Burgerlijke Stand der gemeente Schagen MARKTBERICHTEN niet geringer is dan in vorige jaren, hebben toch de vetweiders veel minder verdiend, omdat ze de koeijen in 't vooijaar tegeu te hoogen prijs moesten inkoopen. De vruchtboomen zijn oorspronkelijk in 't wild groeiende boomen geweest en hebben eerst door veredeling het vermogen bekomen om schoon en welsmakend ooft voort te bren gen. Het gerechtelijk onderzoek tegen Oliva Moncasi, den dader van den aanslag op het leven des Konings van Spanje, is thans a^jeloopen. Hij heeft verklaard, behalve Internationalist ook Spiritist te wezen. Voorts is gebleken dat hij tot eene aanzienlijke familie behoort. Daar hij geweigerd heeft een advocaat te nemen, is hem, ambtshalve een verdediger toegevoegd. Duidelijk is voorts gebleken, dat bij geen medeplichtigen heeft. Men verwacht niet anders of Moncasi zal ter dood worden veroordeeld. De Koning evenwel zal hem waarschijnlijk wel tot levenslange gevangenisstraf begenadigen. Bij een der poorten van Madrid heeft men niet minder dan 18 met dynamiet gevulde fles- schen verborgen gevonden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht zekere G. J. L., secretaris van het Algemeen Armbestuur te Stoppelsdijk. Hij was beschuldigd van in de jaren 1874--1878 valschelijk viermaal den naam L. Delaert ge plaatst te hebben onder het woord voldaan, voorkomende aan den voet van vier ordonnantiën, tot een bedrag van ruim J 100. De beschuldigde bekende hetdesbewust gebruik maken van de valsche stukken, doch verklaarde dat niet hij zelf de valsche handteekening ge- filaatst had, doch die door zjjue vrouw had aten naschrijven van een door hem gemaakt model. Armoede en wanhopige pogingen, om zich en zijn gezin tegen broodgebrek te vrijwaren, hadden hem tot de misdaad gedreven. De advocaat-generaal requireerde, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, eene celstraf van twee jaren. Donderdag 7 dezer uitspraak. Als een doorslaand bewijs boe voortreffe lijk de werking is van het beendermeel als land bemesting nemen wij het volgende bericht over uit de Landbouw Kroniek onder redactie van den heer F. R. Corten. In No 55 van dat blad lezen we o. a. het volgende: »De Heer S., Lid der Staten en burgemeester van een Limburgsch Maasdorp, klaagde steeds over 't geringe beschot zijner overigens beste landerijen; stroo, integendeel wies er altijd in overvloed, en 't graan was daarbij zeer geneigd te gaan liggen, Stalmest en Guano maakten 't kwaad erger; stikstofmest alleen, Chilisalpeter b. v. deed de maat overloopen. Wij raadden hem aan beenderenrneel te bezi gen. Voor een maand sprak de heer S. ons zijne hooge tevredenheid over 't beenderenrneel uit. De 1 leeren Laurey Cillekens te Weert, hadden liet hem geleverd, en deze meststof die veel phosphorzure kalk en betrekkelijk weinig stikstof bevat, had in allen deele aan zijn verwachting beantwoord." De heeren Laurey Cillekens te Weert zijn gaarne bereid, op aanvraag, alle mogelijke in lichtingen omtrent deze uitmuntende mest stof te vertrekken. Wij raden alle heeren land bouwers aan eenige honderd kilo's te bestellen en er op hun land proeven mede te nemen. De uitslag zal zeker voortreffelijk en verrassend zijn. I. Ken heldere, zonnige morgen bescheen bet rijke landschap aan do rivier Alabama, in den staat van denzclfden naam, toen er uit een pad in het duistere eikenwoud oen jongman en eene jonge dame op den. zoom van een woud van eeuwenheugende eiken te voorschijn traden, ten plaatse waar de straatweg naar Montgomory er langs voerde. Keer nu terug, Miss Jenny, sprak de jongeling vergezel mij niet verder; uw vader is ziek en wacht op u. Do jonge Amerikaansche vaite zijne hand, zag hem met bittere smart in de oogen en fluisterde: O God! wij moeten dus werkelijk scheiden! Ween niet, lieve, dierbare Jenny! Gij zoudt mij mijn weinigjo moed geheel en al benemen. O! als gij eens wist hoe hard mij ook het afscheid valt! Hoe lang ik geaarzeld heb die betrekking te Boston aan te nemen, nadat de heer Jackson mij die had aange boden Maar eindelijk heb ik toch aan de roden gehoor moeten geven. De zaken van uw vader staan slechter dan hij zelf vermoedt; zijn vermogen verkeert in zeer verwarden staat, zijne ziekte wordt van dag tot dag bedenkelijker. Eer gij er zelvo aan denkt, kunt gij arm en verlaten daar staan! Daarom heb ik die bc trekking ook slechts aangenomen met het doel om onzer beider toekomst te verzekeren, om een onder komen voor ons te hehboD, want wat er ook gehenren moge, binnen eenige maanden znllen wij voor ecuwig met elkaar veretnigd zijn. Yindt gij niet dat er eenige troost in dat denkbeeld gelegen is? Ach, John, scheiding doet pijn, antwoordde Ingeschreven van 29 tot en met 3i October 1878 GEBOREN: Pieter, zoon van Dirk van der Vliet en van Trijntje Boender. Hendericus zoon van Anthonie Deutekom en van Aaltje van der Fluit. Guurtje, dochter van Jacob Gude en van Trijutje Kossen. ONDERTROUWD: geene. GEHU^VD: geene. OVERLEDEN: geene. Terechtzitting van het kantongerecht te Scha gen van a4 October 1878. Veroordeeld: 1. J. B. te Schagen, wegens: dronkenschap op de openbare straat, tot eene geldboete van 1.subsidiair dén dag gevangenisstraf. 