van den hoofdonderwijzer J. Holste, te Koegras, met f 5o, die van den hoofdonder wijzer K. H. Heeroma, te Huisduinen, met f i5o, en die van den {hoofdonderwijzer J F Berk, te Helder, met f 100 verhoogd. Het voor anderhalf jaar afgebrande kerk gebouw den Herv. gemeente te Den Helder, de Westerkerk, is thans in zoover hersteld, dat er op den i 'sten Zondag van November weer godsdienstoefening in zal gehouden worden. De justitie, Vrijdagmorgen naar Vollenliove vertrokken tot instelling van een onderzoek in de zaak' van den aldaar gepleegden dubbelen moord, was 's avonds nog niet (teruggekeerd. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De drie gearresteerde personen bevinden zich nog te Vollenhoven. Naar verhaalt wordt was een van hen, Gerrit Nieuwenliuis, in 't bezit eener jachtakte. Meer dan eens zag men hem wel eens met twee ge- weeren uitgaan, met het doel, naar men dacht er later een van aan zijn broeder Klaas te geven. Bastings had zich voorgesteld laatstgemelden bij overtreding der jachtwet op heeterdaad te be trappen. Nieuwenhuis stond bij hem niet hoog aangeschreven, daar hij nog onlangs een geweer bij hem had in beslag genomen, dat geacht werd aan een ander toe te behooren. De gemeente veldwachter De Liefde, was uit belangstelling met Bastings meegegaan. Daar Basting dikwijls 's nachts op surveillance uitbleef, wekte zijn afwezigheid niet terstond kwaad vermoeden. Toen De Liefde echter ook niet terugkeerde, ging men aan 't zoeken en vond, zooals gemeld is, beider lijken aan de Voorst, op omstreeks 20 min. van de kom der gemeente. Een schipper uit Zwartsluis, zoo wordt ver haald, moet in den avond van Woensdag met zijn vaartuig dicht bij de Voorst gepasseerd zijn en toen hebben gehoord, dat daar ter plaatse eenige woordenwisseling plaats had. Hij herinnert zich kort daarop een schot gehoord te hebben, wat echter geen achterdocht bij hem opwekte, daar in die buurt dikwijls wordt geschoten. Dicht bij de plek van het voorval heeft men de pet van Bastings en den mantel inet de sabel van de Liefde gevonden. Bij het vinden dei- lijken miste men beider horloges en eenig geld dat zij, naar men meende, in hunne portemon- naies hadden gehad. De beschuldigden moeten bjj de ljjken gebracht zijn, maar alle schuld blijven ontkennen. Een der drie in hechtenis genomen personen tefr zake van den moord op de veldwachters Basting en de Liefde, te Vollenliove,KlaasNieuwen- huvs heeft bekentenissen gedaan. Hij was we gens gebrek aan ruimte in de gevangenis onder goed toezicht ter bewaking gesteld in eene ka mer van bet raadhuis en geraakte daar aan het praten. Volgens hem zouden zijn broeder Ger rit en A. Jongman de moorden volbracht heb ben, hoewel hij het hun ten sterkste had afge raden. Men had hem met den dood bedreigd indien hij hen verried. De aandeelen der Londensche gasfabrieken, zijn plotseling 8 p c gedaald, op hét bericht III. De koopman wierp eon onrustigen blik in het rond, om zich to overtuigen, dat niemand van verre luis terde, en vervolgde toen met eene zachto stem: Gedurende den laatsten Ramadan kwara een paarlvisscher bij Zomin-Chan to Buscbir en verhaalde hem in vertrouwen, dat hij op zekeren dag, terwijl bij op het eiland Karrak geheel alleen vischt» door een rukwind westwaarts in zee gedreven werd tot aan eene klip, waarvan hij vroeger dikwijls had hoo- ren spreken, omdat er zoo vele schepen schipbreuk leden. Tot zijne groote verbazing vond bij aan de eene zijde van de klip eeno bank van zes a zeven vademen, waarvan niemand het bestaan wist. Volgens de diepte vermoedende dat er goede paarlen aanwezig konden zijB, dook hij zes of zovenmaal, maar haalde slechts twaalf schelpen voor den dag, ofschoon er in overvloed waren. De bank was te diep en hij zonder