Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 4S7S. 22ste Jaargang, Mo. 1X32. Bekendmaking. Gemengde berichten. SCMGE Dit blad verschijnt twee maal per week: JVoens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot *s mid dags 12 ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o| Afzonderlijke nummers 0.07 Advertentien van een tot vijf regels f o iedere regel ineer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Naar volksheil zonder deugd te dingen, Q) Is arbeid aan een rots te biên. *3) Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen Gelet hebbende op art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 [Staatsblad No. 85]; Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde suppletoir kohier van den Ilootdclijken omslag en dat voor de belasting op de honden, voor het loopende dienstjaar, gedurende veertien dagen en wel van Dingsdag den 29 October tot en met Maandag den 11 November aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen den 29 October 1878,' Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris DENIJS. De op 3i October j.1., te Schagen gehou den groote koemarkt, werd door mooi weer begunstigd en was zeer druk bezocht, er waren ruim 800 koebeesten aan de lijn, die tot hooge prijzen van de hand gingen; de handel was vrij levendig. Men herinnert zich, dat de senaat der Groninger hoogeschool zich indertijd tot den gemeenteraad aldaar wendde om de afschaffing der kermis te bepleiten. Thans hebben eenige studenten een bezwaarschrift bij den raad in gezonden tegen de vergunning aan den Heer Oscar Carré gegeven, om zijn circus op te slaan. Zij vreezen er belemmering in de studiën van! Evenals in vele veenstreken, doet zich ook in de Weerdinger veenen het groote verschil gevoelen tusschen vraag en aanbod van 't artikel; turf. De overgroote hoeveelheid turf en baggel gevoegd bij de niet zeer drukke scheepvaart, veroorzaken aanmerkelijke daling inde prijzen. De meeste schade daarvan hebben zij, die voor veel geld veen huurden, en nu bijna de huur penningen niet uit hun veen kunnen maken. Te Bergen op Zoom is door den brigade commandant der maréchaussees proces-verbaal opgemaakt tegen den kruidenier L., wegens den verkoop van samengestelde geneesmiddelen, be- staande in «Urbanuspillen»De verontschuldiging dat deze soort de «echte» was, zal voor de overtreding van de bestaande wettelijke bepaling wel niet veel baten. De Edison Electric Light Company. die zich met een kapitaal van 300.000 dollars ge vormd heeft, Oin licht, warmte en kracht uit electriciteit te produceeren, heeftop 17 October te New-York hare statuten ter registratie aau- i geboden. Jl. Donderdag namiddag had in de werk plaatsen der firma Boeloftzen en Hübner te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Een tim mermansknecht, bezig met het doen van her- Stellingen, is in aanraking gekomen met eene drijfas der stoommachine en terstond verpletterd. Bij zijn voorschoot gegrepen, werd de ongeluk kige met de as rondgedraaid. Betreffende de arrestatie van den spoor wegbeambte R..., beschuldigd van knevelarij enz. enz., tijdens hij dienst deed aan hel havenstation te Vlissingen, meldt inen dat uit de instructie zou gebleken zijn, dat dè beschuldigde de som voor uitbetaalde werkloonen wel iets booger opgaf, dan werkelijk door hem aan de arbeiders betaald werd, maar dat dit overschot moest strekken tot het aankoopen van kleine benoo- digdheden voor het kantoor en het laten ver richten van eenige kleine herstellingen; een ge bruik dat reeds vroeger en ook nu als »vcr- eenvoudigingsmiddel werd in praktijk gebracht en door de chefs zelfs moet zijn aanbevolen. Bij onderzoek is bovendien gebleken, dat de door hem opgegeven uitgaven werkelijk heb ben plaats gehad, terwijl niet aangetoond kon worden dat die op eenige andere wijze aan de administratie zijn in rekening gebracht. Overigens moet er niets ten zijnen laste zijn aan het licht gebracht. Ziehier do beschrijving, welke do te Madridge- vostigdo berigtgevcr der Iudépendanoo van den moord aanslag op den Koning geeft. „Pen 25 dezer was do goh oei o stad in feestdos, om Z. M., die van eene reis in do noordohjko provinciën torugkoerdo, te verwelkomen. Do huizen waren mot vlaggen, de balkons met tapijten in allerlei kleuren getooid. De straten van het Zuidor-spoorwegstation tot aan het paleis waren vol menscbon, diodoor tien duizend man troopon met moeito in toom werden ge houden en den Koning verlangdon te begroeten, nu hij voor de eerste maal na zijn smartelijken ronw in het openbaar verschijnen zou. Do Koning kwam met een schitterenden staf: de maarschalken Qntsada, Concha, Jovoüar, den minis ter van Oorlog, een veertigtal hoofdofficieren, een talrijk gevolg van aides-de-camp en builenlandscho oficieren. De stoet trok door het Prado en door de Alcalastraat, te midden van de menigte en een regen van bloemen van de met aristocratische scboonen be zette balkons. In de Puerta del Sol verdubbolden de jubelkroton. Sedert 's Konings huwelijksdag was zoo veel geestdrift in do hoofdstad niet aanschouwd. In de Callo Mayor, eene der oude straten van het volkrijkste, handeldrijvende doel dor stad. waar te midden van onderwetscho on vervallen huizen hier en daar fraaije paleizen zich verheffen, wa3 het volk tot een digten drom opeengepakt. Een luid gejuich ging op, toen de schitterende lijfwacht