M KLEURLINGE, Marktberichten brigadier, sprongen echter nog tijdig uit het rij tuig, dat door den hollenden wagen,een oogwenk later met de vrouw, in de vrij diepe gracht die langs den weg loopt, werd geworpenbehalve de twee genoemde personen was niemand op de plaats des onheils tegenwoordig. De heer de Reus, rijksontvanger der gemeente, die den hollenden wagen langs lijn kantoor had hooren passeeren, zich naar buiten begevende zag juist het bovengenoemde ongeval, hij ijlde er heen, sprong te waterdoch kon met geen mogelijkheid met de hand, de kap van het rijtuig open scheuren, hij meent gehoord te hebben, dat de vrouw riep nhelp me.* Eindelijk heeft men, met behulp van een mes en eenige meer toegesnelde personen, ook de per soon van Arie van Scheijen had zich te water begeven, de vrouw uit het rijtuig gehaald, zij leefde nog maar gaf spoedig den geest. Het paard had inmiddels zich zeiven gered. Hel hollende paard was afkomstig van het erf van den Heer IIBakker, in den polder Burg- hotnwaar men het met aangespannen wagen, onbeheerd had laten staan terwijl het hek reeds was open gezet. In den avond van dienzelfden dag, werd in het lokaal van den Heer Knikker, door de Rederijkerskamer "Schimmelvan Dirkshorn opgevoerd: »Joan Woutersz. Heeren, dames, dillettanten, gaven bewijzen, hun rol goed gememoriseerd te hebben. Wat de opvatting en actie betreft, daarover moet gezwe gen worden. Hu en dan echter bleek het dat men met goeden ijver was bezield. Het geheele spel gaf den indruk of het stuk boven de krachten der dilettanten ging, de costums waren vrij wel overeenkomstig de Kleederdracht der 16e eeuw, het tijdvak waaruit dit drama getrokken is, en waren keurig. De zaal was goed bezet. De Har moniek» pel, deed zich in de pauzen niet onver dienstelijk hooren. De geweldige regens en Z. W. stormen der laatste dagen, vooral van Vrijdag en Zaturdag- nacht, hebben in de omstreken van de Zijpe bet water zoodanig opgestuwd, dat de machines der watermolens, die in uitmuntenden staat verkeeren groote belemmering in hun werken ondervinden. Zelfs zijne vele der hoogstgelegen landerijen als in een zee herschapen. De moeder en dochter uit Kruiningen, die beschuldigd zijn van dieverijen uit de stations bergplaats te Kruiningen, zullen Vrijdag 22 dezer te Middelburg terecht staan. Te Mons (België) schreef dezer dagen een officier van gezondheid aan drie kinderen, die last van wormen hadden, een* dosis santonie voor. De apotheker gaf, naar gebleken is, bij vergissing, in plaats daarvan strijchine. Weinig tijds nadat de kinderen ervan hadden gebruikt bezweken er twee onder de hevigste pijnen. De smart der moeder die met eigen band het poe der toediende, is onbeschrijfelijk.. Men hoopt het derde te kunnen behouden. Voor eenige dagen is gemeld, dat er eene werkplaats van valsche munt in een der gevan genissen in Frankrijk, te Melun, ontdekt is. Van overheidswege is thans bekend gemaakt, dat de zaak, weinig te beduiden heeft. Er heeft een onderzoek plaats gehad, de schuldigen zijn ont dekt, en men verzekert dat er behalve ëén vijf frankstuk dat gevonden is, slechts twee stukken van éën frank vervaardigd zijn, doch van zulk een plompen vorm, dat men ze onmogelijk voor echt kon uitgeven. De vorm was vervaardigd uit kalk, die van eene metselaars werkplaats genomen, en de brokken lood, die de gevange nen hebben weten machtig te worden bij het herstel van eenige gaspijpen, zijn voor de valsche stukken gebezigd. Daar uit niets was gebleken dat de valsche munt buiten de gevangenis is VI. Oo1c de schuldeischers van den heer Mackenzie hadden reeds hunne stille