Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1S7S 22ste Jaargang. No. 1145. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van be langhebbenden; dat in de Kerstweek de gewone markt alhier zal worden gehouden op BIJDAG 17 December Schagcn G Dcemcer 1878. Burgeni. en Weth voordoemd, G. LAiNGENBERG, De Secretaris, DENIJS. Algemeen of beperkt Stemregt? Nationale Militie. Du blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. By inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentièn in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o Afzonderlijke nummers 0.07 j. Advertentièn van een tot vijf regels f og5; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen^ Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. tot den 3tsten .Tanunrij aanstaande, ter Scetvtirio dezer Oemeonte, dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormiddag 9 tot des namiddags ten 4 ure. Schagcn don 6 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G LANGENRERG. Do 8ecretaris, DENIJS. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1879, in onze Tweede Kamer, is onlangs ook ter sprake gebragt de vraag of een algemeen dan wel een beperkt stemregt de voorkenr ver dient. De Heeren Gratema en van Houten waren van binnenlandsche zaken wierpen zich op als bestrijders. Van beide zijden bad de stelling oneindig veel beter kunnen verdedigd worden dan is geschied. De Heer Butgers b. v. beriep zich in zijn betoog op de vele zonden van dat algemeen stemregt in Frankrijk dat stemregt had toch beurtelings, daar een dispotiek keizer rijk en een democratische republiek gevoteerd. Ja onze bartstogtelijke afgevaardigde ging verder en deed zelfs de schimmen van Barnabns en Christus als bezwarende getuigen tegen bet al gemeen stemregt optreden- De minister van bin- Oproeping tot de inschrijving voor het jaar 1879, volgens de wet van 13 Augus tus 1881 (Staatsblad No. 72.) Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen gelot hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der "Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72), herinneren bij deze de belang hebbende Ingezetenen, aan hunne veipligting tot het doen van aangifte voor do dienst bij do Nationale "Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Ar tikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende Art. 15 Jaarlijks wordon voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Eersten Janu arij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. "Voor ingezeten wordt gehouden: lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Julij 1850 (Stuatsbl. No. 44). 2o. Hij, die geone ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste achttien maanden voorafgaande aan don lsten Januarij van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield. 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevendo ingezeten was, al is zijn voojrd geen ingezeten, mits hjj binnen het Rjjk verblijf houdt. Voor ingezeten wedt niet gehouden de vreemdeling hehoorendo tot eenen Staat, wair de Nederlander niet ,jje christelijke onverdraagzaamheid en ver- aan de verpligto krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van volgzucht gedurende een reeks van eeuwen had- wederkeerigheid is aangenomen. j den gehad, telden die heeren bij elkander en Art 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn j 11 1 n- op de aldus veraregen en in miMioenen uit- 19do jaar, doeh voor het volbrengen van zijn 20ste 1 ingezeten wordt, is verpligt zich, zoodra dit plaats j gedrukte som wezen zij zegepralend met de heeft, ter inschrijving ain te geven bij Burgemeester j Woorden, ziedaar uw vruchten christendom! en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving vol geus Art. 16, moet geschieden. Art 16. De inschrijving geschiedt: I genoot van beiden kwam in zijn geest der wetten lo. Van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn°P tcCen zl,lk cen w,Jze van bewijsvoering beiden overleden, de voogd woont; j dat, mijne heeren zeide bij, is geen redeneren. 