Burgerlijke Stand der gemeente Schagen DE KLIÜRMNDI. v. Burgerl Stand der gem. Barsingerhorn MARKTBERICHTEN niet op grond van theorieën, maar uit de ervaring die eeuwen en niilloenen aan de liand doen'dat kracht van gce-t en lichaam met het matig gebruik van alcoholische dranken kan samengaan. Die ervaring, trouwens, doet elk matig gebruiker van geestelijke dranken voor zichzelf persoonlijk op. Hij voelt, ondanks zijn dagelijksch glas wijn, bier of jenever, zijn leden sterk en zijn brein helder.' En nu mag 't wezen, dat noch hersens noch spieren bij hem het maximum van helderheid en kracht bereiken, waarmede gehecle onthouding van alcohol ze toerusten zou. Doch tegenover dit mogelijke, volstrekt niet gestaafde verlies, staat een veel belangrijker voordeel: het levensgenot, de opge wekte stemming, de neiging tot gezelligheid, die het drinken van een geestrijk glas in 999 van de 1000 menschen wekt. Het is juist déze zijde van de quaestie de werking van een matig alcohol gebruik als factor tot huiselijke en maatschappelijke gezelligheid die door de drijvers der onthoudings-leer volslagen wordt voorbijgezien. In den stedelijken Raad van Derby deed dezer dagen een der leden, bekend om zijn luid en overvloedig spreken, het voorstel, een nieuwen stadsomroeper te benoemen. Aanstonds stelde een zijner medeleden voor, hem zeiven die betrekking op te dragen. Onder luid gelach van allen werd er over dat voorstel gestemd en bet raadslid tot omroeper benoemd. Den verko- z.ene werden daarna de roode mantel en de schel van den stadsomroeper, plechtig ter lutnd gesteld en hij liet ze naar zijne woning brengen. Of hij zich werkelijk de benoeming beeft laten welgevallen, wordt niet gemeld. Men deelt ons mede, dat een van 's Ko- nings kamerheeren, die zich dezer dagen in de nabijheid der stad 's Gravenliage, met de jagt verlustigde; door een der leden van bet jagtge- zelschap, waartoe hij behoorde, bij ongeluk met een hagelschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen in het aangezigt en vooral in liet oog bekwam. In eene bijeenkomst van kaaskoopers en kaasfabrikanten, onlangs te Hoorn gehouden werd door deskundigen eene partij kazen on derzocht, gedeeltelijk vervaardigd volgens de nieuwe methode van den beer W. Sluis, te Beemster, gedeeltelijk volgens de oude metho de. Deze kazen waren door elkander geplaatst en vervaardigd uit de melk van één landeigenaar, 't Resultaat der onderzoeking bleek te zijn, dat de kazen, volgens de oude manier bereid, de beste waren en in kwaliteit die, welkedoorden heer Sluis vervaardigd waren, verre overtroffen. sommige heeren heeft de metbode Sluis daardoor veel van haar crediet verloren, doch wij twijfelen niet of deze practische landhuis houdkundige zal door bet doen van verdere on derzoekingen wel voortgaan, om zoo mogelijk tot de meest volmaakte wijze van kaasbereiding te komen. Dat deze zaak aller belangstelling wekt, is geen wonder, daar de kaasproductie de zenuw mag genoemd worden der welvaart van Noord- holland's plattelandsbewoners. Omtrent den grooten diefstal, te NewYork ten nadeele van de Manhattan Savings Institu- tion gepleegd, worden eenige bijzonderheden gemeld. Volgens opgave van den conciërge zijn gemaskerde lieden des morgens te half zeven in het gebouw gedrongen en hebben hem met de revolver op de borst gedwongen de sleutels der geldkisten over te geven en mededeeling te doen hoe de sloten geopend moesten worden. De conciërge, die reeds Iti jaren in dienst