taxatie geëindigd toen Wil- liam en Jaekson binnentraden. William was treurig en bedroefd daarenti gen schitterde uit de oogen van Jaeksou eene woeste vreugde. Beide namen plaats tegenover de vergaderde schuldeischers en Willjam begon den opgemaakte inventaris te lezen. De lande rijen, gebouwen, de oogsten en de slaven waren daarin met eene gestrenge naauwkeurigheid geschat, en de waarde vau alles te zamen beliep twintig duizend dollars. Maar twintig duizend dollars! riepen eenige stemmen Geduld spraken anderen; mijnheer Jaekson heeft •welligt papieren van waarde in de nalatenschap ont dekt. Geen spoor van dezulke, gaf Jaekson ten ant woord. Daarop ontstond er eene algemeeno opschudding en de beschuldigingen tegen den overledene namen een aanvang. Wij zullen alzoo ten minste een derde te kort komensprak een der sehuldeischers. Vergeving, mijne heeren, ik denk dat wij niets zullen verliezen! hernam Jaekson. De voorgelezene inventaris bevat niet het geheele vermogen van wijlen gebracht, beeft men geen termen gevonden eene nieuwe vervolging tegen de daders in te stellen. Ze zijn enkel disciplinair gestraft De New-York Herald deelt kortelijk de levens geschiedenis mede van een misdadiger, Bill Longley gen&amd, die den 11 October de welverdiende straf zijner talrijke misdaden ontving. Ah een staaltje van een echt Amerikaanschen toestand doelen vrij dit me de. Reeds ongeveer een halve eenw schijnt Texas het toevluchtsoord en een gunstige schuilhoek voor de grootste schurken, maar van al degenen op wie aldaar jacht gemaakt was, was geen too berucht als de reedg genoemde Longlev. Hij was nu slechts 26 jaar oud; maar van zijn 14de jaar af was bij reeds een moor denaar en beging voortdurend moorden niet alleen ter zelfverdediging, maar grootendeels uit zucht daartoe. Hij werd talloozj malen vervolgd, maar het was of een onzichtbare maoht telkens zijn leven rodde. Toen hij vijftien jaar oud was, word hij vervolgd door een dotachemont cavalerie, dat te vergeefs veertig schoten op hem loste. Eindelijk bereikto een dor sol daten hem; hij schoot dien echter mot zijn pistool dood en wist weder te ontvluchten. Eens werd hij opgehangen door een afdeeling der geregeldo troepen en toen hij niet spoedig genoeg stierf als men wen- schelijk achtto werdon twee revolverschoten op hem gelost. Daarvan stuitte oen af op den ijzoren gesp van een riom, dien hij droeg, terwijl het ander, een gedeelte van het touw doorsneed, waaraan hij hing. Na het aftrekkon der soldaten had een kameraad, die- op korten afstand wacht had gehouden, het touw ge losgemaakt on was hij ook toen den dans ontsnapt. Meer dan eens bad hij zich laten overleveren aan de autoriteit door eenigon zijner bende, dio, nadat zij den prijs van 1000 dollars, die op zijn hoofd gezet was, haddon ontvangen, hom woder bevrijdden. Zooals men begrijpen kan, kon hij zich nergens vestigen, zoowel wegens zijn eigen rusteloozen aard als door onophoudelijkcn nasporingeu en vervolging der justitie. Hij dwaalde door geheel Texas heen en door de onherbergzame streken van de „Far-West", steeds roovond, plunderend, waar hij zijn kans schoon zag. Onder een verdichten naam had hij zich een tijd lang govest'gd in de Bighorn bergstreken als tapper en was toen eens met acht medgezollen op de jagt gegaan. Door een snoeuwstorm overvallen vroren vier van hen dood, en Longley zelf was vijf maanden lang bedlegerig, maar ook hier kwam hij weder van op. Zijn laatste misdaad was de moord van een zekeren Anderson, die, naar men hem bericht had, zijn neef had gedood. Deze was berig in het veld te spitten, toen Lontrloy