Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. s Ao. 1S7S. 22stc Jaargang. No. 11M. Bekendmaking. KLEINGEESTIGHEID. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: IFoens- dag- en Zaturdng avnnd. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenticn in het eerstiiitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Alronnemcnten op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o Afzonderlijke nummers f 0.07$. Advertenticn van een tot vijf regels f O "]5; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomenj Naar volksheil zonJSr deugd te dingen, Is arbeid aan een rpts te bi én. Het hoofd van het plaatselijk bestuur der ge. meente Schdgen, brengt bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dat het kohier van het pa- tentregt dienstjaar 1878)79 tweede kwartaal op den 29 November 1878 door den heer Inspec teur der directe belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den heer ontvanger van *s Rijks Belastingen voor deze Gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder Ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de .voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan. Schagen, den 2 December 1878. Het hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd G. LANGEN BERG. zoo veel beweging behoorde gemaakt te worden- Is het christelijk gebed, dat ons op bekoorlijke nai've wijze aan God vergiffenis doet vragen voor onze schulden even als wij onze schuldenaren vergeven, alleen voor de lippen Wie zal er zoo der omwegen werd huiten de deur gestooten omdat hij vóór den maaltijd niet gebeden had. Mij is altijd als hooge waarheid bijgebleven wat de dichter ons doet aanhooren, toen hij Gods stem tot Abraham laat sprekenIk heb kleingeestig zijn, dat hij op al die vragen het ('en man reeds 80 jaar geduld, kondt Gij hem beschamend antwoord weigert, maar toch om nlet oogenblik verdragen? weer op nieuw te vallen, want wij menschen ^n wanneer wij eenmaal toornig zijn, gezwe- zijn nu eenmaal niet groot van geest. Wellicht treft het beter doel wanneer wij ons de gevol gen dezer dwaasheid voor oogen brengen en door aan deze taak nog eenige oogenhlikken te wijden zal naar ik hoop, geen ongeschikt poli tiek artikel voor dit blad ontworpen zijn, daar gen daarvan dat wij onze waardigheid geheel verliezen en het beeld vertoonen van een door de winden heen en weer gedreven zee, wie zal er grenzen zetten aan dien toorn? Welk een gevolg van dien toestand brengt de wakker ge worden kleingeestigheid in onze ziel! Hoe font- Onder de zaken die het meeste levensgeluk bederven, die veel goeds tegenhouden of reeds bij de geboorte verstikken; die dit doen onder alle maatschappelijke toestanden in huisgezinnen en tusschen vrienden tusschen machtige volken, kleine stadjes en huurlieden, réken ik de men- sehelijke feil der kleingeestigheid. Wanneer wij ons daarvan wisten vrij te maken, wanneer uit de wereld die satan kon worden verbannen, de gouden eeuw zou voor ons terug gekomen zijn. Even als van vele zaken waarmede wij dagelijks omgaan is ook hiervan eene zuivere bepaling niet gemakkelijk. Ik ben er zeker van dat als ieder lezer van dit artikel zich de moeite gaf in woorden te brengen wat hij voor kleingeestigheid houdt, eene groote reeks van bepalingen ieder op zich zelve juist, van de zelfde zaak, het licht zoude zien. Ik bedoel door kleingeestigheid, niet overdreven naauwgezetheid, evenmin eene be krompenheid van oordeel, die in zijn uitspraken al ligt door ons mannen van kennis en uitzicht als kleingeestig wordt aan den kaak gesteld, de kleingeestigheid, die wij bedoelen is eene fout van het hart, eene overgevoeligheid, waardoor wij ware of vreemde grieven ons dieper laten wonden dan met een weinigje grootheid van geest vereenigbaar is. Zij is verwant aan allerlei eigen schappen, goede en kwade, van het karakter. Zij is bijna onafscheidelijk van eigenlievendheid; een enkele keer beweert zij in dienst te zijn van de waarheid, maar in nagenoeg alle gevallen is zij het gevolg van gemis aan zelfbeheersching daar, gelijk ook meest altijd later geschiedt, een oogenblik nadenken voldoet 0111 ons zelf schuldig te verklaren. Gericht tegen personen, maakt zij van een onschuldig woord eene beleediging en van een beleediging een onvergefelijk kwaad. Vraagt men wel eens, waar bij bedaard naden ken de toeleg om te beleedigen kan worden aangenomen, of diebeleedigiqg geheel onverdiend is? Stelt men, waar men beleedigd wordt, zich ook wel eens*op het standpunt van den belee- diger, om te beproeven of een ander inzicht van ons een gelijk oordeel vergde? Had men, voor dat men sich gevoelig toonde, de wetenschap dat eene verkeerde beoordeeling een zoo zeldzaam voorkomend geval was, dat waar die plaats had j waakt de afgunst, hoe komt de wraak loeren, de aangetreden en hoe worden wij voor wij er op