van de spaarkas was, genoot het volle vertrou wen van het bestuur en alle sleutels waren onder zijn bereik. Van de vijf kisten, die in de kelders stonden, zijn er twee geopend, in de derde stak nog een beitel; blijkbaar is de man niet geslaagd in de .poging die te openen. Trouwens men meende Luit genoeg te hebben, ofschoon de oogst den dieven zeer is tegengevallen. Zij namen o. a. mede voor 3.674 700 dollars geregitreerde Vereenigde Staten, 73.000 dol!, coupons en it.000 dollars aan specie. Alleen het laatste is bruikbaar voor de dieren. De geregistreerde titels zijn niet ver koopbaar, terwijl de nommers der coupons be kend zijn gemaakt. Geen spoor van de dieven is te vinden en het publiek is zeer verontwaardigd over de directeu ren, om de sleutels onder 't bereik van den conciërge te stellen. De bank heeft gebruik moeten maken van de haar hij de statuten toegestane vrijheid, om alle betalingen te weigeren die niet zestig dagen te voren zijn opgevraagd. Do handkus had oorspronkelijk eene betoekenis die met den godsdienst in het naauwste verhand stond. Zolfs thans nog wordt aan hot kussen van de hand door sommige onbeschaafde volken eene diepe godsdienstige beteokenis gehecht. Do oude Indicërs kusten wanneer zij zon, maan en sterren wildon groeton, hunne eigen hand en wierpen zich daarbt) op don grond. De rijke Grieken brachten hunne goden gosehenken, de arme vergenoegden zich met een kus op de hand. De Romeinen namen dit gebruik later van do Grieken over. Langzamerhand begonnon de handkussen een teeken van onderwor penheid jegens e-n gebricder te worden; als zooda nig gold bijv. de handkus, dien de Romeinsche slaTen hunnon meesters moesten geven. Vrijgeboren mannen drukten elkander do hand en omarmden elkander. Toon het Kornoinscho rijk een keizerrijk geworden was, begon do handkus aan de hoven eeno nog veel bolangrijker rol te spelen. Na de invoel ing van het Christendom, bleef het gebruik bestaan en was het zelfs verplichtend en bleef hot tegenover bisschoppon een zinnebeeld van eerbied. Paus Leo de Groote bracht den voetkus in zwang. Roeds in den bijbel vindt man van den handkus gewag gemaakt. Ook Salomo spreekt er over. Toen Cortez Mexico bozocht, vond hij er den handkus on der de aldaar wonende wilden. Een duizendtal opper- hoofdon naderden hem, on kusten hunne handen na ze eerst met do aardo in aanraking te hebben gebracht. Thans is de handkus, behalve aan de hoven, ook onder particulieren in sommige landen van Kuropa, bijv. b. in Oostenrijk, als een letken van eerbied en liefde in zwang. In een toevluchtsoord voor monschen zonder huisvesting te Berlijn, ovornachtton alleen in October 11. niet minder dan 10,000 personen. Te Havre is een persoon, die verlamd was en in hot hospitaal verpleegd werd, zoodanig door een aanval van catalcpsio overvallen, dat men hem dood verklaarde. Hij werd naar de snijkamer gebracht om den volgenden dag onder het ontleedmes gebracht te worden, s' Nachts was de catalepsie geweken, zoo dat de wakers in plaats van een doodo een levende vonden. Ingeschreven van 13 tot en met i4 Nov. 1878 Geboren: Cornelis, zoon van Jan Zou en van Ariaantje Leenders. Aatje, dochter var. Ger- rit Bijpost en van Dieuwertje de Graaf. Arie, zoon van Jan Boontjes en van Keeltje Bijpost Klaas, zoon van Dirk Dekker en van Maartje Kos. Ondertrouwdgeene. Gehuwdgeene. Overledengeene. "Welnn, wat bekommer ik mij daarom? hernam Jackson, die zich van zijne verrassing hersteld had, op koelen toon