2. J. N. te Barsingerborn, wegens: het rij den in een wagen bespannen met honden,» tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. 3. J. v. S. te Anna Paulowna, «wegens dron kenschap op de openbare straat tot eene geld boete van f 3.subsidiair één dag gevange nisstraf. 4. J. K. te Wieringerwaard, wegens: dron kenschap op de openbare straat, tot eene geld boete van ƒ6.subsidiair twee dagen gevan genisstraf. 5. W. K. te Schagen, wegensdronkenschap op de openbare straat, na binnen het laatste jaar, 2 malen voor dergelijke overtreding te zijn veroordeeld; tot drie geldboeten elk van J6. subsidiair twee dagen gevangenisstraf voor elke boete. 9. A. S. Jbz. te Oude Sluis, gemeente Zijpe, wegens: «dronkenschap op de openbare straat,» tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. 7. N. v. d. A. te Petten, wegens: het laten loopen van vee, in eens anders hakbosch. tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. 8. K. v. d. V. te Petten, als voren. 9. J. d. B. te Petten, als voren. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Zitting van 3i October 1878. V eroordeeld: 1. P. B. S. te Schagen, A. G. en D. K. beide te Schagerbrug, gém. Zijpe, wegens: «het zich ophouden na sluitingsuur in eene tapperij te Schagen»; ieder tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. 2. P. D. te Anna-Paulowna, wegens: «het laten loopen van 9 kippen op een anders ei gendom» tot 2 geldboeten elk van f 4-5o sub sidiair één dag gevangenisstraf voor elke boete. 3. W. M. te Schagen, wegens: «dronkenschap op de publieke straat te Schagen» tot eene geldboete van J I.subsidiair één dag gevan genisstraf. 4. C. K. te Zijpe, wegens: «het laten loopen van twee paarden op de gronden van hetNoord- Hollandsch kanaal, zonder schriftelijke vergun ning van den havenmeester», tot eene geldboete van f 10. subsidiair twee dagen gevangenisstraf. 5. K. V. te Petten, wegens: «het plaatsen van steen op den openbaren weg in de Kom der gemeente Petten» tot eene geldboete van' 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. 6. W. M. te Zwolle en 1'. C. V'. te Schagen, Jenny en viel haren geliefde om den hals, wicn zij tccdcr aan haar hart en een langen kus op zijne vochtige oogen dnikte. Vaarwel, lieve Jenny, vaarwel, innig geliefde! herhaalde hij verscheidene malen, drukte het schoono meisje nog eens aan zijn hart, kuste haar op voorhoofd en mond, rukto zich daarop bijna met gewold los en vervolgde toen zijn weg langs den straatweg naar Montgomery. Jenny bleef nog lang op dezelfde plaats staan, zag hem tnsschen de openingen der boomstammen achterna totdat hij uit hare oogen was verdwenen, cn de laatste toon zijner stem, waarmede hij haar no? zijn vaarwel toeriep, in de verte verdoofd was. Eindelijk toen er niets meer van hem te zien en te hooren was, her innerde zij zich haar vader, vatte al hare bedaardheid te zatnen en sloeg langzaam den terugweg naar de plantagie weder in. Nog weinige schreden was zij echter maar in het woud voortgegaan, toen zij den heer Jackson haar te gemoet zag komen. Eerst keek zij nog om zich rond, als hadde zij zieh gaarne ver scholen, maar toen zij zag dat dit onmogelijk was, besloot zij haar weg te vervolgen. Waarom Miss Mackenzie gaarne vermeden had dezen man te ontmoeten, heeft eenige opheldering noodig. De heer Jackson was de eigenaar eener naburige, zeer aanzicnljjke boomwol-plantagie, welke juist naar haar hoofdproduct den naam van Whitecrown. Witte krans, droeg. Hij was een man van omstreeks veertig jaar. hoog van gestalte, met eon somber stout moedig gelaat. Ier van geboorte, had hij, zoo als het gerucht zeide, wegens onderscheidene misdaden, welke in zekeren duisteren slnijor gehuld waren, zijn vader land in jeugdigen leeftijd moeten verlaten, was met de eerste landverhnizers in dit gedeelte van Alabama aangekomen en had in dezen 6taat geruimen tijd het wegens.«het zich bevinden in eens tapperij te Schagen na sluitingsuur ieder tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. 