2o. Aan een gehuwdeen van een weduwnaar in de j dweep met den republikeinscbeu regeerinps- Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft vorm, maar toch zoo ik al de gruwelen ineen of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd republiek geschied, al de slachtoffers van volks buitens 'slands gevestigd is, in de Gemeente, waar hij woont- 00» waanzin en volksawmglandij onder zulk een 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van cen Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn kruis hein geroepen. Dit is een zeer oude be kende, voor wien wij echter aarzelen den hoed aftenemen, want de man is een leugenaar, als bij zulks wil voordoen, als een getuige van de wankelmoedigheid des volks. Wie vertrouwd is met de evangeliën, kan er voldoend uit opmaken dat de schriftgeleerden van Jezus ieder bun bij zonderen aanhang hadden. De vijanden van Jezus hadden er voor gezorgd dat hun aanbangelingen in de rcgtzaal van den romeinschen landvoogd vergaderd waren. Het waren dus geheel andere monden, die vroeger het Hosanna, dan die later bet kruis hem riepen. Maar de fransche kiezers dan, hebben «ij niet in t85a, 1853 en 1870 Napoleon een troon gebouwd, die zij in 1871, 1870 en 1377 hebben omver geschopt? o ja! dat weten wij, alle menschen zijn veranderlijk de verdedigers van bet algemeen stemregt, de Ileeven Butgers van Rozenburg en de minister van gezindheid en dus de fransche kiezers ook, maar de vraag is, of de veranderlijkheid altijd een ondeugd is Is het terugkeeren op een ver keerd pad, dat men beeft ingeslagen niet een deugd? Wordt niet bijna eenparig door alle engelsc.be geschiedschrijvers geroemd, zoowel de herroeping der Sluarts in 1661 als hunne ver banning in 1688? En is het algemeen stemregt veranderlijk in zijn uitspraken, bet beperkt is zulks niet minder. Zoo b.v. heeft het Frankrijk van 1815 tot t83o onder de restauratie minstens 10 malen van kleur doen veranderen. De Kamer der afgevaardigden was toch in 1815 zuiver nenlandsche zakea wees op de vele vernietigingen j wit en in 1820 bijna vuur rood. Bij iedere ont- van stemmingen in de fransche Kamer. De'binding der Kamer, kreeg zij eene andere kleur, bewijsvoeringen van beide heeren geleken wel eenigzins op de argumenten, die Baijles. en op zijn voetspoor later Voltaire, tegen het chris tendom aanvoerde. Al het kwaad, dat het chris telijke priesterdom had gesticht, al da slagtoffers vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond heeft misschien tot een veel hoogersom dan gij komen alleen in 1827 en 1828 bleef het beperkte stem regt zich zei ven gelijk. Maar uit het gebeurde in die jaren kan men eerder een argument voor dan tegen het algemeen stemregt putten. De openbare volksopinie was toch heftig gekant tegen het ultramontaansclie ministerie Onder Villèle. Die volksopinie sleepte het beperkte stemregt mede, onder het algeineene stemregt zoude het nog krachtiger gesproken hebben. Het door den minister Kappeijne aangevoerde lëit van de aan de orde van «len dag zijnde ver- Montesquieu schoon een bondgenoot en strijd- nietigingen van verkiezingen in Frankrijk bewijst nog veel minder. De Kamer temietigt die ver kiezingen voor het grootste gedeelte omdat zij voortaan het stellen van ee» officiëele candidaat onmogelijk wil maken. Ieder weet daarenboven welke schandelijke middelen van pressie en verborgen omkoopitig de vorige regering in het werk heeft gesteld oaa de volks- regeeringsvorm door alle tijden en over geheel j stem ten haren gunste te buigen, de schoonste den aardbodem hij elkander optelde zoude ik lofspraak voor het algemeene stemregt is juist Ar#. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is. 2o. De in ten vre'emd ltijk veiblijf houdende ouder' maar mijne ingenomenheid met den repuhli- keincchen regeeringsvorm zoude er niet door geschokt worden; wetende dat iedere zaak, de looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd lf I beste zelfs kan misbruikt worden. Promcteus ingezeten Art 18, Elk dio volgens Art 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 3lsten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, brengen tevens ter kennisse van de belanghebbendendat tof de inschrijving gelegenheid zal bestaan van den lsten heeft volgens de fabelleer het vuur op aarde gebragt, is zijn weldaad er te minder 0111 dewijl de omstandigheid dat al de middelen gefaald hebben. De verkiezingen in Frankrijk gedurende 1877 en in Duitschland van dit jaar spreken als met luider stemmen, het algemeen stemregt is een ijzeren staaf, die ook door de handen van de sterkste regeering niet kan gebroken worden. Maar hoe hoor ik mij toeroepen zijt zeker meer dan 100 millioen menschen, ondergij dan een lofredenaar van het onbeperkte allerlei martelingen er het leven door hebben j stemregt geworden? Nog in geenen deele, maar verloren? De feiten waarop de Heer Rutgers de argumenten waarmede men het in de 2de wees bewijzen bovendien al heel weinig tegen Kamer heeft bestreden houden hoegenaamd geen het algemeen stemregt. Het joodsche volk heeft j steek. In dit algemeene stemregt ziet onze Tweede de eene week Hosanna en de andere weekKamer het dreigend spook, in wiens hand zij

Schager Courant | 1878 | | pagina 1