wat besluit gij Ik ben besloten om liever in het gasthuis te Montgomery te sterven, dan mijne dochter aan zoo'n handiet als" gij zijt te schenken, antwoordde de zieke, van toorn hoestende. Aha, ik begrijp, n! Gij hebt zeker uwe maat regelen genomen, om nog eens bankroet te gaan! sprak Jackson koel. Bij dit woord, dat den heer Maekenzie aan een ongeluk herinnerde, dat men hem vroeger als schande had aangerekend, sprong hij met opgeheven arm op den planter toe. Jackson deed eene schrede achteruit haalde een pistool, dat hij volgens de gewoonte der planters bij zich droeg, uit zijn zak, en hield het den zieke Toor. De hevige gemoedsaandoeningen, welke deze had doorstaan, de geweldige inspanning, welke hij had aangewend, hadden zijne krachten uitgeput: wankelend zakte hij in elkaar, hief nog eenmaal zijne armen or en viel op den grond neder. Vader, mijn vader! riep Jenny nit, en knielde nevens hem neder. De heer Maekenzie zag haar aan, strekte zijne hand tot haar nit en wilde nog iets zeg gen doch zijn boofd zonk op zijne horst en zijne oo<ren sloten zich om zich nimmer meer te openen! Jennv's smart was in den beginne vrecselijk en hoewel "zij zich sedert lang op dit verpletterend oogen- blik voorbereid had, geveelde zij toch geene kracht om dien slag te dragen. Men kan den dood van een vader vooruitzien en gelooven dat men or zich met gelatenheid aan onderwerpen zal; maar als men hem verloren heeft, dan ontwaart men eerst, dat deze ge latenheid slechts eene stilla bedekte hoop was. Elk bezit is ons dan eerst dierbaar, wanneer men met het verlies daarvan bedreigd wordt of het verloren heeft. Ook Miss Maekenzie ondervond dit volkomen; zoolang zij het lijk van haar vader nog zien kon, had hare smart nog eeno zekere grens, en zij behield, te midden van al hare wanhoop nog een zekeren ver troosterdon twijfeltoen echter de lijkkist weggevoerd en alles in huis weder stil geworden was. toen be- magtigde haar een tot stikkens toe overweldigd gevoel Tan eenzaamheid, zij bespeurde eene ongekende leegte in haar leven en begreep toen eerst regt duidelijk, dat zij eene wees was. De innige smart, welke haar dit bewustzijn ver oorzaakte was bijna nog heviger dan die. over haar verlies. De bedreigingon van Jackson, welke zij eeno poos vergeten had, kwamen haar eerst nn weder in de gedachte. Zij blikte om zich heen en zag zich geheel zonder vrienden, zonder tamilie, zonder be schermers. en de hoop Terdween bij haar als eene zinkende boot onder hare voeten. Eerst het gezigt van haar oom, die den tweeden dag na de begrafenis haars vaders aankwam, ontrukte haar uit hare bange vertwijfeling. WilHam Maekenzie, dien zij nog nimmer te voren gezien had, was een echte afstammeling van Penn. Met mannen ernstig, zachtmoedig jegens vrouwen en kinderen, had hij zich zoolang hij leefde zonder tegenspraak onder het dab bcle juk van wet en Evangelie gekromd. Hoewel het vuur zijner hartetogten nimmer in zijn oog of in zijne Ingeschreven van 29 Nov. tot 18 Oct. 1878. Geboren7 Kov. Pieter. zoon van Jan Smit en van Antje Bakker. 7 Nov. Maria Alida, dochter van Cornelis Sluis en van Maartje Portegijs. Ondertrouwdgeene. Gehuwdgeene. Overleden: 2 Kov. Pieter, kind van Cornelis de Graaf en van Trijntje Slikker, oud 2 jaren. Schagen 14 Nov. aangevoerd 8 Paarden f 50 a 160 Yeulens f a Ossen fa5 Stieren 170 a 190; 160 Geldekoeijen magere 180 a 240; 25 vette dito 190 a 270 10 Kalfkoeien f 240 a 270; 40 Vaarsen f 160 a 180. 30 Graskalveren. 