dio deu Ko ning voorafging, opdaagde. Alfonso XII groette do schoonen, die hem kransen toewierpen en duiven over zijn hoofd loslieten, toen plotseling een schot weer klonk. De Koning hield den teugel in, sloeg een blik op de plaats, waar de moordenaar onder de handen van mannen en soldaten zich te weer stelde en toen kalm als op eene parade, reed hij vordor. Toen barst- to van de balkons en door do straten een gejuich los dat niet ophield voordat do Koning het paleis bereikt had. Middelerwijl had de kapitein-generaal van Madrid don moordenaar voor zich doen komen, dien do soldaten nift zonder moeite aan het verbitterde volk hadden ontrukt. Het was gelijk meu weet, een jongman van 23 jaren, Juan Ofiver Moncasi geheeten, uit Tarra- gona geboortig en kuiper vau beroep. Hij verklaarde te Bareelona te woneu en tot do Internationalen te be boeren, echter verzekerende hij geene medepligtigen te hebben. Hij legde eeno cjnieke onbeschaambeid aau den dag, erkennende, dat hij sedert lang den aanslag beraamd en voordat hij te Madrid kwam daartoe een zakpistool gekocht had. Zijne denkbeelden cn zijn deel had hij opgeschreven in papieren, die thans in handen der justitie zijn. Hij heeft wel op sommige punten zichzelven tegengesproken, maar schijnt ia het minst geen berouw te gevoelen. Het is niot gemakkelijk, zegt de berigtgevcr, de opschudding te beschrijven, die na den mooidaanslag te Madrid geheerscht heeft. In alle standen eu par tijen heeft ze afkeuring uitgelokt en walging verwekt. Wat den Koning betreft, deze heeft van alle kanten, van ambassadeurs en ministers, den maarschalk do Mac-Mabon en tal van andere aanzienlijke personen, do overvloedigste blijken van deelneming onvan- gen. Te St. Petersberg is een brochure ver schenen, die een statistiek overzicht geeft van de verwoestingen in de laatste jaren door de wolven gepleegd. Het cijfer van de schade is, naar dit werkje te rekenen, waarlijk schrik wekkend. In 1873 hebben de wolven in het gouvernement Wolohda alleen niet minder dan i4ooo runderen, en 35ooo schapen, hamels, geiten eu varkens, en in Kasan 31000 stuks vee ter waarde van 254000 roebels verslonden. In het gouvernement St. Peterburg waren der verwoestingen minder aanzienlijk, toch beliep de schade in 1873 nog 64000 roebels. 111 45 russische gouvernementen, de Baltische provin ciën en Polen niet daaronder begrepen, werden in één enkel jaar 742000stuks vee verscheurd, welk verlies een waarde van ruim 6 millioen gulden geeft. Het aangehaalde werkje schat het aantal wolven in Rusland op minstens 1700ÖO stuks. Wat zij a.111 wild vernielen is niet te berekenen. Te Croixdalle heeft zich dezer dagen een zeventigjarig grijsaard van verdriet opgehangen, omdat hij in een «onbewaakt oogenlilik» zijn... konijn had verkocht. Dadelijk na den verkoop van zijn lieveling had hij berouw gevoeld, ten slotte begon hij zelfs gewetensknaging te onder vinden en eindelijk besloot hij een einde aan zijn leven te maken. De vanillen is eene zeer fijne, uitheem- sche specerij. Zij komt van eene struikachtige woekerplant, die in Z. Amerika en Mexico deels in 't wild groeit, deels daar gecultiveerd wordt. Zij draagt i5,20 centim. lange, gele of bruine peulvruchten gevuld met kleine, ronde zwarte zaadjes, welke een liefelijken, specerij ach tigen reuk en smaak hebben. Het schijnbaar medebieden van personen, op eene veiling van goederen, om anderen in den waan te brengen dat het voorwerp onder een hamer meer waaide heeft dan werkelijk het geval is, en hen dus tot booger bod uit te lok ken, is krachtens beslissing van het hoog ge rechtshof te Rerlijn strafbaar als bedrog. Hebben de valsche liefhebbers, die den schijn aannemen als wilden zij de voorwerpen koopen, hij het bieden gehandeld met medeweten van den al- slager dan treft ook dezen een veroordeeling. Een dame uit den deftigen stand te Pat ijs, werd reeds sedert geruimen tijd lastig gevalleu met tal van rekeningen voor goederen, die zij nooit gekocht en ook nooit ontvangen had. Eindelijk liep dit zóó erg, dat zij besloot er voor goed een einde aan te inakeu. Het duurde niet lang of de gelegenheid daartoe deed zich voor. Een juwelier meldde zich aan, beweerde dat de dame eenigen tijd geleden bij hem juweelen had ge kocht zonder te betalen, en bood eene quitantic aan. De dame dit vernemende, liet daarop den man verzoeken binnen te komen. Nu was het raadsel spoedig opgelost. De koopman zag dadelijk dit hij het slachtoffer geweest was van eene brutale oplichterij. De dame, die hij voor zich had, was de koopster nieten toch waran de goederen op haren naam gekocht, en was de koopster haar rijtuig uitgestapt, terwijl haar koetsier en haar knecht buiten waren blijven wachten. Bij het verhoor van de twee laatstge noemden, wier medeplichtigheid aldus duidelijk was geworden, slaagde men er in hen tot de bekentenis van het feit zelf te brengen; zij wei gerden i echter standvastig den naam van de geheimzinnige persoon te noemen, die de oplich terij had gepleegd. De politie doet echter ernstig onderzoek in deze zaak, en het is dus te ver wachten, dat weldra het misdrijf naar behooren zal kunnen worden gestraft. De handel in vette koeien is in de streken langs deu IJsel in vollen gang. Een groot aantal is reeds afgeleverd, waarvooi p.ru. 70 a 74 Cr per kilogram wordt betaald. Hoewel die prijs

Schager Courant | 1878 | | pagina 1