De Erfgenaam Tan Hornegg. Marktberichten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. Stand dor gem. Barsingerhorn Pe h'eer dr. Beynen beeft Arol^en, naeéi ▼èrblljf van tien weken, verlaten. Het beeft Z. D. H. den vorst van Waldeck-Pvrmont behaagd, hem Zijne Hooge tevredenheid te betuigen over het onderwijs, aan II. D. H. prinses Emma in onze taal en geschiedenis gegeven en hem als een bewijs daarvan te vereeren met de Wal- decksche Orde van Verdienste ade klasse. Het stoomgemaal »de Ruijter,* gebouwd voor rekening en ten behoeve van de banne en den polder Ursetn, werd den a3 sten dezer feestelijk in gebruik genomen. In tegenwoordig heid van het dagelijkscb bestuur en de hoofd ingelanden werd de machine beproefd, en naar wij vernemen met zeer gunstigen uitslag. Bij den gemeenteraad te Deventer is in gekomen een verzoek van den heer Vermeulen, om geldelijke ondersteuning van de gemeente te erlangen voor den aanleg van een locaal- spoorweg Apeldoorn Deventer en Deventer Almelo. Z. M de Koning is heden den a6 dezer des morgens ten 6 ure op 't Loo aangekomen. Den 19 den dezer heeft, te Zierikzee in tegenwoordigheid van het Bestuur, met het beste gevolg, de inwerkingstelling plaats gehad van het centrifugaalpomp stoomgemaal van den polder. »De Vier Bannen van Duiveland.« De centrifugaalpotnpen, die door de stoomwerktuigen direct in beweging gebracht worden, zijn ver vaardigd door de maatschappij Ijzergieterij De Prins van Oranje* te 's Oravenhage, en zijn de eerste die volgens dit stelsel voor polder- stoomgemalen in Nederland vervaardigd werden De Maatschappij Nederland heeft het besluit genomcD, dat Javaanscbe of daarmee gelijk gestelde bedienden in het vervolg, als pas sagiers op de schoomschepen dezer Maatschappij zullen moeten betalen f 100 zonder eenige kor ting voor retourrcis binnen het jaar, of wegens aan boord komen, of van boord gaan te Napels of in andere tusschen hier en Nederland gelegen havens. Verder merke men op: dat die passage prijs van bovenbedoelde bedienden gevorderd wordt zonder onderscheid of zij in dienst van families dan, wel alleen reizen. Een familie, met drie of meer üinderen (onverschillig van welken leeftijd) bij zich, heeft ecliter het privilege. 0111 <T,één Javaanscbe bediende, of wat daarmee gelijk gesteld wordt, mede op reis te nemen, zonder dat zij daarvoor passage behoeft te betalen. Een treffend bewijs van onverschrokken moed werd den aosten dezer in zee geleverd, aan boord van het Engelsche barkschip Hcsperia kapt. Th. B. Sneudon. De zeeloods D. De Voogd, standplaats Ilelle- voedsluis. aan hoorn van dit schip zijnde viel in zee terwijl het schip zeilend was. De schoepsjon gen Robert Ilriston springt hem zonder aarzelen na en zijn voorbeeld werd onmiddelijk gevolgd door den matroos Oscar Lewis. Beide wisten met vereende krachten D. De Voogd voor zinken te behoeden, tot inmiddels een sloep wasnirge- zet, waarin alle drie werden opgenomen en de edelmoedige redders hun werk met goed gevolg bekroond zagen. Twee huzaren, die in den avond van den a8sten November jl. uit een winkel in het West- VII. „Nu, wat hebt gij?