Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. IS78. 22ste Jaargang, iVo. 1139. DE PEST. Gemengde berichten. SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot *s mid dags ia ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers J 0.071. Advertentien van een tot vijf regels f ogS; iedere regel meer yo.i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen] Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. KVi/ Ilebt ge eenige .oogenblikken tijd, geachte lezer, volg me dan op een wandeling die ik voornemens ben te doen. Bedenk evenwel voor ge met mij den tocht, dien ik wenscli te ondernemen aanvaardt, dat het ditmaal niet te doen is om ons eens te amuseeren, om eens pret te hebben neen, ik wensch u te brengen op plaatsen die ge naar ik hoop, slechts zeer zelden bezoekt en in gezelschap dat ge zeker niet gaarne »uw gezelschapuw kringzoudt noemen. Ik leid u binnen in een tapperij of kroeg. Onaangenaam riekt het hier. De geur van slechten taltak, de uitwazeming van de kleeding der gasten, de dranklucht die u tegenkomt zoodra ge de deur opent, dat alles en nog meer niet te noemen oorzaken, inaakt dat ge groote nei ging gevoelt dadelijk weder op uwe schreden terug te keeren. Een weinig geduld evenwel, verzoek ik u. Ook „de ondernemer van deze zaak" rekent er op dat ge niet dadelijk weder zijn ,,zaal" tnet zekeren trotscli geeft hij dien naam aan dit vertrek verlaat. Daar komt hij reeds om ons te vragen: »wat de hceren verkiezen.» We zullen ons maar van hem afmaken door «enigen tijd van beraad te nemen. Ge ziet daar die 3 personen aan dat tafeltje. Ze hebben ieder een gevuld glas voor zich. Te oordeelen naar de kleur is de inhoud jenever of brandewijn. We komen wat nader. Luister. Die een daar is een schoenmaker. De man ver telt aan zijn vrienden laten we ons liever naar de woning begeven waar onze schoenmaker thans met angstig klop pend hart wordt afgewacht door zijn zieke vrouw en 6 kleine kinderen. Hoe de goede vrouw haren man ook heeft gesmeekt heden toch niet de »3 flescbjes te bezoeken, boe ze hem ook in herinnering heeft gebracht de tijden toen hij haar beloofde straks als ze getrouwd zouden zijn steeds bij zijn 'lief vrouwtjete huis te zullen blijven, daar haar be. zit alleen voor hem meer dan voldoende zou zijn en zijn innigste wenschen vervullen zoude, hoe ze hem ook met een teederen blik op de wieg van het jonge wichtje, gesmeekt heeft toch eindelijk eens der kroeg den rug toe te keeren, en zijn levensgeluk in huiselijke vreugde te zoeken met een ruwen vloek heeft hij zich van zijne vrouw verwijderd en de echtelijke woning verlaten om er niet weder te keeren voor en aleer hij door den drank beueveld ge heel aan de werkelijkheid onttogen is. Daar komt hij aanstrompelen, waggelend op zijn schreden, met een bnoinmenden vloek stoot hij de deur open en met een akelig'schor goên avondtreedt of liever valt hij binnen en neemt met veel moeite plaats op een stoel omvang om er op te wijzen, veel, aanhoudend op te wijzen Hoeveel ongelukkige vrouwen en kinderen zwerven rond, of lijden in de schamele woning gebrek aan het allernoodigste, daar de mannen en vaders hun geld in de kroeg verte ren en geen oog meer houden op hun zaken die zij zeiven met vol ledigen ondergang dreigen En dan hoe ellendig staat het niet met de ziel en het lichaam van den dronkaard geschapen ze delijk bewustzijn, gevoel van eigenwaarde, liefde tot geestesontwikkeling zij zijn hein nog slechts bekend als flauwe herinneringen uit lang ver vlogen tijden, waarvan hij zich geen juist denk beeld meer weet te vormen. Het verwaarloosde lichaam wordt na lang en niet zelden smartelijk lijden ten grave gesleept ofwel in dronkemuans- waanzin eindigt hij het leven, waarin hij was geroepen om zich voor te bereiden, te bekwa men en te vormen tot hooger werkkring. Op de beurs te Botterdam, ontving iemand Maandag morgen een som van I a,5oo gulden. Hij stak liet geld in zijn zak, maar toen hij vijf minuten later het voor den dag wilde halen. I ontwaarde hij tot zijn grooten schrik dat het geld verdwenen was. Of het verloien is, dan wel of er een behendige dief bij in het spel is, weet men nog niet. .timmermansgezel dat zijn vrouw niet wel cn zijn kleine zoo pruttelig is, zoodat hij het niet meer te huis kan volhouden en dus maar eens weer in »de 3 fleschjes* zijn troost is gaan zoeken; de «drank, is er goed, zegt hij, en hij is er zeker van zijn twee vrienden om dezen tijd steeds daar te vinden. Het duurt niet lang of op een sein dat hij geeft door met het le- pelje tegen het thans geledigde glas te tikken, komt de waard het glas halen om het enkele oogenblikken later op