Gemengde berichten. I)e Erfgenaam van Hornegg. M ark ttoer ich ten Gepasseerden fFoensdag avonddm 22 dezer, had de conducteur K in deonmiddelijke nabijheid van het station Schagen,yhet ongeluk van de loopplank van den trein te vallen,daar dit ongeval op circa 200 el afstand van het station gebeurde, was het door niemand opge merkt, eerst na een half uur, in de strenge vorst, op den weg te hebben gelegen, werd hij ontdekt; hij had eene zware wond aan het hoofd en was niet in staat om te gaan, doordien een zij ner voeten was gekwetst en bevroren. In het station is de man verpleegd en geble ken dat zijne hoofdwond niet ongeneeslijk is, maar dat hij vier teenen zal moeten missen. Den volgenden dagmis hij naar zijne woning te den Helder vervoerd. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage is gisteren aangevangen met de behandeling van twee raken waarin één persoon als beschuldigde betrokken was. Deze persoon, 1'. J L. genaamd, zonder vaste woonplaats en thans 33 jarenoud werd reeds op 9 jarigen leeftijd wegens diefstal veroordeeld en heeft nu laatstelijk in België ruim 4 jaren, mede ter zake van diefstal, inde gevangenis doorgebracht. Hem werden ten laste gelegd twee diefstallen in 1874 gepleegd. De eerste betrof eene zwartbonte melkkoe, die hij in den nacht van 8 Januari 1874 uit den stal van een landbouwer te Heile (prov. Zeeland zou hebben ontvreemd en op Belgisch grondge bied aan kooplieden uit Brugge verkocht. De tweede diefstal, in den pacht van 2:'» Oct. 1874 bedreven, gold een groot bruin paard ter waarde van 5 a 600 Francs, dat den volgenden ochtend uit den stal te Eede (prov. Zeeland) werd ver mist en mede in België door besch, bleek verkocht te zijn. Het O. M. requireerdede veroordeeiing van besch. tot zes jaren tuchthuisstraf. -Te San Franciscomaakt men kippen eieren 't Wit wordt gefabriceerd uit een mengsel van zwavel, koolstof en vet de dooier van bloed kalkphosphaat, magnesia, ammoniakzout en eenig zuur. De massa kleurt men met chromaat.zuur De schil wordt gevormd met een blaaspijp uit verdunt gips. kalk-carbonaal en ijzer oxyde. Aan den officier van gezondheid der 1 ste klasse K. G. F. Sloos, dienende aan boord van Z, M. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, te Amsterdam is uitgereikt het onderscheidings- teeken voor eervolle vermelding daarbij behoo- 8 September 1878, Staatsblad ?so. 179. Aan B. en W. van Haarlem is opgedragen een uitvoerig plan met begrooting van kosten tot een bedrag van hoogsten f 70 000 op te maken voor een openbare slachtplaats, waarvoor als plaats is aangewezen het stuk gemeentegrond aan de oostzijde van den weg langs bet Hunnen Junsveld naar de mestbergplaats. Op de Veluwe en in de omstreken van Wageningen werden gedurende de laatste dagen een aantal varkens opgekocht ter verzending naar Engeland tegen hooge prijzen. Voor zware bedong men f o.5o voor fokran» men f o.36 per KG. Ook het vette vee was hooger in prijs. Stalprijzen fo.8o a f0.83 per KG. Het stroo werd voor f12 a f 13 per 5oo KG. verkocht. In hooi is weinig handel. -In den Z. W. hoek van Friesland wordt in de laatste weken bittere armoede geleden, wijl de meeste arbeiders in 7 d 8 weken niets hebben verdiend. Bij een huisgezin leK. bleven voor eenige dagen deuren en ramen gesloten, waarom het burgerlijk bestuur een onderzoek instelde en bevond, dat er niets te eten of te drinken, of ter verwarming aanwezig was, waarom men besloten bad te bed te blijven. Dadelijk werden allen van het noodige vooizien. XIV. „En gij zijt thans genoeg overtuigd om eens op eene kaart van den genermlen staf na te zien, hoe-vele veeren er op den Qualm zijn „Ik zal mij een stafkaart, verschaffen.* „Ik dank u. En dan zon ik nog heden avond m-t den laatsten trein kunnen vertrekken, in de overtui ging, dat ik de verdere nasporingen hier in do I esto handen achterlaat, indien ik mjj niet had voorgeno men, om de hand 'te leggen op die interessante per soon, om welke al onze gedachten 'en combinatiën draaien en hem veiligheidshalve, als muziekonderwij zer voor mijne zuster,'mede te nemen.