oordeelde, d.it liet hier gold eene geliecle par ticuliere onderneming en dus de gemeente voor de finafitieele nadeelen daarvan niet aansprake lijk was. Verder kwam ter tafel, een adres van eemge jongelieden uit deze gemeente, welke te kennen gaven, eene gymnastiekvereniging te willen oprigten, en daarvoor verzochten gebruik te mogen maken, van het locaal waarin van ge meentewege gymnastiekonderwijs wordt gegeven alsmede van de daarin aanwezige werktuigen; een en ander tegen vergoeding in billijkheid (>p welk verzoek afwijzend werd beschikt, hoofd zakelijk terwijl niet bleek, dat aan het hoofd der vereniging een voor het ouderwijs geexami neerd persoon zou worden geplaatst, hetgeen door den raad ter voorkoming van mogelijke ongelukken noodig werd geacht. Volgde een adres der jfdeeling »8chagen en omstreken» van de maatschappij tot bevordering der Houwkunst, houdende het verzoek om eene subsidie groot f 5o voor het volgende dienstjaar ten behoeve der door haar beheerde bouwkundige teekensohool. Omtrent dit adres werd beslist dat aangezien het na de vaststelling der begroo- tin" was ingediend, de subsidie alleen kan worden verleend, wanneer het volgend dienstjaar blijkt dat de gemeentefinar.tiën dit toelaten. Daarna werden vastgesteld de suppletoire Ko hieren voor den lioofHelijken omslag en de be lastingop de honden, respectievelijk tot bedragen van f 104,76 en f i5. llij de daarop volgende rondvraag, vestigde de heer Denijs, naar aanleiding van het verbran den der kerk te Hoorn, de aandacht der verga dering op het feit, dat de gemeentetoren alhier niet is verzekerd tegen brandschade, tengevolge van welke opmerking werd besloten dat de noodige informatiën zullen worden ingewonnen, zoo wat betreft het bedrag waarvoor moet worden verzekerd, als de daarvoor te betalen premie. Daarna werd de vergadering gesloten. Zondag den II dezer werden de winterver makelijkheden geopend met een concert door onee Harmoniekapel. Worden deze concerten in den regel niet druk bezocht, de opkomst was ditmaal, waarschijnlijk tengevolge van het ongunstig weder al aeer gering. Niettegenstaande deze weinige aanmoediging bliezen onze har- monisten lustig, als altijd. Een paar door den kapelmeester, den heer Otto, keurig uitgevoerde solo's voor fluit en viool, werden luide toege juicht. J. 1. Dingsdag had in de concertzaal van den heer Knikker, de eerste opvoering plaats van den door dien heer uitgeschreven tooneelwedstrijd. De rederijkerskamer »de Roos» alhier, die Dij loting No. I was ten deel gevallen, voerde ten tooneele Kunst en Adeltrotshet stuk werd meesterlijk afgespeeld, een ieder toonde zijne rol goed te hegrijpen, en, ware het niet dnt nog vier andere kamers in den strjjd moesten incdc- dingen^wij zouden reeds nu aan »de Roos» een gouden medaille uitreiken. Nog achten wij ons verpligt hierbij te voegen dat het tooneel werd geopend door eene toe spraak van den heer van Kluive pred. te Valkoog die aller toejniging ten deel viel; hij schilderde in sierlijke taal de vereiscliten van den rederijker en wees er op hoezeer tooneel, muziek en zang strekken tot volksbeschaving en veredeling. Op Dingsdag den 19 dezer zal het gezelschap •Schimmel» van Dirkshom, het drama Joan ff'outerz, als No. a van den wedstrijd, ten to- neele voeren. IV. Ik hob het recht de plantagie dadelijk te doen verkoopea Maar gij zult immors van dit regt geen gebruik maken f vraagde Jenny ontsteld. Ik stel mijne beslissing geheel en al afhankelijk van de uwe, antwoordde de heer Jackson, met een blik, waarvoor het meisje hare oogen nedersloeg en welke haar een ijzige rilling door haar gebeente liet loopen. Ik heb het te duidelijk uitgedrukt, dan dat het mogelijk zou zijn dat gij mij niet