helpers, zoodat hij geene verdere proeven kon nemen. De schelpen waren zeer groot. Hij haalde er drie ongemeen schoone paarlen uit, waarvan ieder :en minste tien tomans (ruim f 200.waard was. Zie, hier heb ik er één van. Hij zocht in den gordel, dien hij om bet lijf had, en haalde uit een der verborgene plooijen een zakje te voorschijn, waarin zich eene groote paarl van ro- gelmatigen TOrin en helderen glans bevond. Chabj^ dat in Amerika eene belangrijke ontdekking is gedaan. Het is M. Edison de uitvinder van telephon, phonograaf, aërophoon, microtasimeter en een honderdtal andere wonderlijke toepassingen van electriciteit, die zelf het volgend telegram ge seind heeft aan zijn agent in Londen: »Ik heb zooeven het vraagstuk opgelost van de verdeeling tot in het oneindige van het elec- trieke licht. Zoodra ik qlle proeven heb geno men, zal 4ik het toonen en u de beschrijving zenden. De beteekenis van dit bericht is, dat Edison heeft uitgevonden, hoe men bet elektrische licht niet meer behoeft te concentreeren in enkel schitterende, verblindende punten, maar het verdeelen kan in zooveel zwakker licht als men wil. Hierdoor zal het elektrische licht in onze kamers en gangen kunnen worden aange bracht in plaats van een enkele, een zeer uit stekende maar dure veilichting te vormen, voor pleinen, straten en groote gebouwen. Het publiek, dat M. Edison vertrouwt en weet welk een wonderdoener hij is, heeft onmidde- lijk getoond de beteekenis der nieuwe uitvin ding te beseffen en de aandeelen in de gas maatschappij daalden 8 p. c. Een Amerikaansch dagblad, dat steeds bleek, liet vertrouwen van Edison te genieten, heeft bijzonderheden aangaande deze nieuwe uitvin ding medegedeeld, welke de Standard aan zijne lezers vertelt en waardoor men dadelijk eenige verdere inlichtingen krijgt over het telegram. »ik ga de gasfabrieken concurrentie aandoen, niet aleen met licht, inaar ook met warmte heeft Edison gezegd. De electrieke kabel zal in elke straat worden gelegd en de draden, die in de huizen worden gebracht, zullen niet alleen licht, maar beweegkracht en warmte brengen. Met dat nieuwe vermogen zult gij naaimachines schoenpoetsmachines waschmachines in bewe ging kunnen brengen uw huis verlichten en uw eten koken. Weinig veranderingen zullen daar toe in de fornuizen behoeven te worden aange bracht. De assurantie-maatschappijen zullen tevens met genoegen hooren, dat het nieuwe licht niet ge vaarlijk is en het de lucifers uit het huis ver wijdert. Voor het aanleggen van vuur en het ont steken van licht behoeft men slechts op den knop te drukken en de elektrische vonk springt uit. Edison befooft voor zes of zeven stuivers zooveel licht te geven, als men nu krijgt van duizende kublieke voeten gas. Daar de goedkoop ste Londensche gasfabriek de South Metropol- litan 36 stuivers per duizend kublieke voet vraagt, beseft men welke besparing dit zijn zal. Zaterdag namiddag ten ongeveer half 5 ure is te Pontypiidd, in Zuid-Wales, een trein tegen een andoren trein ingoloopen. Het ongeluk gebeurde ep ongeveer SOOyank van het stationalwaar de eeno trein11a passagiers to hebben 'uitgelaten, achteruit stoomdo en toen, door welke oorzaak dan ook, op ander spoor overliep, juist torwijl daar een trein in vollen gang aankwam. Het gevolg hiervan was dat eerstgenoemde trein tegen den middelsteu wagen van don andoren aanbonsde. Het spreekt van zelf dat verscheidene rijtuigen onderste boven raakten en ver brijzi-ld werden. Tot overmaat van ramp zaten juist in dien middensten wagen oen van de 3de klasse) een aantal passagiers. In liet geheel zijn er bij den schok dadelijk twaalf gedood, terwijl er overigens een 40 a 50 zwaar gekwetst werden. Deze zijn allen in vorscbillendo huizen opgenomen, slechts enkele per sonen zijn er met eene lichte verwonding of kneuzing afgekomen, net ongeluk heeft zooveel to meer sensa tie verwekt, omdat juist die lijn en vooral dat punt algemeen was bekend wegens het voortdurend streng toezicht. