Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZO HAAG m idfiiiii. Ao. 1878. 22stc Jaargang. No. 1134. Gemengde berichten. AGE Dit blad verschijnt twee maal per week: ïVoen dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenticn in bet eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6oJ Afzonderlijke nuiniuers 0.07I, Advertenti'èn van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd to dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekbandelaren aang<wiomen.' Te Haarlem hebben o. a. akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer bekomen de beerenF. G. van den Berg van SchagenP. Deuzeman, van Barsingerhorn; P. G. Appelboom van Haringcarspel en A. Hartman van Alkmaar. Zondag den iodezerzal te Warmenhuizen Ds- M. J Adriani van Brouwershaven, bevestigd worden, en de intrecpreek worden gehouden te een en een half uur. Op de Maandag te Alkmaar gehouden groote Najaarsveemarkt waren aangevoerd 55oo stuks vee. De prijzen waren boog, doch de handel was niet vlug. Uit Delft wordt ons gemeld: Donderdag voormiddag werd door een land bouwer bij de politie aangifte gedaan, dat hem in eene tapperij aan de Paardenmarkt alhier een bankbillet van f 4o was ontvreemd. De tapperij werd door de politie in hef oog gehouden, en toen de tapper de woning verliet, werd hij aangehouden. Aan het bureau van politie ge bracht bleek bij onderzoek, dat hij het bank billet tuSschen de voering van zijn pet had verborgen, ofschoon hij eerst ontkend had iets van de zaak te weten. Bij den Burgemeester van Amsterdam is van den Minister van Waterstaat de tijding ontvangen, dat bij de officiëelc peilingen geble ken is, dat de verondieping voor IJmuiden na genoeg geheel verdwenen is. De bekende Duitsche schrijver Julius Bo elenberg heeft thans een roman in drie deelen «Die Grandidiers« uitgegeven, die niet weinig opgang maakt. Volgens de beoordeelingen van het werk, door de duitsche pers gegeven, ver dient het eene plaats naast Gustav Freitag's Soll und Haben. Bij de behandeling der gemeen tebcgrooting van Harlingen zijn de opcenten op de personeele belasting van 5o op z5 gebracht, de hoofdelijke omslag is echter tot 4 pCt. van het inkomen verhoogd. Het lokaal Frascatie te Amsterdam is voor ruim een ton gouds verkocht; waarschijnlijk zal het gebouw voor kantoren met een monsterzaal voor tabak worden ingericht, echter eerst na 1 Mei e. k. Een liefhebber van «zoetigheid» hielp een Arnhemsch kruidenier verhuizen. Hij bezorgde daarbij echter een vat suiker aan zijn eigen adres in plaats van aan de nieuwe woonplaats van den kruidenier. De vergissing werd ontdekt en de politie nam het vat suiker en den helper in bewaring. Tengevolge van de daaromtrent tusschen j den Paus en den Koning van Portugal gevoerde gedachtenwisseling, is het stoffelijk overschot van den heiligen Xaverius, den apostel van Indië dat sedert 1809 in het mouseleuin van de Kathedraal van het oude Goa rustte opgegraven. Een reiziger, die het lijk kort geleden aanschouwde, geelt daarvan de volgende beschrijving: Ik vond liet lijk aan den voet van het altaar in een massief zilveren kist, die in een glazen omhulsel was besloten. Het uitstekend bewaard gebleven lijk bleek duidelijk dat van een ongeveer 4° jaar oud man, van middelbare lengte te zijn. Uit zijne trekken sprak kalmte en vrede, men kon ternaauwernood den blik van dat goedhartige gelaat afwenden. Onder het linkeroog bevond zich een donkere vlek, die sedert de voor on geveer 20 jaren gehouden lijkschouwing ontstaan was. Men beweerde, dat deze het gevolg was van een slag hem door de inoordeuaars, die hem