7. H. S. te Schagen, beschuldigd van: «het los en onbeheerd laten loopen van een paard op het Müggenburgerwegje te Schagen, zijnde een weg voor den publieken dienst bestemd» is vrijgesproken van het hem ten laste" gelegde feit, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Schagen 31 Oct. aangevoerd 12 Paarden f 60 a 180 Veulens f a 20 Ossen f 190 a 220; Stieren a380 Geldekoeijen magere 190 a 260; 60 vette dito 240 a 310 160 Kalfkooien f 260 a 290; 150 Vaarsen f 100 a 140. 100 Graskalveren 50 a 90 6 Nuchtere kalveren f 12 a 20; Rammen fa magere Schapen f a 600 dito vette f 28 a 35,— 220 Overhouders f 10 a 24; Lammeren f a Bokken en Geiton. f a 30 magare Varkens f 8 a 13, indom Vette f a 70 Biggen f 2.50 a 5.100 Konijnen f .10 a .75; 40 Kip- f 0.30 a 1.75; 100 Eenden f 0.60 a 0.75; Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 150 Kilogr. Boter f 1.46 a 1.56; 60 Kilo. Kaas f .30 a .40 1500 Kip. eieren f 5.a 5.50; Eend- eieren, f a AMSTERDAM, 1 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Noordwjker Zand f4.50 a 5.65, Hillcgommer dito f a 5.75 Geld. Stoelen mattersfa dito rondo Wolkammers f a dito Eng. f 3.50 a 3.75 dito. Cardonners f aFriesche Jammen fa dito Engalsche 2.30 a 2.50, Zeonwsche Spuische Jammenf 3,50 a 4.60 Flakkeesche f 2.75 a 1.80; Nijmeegsclio blanken faSaksische f3.55 3.60; Beverwijkera f 4. 5.—, Katwijker Zand f a. Aanvoer iets beter handel in Zeeuwschoon Friosche levendig. Geldersche gering. HOORN, 31 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 253 stapels, wegende 73841 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 34.25; id. Gras-f Commissie id. f35.50 per 50 kilo. Uitgeest 30 Oct. De aanvoer en besteede prijzen ter marktvan lieden waren als volgt: 148 Koeien f 110 a f 300. Paarden f a nuchter Kalf f a 35 Schapen f 20.a 33; Lammeren f a per stuk; vette Varkens ct. per kilo_ 5 Biggen f 12.a 116 koppen Boter [van 0.65 kilo] 90 a 1.03; 305 Kipeioron 4.50 a 6.per 100 st. Iedereen weet, hoe moeielijk gewoonlijk ver koudheden, bronchitis andere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hunne hardnek kigheid cd hoe zeel aftreksels, stroopen en an dere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid, heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longteering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere NOORWEEGSCHE TEER, goed toebe reid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt wor den vanwege zijn onaangenamen smaak en kle verige hostanddeelen. De pliarmacien te Parijs, de heer GuyOt, is op het denkbeeld gekomen, die teer te .omge ven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakdel ijker oin in te nemen. De avontuurlijke, woeste leven eens sqnatter3 geleid, en daarbij geene andere wet in het oog gehouden dan zijn eigen wil cn geen ander regt dan het geweld. Zijno jougd was onder allerlei gewaagde en gevaarlijko avonturen en ondernemingen voorbijgegaan; bij had onder de Indianen geleefd, en was nu eens de vriend dan weder de vijand der Criks en Tschoktahs geweest. Men wist duizenderlei geschiedenissen van hem to verhalen, welke, wel is waar, voor zijn moed getuig den, maar tevens ook voor zijn onstuimige, woeste hartstogten. Zijn avontuurlijk levon was vol van trokkon van onverzoenlijke wraaklust, vol ongehoorde gevechten on ongelooflijk schijnende ontmoetingen. Tweemaal had hij aan opperhoofden der Tschoktahs hunne lio- velings-vrouwen ontword en was bij met haar in de wonden ontvlugt, ondernemingen, welko met ont zettende gevaren on moe jeljkhoden verbonden waren, doch tevens bewezen dat Jackson nergens voor terug- beefde als hij door hartstogt beheerscht werd. Een buitengewoon scherp verstand, nog verhoogd door beschaving en eeno rijke ondervinding, deed hem uitmunten, en het was blijkbaar dat hij in zijne jeugd eene goede opvoeding genoten had. Zijne ma nieren hadden de fijnheid des salons, zijne taal was elegant en kicsch, even als die van een fjn beschaafd man; maar onder dat schitterend hulsel verborg zich de onbuigzamo wil van den wilde: bij de ruwe volks stammen, waaronder hij verkeerd had. had hij de geduldige volharding en het zwijgende volhouden ge leerd, welke zekor tot het doel geleiden. Sedert zijn terugkeer in de beschaafde wereld, was Jackson eon der rijkste planters geworden. Wel had hj thans minder gelegenheid om zijne woeste feiten te verrigten, doch het was gemakkei jk op te merken, dat Jackson in den grond zijns harten nog steeds de ongetemd® piounccr der woeste wouden gebleven was. Hj W

Schager Courant | 1878 | | pagina 2