begrepen hebt. Miss Mackcnzie, ik bemin u, stem toe de mijne te worden en de rust uws vaders is verzekerd. Ik bon rijk, zoo»h gij weet; mijn gansche vermogen zal u toebchooren; mijn geld, mijn plautagiën, inijno slaven, mijne rijtuigen, over alles zult gij vrij kunnen beschik ken. Ieder uwer wenschen zal dadelijk vorvuld wor den, uw wensch zal mij in alles een bevel zijn. Wij zullen in Alabama blijven of het verlaten, naardat gij wenscht; uw wil zal mij en uwe gansche omge ving aan u onderdanig mjtken. Stoot mij niet terug, Miss Mackenzie, want ik wil mijn geluk slechts in het uwe vindon! Bij deze woorden wilde Jackson de hand van het meisje vatten, maar Jenny woes hem terug. Gjj verlangt het onmogelijke van mij, mijnheer Jackson! hernam zij: ik ben met John Cockerill verloofd en kan hem alleen toebehooren! Neem u in acht, Miss! John Cockerill kan uw vader niet redden uit den njjpenden toestand, waarin hjj zish bevindt. 0, mijn God! geld enkel geld! riep Jenny wanhopend uit Zoo? begint gij nu de waarde vau het geld te In sommige streken van Lotharingen hebben de inwoners grooten last van wolven, die de wegen onveilig maken. In het Fransche grensdorpje Botillv heeft zich reeds een troep van 10 van die dieren vertoond, terwijl ook in de omstreken van Mets wolven zijn waarge nomen. De bijna ondoordringbare en uitgestrekte wouden maken een volkomen uitroeiing, zoowel van de wolven als van de eveneens nog veelvuldig voorkomende wilde varkens bijna onmogelijk. Tegen het openspringen der hnid aan de handen wordt het volgende middel als bet beste en eenvou digste aanbevolen. Wie met loog, waschwater enz. te doen heeft, wassehe de handen terstond dasrna in- schoon water, droge ze af en wrijvc dan op de nog eenigzins vochtigo huid fijn gepoederde gewone stijfsel in. De werking moet zoor snel en bijzonder weldadig zijn, daar de rauwe pijnlijke plaatsen op de huid daardoor worden afgokocld en in korten tijd gene zen. Het is echter noodig, de huid daarna geruimen tijd bedekt te houden, zulke vrouwen' die den geheelen d<g genoodzaakt zijd hare handen telkens weder in water to hebben, zullen daarom het beet doen, des avonds voor het naar bed gaan de operatie te be werkstelligen en dan oen paar (glacelcderon, of het bost zeemlederen) handschoenen aan tetrjkken. De gefailleerde koopman uit NVestgrafdijk en zijne twee medebeschuldigden uit De Rijp. wier zadk Zaterdag voor het gerechtshof te Am sterdam bepleit werd, zijn heden vrijgesproken van de aanklacht wegens bedriegelijke bankbreuk. Het Hof overwoog dat het niet de overtuiging had bekomen dat de goederen vervoerd waren inet het doel die te verduisteren, integendeel werd het in casu niet onaannemelijk geacht dat de goederen den tweeden beschuldigde (belang rijke crediteur van den eerste) in betaling waren gegeven Rij het in aanbouw zijnde stoo mgemaal te Zeeburg nabij Amsterdam is hedenochtend een steiger ineen gestort, waardoor 18 werklieden ran een hoogte van ongeveer 10 ineter naar storten. Zeven hunner werden gekwetst, waar van vierlichte beleedigingen en drie min of meer ernstige verwondingen bekwamen De laatsten zijn in het Gasthuis opgenomen. Door eenige assuradeuren te Amsterdam is in de vorige week onderling overlegd omtrent eene wijziging, te brengen in de stedelijke assu rantie-polis, en wel in dien zin, dat schade, door het inslaan van den bliksem veroorzaakt, zonder dat daarbij evenwel brand of sporen ,van ver branding merkbaar waren, voor het vervolg als brandschade zal worden beschouwd. Dezer dagen liep het gerucht, dat de Pa- rijsche tentoonstellingsloten aoor eenige bedrie gers werden nagemaakt. Dit gerucht wordt thans door de Evenèinent bevestigd. De redactie van dat blad verklaart, dat baar door eene welwil lende hand twee loten zijn vertoond, waarop dezelfde serie en hetzelfde numiner stond uitge drukt. 