afmaakten, toegeb racht. De man, die dezer dagen'te Uzeldoorn bij het lossen van een vreugde schot ter gelegenheid van een huwelijksvoltrekking werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. In de eerst dagen van November heeft te Weenen een zware storm met sneeuw over het geheele land gewoed, waardoor groote schade is aangerigt. Woensdagavond kregen twee jongens te Zwolle twist, tengevolge waarvan de t3jarige II. G. aan deri i.Sjarigen J. v. d. W. met een mes een zoodanige verwonding in het dijbeen heeft toegebragt, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen en door de politie gevolg aan de zaak moest gegeven worden. Figaro verhaalt dat men eene werkplaats van valsche mnnters ontdekt geeft in eene ge vangenis, de centrale gevangenis te Melun, de partement Seine et-Marne. .Sedert eenigen tijd waren er te Parijs valsche v ij (Tra nest ukken met het beeld van Napoleon in omloop. Destukken waren plomp, en zoowel de klank als het gewicht verschilde zeer veel van de echte. Men moest, om iemand die valsche munt in handen te stoppen, een bijzonder gunstig oogenblik kiezen, in het halfdonker bijvoorbeeld. De nasporingen van de politie, van waar of van wie die vijf- francsttikken kwamen, bleven vruchteloos. Ein delijk vond men bij een der gevangenen te Melun zondanig stuk, en dit leidde tot de ontdekking. Twee gevangenen hadden gips weten inagtig te worden, waarvan zij een vorm gemaakt hadden, en, in het bezit gekomen van tin, dat zij uit de algemeene werkplaats van de gevangenis gestolen hadden, vervaardigden zij met behulp van dien vorm de valsche munt. Maar hoe zijn de valsche vijffrankstukken uit de gevangenis gekomen? Volgens het reglement mag niet alleen een gevangene geen geld bij zich hebben, maar hij mag ook buiten de ge vangenis niets laten koopen. Niemand komt met de gevangenen in regtstreeksche aanraking dan de cipiers en de andere beambten De bloed verwanten, die toegelaten worden tot de gevan genen, mogen hen alleen achter een dubbel rasterwerk spreken, dat hen op twee meter af stand van dê gevangenen houdt En dan nog is er altijd een oppass r, die rondgaat. Men heeft gezocht en gezocht, maar den tusschen- persoon, door wien de valsche stukken te Parijs gekomen zijn, nog niet kunnen vinden. Parijs was in de laatsten- tijd vol van een zeer geheimzinnige geschiedenis. Een zekere jufvrouw de Holtorp deelde een paar maanden geleden aan de politie mede, dat zij bijgelegen heid van een geheime samenkomst bij de Chatou- brng, een haar onbekenden jongen man meteen revolver had getroffen en deze dientengevolge in de Seine was gevallen. De politie stelde een uitvoerig onderzoek in, trad er zelf met buiten- landsche ambtgenooten over in correspondentie en de jonge dame stelde een aantal brieven tot hare beschikking, waarin zij bedreigd en tot een samenkomst uitgenoodigd werd. Haar ver haal was zoo ingewikkeld en had zooveel roman tisch dat de bladen er kolommen aan wijdden en het gebeurde voor een wijle de belangstelling in de tentoonstelling in de schaduw plaatste. De een hield het geheele verhaal voor een verzinsel, voortgesproten uit de overspannen zenuwen van een excentriek meisje, anderen daarentegen zagen met spanning de onlknooping van het drama te geinoet, en stonden de politie bij door het geven van allerlei inlichtingen welke haar op 't rechte spoor konden brengen. Het meisje werd in hechtenis genomen en ver toeft daar nu reeds zes weken. Dezer dagen herinnerde zij zich een uit Parijs geteekend telegram te hebben ontvangen, ver moedelijk van den vermoorden jongen man af komstig. Zij gaf de