Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 10 N tt A Q Ao. 1878. 22ste Jaargang. No. 1142. Bekendmaki ngen. Burgemeester eo Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van be- langhebbendendat in de Kerstweek de gewone markt alhier ïal worden gehouden op "VRIJDAG 27 December Scbagen C Decemcer 1878. Burgem, en YVeth voornoemd» G. LANGENBERC. De Secretaris Nationale Militie. Oproeping tot de inschrijving voor het jaar 1879, volgens de wet van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72.) 44>- Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentien in het eerstuitko- mend No. geplaatst ^ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers o.oq\. Advertentien van een tot vijf regels/"075; iedere regel meer f o.l5. Groote letters oaar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen^ Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. DENIJS. De Burgemeester van Schagen; Herinnert de ingezetenen aan artikel 160 van het politieregleinent dezer gemeente, luidende als volgt: »De schoorsteenen, voor zooverre die des zomers gestookt worden, moeten ten minste tweemaal 's jaars in Maart en December wor den geveegd en schoongemaakt, op de straffen bij artikel 471numero 1 van het Wetboek van strafregt, bedreigd." Scbagen 6 December 1878. De Burgemeester voornoemd G. LANGENUERG. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Schagen gelot hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der "Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72), berinneren bij deze de belang, hebbende Ingezetenen, aan hunne veipligting tot het doen van aangifte voor de dienst bij de Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Ar tikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende Art. 15 Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Eersten Janu arij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. Hij, wiens vader, of, is dezo overleden, wions moeder, of, zjjn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Juhj 1850 (Steatsbl. No. 2o. Hij, die geene ouders of voogd hebbende, ge- dnrende de laatste achttien maanden voorafgaande aan deu lsten Januarij van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield. 3o. Hij, van wions oud >rs de langstlerendo ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behooreude tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan da verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkéerigheid is aangenomen. Art 20. Hij, die eerst na bet intredon van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten woedt, is verpligt zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan to geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving volgens Art. 16, moet geschieden. Art 16. De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde iu de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of Toogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitens 'slands gevestigd is, in de Gemeente, waar bjj woont; 4o. Van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn- vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. At% II. Voor de Miints wordt niet ingeschreven; lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten,die geen Nederlander is. 20. Do in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Art 18, Elk die volgons Art 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 3lsten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstontenis is zijn vader, of, is dezo overledon, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt Burgemeester en Wethouders voornoemd, "brengen tevens ter kennisso van de belanghebbendendat tot de inschrijving gelegenheid zal bestaan van den lsten tot den 31sten Januarij aanstaande, ter Seeretarie dezer Gemeente, dagelijks, uitgezonderd dos Zondags, van dos voormiddags 9 tot des namiddags ten 4 ure. Scbagen don 6 December 1878. Burgemeester en Wothouders voornoemd, G. LANGENUERG- Do Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat aan Gornelis Nicolaas Vlaming, timmerman aldaar, op diens verzoek, tot plaatsing van een stoomwerktuig, in het perceel Wijk A No. 92 A, kadastraal kekend in sectie G, no. 3a4, voorwaardelijk vergunning is verleend, voor een proeftijd van zes maanden ingaande van 1 Maart 1879. Schagen 6 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEN BERG. De Secretaris DENIJS. C* 't Zand, Noord Zijpe, 2 December 1878. Heden werden hier, van wegéde maatschappij tot bevordering der bouwkunst, afdeeling Scha- j gen en omstreken, de eerste lessen gegeven in bouwkundig en handteekenen, welke, tot April 1879, 2 malen per week zullen worden voort gezet. Een tiental leerlingen namen aan de les sen deel. Alvorens het potlood ter hand te nemeu, sprak de heer Morra, hoofdonderwijzer aldaar en lid van bovengenoemde afdeeling den leerlingen een hartelijk woord toe. Hij wees er op van wat groot nut het teekenen was, voor