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch iDdië van 17 dezer, eerst jl. Zaturdag bij het departement van Koloniën ontvangen heeft ook Tookoe-Moeda Bait zich den 13 te Kotta Radja openlijk onderworpen. had niet tot den stam van Johassam moeten behooien, om niet als zeeschuimer een uitmuntend schatter van paarlen en juweelen te zijn. Dat is een paarl van het schoonste water!riep hij uit. Ik zie met genoegen, dat gij or konnis van hebt zoido do koopman. Gij kunt u derhalve do vreugde van den duiker verbeelden. Zoodra de wind gunstig was keerdo hij naar Karrak cu van daar naar Busckir terug, waar hij Zemin-Chan, die, zoo als gij welligt weet, eon gewigtig persoon in de stad was, maar nu een arm koopman is, zijno ontdekking mededeelde Zemin-Chan was niet rijk genoeg, om op eigene kos ten eeno boot met duikers uit te rusten; hij vreesde bovendien, dat de Sheik van Buschir, die op het eiland aanspraak maakt, op de paarlen, als van Karrak komende beslag zoude leggen. Ik bevond mij toenmaals te Buschir. Zemin-Chan trad met mij in ODderhandelino- en daar ik in Mascat een winkel had, sloeg hij mij voor, met Haronn den duiker derwaarts te gaan, op gemeenschappelijke kosten oen vaartuig te huren en de winst te deelen. Eene maand geleden kwam ik met dit voornemen hiermaar gedurende do reis werd de arme Haroun aan boord van don busrgalah (zeilboot) door den doods-cngel getroffen. Vóór zijn dood beschreef bij mij de juiste ligging van de bank, en ik besloot de zaak met kracht door te zetton; ik verkocht mijn winkel te Mascat, benevens alle waren, dio ik 110" bezat, en kocht eon schip met twee .slaven van den stam van Oman. Maar helaas! voordat ik met roiin vaartuig die vcrwen chte haven van Mascat bereikte Dezer dagen ;heeft in de maebinengalerij der tentoonstelling te Parijs een afgrijselijk ongeluk plaats gehad. Een bediende, die eene tnachino in werking moest brengen, wilde daartoe een drijfriem aanleg gen, waartoe hij de hulp van een zijner kameraden inriep. Doze, die in eene chocolade-uitstalling bezig was, schoot too en vergat zijn voorschoot af te doen. De machine zette zich in beweging. Plotseling weer galmde een hartverscheurende kreet en eenige 00- genblikken daarna vielen een arm, een hand, een been den ontzetten toeschouwers voor do voeten. De arme knaap, nauwelijks twintig jaren oud, was meêge- slenrd en letterlijk aan stukken gemalen. To Jauer in Silezié is eon bakker in hechtenis, genomen, die verdacht wordt, een pak met verschil lende zakjos zontsuiker, onz., alles met rattenkruit vemengd, op do toonbank in don winkel van eon zij ner concurrenten gelegd te hebben, om deze in zijne noring te benadeolou. De toeleg is gelukt; want hij, die het pakje vond, gebruikte werkelijk, toen zich geen eigenaar opdeed, het gevondone in zijne bak kerij en een aantal arsenicum vergiftigingen onder zijne klanten was er het gevolg van. Naar uit Parijs wordt geseind zijn hij hot Lo- gion van Eer bonoomd tot groot-officior jhr. Klorck; tot kommandeur3 do hooron Hartsen en Costor; tot oficicr dr. Jonckbloct kolonel Van Kerkwijk Van der Vliet en Isralstot ridders de heeron Steyn Parvé Van Ondhousden C. De GrootHartogh Galesloot, Voüte Burgers, Scholte, Bles Ten kate, Ch Rochussen, Waldeck, Van Kasteel (te Rotterdam) Stortenbeker en Van Kempen. In een tapperij to Amsterdam werd door eon man op eon harmonica gespeeld, en voor zijne moeite ging hij hij do bezoekors mot eon bakje rond. Eon der bezoekers nam op zich om mot het bakje rond te gaan, het getal der bezoekers werd