* begon do graaf, terwijl bij den inspecteur zijn sigarenkoker presenteerde, „zoo als gij begrijpen kunt, ben ik in gespannen verwach ting." „Ik zal u eerst den uitslag mededeelen van mijne nasporingen in de doopregisters van onze stad. Ik heb die allen nauwkeurig laten nazien en de meest bevre digende uitkomsten gekregen die vrij kunnen begee- ren „Wat bebt gij gevonden Niets!" „ïla! geen enkel woord omtrent Leonaid Kom?" Geen enkel, ofschoon die boeken sedert eene halve eeuw zeer nauwkeurig zijn bjjgchooden. Ik heb toen^ zoo veel ik dat kon, laten onderzoeken naar de af komst en de vroegere woonplaats van den onden mu zikant Kote. Omtrent zijne afkomst is niets te ont dekken, letterlijk niets; bij moet reeds vroeger in de stad gekomem zijn als hii zelfs niet hier geboren is —dan in 1840, want sedert dat jaar zijn alpha betische registers aargelegd van hen. die zich hier jaarlijks in de stad kwamen vestigen." „En Leonard Ivors is in elk geval later geboren, later dan 1840,* vitl de graaf in: „als zijn vader dus reeds voor dat jiar hierin dc stad woonde, dan motst toch, wanneer tem hier een zoon geboiet' werd, die zijn ingeschreven in de doopregisters vau deze stad." „Dat is zeer logisch- Hij moest in de doopboeken zijn ingeschreven. En omdat bij dat niet is..." „Is hij geen zoon van den man, voor wiens zoon hij doorgaat!'' „Halt dat is nu niet logisch geredeneerd, mijnheer do graaf. Zijne moeder kon zich elders ophouden, bij familie buiten de stad vertoeven; misschien, omdat zij mot haren man in onmin leefde, zich van hem ge- scheiden hebben wie kent al die mogelijkheden." „Dat is waar," antwoordde de graaf nadenkend. einde te 's Hage, volgens hun voorgeven uit de grap. een lap roode zakdoeken hadden wegge nomen zijn noorden krysraad schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, door twee personen, onder eenigszins verzachtende omstandigheden, en te dier zake vervallen ver klaard van den militairen stand, veroordeeld tot twee jaren correctioneele gevangenisstraf. In de Hoornsche Crt. komt een brief voor van den heer van Dedem aan den heer K. dc Jong, lid der Tweede Kamer. Naar aanleiding van de krasse motie, tegen dien afgevaardigde nitgebragt in dc Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, geeft schrijver hem de verzekering, dat, terwijl ook hij zich met de denkbeelden van den afgevaardigde over landbouw onderwijs niet kan vereenigen, dit echter niet wegneemt, dat hij onverdeelden eerbied blijft koesteren voor de toewijding en het talent, waarmede de lieer de Jong als Hoorn's afgevaardigde 's Jands belang behartigt. 1»- Ook Z. M. de Koning van Denemarken ont ving dezer dagen een brief met de bedreiging dat men op hem schieten zou, en wel op den trouwdag zijner dochter.De bedreiging is ech ter niet verwezelijkt. De te Zaandijk uitgeschreven wedstrijd voor de doelmatigste en sierlijkst vervaardigde schaatsen, waarvoor drie medailles zijn uitge loofd, belooft in alle opziehten aan het doel te zullen beantwoorden, Talrijk zijn reeds de toegezegde inzendingen vooral uit Groningen en Friesland. Ook de buitenlandsche schaatsenfabrikauten zullen goed vertegenwoord igd worden. Dc ijsclnb «Thialf» aldaar verdient allen lof voor het denkbeeld van dezen wedstrijd; in het bui tenland, vooral in Engeland en Zweden, wor den veel practischer schaatsen gebruikt dan in ons land. De vergelijking met de hier te lande gebruikelijke schaatsen wordt door dezen wed strijd en tentoonstelling mogelijk en kan voor onze werklieden en fabriekanten zijn nut heb ben. Dinsdag ochtend is op Oen Rijnspoorweg nabij Gouda een melkboer met zijne kar onder een trein geraakt. De man werd overreden en bleef op de plaats dood, terwijl de kar verbrijzeld werd. De heer E. do Prouw, te Amsterdam, heeft een adres aan B. en W. en de Gemeenteraad, gezonden, waarin hij verzoekt te bepalen, dat even als te Rot terdam, „allo koffihuiren, cafó's chantant, kroegen en do zoogenaamde grandos fêtes de ruit, welke in den laatsteu tijd schrikbarend vermeerderen, des midder- naclits