* „Ha riep de inspecteur levendig uit, terwijl hij den graaf scherp iu het gelaat zag, „wilt gij dien mijnheer Korn medenemen naar uw landgoed P* „Dat is mijn voornemen. Mjjne zuster verlangt reeds angen tijd naar zulkjeen onderwijzer. Wairom zou k niet liever dezen als gij hem zoo noemen wilt neef kiezen, dan een ander Daargelaten nog, dat een ander even deugelijk. in zijn vak ervaren kuns tenaar ook wel moeilijk hier zou te verkrijgen zijn „En gaat hij met u Heeft hij uw voorstel aange nomen f* 1 De \Vestz. C. bericht, dat een knaap van tien jaar onlangs een gezwel aan den tong kreeg zoodat hij bijna niet eten kon. De ouders waren op reis, en de dienstbode lette niet op de zaak. Eindelijk bevond de dokter, dat het een kreet tengezwel was, alleen ontstaan door '1 gestadig aflikken van de pen, na het schrijven. De toestand van het arme kind is hopeloos; het lijdt schrik kelijk en inen verwacht zijn dood. Een 18 jarige jongeling uit Breda ging 11. Zondag op reis, voorgevende zijne familie in Holland voor eenigen tijd te gaan bezoeken. Thans verneemt men, dat hij den trein bij het Liesbosch verlaten en zich te voet naar Zundert begeven had, alwaar hij des nachts in een lo gement, door middel van een revolverschot, een einde aan zijn leven maakte. De oorzaak dezer wanhopige daad ligt nog in het duister. Gelijk bekend is, wordt nog lang niet in elk schoollokaal voldoende gezorgd voor doel treffende ventilatie. I11 vele gevallen moet nog de versche lucht door het Opzetten van ramen gedurende den schooltijd worden aangevoerd. Dat dit middel bij strenge koude moeielijk kan worden aangewend, valt van zelfs in bet oog als men bedenkt, hoeveel tocht daardoor ver oorzaakt wordt, waaraan men kinderen die dicht hij of onder die ramen geplaatst zijn, blootstelt. Het kan daarom zijn nnt hebben mededeeling te doen van de wijze, waarop in de scholen te Beusichem en Helmond de ven tilatie door den Heer G. Sillevis te Kuilenburg is ingericht. Men deelt daaromtrent het volgende aan de Haarl. crt. mede: Onder de vloer is de giond op eene behoorlijk diepte uitgegraven en de daardoor ontstane ruimte is op verschillende plaatsen met de hui ten- lucht in verbinding gebracht door middel van roosters de vrij groote kachels in de verschillende vertrekken zijn door mantels omringd en in de vloer tusschen kachel en man tel, zijn openingen waardoor de versche lucht uit de onder liggende ruimte tusschen deze beiden omhoog stijgt. De versche lucht wordt omdat zij langs den kachel gaat behoorlijk verwarmd en komt zoodoende binnen het school lokaal De openingen, in den vloer kunnen ge heel of gedeeltelijk worden gesloten. Op zoo danige wijze kan voortdurend een genoegzame voorraad buitenlucht worden verkregen, die behoorlijk verwarmd is en geen tocht veroozaakt Met het doel om de onzuizere lucht te ver wijderen, is in ,d-n schoorsteen eene ijzeren buis aangebracht waardoor de rook uit de kachel 1 'Jov> f**' wimi» ujsyKiin den schoor steen en deze buis wordt daardoor verwarmd en deze vervjrarmde lucht gaat naar boven, gevolgd door de onzuivere lucht uit de schoollokalen, want in de binnen zijde van den schoorsteen zijn boven en onder openingen aangebracht, waar door zij ontwijken kan. Ook deze openingen, kunnen door lnikeu geheel ofgedeeltelijk worden gesloten Door deze wijze van luchtverversching ontstaat geen tocht en zij is vrij voldoende. Naar het oordeel van den berichtgever even evenwel is zij nog niet volmaakt de koolzuur toch, die uitgeademd wordt is zwaarder dan de gewone dampkringslucht en vult dus de be nedenste ruimte van het lokaal. Beneden alleen moet dus die lucht verwijderd worden en niet door de bovenste opening in den schoorsteen want door dezen gaat veel warme lucht die voor de gezondheid weinig nadeelig is verloren Door den rook zoo laag mogelijk in de ijzezen schoorsieenhuis te laten ingaan, waardoor de lucht, tusschen deze en den schoorsteen zoo laag mogelijk verwarmd wordt, en door alleen beneden in den schoorsteen eene vrij groote opening aan te brengen, kan naar zijne mening dit uitmuntend ventiulatiestelsel meer volmaakt worden. Opnieuw wordt op het treurig verschijnsel gewezen dat in het aanvankelijk bloeiende IJ- muiden 26 drankhuizen zijn, een arrestanten- Neeti bij heefl het van morgen afgeslagen doch ik heb mij verder daarom niet bekommerd, hij had over de zaak nog niet met mevrouw Ada von Schels ge sproken zoodra hij deze gesproken heeft, zal hij van voornemen verand rd zijn „En gelooft gij dat zoo zeker?