60 a 90; 6 Nuchtere kalveren f 10 a 18; Rammen fa 300 jnagorc Schapen f 18 a 25; 700 dito vette f28 a' 36,Overhouden f s Lammeren f a Bokken en Geiten, f a 20 magere Varkens f8 a 18, idem Vette f a 40 Biggen f 2.50 a 6.— 30 Konijnen f —.10 a —.65; Kip- f 0.a 60 Eenden f 0.70 a 0.80; Duivon f a Ganzen f a Zwanen f a 200 Kilogr. Boter f 1.53 a 1.66; 60 Kilo. Kaas f .35 a .40 1000 Kip. eieren f a Eend-eieren, f a AMSTERDAM, 15 Nov. Do prijzen der aardappelen waron heden als volgt: Noordwjjker Zand f5.25 5.75, Hillegommer dito f a Geld. Stoelen matters fa dito ronde Wolkammers f 2.7 5 a 3.dito Eng. f 2.75 a 3.dito. Cardonners f aFriesche Jammen f3.40 a 3.60; dito Engelscha 2.40 a 2.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,25 n 4.60 Flakkeesche f 2.70 a 3.Nijmcegscho blanken faSaksische f3.50 4.Beverwijkers f 4. 5Katwijker Zand f a. Aanvoer iets botof handel in Zeeuwsche on Friesche levondig. Goldorsch0 gering. HOORN, 14 Nov. Kaas: Ter waag gowogen 204 stapels, wegende 56120 kilo. Hoogste prijs; kleino Hooi-f 35.id. Gras-f Commissie id. f36.50 per 50 kilo. Uitgeest 13 Nov. Do aanvoer en bosteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: 41 Koeien f 136 a f 300; Paarden f anuchter Kalf f a 96 Schapen f 26.a 38; Lammeren a por stuk; 10 vette Varkens 47 ct. per halve kg 5 Biggen f6.a 12.103 koppen Botor [van 0.65 kilo] 90 a 1.05; 50 Kipeieron 6.a 7.— per 100 st. Een ieder weet, welk een heerlijk genees middel de teer is in geval van Bronchitis, tee ring. Catharren, verkouheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van branches en lon gen. Vele zieken belaas voor wie dit geeesmiddel uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het téerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben aj stem merkbaar was, zoo lag er toch in zijn helderen blik iets teeders, en zijn toon had iets christelijk zachts, iets vriendelijk», dat tot het hart sprak. Nadat hij Jenny omarmd en kust had, zette hij baar op zijne knie en liet haar eene poos tegeD zijn schouder weenen; toen rigtte hij het voorhoofd der verlatene met vaderlijke zorgvuldigheid en toederheid op en zeide: Genoeg, mijne dochter! God staat de tranen toe, maar Hij bemint den moed! Beschouw u niet al» eene weeze, omdat mijn broeder niet meer is, gij zult voortaan mijne dochter zijn en ik zal u beminnen als een jongste kind. Intusscben was echter Mr, Maekenzie's dood in Alabama bekend worden, en had zijne schuldeisehers opmerkzaam gemaakt. Van Montgomery en uit andere* streken kwamen zij toegesneld en bragten hunne re keningen mede om hunne vorderingen geldig te maken. Ook Jackson liet zijne ontzettende voorschotten gelden. Daar de handelszaken van den heer Maekenzie zeer in wanorde waren, zoo werden zijn brooder en Jackson verzocht een naauwkeurigen inventaris zijner nala tenschap op te maken. Zij verdeelden zich in dezen arbeid aldusJackson zon de papieren en boeken van den overledene nazien; William nam den staat der oogsten en landerijen op. Jenny dacht echter niet, dat deze inventaris haar ondergang zon veroorzaken. Haar oom en Jackson waren een geheele week bozig, terwijl Jenny bijna in 't gcheeel niet hare kamer verliet, mt vrees van den planter te ontmoeten. Maar juist deze dagen van afzondering deden hare wanhoop verminderen, in plaats van die te vermeerderen. De verstrooiingen welke anderen ons bereiden, kunnen ons verdooven, zoodra zij ons echter wedor ontbreken, komt dc angst

Schager Courant | 1878 | | pagina 2