W. WORTEL Openbare Verknoping wei- en bouwland Abr. SLOOS, HET DIAMANTEN^KRUIS." in. M ar k fberichten Advertentie». TE SCHAGEN. HUISMANSWONINGEN TE ANNA PAIJLOWNA publiek verknopen: broodbakkers jongen knecht, len, zoolang tot zij meenden hij dood was. Daar op ztjn zij heengegaan. Eenige oogenbliken later is de oude man in zoover bijgekomen, dat hij op handen en voeten naar zijn naasten buur man, kon kruipen en aldaar aaukloppen. De buurman bemerkende dat hij reeds nagenoeg stervende was, droeg hem met alle inspanning naar zijn huis terug, gaf hem een glas water en onmiddelijk daarop was de ongelukkige be zweken. Bij de lijkschouwing vond men niet alleen het strottenhoofd zwaar beschadigd maar ook verscheidene ribben gebroken: Het is aan de justitie gelukt deti zoon in handen te krijgen. Van zijn medeplichtige wordt nog niets gemeld Wij ontvingen uit Alkmaar het navolgend schrijvenNaar aanleiding van hetgeen voor komt in uwe courant van I December jl. be trek kei ij k de zeven schatrijke weezen neem ik de vrijheid U mede te deelen, dat ook ik, na op die advertentie geschreven te hebben, dezelfde aanbieding ontving en op mijn volgend antwoord waarbij ik de vraag deed: om mij dan maar eene dame tegen rembours te zenden, bijgaand schrijven ontving, daar U naar verkiezing ge bruik van kunt maken. Van dien in het Vransch geschreven brief, laten wij de vrije vertaling hier volgen Laeken 28 Novemb. 1878. Mijnheer Ik karr waarlijk niet gelooven dat ik uw brief goed lees, als ik daaruit begrijp »U eene jonge dame tegen rembours te zenden! dat zou een spotternij zijn, en, zonder U te kennen acht ik U daartoe te hoog. Als U den tijd ontbreekt om bij mij te komen verzoek ik U mij een Hollandsch bankbillel met eene photographie te zenden mijner zijds tal ik U daarvan de ontvangst berigten en U tevens die vragen doen, waarvan de beantwoording door mij wordt noodig geacht. IVtes echter voorzigtig, zend uw geit/ niet als gij geen vertrouwen in de zaak stelt. Informeer U naar mijn persoon, daartoe hebt ge het regtmaar geloof ten minste dat ik een ernstig mensch ven, die slechts ernstige zaken bchant lelt. Aanvaard Mijnheer! enz.» Uit bovenstaande correspondentie gelooven wij, dat een ieder zal begrijpen, waarom het ten deze te doen is. Naar aanleiding van het jongste spoorwegonge luk te Eindhoven, schrijft men aan de Midd. Cour. „In uw nommer van den 26en dezer leest mende reizigers bekwamen geen letsel, wat daaraan moot worden toegeschreven, dat de passagiers bij dezen trein steeds in do achterste wagens woidcn geplaatst. Het personeel was gezeten in de onmiddelijk achter den tender geplaatste bagagewagens, die beiden zijn verbrijzeld. „Dat niet al do gewonde conducteurs zich in de onmiddelijk achtor de tenders geplaatste bagagewagens bevonden, maar ook voor een deel in de bagagewa gens achter aan den trein, behoeft wel goen betoog. Elf conducteurs in twee bagagewagens is wel wat kras. De oorzaak, dat nu en in het algemeen bij bot singen in den regel het treinpersoneel eerder gewond wordt, ligt meer in de omstandigheid, dat dit perso neel meestal niet zit. maar staat of op en neer loopt, vooral is dit het geval bij het naderen van een station. Nu is het duidelijk, dat bij botsingen dat personeel voel meer kans heeft om omver en tegen het eon of ander voorwerp geworpen te worden, dan de reizigers die zitten. „De statistiek van do