nieuw gevuld terug te brengen. Wij blijven, spionnen als we zijn, een tijd lang zitten en bemerken dat successivelijk verscheiden glaasjes in 's mans keelgat verdwij nen het gesprek wordt, naarmate het aantal glaasjes die geledigd worden, grooter wordt, levendiger. Ook de beide vrienden laten zich niet onbetuigd maar roepen herhaaldelijk om mnog een halfjeDe gebeurtenissen van den dag worden besproken. Eerst zonder toen met eenig en later met zeer veel vuur. Niet dat het driemanschap zoo zeer met den loop der zaken is ingenomen neen, alles moet anders worden, bij God, ja, het moet en zal anders worden, roept onze schoenmaker, wiens aange zicht gloeit vanedele verontwaardiging meent ge? dan hebt ge 't mis 't is slechts had gereed gezet. Eten neen, bah hij verlangt slechts te rusten en te slapen! Het afgptohde lichaam heeft behoefte aan rust. Ter wijl hij bezig is zich van zijne bovenkleeding te ontdoen valt hij op zijn stoel. Zie hem daar zitten. dat vroeger zoo flinke ge laat, eens de trotsch eener liefhebbende moeder van een innig minnend meisjes hart hoe een arbeider en een I akelig hol is het thans opgezet. O hoe heeft het drank misbruik de vreeselijkste sporen op zijn aangezicht nagelaten. Die gestalte vroeger zoo kloek, niets is daarvan meer merk baar. Alles is weg énergie, lust tot arbeid liefde tot vrouw en kroost! En dat alles tengevolge van het bezoeken, 1 van het herhaaldelijk, van het ten laatste da gelijks bezoeken, der kroeg! Ocb, hoor ik u zeggen die mij op deze wan deling volgdet ooh, een dagelijksch tooneeltje^ Helaas, ja zoover is het reeds gekomen dat men gevallen als waarvan ik een trachtte te schetsen onder de gewone dagelijksche ge beurtenissen rangschikt. Maar toch het kwaad is groot genoeg om er nogmaals onze aandacht op te vestigen. Of zijn de cijfers welke de sommen aanduiden die jaarlijks door Nederlands volk aan sterken drank besteed wordt, niet schrik- en onrustbarend? Is het niet bedroevend te moeten vernemen dat jaarlijks per ziel (allen dooreen gerekend: de zuigeling en de grijsaard) meer dan het dub bele van hetgeen aan vleesch wordt besteed aan den drankduivel wordt geofferd? Heeft men geen recht de jenever de pest des volks te heeten, wanneer de ervaring leert dat Te Achthoven, gemeente Linschoten, heeft men voor liefhebbers van oude munten eene belangrijke vondst gedaan. Daar is nl. een stuk gevonden in een boomgaard, waarop zeer duide lijk het jaartal 90 n. C. staat, dus uiideit tijd der Romeinsche Keizers. Bij het spoorwegongeluk dat den a3 dezer te Eindhoven plaats had, bleef een persoon, de hoofdkondukteur, op de plaats dood. Den onge lukkige was de hersenpan totaal verbrijzeld. Een was zoodanig verwond, dat men dacht dat hij aanstonds sterven zou. Van daar het berigt van twee dooden. De gekwetsten werden het eerst verpleegd in de fabriek van den heer Bak kers, en wel door dr. Anderegg uit Rosmalen, die zich in den trein bevond; van daar zijn zij getransporteerd naar het gasthuis. Heden avond liep het gerucht, dat twee gewonden overleden waren. Heden bragtde kominissaris des konings in Noord-Brabant een liezoek aan de ongeluk- kigen in het gasthuis. De justitie uit 's Herto genbosch was gisteren avond reeds hier 0111 een onderzoek in te stellen. De weg is versperd, doch heden avond zal men gereed zijn meteen noodlijntje en dan weder zal de trein aan het station kunnen komen. Nu dat ongeluk gebeurd is, hoort men hier algemeen de klacht, dat het rangeerterrein veel te beperkt is en daarom meer ongelukken te duchten zijn Ook laakt men de Maatschappij luide, dat zij de machi nisten zooveel uren achtereen soms 18 uren dienst laat doen. Onder zulke omstandigheden moeten die menschen wel slaperig en dus on achtzaam worden. Zooals men weet hebben sommige paarden de zeer leelijke en tevens gevaarlijke gewoonte om, terwijl zij in 't tuig loopen, de tong uit I den bek te laten hangen. Het volgende eenvoudige middel wordt in een Duitsch blad als proefhou dend aanbevolen. Men gebruikt een gebit, verre- waarvan de stang in het midden van een weg het grootste aantal diefstallen, moordenen kettingje lan 7.0 tot tocM lengte voorzien is. 1 j 1 1 Hierdoor wordthet paard tot gedurig kaauwen het gevolg van het onmatig gebruik van (Jen andere misdaden worden gepleegd door hen die Redxyongen en leert het van lieverlede het opwekkenden drank. We willen hen niet volgen zich aan den sterken drank hebben overgegeven? l0nguitsteken af; zoodat men na eenigen tijd L m - ta Wat dunkt u, is de kwaal van genocgzamen weder een gewoon gebit gebruiken kau. in den verderen loop van het baochus-gesprek

Schager Courant | 1878 | | pagina 1