1 Men beweert, dat de bedriegers tal van loten in België, Zwitserland, Duitschland en op het platte land van Frankrijk aan het publiek in handen hebbeft weten te spelen. Men wil weten dat in een bosch op de buitenplaats Oostbroek, onder de Bilt, het lijk gevonden is van den sedert lang vermisten ambte naar van den Centraalspoor R. Daar niemand door hot bosch mag zonder uitdrukkelijke toe stemming om het wild niet te verjagen heeft het 7.00 lang geduurd eer men het lijk heeft ontdekt. Teekenen van verwonding zijn niet aan het lijk bespeurd. beseffen t zoido Jackson- Betoon u grootmoedig, mijnheer, smeekte Jenny met gevouwen handen, bedenk dat gij reeds sodert tien jaar mijns vaders vriend zijt! Gij zijt zijne dochter reeds sodert twintig jaar en toch wilt gij hem niet redden, Miss! Waarom zou oen vreemdeling toegevender zijn dan de eigene doch ter? Heb medelijden met mij, mijnheer! Neen, Miss Mackenzie! Uw smeekeu is te ver geefs bij mij. Ik behoor niet tot die lieden, die zoo maar goedsmoeds hunne hoop opgeven en hun geluk niet weten to verdedigen, de ondervinding heeft mij sedert lang afgeleerd grootmoedig te zijn. Ik verspil mijne krachten niet aan nuttelooze offers, maar gebruik ze om hetgeen ik lief heb in mijne armen vast te houden. Ik zal elk middel aangrijpen, wat u er toe brengen kan, om u op genade of ongenade aan mij over te geven, al moest ik ook het bed uws vaders verkoopen Hemol! dat zult gij toch niet doon, mijnheer Jackson! Gjj hebt het volkomeu in uwe hand, om hier over te beslissen, Miss Mackenzie! Mijn God! Stel uwe weldaden dan toch niet op een onbetaalbaren prijs! Moet ik dan werkelijk de oorzaak van mijns vadei s ondergang en ellende worden Gij zijt rijk mijnheer Jackson; wat kan er u aan gelegen zijn nog eene poos te wachten? LaDg zal het niet meer behoeven, want mijn vader is ongeneeslijk! Doch spaar de laatste dagen eens stervenden 0 beloof mij dat, mijnheer, beloof mij dat! Met een innigen wensch om dezen man te vermur wen, was Jenny snel op den planter toegetreden, zij had haar afkeer en haat jegens hem vergeten, zijne beide handen gegrepen en drukte deze aan haar hart terwijl zij in half knielende houding met achterover gebogen hoofd tot hem opzag. Toen Jackson het klop Volgens het D. D. zal het bestuur der Stichtsche trainwayinaatschappij te Amsterdam eerstdaags een wed-trijd uitschrijven, waarbij verschillende fabrikanten van tramwaylokomo- tieven zullen worden uitgenoodigd, met hunne machines proefnemingen te komen doen op de lijn UtrechtZeist. Een belangrijke som gelds zal als premie worden uitgeloofd, terwijl de betrokken autoriteiten en een jury van deskun digen zullen beoordeelen, welke machine het best aan de gestelde eischen voldoet. De lucht is in de laatste twee dagen iu hevige beroering geweest. Vrijdagnacht liet zich boven den zuidwestelijken hoek van ons land een orkaan gevoelen die van schier voorbeel- delooze kracht was. De winddruk was heveriger dan tijdens den bekenden Rinksterstorm op vele plaatsen zijn dan ook hoornen ontworteld, schoor- steenen omgewaaid, dakpannen weggeslingerd. Erger waren de gevolgen ter zee. De mailboot uit Engeland, die in den inorgen van Zaterdag te Vlissingen verwacht werd, had door het ruwe weer gelukkig slechts eenig oponthouden kwain behouden binnen. Daarentegen is het zeker, dat verscheidene andere schepen verongelukt zijn. Op verschilende punten der Zeeusche en Zuid- hollandsche kust is veel wrakgoed aangespoeld, o.a. Noorsche deelen, hazelnoten, twee visscliers- tonnetjes met netten, een half teervat, gemerkt L. D. enz. De Deensch