klokke 12 uur zullen moeten gesloten zijn." De Hangsche Comraisie voor het nationaal huldeblijk aan II. M. de Koningin heeft tot he. den een bedrag van ruim 7800 ontvangen. Verdere bijdragen worden intuschen nog ver wacht. -Zaterdag jl heeft te Raanisdonk de stem ming plaats gehad tot benoeming der commis sie welke beslissen moet waar de te bouwen kerk der Hervormde gemeente aldaar staan zal De spanning daarover was groot, omdat een gedeelte der lidmaten dier gemeente de afgebran de kerk in liet dorp w ilde herbouwen, een ander eeel haar wilde overbrengen naar het Veer, waar ruim 800 lidmaten woonachtig zijn tegen ruim a5o in het dorp (de eerstbedoelden moes- „Maar weet gij, wat opmerkelijk is," ging de in specteur voort, „dat er norgens iots opgvteekond is omtrent den dood van de vrouw van Korn, of omtrent haro begrafenis er is zelfs nergens ecnig bewijs te vinden dat deze muzikant, dit lid van het orchest van den K schcn schouwburg, ooit gehuwd is geweest!" „Ziet go, riep de graaf uit, „ziet ge dat we toch op het rechte spoor zijn!" „Gij zijt wederom te haastig, graaf," antwoordd6" do inspecteur droogjes, terwijl hij de asch zijner si gaar met den vinger in het vuur knipte, „te haastig. Niet allo kinderen stammen af uit huwelijken, die in de kerkregisters worden ingeschreven," „Ook dat is waar antwoordde de graaf. Maar volgens al hetgeen gij mij omtrent dien mijnheer Korn senior hebt nitdegedeeld, is hij een gruwelijk ordelijk man, die solide is tot in het bespottelijke. De inspecteur trok de schouders op en zweeg ter wijl hii nadenkend in het vuur zag en zeer langzaam den rook rijner liavana van de lippen blies. Hij had het boold Van een wijsgeer, die man met zijn kale voorhojfd en do sterk sprekende harde trekken; met zijne kalme oogen, die op .alles gevat schenen en, als bereid om het tegen ailes op te nemen, de wereld inkeken. Hij had het hoofd van een wijsgeer en hij had zeker een wijsgeer kunnen worden in zijn veel jarig ambt in die groote stad, met al zijne ervaringen uit de nacht en schaduwzijden van de maatschappij. „Het is dus niets positiefs, dat wij gevonden hebben," hernam de graaf, „niets wat ons verder brengt dan het standpnnt van vermoeden?" „Niets! Aan den eenen kant uwe overtuigingen, geput uit de aanwijzingen eener krankzinnige oude Trouw, voorts de omstandigheid dat de muzikant Korn baar van tijd tot tijd, misschien eens in het viereljaars bezoekt en dat de krankzinnige altijd zeer angstig bezorgd is, om hun onderhoud geheim te doen blijven. "Wijders, dat die muzikant Kern een zoon heeft, dien hij zooals mij uit mijn .onderzoek gebleken is, met buitengewone tetderheid, met eene zeldzame zelfver ten tot dusver bijna eet» uur gaan om zich ter kerke \e knnnen begeven(. De uitslag der stem ming was dat de commissie, voorgesteld door de leden: die den herbouw wensebten, werd benoemd met zeven stemmen meerderheid. Om nu toch in de gelegenheid te zijn de kerk korter bij te krijgen, bestaat aan het Veer het plan in de behoefte te voorzien door het bou. wen eener zoogenaamde noodkerk en aan te vragen dat de dienst worde vervuld door zen delingen. Tot betaling der daardoor te veroor zaken kosten moeten reeds ruime {bijdragen zijn toegezegd. Er heerscht aan bet Veer ver ontwaardig over den uitslag der stemming. SCH 4 GE V27 Dec. aangevoerd ter markt Tan heden waren heden als volgt: paarden aveulens a ossen a stieren a gelde koeijen magere avette dito kalfkoeijen a vaarsen a - graskalveren a nuchtere kalveren a rammen a schapen magere a 400 idem vette 28 a 36; 100 overhoudors 20 a 