spoorwegongelukken duidt dit ten duidelijkste aan. Zij leert in het algemeen dat, bij botsingen en ontsporingen, de zich in het raiddon van den trein bevindende rijtuigen do minste kans van gevaar opleveren, llij botsingen zijn de voorste en achterste wagens het moest aan beschadigen bloot gesteld, bij oatsporingen van do locomotief en botsing vau deze met een anderen trein, hebben do voorste wanneer daaroDtegen een troin door een anderen wordt ingehaald, de achterste wagens het meeste te lijden. Deze kreet, door do zaamgevloeide menigte jubelend herhaald, deed de teregtstelling opschorten; hij was het gevolg van eene gebeurtenis in het paleis van den markies Caraglio. De markiezin, wier pogingen, om hare dienstmaagd te redden, mislukt wareu, kon de gedaehte niet verdragen van bewust te zijn, dat het edelmoedige meisje, hetwelk zich voor haar wilde opofferen, on schuldig ten docd zoude gebragt worden. Met een moed en eene koelbloedigheid, eene oude romeinsche vrouw waard'g, maakte zij de toebereidselen tot haar dood, en ontbood twee geestelijke klerken, haar bichtvader en haar echtgenoot voor hare leger stede. Mijnheer! zeide zij tot den markies, binnen weinige oogenblïkken sta ik voor den eeuwigen Reg- ter. Bij zal mij vergeven, geloof ik; want ik sterf als eene berouwhebbende zondares. Zult gij onbarmhartiger zijn dan God, en mij eene absolutie weigeren, welke de Kerk reeds aan mijn gebed, aan mijne gewetens wroeging. aan mijn oprecht heronw heeft verleend? De markies drukte zwijgend de bevende hand zijner echtgennote. Mijnheer! zoo giDg Jnlia voort, ik was n 15 jaren lang getrouw. Vijftien jarenMaar op den dag waaarop gij Luzzi in ons huis bragt, was ik het niet meerDat mensch verblinde en betooverde mij ocgen, geest en harthij maakte mij tot eeno echtbreekster. Luzzi was armhij bezat uiets dan zijn „Van de zitplaatsen zijn de terugrijdende (dat wil zeggen, wanneer men met den rug naar de locomotief gekeerd zit) veiliger dan de vooruitrijdende. Onderdo 100 botsingen, die op de spoorwegen plaats hebben, leert do ocdorvinding dat steeds 85 tot 90 in do richting van voren naar achteren plaats hebben, waarbij dan ook de met den rug naar de locomotief gekeerd zit tende reizigers alleen tegen het beschot worden ge drongen, terwijl de met het gezicht naar de machine gekeerd zittende reizigers van hunne zitplaatsen wor den weggeslingerd. .Bij hel uitstrekken der beenen onder de tegeno vergestelde plaats, of bij het op de eene of andere wijze beletten van do vrije beweging der ledematen, ontstaat (daar bij iedere buitengewoon snelle en sterke beweging van het rijtuig, het lichaam voor of ach terwaarts wordt geslingerd] al licht beenbreuk. Dit kan vermeden worden, wannoer men zich, door ge noegzame breedte der rijtuigen, volkomen vrij op zijne plaats bewegne kan. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 9 Nov. tot 2 Dec. 1878 GEBOREN: Thomas Johannes, zoon van Cornelis Franken en van Eva Essenius. Cornelia Eloi, dochter van Engel Langedijk en van Trijntjo Meijer ONDERTROUWD: gecne. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: Hendrik Filmer oud 28 jaren Hillobrand Koemoestor oud 17 jaren Mietje Zwart oud 62 jaren echtgonoote van Cornelis Bleek. Bugerl. stand der gemeente Sint Maarten Ingeschreven van 12 Nov. tot 3 Dec. 1878. GEBOREN: 20 Nov. Elizabeth dochter van Jacob van Z onen en van Marijtjo Metselaar. 