verdacht zijn het slachtoffer van den haat! Niet zelden geeft het gewone dagelijksche leven ons daarvan voorbeelden maar gelukkig blijft meestal de werking der kleingeestigheid bepaald tot het doven van de zon des geluks voor den kleingeestige zelf. Maar lees het in de geschiedenis, hoe de nie- tot ons komt het een menschélijk voorrecht zou j aanleiding, opgespoord door de uitzinnigste zijn dat lijden afteschudden. Maar wij zijn van kleingeestigheid, in verschrikkelijke oorlogen de oordeel dut niet door lijden maar door klein- j «rootstc rampen over de menschheid heeft uit- geestighe.d in de meeste gevallen deze aarde tot j Instort, lloe is de oorlog in Afghanistan er op een tranendal wordt gedoopt en dat het onver-nieuw een bewijs van, dat kleingeestigheid de moeder is der oorlogen en wie twijfelt er aan vooral op politiek gebied die gevolgen tot groote misdaden aangroeien. Een der grootste voorrechten, die wij kunnen genieten is het een opgeruimd gemoed te bezitten; dan alleen wordt de waarde van het leven ten volle genoten; ook dan alleen kan geest en lig- chaain op gezonde wijze werkzaam zijn. Wij zijn de meening niet toegedaan, dat het leven geen verdriet zou hebben en dat waar het lijden mogen en onder de alledaagsche beslommeringen des levens een blijmoedig hart te bewaren, van de 100 maal 99 maal voortvloeit uit onze over helling tot kleingeestigheid. Tel het niet gering van uw kort leven zoo vele oogenhlikken te bederven door wrevel, spijt, drift, toorn soms opgewekt door omstandigheden, die hoe geducht ook schijnbaar, toch waar zij u een gedeelte van uw leven kosten, te hoog zijn geschat. Zoo vaak de kleingeestigheid ons bezit, vallen naar onze dat zoo de natiën van kleingeestigheid een af" schuw hadden er vrede op aarde zijn zou als in den hemel. De Estafette meldt het volgende uit War schau dd. 26 November. Twee katholieke pas- Dors, hadden in hun preeken het misdadige van het overtollig gebruikt van sterke dranken aan- i,„r bezit van getoond. De gemeentelijke autoriteit diende schatting onze vreugden weg, in tiet Dezit ^«01,0 b de uitnemendste voorrechten voelen wij ons miskend en ongelukkig en wat baat het al zoo ieder ons gelukkig acht maar zoo wij dat niet hierop eene aanklacht in hij den gouverneur van Grodno, die den raadsheer Felpygin ter plaatse zond 0111 een enquête in te stellen en zoodoende uit te maken, of deze daad der pries- i f 1 - zijn in onze eigene schatting? Ieder is op ge_ ters soms met de politiek in verhand stond'. Het noegen uit; ieder haakt naar geluk en ieder ibracht de volkomen onschuld der noegen uit; ieder baakt naar geluk en ïeuer 1 - ,j jij 'lwee Pastoors aan den dag, maar wijl het voor bezingt op z.jne wijze den lof der tevredenheid.1)eeld, in die twec parochiën geven, invloed kon Hij volgt dit doende den drang der natuur uitoefenen indegeheele streek en tot afschaffing want wat van Alphen een halve eeuw geleden den kindermond zingen deed is eene diepe, godsdienstige waarheid, ieder is tot geluk ge- der dronkenschap leiden, waardoor den Staat groote nadeelen zouden worden toegebracht, gebood de gouverneur van Grodno in zijn hooge wijsheid en rechtvaardigheid*' de deportatie der -Z—aa*—-a— schapen Mag dat geluk dan worden opgeofferdbeide pastoors naar de binnenlanden van Bus- door een kleinte overdoe,ic.,eO «foroet j^ UM,. na- niet veeleer waar een speldenprik ons zou kun nen kwetsen die kleinzeerigheid worden geweerd? Maar de invloed van de kleingeestigheid be paalt zich niet tot een storend vermogen oin te genieten, haar macht is oneindig grooter. Zij verstompt ons voor hetgoede maar zij verscherpt al onze slechte instincten. Zij verduistert niet alleen ons oordeel en maakt ons Onbillijk, maar zij wekt ons op tot toom. Is er iets meer onredelijk, meer onmenschelijk dan onze toorn? Wie zijn wij toch dat wij op iemand vertoornd zouden zijn? jaren geleden lazen wij eene berijmde le- Paris Journal ontving uit Weenen het volgende telegram: De politie neemt allerlei voorzorg maat- rcgelen; men zegt, dat Keizer Frans Jozef en de Koning van België schriftelijk bericht hebben gekregen dat hun leven door samenzweringen bedreigd wordt. Volgens een Duitsch blad is in een dorp bij Malapane (een établissement voor ijzerwer ken in t' Pruisisch- Silezische district Oppeln) een gruwelfjke misdaad gepleegd. Een dertig jarig man kwam met een zijner hekenden bij zijn bejaarden vader en trachtte hem, onder vreeselijke bedreigingen, geld af te persen. Toen 1 de grijsaard hieraan geen gehoor wilde geven; gende, waarin ik meen, de dichter dweg, ons hebben de beide booswichten hein eenifje kee- voorzong, hoe hij den aartsvader Abraham een grijsaard aan den avonddisch opgenomen, zon- ren opgenomen, ondersteboven gekeerd en zoo niet het hoofd voorover op den grond laten val-

Schager Courant | 1878 | | pagina 1