schoener Medea is in de Noord zee door de bemanning verlaten. De manschap pen werden te Vlissingen aan wal gezet, en la ter is daar ook het schip door visschers binnen gebracht. De droevigste gebeurtenis evenwel is het met man en muis vergaan van een groot fregat op den beruchten Banjaard, ten westen van Schou wen. Zaterdagmiddag werd van den vuurtoren liet schip te midden van den storm op die zand bank gezien, men zag de masten vallen, de op varenden zich op het achterschip scharen, en eindelijk, lang voordat hulp gebracht kon worden, was men er getuige van dat het schip omsloeg en met allen en alles in de diepte verdween, zoodat er nu zelfs niets meer van te zien is. Aanvankelijk wist men niet welk schip het was en van welk land, doch men vermoedde reeds spoedig dat het een Nederlansch fregat was, en thans is men door allerlei gegevens tot het ver moeden gekomen, dat het verongelukte schip het Nederlansclie l'regat Alblasscrdam, gezagvoer i der J. Vroege, moet geweest zijn, Dit schip ver liet den 6n Juli Pangooi met eenige passagiers en een rijke lading koffie, (voor eene waarde van een half niilioen), tin, suiker en tabak, Dit alles zou, als de thans bestaande waarschijn lijkheid zekerheid mocht worden, een prooi der golven geworden zijn. De storm liet zich eerst vier en twintig uren later in onze provincie gevoelen, doch met minder kracht. Van ongelukken is ons dan ook nog niets bekend. Te iJmuiden konden vier stoomschepen evenwel door den storm niet uit varen. In het Eierland op Texel zijn veel platen en batings aangedreven. Ook door schippers te Oude Schild is eenig nieuw hout, van een lading afkomstig en op Texelstroom opgevisclit, aan gebracht. De kabeljauw behoort tot de bewoners der noordelijke zeeën en maakt een belangrijk han delsartikel uit. Hij is een geducht roofdier en een onverzoenlijk vijand van de schollen, harin- pen van dit door zuchten opgezwollen hart voelde, werd hij door eono soort van ziusverbijstoring aange tast, omvatte het jonge meisje mot zijn arm, naderde zoo digt tot haar, dat zijne lippen hare blonde lokken aanraakton, en riep op een toon van woes ten, gloei- jenden hartstogt uit: Ja, ik beloof het u, mits gij mij alvorens belooft de mijne te zullen worden! O, gij kunt 11 e besoffen hoezeer ik u bemin, Miss Jenny! Sedert 6 maanden volg ik u voet voor voet, zonder dat gij er van bewust waart. Uw aanblik is mijn leven. Hoe dikwijls, als ik u alleen door do rijstvelden zag gaan, is het denkbeeld al niet bij mij opgekomen, om u te ontvoeren en met u in de wildernis te ontvlugtenMaar neen, jegens u wil ik geen geweld gebruiken; ik wil dat gij mij bemint, Jenny! Verstaat gij mij: ik wil het! Er lag eene soort van woede, eene bedreiging in dit verzoek om liefde opgesloten; het meisje wildo zich uit zijne armen losmaken, doch hij hield haar met geweld tegen zijne borst gedrukt en sprak: 0, weiger mij niet de mijne te worden, Miss Mac kenzie, luister naar mijmisschion vreest gij een medeminnares, maar stelu gerust; sedert ik u bemin, heb ik een afkeer van die vrouw; als gij wilt zal ik haar aan u uitleveren, zal zij u op hare knieën be dienen, of als hare tegenwoordigheid u mishaagt, dan zal ik haar met hare zonen wegjagenHet zijn slechts slaven, die ik aan den eerston den besten slavenhan delaar verkoopen kan! Wat, wilt gij uwe eigene zonen verkóopon? riep Jenny uit en maakte zich uit zijne armen lo». Ik bemin u alleen niemand dan u! Neen! Ik laat u niet gaan; gij moet inij aauhooren! Ach, laat mij toch gaan. Gjj boezemt mij af schuw in Afschuw? sprak hij met eene doffe, grommende stem, en terwijl het meisje al meer en meer voor hem terugweek, herbaalde hij nogmaals: Afschuw

Schager Courant | 1878 | | pagina 2