plaats aan waar dit iu haar lessenaartje te vinden zou zijn, en >verkelijk vond men daar het telegram. De politie begaf zich daarop naar het telegraafkantoor, en toe vallig herinnerde zich de beambte, die het tele gram had aangenomen,* dat het door een com missionair aangeboden was dien hij kende. Deze werd opgezocht en herinnerde zich de zaak zeer goed. Hij had de opdracht gekregen van een jonge dame. De beschrijving kwam volkomen overeen met die der gevangene, en toen hij inct haar geconfronteerd werd, herkende hij haar. liet met veel moeite door haar gebouwde kaar tenhuis viel daardoor in een en het Parijsche publiek is gerust gesteld. De stereotype geworden rubriek in de bladen Mystère du Pont Chatou kan nu weder verdwijnen. Wat de jonge dame bewogen heeft deze geschiedenis te verzinnen is nog niet duidelijk waarschijnlijk heeft zij daardoor voor hare huisgenooten het afwezig zijn op een ongepast uur willeft verantwoorden. Uil Zeddam meldt men van 6 Novembr Van de Maandag II. te Doetincheingehouden jaarmarkt huiswaarts keerende bezocht een in de buurtschap Azewiju wonende klecrmakor een herberg alhier, waar hij, om uit te rusten, zich naar eene voor hooi, stroo enz. bestemde bergplaats begaf, die, boven den stal gelegen, daarvan slechts door van elkander liggende bal ken was gescheiden. Kort daarop is hij, tusschen de balken door, naar beneden gevallen en op het ijzeren gedeelte van een stroosnijder neer gekomen. llij werd aan het hoofd dermate ge wond, dat ondanks spoedig verleende geneeskun dig!? hulp, een doodelijke afloop waarschijnlijk is te achten. - Het U. D. deelt het volgende geval mede: Voor eenige maanden meldde zie h bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen te Utrecht zekere heer aan, zich noemende Von Diirselen die voorzien was van uitmunten de aanbevelensbrieveu van Baron D. van H. te 's-Gravenhage. O. a. ook tengevolge van deze aanbeveling, werd hij bij genoemde Maatschappij aangesteld en wist hij zich tevens van deze aanstelling te bedienen, om niet alleen bij eenige personen krediet te bekomen, maar ook om van een wijnhandelaar te 'sllage, met wien hij zich als agent verbonden had, een vrij aanzienlijk voorschot te verkrijgen. Den isten dezer vond hij echter goed, om de Maatschappij, zijne crediteuren en den wijnhandelaar den rug toe te keeren en, zooals men het noemt, met de noorderzon te vertrekken. Zou men het gelooven dat deze heer, zooals is gebleken, tot de aanzienlijkste kringen in Berlijn behoorde, en wel een zoon van den welbekenden graafVon Alvensleben en gewezen ulanen-officier bij de Pruissche garde is Onder de vele, telkens elkaar weerspre kende berichten omtrent l et huwelijk des Ko- nings troffen wij iu het A. Ilbld. het volgende aan Wij kunnen thans met zekerheid inededee- len dat Z. M. de koning i5 of 16 Januarij e. k. te Arolsen zoowel burgelijk als kerkelijk met H. K. H prinses Emma in den echt zal worden vereenigd. Het hooge echtpaar vertrekt dan naar t Uoo en zal tusschen 20 en 20 Januari te Am sterdam zijn feestel9ken intocht doen.» De Prov. Staten van Overijsel en van Noord brabant hebben den Koning met zijn voorge nomen huwelijk geluk gewenscht. - In den laatsten tijd is bij herhaling mel- ding gemaakt van de benoeming van landgenooten tot leden van zekere buitenlandsche vereenigiugen, o.a. een te Voltri. Een inwoner van Kampen, wien die »eer« ook te beurt was gevallen, heeft eerst inlichtin gen ingewonnen en gisteren van zeer bevoegde zijde uit Italië het volgend schrijven ontvangen lil antwoord op uwe letteren van deu

Schager Courant | 1878 | | pagina 1