den hand werksman, hoe zij door zich daarin te oefenen, zich beter voor hun vak zouden bekwamenen in de gelegenheid gesteld werden het al verder in de maatschappij te kunnen brengen. Hel was hem eene behoefte den leerlingen en ook zich zeiven geluk te wenschen, zijnjwenscb niet sinds weken, maar sinds jaren, thans ver vuld te zien. Hfj spoorde hen aan ijverig voort- tegaan en de lessen met vlijt te volgen, te vol harden in hun begonnen werk, opdat de opof feringen, welke niet alleen zij maar ook anderen zich getroostten inet het beste gevolg mochten worden bekroond. Te Amsterdam is een Hongaarsch jongeling Peter Schwarz, van 20 jaar aangekomen, die 45o pond weegt en wiens omvang niet toelaat dat hij in een gewoon spoorwegrijtuig plaats neemt. Hij is dan ook per bagagewagen aange voerd, en in een huis op den Nieuwendijk ter bezichtiging gesteld. Op klaarlichten dag is gisteren te Amster dam een handwagen, waarop een kist met fles- schen fijne cognac geladen was, gestolen, terwijl de wagen een oogwenk alleen was gelaten voor de Duitsche goederenloods der Rijnspoorweg maatschappij, nabij de kazerne Oranje Nassau De molenmaker P. Medendorp te Zuid laren heelt op zijn werkplaats of timinerwinkel een windmoleutje aangebracht, Waarvan hij bijzonder veel nul en gemak weet te trekken. In de eerste plaats gebruikt hij het tot zaag molen, ten tweede tot koommolen Toor eigen gerief, ten derde karnt dat molentje voor zijne vrouw de boter, en ten vierde dorscht het zijn koren. Medendorp heeft nl. in He laatste dagen een dorschmachine vervaardigd, bestaande voor zoover noodig uit ijzer, doch overigens uit hout en laat dat werktuig met goed gevolg werken alleen door tusschenkomst van zijn molentje. Voor liefhebbers is het de moeite waard, de voortbrengselen van dezen werkman in oogen schouw te nemen. Door de politie te Doetinchem is als deserteur aangehouden en gevankelijk naar Doesburgh getransporteerd een milicien- verlofganger; die sedert 3 jaar voortvluchtig is geweest en zich dien lijd in Duitschland had opgehoudrn. Te Londen is het volgend telegram van de New-York Herald ontvangen: Tegen den 8sten December wordt een daling van den barometer vergezeld van regen, sneeuw eu windvlagen op de Engelsche, Noorweegsche en kransche kusten verwacht, üp den Atlantisclien Oceaan lieerscht ruw weder. In het Handelsblad van gisteren komt een berigt voor, dat op Zaturdag u5 Jannarij e. k., des avonds in alle schouwburgen te Amsterdam, ook in het paleis voor Volksvliet, gratis voor stellingen zullen plaats hebben. De buurtsecreta- rissen zoo luidt het berigt verder, zullen verzocht worden zich met de uitreiking der biljetten te belasten. Om de verkeerde gevolgen te voorko men waartoe dit berigt aanleiding geven kan, en dewijl het publiek er belang bij heeft, ver zoekt de feestcommissie ons te melden, dat het onjuist is. Een kluchtig voorval veroorzaaakte Maan dag groote pret voor het paleis van den graaf van Vlaanderen te Brussel. Tegen 2 uren kwam iemand met een klein ventje aan de hand om de komst van de tramwagen aftewachten, waarop de vader van het kind koetsier was. De kleine had het koud en ziju oom plaatste hein in een hoekje onder een der vensters. Terwijl de oom op en neer liep veroorloofde de kleine zich, door den nood gedrpngen, aan een aldaar streng |ver- boden natuurlijke behoefte te voldoen. De na- bij/.ijode schildwacht het gebeurde ziende, voer tegen het kind uit, dat luidkeels begon te schreeu wen. Terstond snelde de oom toe. Is dat uw kind?« «Voor het oogenblik, ja«Zietgij wat het gedaan heeft? »Ja!« «Verwijder dat.«bankje wel De schildwacht niet wetende wat te zullen doen, riep: «In 't geweeren onmiddelijk snel den vier man met een korporaal toe. Intusschen ging de man met het kind op den loop. Nu ontstond een heftige woordenwisseling tusschen den schildwacht en den korporaal der wacht. Het reeds talrijke publiek, dat zich bijzonder amuseerde, werd steeds grooter en eindelijk moest de dienstdoende officier worden ontboden om een einde te maken aan het standje, dat geen afdoend resultaat had, daar het corpus delicti niet werd verwijderd. Voor eon jong naaistertje te Amsterdam was het Vrijdag een dag van gewicht. Eene Jufrouw, waar zij nu en dan werkzaam was, had haar voor aardig heid laten meedoen in het spelen van 1;20 lot in de staatloterij en mocht haar nu Vrijdag doen weten dat de f 100,000 zoo goed was geweest op het nummer van beider, lot te vallen. Voor en ten laste van den polder Venhuizen en Hem ruim 1600 hectaren gfoot, zal tegen 1 Mei 1879 oen geldlcening worden gesloten van f 54000. Volgens de boeren-courant hebben K. Boekei en Zonen, landlieden te Westzaan, na langdurig on. dcrzock en vele proeven een middel gevonden, waar door de kaas bewaard wordt voor wrak worden. Te Assen hebben de gezameljjke poeliers iu dit jachtseizoen reeds f 3000 aan wild besteed-

Schager Courant | 1878 | | pagina 1