plotseling met oen revolver voor hem stond on hem op de plaats doodde. Dit was zijn twee en dertigste bewezen moord en vond den 31 Maart 1875 plaats, doch zijn exec itie geschiedde door allerlei uitstel en door hem verzonnen listen eerst nu, ongeveer drie en een half jaar na do misdaad. Op het schavot spreidde hij oon kalmte ton toon, een betere zaak waardig; hiold een rede tot hot volk, waarin hij er kende zijn lot verdieud te hebben en dat hij om ver giffenis smeekte. Te Vlaardingen had eenige weken geleden een diefstal plaats ten nadeele van een ouden rentenier, waarvan des tijds door ons melding gemaakt werd. Gelijk men zich herinneren zal ontving de bestolene uit Schiedam een doos. zijn eigen effecten bevattende, welke hij nog goed en wel in zijn eigen buis dacht te hebben. Eenige duizende aan bankpapier waren echter uit die doos achtergehouden. De justitie stelde een scherp onderzoek in, doch kon geen dader ontdekken, totdat zij ten slotte een spoor vond in liet papier dat om bet kistje gewikkeld was, waarin de effecten den eigenaar waren terug bezorgd. Op dat papier stouden nummers aangeteekend, die aanduiden dat daarin eens uurwerken waren verpakt. De vorige week kwamen rechterlijke ambtenaren uit Botterdam een onderzoek instellen ten huize van den horlogemaker v. F., die elke week bij den ouden rentenier de klok kwam opwinden. Dit onderzoek beeft het gevolg gehad dat ge noemde horlogemaker zich thans te Rotterdam in preventieve gevangenschap bevindt, beschul digd dezen diefstal gepleegd te hebben. den heer Mackonzie, maar eene der bezittingen van de grootste waarde is nog vergeten! En welke dan? Zijne dochter! hernam Jaekson. Een gefluister van verbazing doorliep de vergade ring en allen zagen elkander verwonderd aan. Ik begrijp u niet, mijnheer, zeide William Mackenzie. Ik zal mij dadelijk verstaanbaar maken, antwoordde Jaekson. Deze oorkonden, welke ik onder de nalaten schap van den overledene gevonden heb, bewijzen, dat de vrouw, die de overledene Mackenzie voor circa 20 jaren in Louisina tot zich nam, eone slavin, eene kleurlinge wasnergens is eene hnwehjksaete te vin den geweest. En daar nu volgens onze landswetten de kinderen eener slavin, voor zooverre zij niet door eene geregtelijke akte en openbare bekendmaking vrij gemaakt zijn, den stand harer moeder volgen, zoo is Miss Jenny, als dochter eener slavin, en omdat zij van het bloed der kleurlingen is, zelve slavin, en be hoort dus als zoodanig ook tot de nalatenschap des overledenen. Onmogelijk! riep William uit, waar zijn de papieren, dienaangaande, mijnheer? Hier zijn ze! De vergadering drong er op aan, dat Jaekson ze voorlas. Uit deze stukken van onbetwijfelbare echtheid bleek!, dat de overledene heer Mackenzie werkelijk begonnen was maatregelen te nemen om Jenny te dven vrjj verklaren, maar hierin was hij verhinderd Eenige jongens te Kampen beginnen de baldadigheid, om een eind gaspijp. gevuld met kruit, op de straat nabij de Bovenkerk te leggen en daarna het kruit met een lont af te steken zoodat de stukken met een zwaren slag ruim 100 meters werden weggeslingerd. Twee broeders, die de Veenestraat wilden ingaan bekwamen door de ontploffing wonden aan de handen en in het aangezicht. Tegen de baldadige jongens is pro cesverbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van i5 tot en met 18 Nor. 1878. Geboren Pieter, zoon en Maartje dochter van Jan Donker en van Jansje Biesboer. Maartie, dochter van Pieter Buis en van Neeltje Boontjes. Jannetje, dochter van André Daniël de Rooij en van Aagje Zwak man. Ondertrouwd geene. Gehuwdgeene. Overledengeene. Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn. Ingeschreven van 12 tot 19 November 1878. GEBOREN: 19 Nov. Jobanna Franoina, dochter van Klaas Bakker en Francina Schotvanger. ONDERTROUWD: 15 Nov. Dirk Schotvanger, weduwnaar van Ncoltje Jongcjan en Trijntje Tim merman, weduwo van Pieter Keuning. 15 dito Jan Kniing, achtereenvolgens gehuwd geweest mot wijlen Aagje Pronk, wijlen Geertje Winkel en wijlen Corne- lia Astaling Groen en Hiltjo Sloot, jougedochtor. GEHUWD: goene. OVERLEDEN: 17 Nov. Maartje Jongojan, echtge- nooto van Jacob Schutte oud 38 jaren. Alkmaar 16 Nov. Aanger. 7 Paarden f 40 a 150 2 Koeien f 195 a 245, 16nucht. Kalveren f 11 a 27 80 Schapen f 16 a 45, Lammeren af 58 magere Varkens f 10 a24, 350 Biggen f3.a 6.—. 6 Bokken en Geiten f 4 a, 7 k. Bosjes ct., Boter per kop 100 a 115 ets. Purmerende 19 Nov. Kaas: aangevoerd 200 stapels kleine f34.50 1 stapels middelbare f35.a Boter f 1.35 a 1.45 per kg. Eijeren Kip- f 7. a 7.50; Eenden f por 100 st. 313 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 6 paarden; 69 vette Kol Toren f ,70 a .90 per Kilo ving; 92 nuchtere dito f 14 a 32 per stuk, vlug; 172 vette Varkeus 44 a 52 ct per kilo, vlug: 20 magere dito f8a 20 stug, 375 Biggen f 2 a 4. stug, 191 Schapen, 668 Ganzen f 3.25 a 8.60; handel vlug, prijzen matig. HOORN, 16 Nov. hl Tarwe fhl Rogge f hl. Gorst f lil Haver fop mousier verkocht: Mosterdz. f 18.20 a Karwijzaad 17.16 a f— Boouen: Witte f a Bruine f Paarden f Duiven—faangevoerd heet, Erwten Grauwe ;Groenof—Witte groote f aVale f 13. aangevoerdhl. Aardappelen fa 4.per heet 141J Kop boter, per kg. f 1.50 a 1.70; 200 Kipptm vau f50 tot 2.3500 Kipeieren 5.50 a per 100 stuks. 150 Eenden f .60 a .65 dito Eieren f per 100 st ks. Vee 40 Paarden 50 fa 260; Koeijen f a 2 Kalveren f 25 a 30 150 Schapen f24 a 32. Lammeren fa200 Varkens g a 17 12 &eugen f 20 a 45;, 490 Biggen f 3.a 7.- Bokken f a Geiten f a Handel sfllg. SXEEK, 19 Nov. Boter: le soort f50.a 56.- 2o id. f 22.a 40.Boter der Vereeni ging: lo keur f 56a f 59.—; 2e id. f 56.— a 58.—/ 3e id f 53.50 a 55.laagse f Aangevoerd 583 1[4 en 66 Ij8 v. geworden, eerst door het bankroet en vervolgens door den dood van Jenny's moeder. De bewijzen waren zoo duidelijk, dat zij geen den minsten twijfel over lieten en William bleef een oogenblik geheel sprake loos en verpletterd van schrik. Zijt gij nu overtuigd, mijnheer vraagde Jaekson op honendeu toon, maar de grijsaard zweeg. Nu zult gij dan toch eindelijk wel begrijpen, vervolgdo Jaek son, dat uwe nicht ook een stuk van waarde is, dat in den inventaris moet worden opgenomen Luister, mijne heeren 1 sprak William opstaande. Ik kan niets tegen dezo eenmaal vastgestelde wet inbrengen. Maar ik verzoek om de vergunning de dochter mijns broeders te mogen vrijkoopen. Ik ben wel niet rijk en heb zelf zes kinderen, maar al be zitten deze ook geen ander vermogon, zij zijn toeti verzekerd van hunne vrijheid. Ik bied u aau voor Miss Mackenzie den prijs van den sterksèen slaaf in geheel Alabama to betalenwaarschijnlijk zult gij overtuigd zijn, dat daarmede een zwak, aau geenerlei arbeid gewoon meisje duur genoeg betaald is. Hm! Mis3 Jenny is schoon, voerde een schuldei schers aan, en meu vindt steeds een onderkomen voor eene fraaije kleurlinge. O gruwel boven gruwel! riep William uit. Menziietjvdat gij de waarde van dit artikel niet kent, hernam een ander lagchende. Bovendien is het hier te lande niet gebruikelijk eene kat in den zak te koopen, maar alle waren, welke in veiling komen, moeten ter tafel gebracht worden. Waar ia

Schager Courant | 1878 | | pagina 2