24 dito Maartjo dochter van Pieter Berkhout en van Antjo Wit. 25 dito. Jaantje, dochter van Willem Boekei en van Maria Cornelia Koordes. 26 dito Dieuwertje, dochter van Pieter Tesselaar en van Aagje Stoop. ONDERTROUD: Oecno GEHUWD: Geeno OVERLEDEN: 21 November Ario Brnin oud 16 jaren zoon van Klaas Bruin en van Jannetje Brouwer* Burgcrl. stand der gemeente Haringkarspel Ingeschrcvon van 4 Nov. tot 2 Dee. 1878. GEBOREN6 Nov. Nicolaas, zoon van Jan Groot huizen en Maartjo Groot. 14 dito Margaretha, dochter van Theodorus Nolten en Maartje Komen. 14 dito Jan, zoon van Arie Glas en Jannetje Bakker- 12 dito Neeltje, dochter van JanVeltum en Trijntjo Dekker. 17 dito Pietertje dochter van Jan Witsmeer en Pietortje Hittema. 19 dito Dirk, zoon van Cornelis Nierop en Janejo Bouwer. 30 d. Adina, dochter van Jan Broersen en Adina Komen. ONDERTROUWD: Geeno GETROUWD: Geene OVERLEDEN: 13 Nov. Jan Tijm oud 4 maanden zoon van Cornelis Tijm en van Aagje Stoop 15 dito Henrikus Olij, oud 32 jaren, zoon vau Jacob Olij en Gerritjo Wtsterman. 16 dito Johan Blankendaal, oud 3 maanden zoon van Maarten Blankendaal en van Cornelia Groot 27 dite Een als levenloos aangegeven kind van Gorrit Rakker en Aagje Bruin. 28 dito Maarton Klerk, oud 33 jaren echtgenoot van Trijntje Govers. 29 dito Neeltje Smit, oud 51 jaren, echtge- noote van Jan Fraai. Alkmaar 30 Nov. Aangev. 59 Paarden f 95 a 200 3 Koeien f 150 a 180, 18nucht. Kalveren f 13 a 21 204 Schapen f 17 a 32, Lammeren a f ,85 magere Varkensf 10 a 16, 254 Biggen f4.a 7.—. 15 Bokken en Geiten f 4 alO, k. Bokjes ct., Boter per kop 0.80 a 88 ets. Purmeiende 3 Dec. Kaas: aangevoerd 155 stapels kleine f35.50 2 stapels middelbare f38.a Boter f 1.25 a 1.35 per kg. Eijeren Kip- f 7. a 8.Eenden f per 100 Bt. 233 Runderen, handel vlug cn do prijshoudend; paarden; 29 vette Kalveren f ,70 a .90 per Kilo vlug; 84 nuchtere dito f 14 a 20 per stuk, vlug; 80 vette Varkeus 42 a 54 ct per kilo, vlug: 20 magere dito f7 a 14 stug, 309 Biggen f 2 a 5. stug, 2413 Schapen, 668 Gauzen f 3.25 a 3.60; handel vlug, prijzen matig. t-jmjuim-»»: tt -vti«rmaactPievjKim naam, en dit mogt niet veel beteekenen. Ik wilde zijn bestaan verzekeren; ik wilde hom een mijner liefde waardigen staat bezorgen en ik werd eene diefegge om zijnentwil. Het diamanten kruis, dat gij mij op zulk eene edele wijze tcruggaaft, was slechts een gering gedeelte der rijkdommen, waarmede ik hem overlaadde. Die dwaze en schandelijke liefde zal u'ook mijn verblijf in Albano verklaren. Ik wilde het genot der misdaad smaken, zonder den schijn der deugd af te leggen; ik wilde rein, vroom, spaarzaam schijnen, en ik was minder rein en deugdzaam in mijne zeden dau gij in uwe uitspattingenik was meer verkwistend op mijn landverblijf dan gij in de woelige vermaken der residentie. Die man maakte mij niet alleen tot eene echtbreekster, tot eene diefegge, hij maakto mij ook tot eene huiehelares. Ik had toen reeds moeten insien, dat ik met een ellendeling te doen had; want de ziel van eene waarachtig liothobbende viouw kaatst altijd de goede en kwade eigenschappen van hare liefde terug. Maar mijne verblinding was te groot! Uwe aankomst in Albano rukte op eens den blinddoek weg, die mijne oogen bedekte. Ik vernam uit uw mond, dat ik eene mededingster had, en ik besloot mij oogenblikkelijk te wreken, en ik heb mjj ge wroken, mijnheerLuzzi werd door mijne hand ver moord; deze hand, die