27; lammeren a - bokken en geiten a 15 varkens 9 a 16; idem vette a 10 biggen 4.a 6.50; konijnen a kippen 50 eenden .75 a .80 duiven a ganzen a zwanen f a 250 kilo. boter 1.06 a 1.20; 50 kilo kaas .30 a .40; 1500 stuks kipeijeren 60o a 700; eendeijeren a AMSTERDAM, 27 Dec. Do prjjzon der aardappelen waren heden als volgtNoordwijker Zand f a Ilillegommer dito f a Geld. Stoelen matters fa dito ronde Wolkammers f 3. a 3.25, dito Eng, f2.75 a3.dito. Cardonners f a Friescbe Jammen f3 25 a 5.60; dito Engelsche 2.40 a 2.60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,75 a 4.80; pooters 2.f a 2.35; Nijmeegsche blanke a Saksische f3.50 4.Beverwjjkers f 4.5«— Katwijker Zand f a. Aanvoer iets beter handel in Zeepwsche en Friesche levendig. Geldersch gering. Ingeschrven van 24 tot en met 26 Dec. 1878 Geene. Ingeschreven van 10 24 December 1878. GEBOREN: 12 Dec. Pieternelle, dochter van Adriaan Van Westen brugge en Aagje Kromhout; l4 Dec. Neeltje, dochter van Gerrit Kater en Geertje Schoen; 19 Dec. Maart je, dochter van Louris Mosk en Oieuwertjë de Waard. 22 Dec. Dieuwertje dochter van Pieter de Ruiter en Antje Maseveeuw. ONDERTROUWD: i3 Dec. Jan Tuinman wed. van Johanna Meuleveld en Grietje Stuur man wed. van Pieter Bood beide te Barsingerhorn. GEHUWD: 20 Dec. Ariën Smit wed. van liilgond Goudsblom oud 48 jaren 'en Mietje Grinwis |d. oud 33 jaren beide te Barsingerhorn. OVERLEDEN: 11 Dec. Antje Hoekstra, on geil. dochter van Jan Hoekstra en wijlen Maartje .Kromhout oud 18 jaren; 20 Dec. Gornelis kind van Ariën Vlaar eu Jacomijutje Grinwis oud 10 maanden. «iüE&ssv t_- ■tLA!i-jr!w.msF;-<rr K--T 'iiwf loochening heeft opgevoed ofschoon dat bij oen man die alleen iu de wereld staat, en niets ter woreld bezit, dan dat eene kind, weder zoo bijzonder niet is. En eindelijk nog het feit, dat er omtrent de ge boorte van dien zoun en zijne moeder niets met zekerheid kan worden vastgesteld. Dat is zoo ongeveer alles, indien niet de instinkmatigc indrukken, waarover gij spraakt, mijnheer de graaf, kunnen dienen tot aanvulling van deze gegevens, die wij ons niet be hoeven te verbloemen, dat zeer zwak zijn." „Zoo ongeveer alles," antwoordde do graaf peinzend. Dat het niet alles was, dat hij nog eene verden king verzwegen had, namelijk dat die krankzinnige ondo vrouw," door verduistering vau een kind, eene groote misdaad had begaan en dat juist daarin do oorzaak harer „krankzinnigheid" gelegen was dat achtte hij niet noodig den inspecteur mede te deeleD, daartoe zou hij hem een blik in zijne huiselijke om standigheden hebben moeten vergunnen en het dacht hem niet noodig, die voor eenen vreemde bloot te leggen. „Zoo ongeveer alles," zeide hij, „behalve mijne persoonlijke indrukken van de hoogst aristocratische natuur, die ik van dien muziekdirecteur heb verkregen, waaraan gij echter en mijnentwege terecht geene waarde hecht. Maar nu zal ik u nog eens iets anders mededeelen, een feit, dat mij in vertrouwen werd medegedeeld door dokter Spengler, toen ik zoo even met hem naar huis gingonze muziekdirecteur is sedert geruimen tijd verloofd met mevrouw Ada von Schels, doch in het geheim en zonder dat beiden vooreerst nog aan een huwelijk schijnen te denken. Wat beteekent dat welke reden kunnen die twee personen hebben voor zulk eene zonderlinge geheim houding, terwijl beide volkomen vrij cn onafhankelijk zijn.' „Mevrouw von Schels zal, ingeval zij hertrouwt, haar vet mogen of althans een groot gedeelte daarvan verliezen en de musicus heeft niets om baar dat gemis te vergoeden." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2