vermeerderd door twee vrienden die des avonds een kijkje namen. Een van hen was wel niet beschonken maar had toch te veel gedronken om nuchter to mogen heoten. Toon de bezoeker dio zich bereidwillig had bolast met het rondgaan van hot bakje bij doze laatste kwam wiorp hij in de meening dat het cent was een goud tiontja op het bakje. De man die met het bakje was rond gegaan merkte dit terstond, nam het gouden tientje van hot bakje en ging daarna niet moer rond. Hij eigende zich hot gouden tientje toe, wisselde dit, be- betaaldo er eenige schulden vao, trakteerde en hield het overige voor zich. Wegens diefstal is eeno vervol ging tegen hom ingesteld. Aan do lijst der bekrooningen door delnterna- tionale Jury der Wereltentoonstolling to Parijs, ont- leenen wij de volgende namonJStrootman, hoofd ingeneur van den Waterstaat te Groningen, zilveren medaille, teekoningen van do dokkon to Willemsoord J. Breebaart Kz., te Winkel, gouden modaillo, tarwo, gerst; R. Klaver, te Sybekarspel, zilveren medaille, Edammer kaas. Jl. Vrijdag tegen den avond hadden de twee oudste zonen van de weduwe de Raadt, uit Meeuwen, eenige zakken aardappelen gebracht bij den geneesheer te Sprong. Zij reden met hun wagen, bespannen met twee sterke jonge paarden weer in draf naar huis. Onderweg verloren ze de lens van een der voorwielen, zonder dat ze zulks betnei-kten. Dicht bij Besoyen gekomen liep 't voorwiel af; de paarden hierdoor ver schrikt, sloegen op hol en kwamen met wagen en voerlui terecht in eene diepe modderige sloot, waarin de een der broedejs de Raadt, een op passend jongeling, zijn dood vond. Een koopmae in aardappelen te Amster dam die de leverantie heeft van de aldaar in garnizoen liggende troepen was niet te vreden met de winst, die hij genoot door den verkoop maar stal noch bij de aflevering in de maat. Om dit te doen had hij slim overlegd. Hij had in de maat op den bodem een dikke laag klei gelegd zoodat de inhoud van de maat aanmer kelijk. werd verkleind. Een sergeant die bij do- aflevering aanwezig was en moest toezien dat de volle maat werd toegewezen ontdekte het bedrog en deed zijn plicht door van dat bedrog aangifte te doen. verdronken mijne beide slaven, en mot mijn schip verloor ik ten minsto de helft van mijn vermogen. Wilt gij de onderneming piot mij wagon, dan bob ik nog juist zoo veel geld als noodig is om duikers to huren en vischtuig benevens lovensmiddolen to koopen. Wij verdeelen de winst in drie gelijke deelen: éan voor u, één voor Zemin-Chan en één voor mij. Hoo denkt gij er over? Schijnt u de voorslag aannemelijk? Chalil gaf te konnen, dat het plan hem zeer beviol en dat Saadi's aanbod billijk was. Wat hem echter tot de onderneming deed besluiten, was niet do hoop op winst; het was do vurige wonsch Mascat te ver laten, waar de Bedouïn, do zeoschuimor, gewoon in do vrije lucht te loven, door smallo muren en wallen omsloten, in de naauwe straten en stegon door eeno talrijko, woelige bevolking van soldaten, ambachtsiio- den, handelaars van allo landen gedrongen en gestoo- ten, als in een kerker smachte, gelijk de zeevogel, die aan do tralies eonor kooi zich kop en vleugels stuk staat. Al spoodig hadden de twee nieuwe handelsvrienden hunne toebereidselen gemaakt. Chalil's schip was ta melijk groot; voor de bemanning had mon niet minder dan acht roeijers noodig. Buiten de drie aan hot zee leven gewende slaven van Chalil huurde Saadi vijf roeijers, die tevens als seibors zouden dioncn, en bovendien nog zes Ghowas (duikers). Do loeftogt bestond uit dadels, rijst, gedroogde viscb, onz. Men ging van Mascat naar Karrak ouder zeil, altijd digt onder de noordelijke kust van do Perzische golf hou- uende. Zoo hoopte Chalil do outniooting van bekenden

Schager Courant | 1878 | | pagina 2