gij nn zoo koud en krachteloos viudt, stiet hem het wrekende staal indo laa"hartiee borst! S Mijne dochter! zeide de biechtvader, het crucifix boveu Julia's hoofd opheffende, is dat het beloofde berouw Laat mij begaan vader, 0 laat mij begaan hernam de markiezin, het is mijne laatste zonde. Heden namiddag overleed, zacht en kalm, na 'een langdurig lijden, doch zeer geduldig, in den ouderdom van bijna 5a jaren, mijne geliefde zuster NEELTJE. Zij was voor haar echtgenoot en kinderen een liefderijke en zorgdragende vrouw en moe der; zwaar treft mij deze slag, maar ik hoop in Codes wil te berusten. Haar broeder MAARTEN MA ARS. Ilaringcarspel 29 November 1878. V Heden morgen overleed, na een smartelijk lijden, mijne geliefde echtgenoote MIETJE Z NV A R T, iu den ouderdom van ruim 62 jaren. Zij, die de overledene van nabij gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies trelt. Diep betreurd door mij en mijne kinderen. C. BLEEK. Schagen 2 December 1878. van drie en 53è bunders op VRIJDAG den 27 DECEMBER 1878, des vooriniddags 11 ure, in het lokaal van» de LAND BOUW SOCIéTElT CERES.» Te aanvaarden bet land dadelijk en de Huis. manswoningen I Mei 1879. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Heer J. KEET Cz. Makelaar te Schagen enten kantore van den Notaris BAKKER SCHUT te Alkmaar. Broeder bij billetten omschreven. jn notaris te Winkel, zal op Vrijdag i3 December 1878, des avonds 6 ure, in bet logement »de Zwaan," van JAN WOUD, te Winkel, Eenige perceelen uitmuntend WEI- en BOUW LAND, gelegen binnen de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp, ter gezamentlijke grootte van 7 Hectaren, 69 Aren, 90 Centiaren. Toebeboorende aan den boedel van wijlen den Heer CORNELIS DEKKER en zijne echt genoote Mejnfvrouw WILLEMPJE VETHMAN. Uitvoeriger bij billetten omschreven en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van bo- vengenoentden notaris. in de Schermeer, verlangt zoo spoedig mo gelijk een Mika, mijne geliefde Mika, die zieh, uit eindoloozn gehechtheid voor mij wilde opofferen en zichzelve van de misdaad beschuldigde, welke ik pleegde, wist ner gens van. Ik liet de zware verantwoordelijkheid boven haar onschuldig hoofd losbarsten, omdat ik haar en daardoor mijzelve dacht te redden. Mijne pogingen waren vruchteloos; men wil haar dood. Maar zij zal niet sterven, want ik ben de schuldige. Red haar! moge deze mijne opregte verklaring deboeijen breken welke zij niet verdient. Wat mij aanbelangt, mij zal het zwaard der geregtighoid niet moer treffen: ik ben buiten bet bereik der menschelijke magt. Geliefde» markies! vergeef mij! Dierbare vader! zegen mij! De markies wilde den kus der vergeving op Julia's voorhoofd drukken maar de priester keerde hem af, zeggende: Gij hebt geen regt meer op dit lichaam, het is een lijk. Bid voor uwe vrouw en denk* aan het heil uwer eieene ziel, mijnheer! Hoe! mijne Jalia. riep de markies uit. Is dood! hernam de paiester: zij beeft zich door vergif om het leven gebragt. De eene misdaad volgt steeds de andere. De markies Tan Caraglio was door dit sterven zoo hevig geschokt, dat hij zich in een kamaldulenser- klooster begaf, in hetwelk hij eenige jaren daarna overleed. Ik de verhaler van deze ware gebeurtenis) was er bij tegenwoordig, toen hij in de orde werd opgenomen. Het was teen het einde van het jaar 1773. SLOT.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2