* „Ja. Ik bezocht van morgen mevroaw von Schels. Ik geloof dat ik deze kleine, eoquette dame tamelijk goed doorgrond heb. En in haar hart huist, geloof mij daarin vrij, niet veel liefde voor haren dweep zieken monsieur. Eene Trouw, die hare verstandhouding, tot een man, met zoo koele bedaarheid, zoo trotsche houding, ah ware hij haar vreemd, kan bedekken bemint hem niet Dat is de diepste grond der zaak het geheim van dat geheim. Zij begeert geheimhouding om het gemakkelijker te kunnen breken, zoodra het haar past. E11 daarom ben ik overtuigd, dat mevroaw Ada hem wel zal bepraten en mij nazenden „Het zal mij benieuwen!* zcide de inspecteur. „Maar wat als ik zooveel openhartigheid van n vragen mag wat hebt gij er mede voor, om hem mede te nemen Is het de ijver voor de miskende rechten van uwen neef? Ik vermeen dat het uw Toor deel niet zijn kan, wanneer gij er in slaagt, dezen neef om hem met u zoo te noemen weder terug te brengen in de positie, die hem toekomt. Ten min ste, zoo" ver ik kau nagaao, worden uwe uitzie „ten een vrij goed georganiseerde politie en*,... geen gemeenteschool en geen kerk. Door de opening der bewaarschool en de poging* om een Pro- testantsch kerkje op te richten, begint men althans te toonen het stuitende van deze ver houding in te zien. Op den spoorweg van Reval naar Petersburg viel laatst, op ongeveer 1 werst van het station Charlottenburg, een conducteur van den trein. Hoewel men het bemerkte werd de trein niet tot stilstand gebracht, inaar alleen van het voorval kennis gegeven toen men te Charlotten burg aankwam. In plaats van nu nog dadelijk de noodige maatregelen te nemen, liet men nog 2 goederentreinen langs den weg en de plaats, loopen waar de arme conducteur van den trein gevallen was, en toen daarna een onderzoek werd ingesteld, vond niun slechts onsamenhan gende vermorzelde deelen van het lijk. Men veronderstelt, dat de man door den val bevangen geen kracht heeft gehad voor de aankomende treinen te wijken. Terechtzitting gehouden^door het Kantonge recht te Schagen, op 23 Januarij 1879. Veroordeeld: J. S. te Alkmaar wegens: het rijden in de gemeente Oudcarspel met een kar bespannen met honden zonder dat die honden van muil korven waren voorzien, tot eene geldboete van f 1,subsidiair 1 dag gevangenisstraf, en in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. D. H. te Nieuwe Niedorp wegens: het rijden in de gemeente Schagen met een wagen bespannen met een hond, waarin hij zelf als geleider was gezeten tot eene geldboete van 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, invor derbaar bij lijfsdwang. J. P. te Zijpe beschuldigd van: bet laten loopen van schapen op de rijksstortgronden langs den grooten weg toebelioorende aan het Noord Hollandsch Kanaal gelegeu in de gemeente Zijpe is vrijgesproken met nietigverklaring der dagvaarding, de kosten te drogen door den Staa; SCHAGEN, 23 Jan. aangevoerd tor markt van heden waren heden als volgt: 5 paarden 50 a 150; venlens a ossen a stieren a gelde koeijen magere a 4 votte diio 240 a 270; kalfkoeijen avaarsen a graskalveren a 10 nuchtere kalveren 10 a 19; o iSO schapen magere a idem vette a overhouders a lammeren a bokken en geiten a 2 varkens 10 a 11; idem vette a biggen a 12 konijnen —.20 a .60; kippen 80 eenden .75 a .90 duiven a ganzen a zwanen f a 300 kilo. boter 1.a 1-13; kilo kaas a 1500 stuks kipcijeren 500 a 600; eendeijeren a Kogge f 6.af Tarwe f 9 afGarst f5— f 7 Haver f 3.75 a 4.50. Wilte Boonen f a f Bruine dito f 10 af 12.—, Geele |dito f 11.a f 12.—, Geolo Citr. dito f 13 a f 14.—, Paarden dito f 7.a f 7.50, Graauwe Erwten f|14.a 1 16, Groene dito f J0.— a f 14.—, Vale dito f 8 50 a f Karweizaad f 17.50 af AMSTERDAM, 24 Jan. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtNoordwjjker Zand f a Hillegommer dito f a Geld Stoelen matters fa dito ronde Wolkammers f a dito Eng. f adito Cardonnersf— a Friesehe Jammen f3.80 a 9.90; dito Engelsche 3.25 a 3.50, Zeeuwsclie Spuische Jammen f 3,50 a 4.25; pootersl.80f a 2.25; Nijtneegsche blankea Saksische f3.3.40; Beverwijkers f 4.5- Katwijker Zand f a. Aanvoer iets beter hande^ in Z-jeuwsehe en Friesehe levendig. Goldersch geriog HOORN, 23 Jann. Kaas: Ter waag gewogen 17 stapels, wegende 4984 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 33.75; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. en verwachtingen er niet door bevorderd of vermeer derd. „Moet de mensch dan altijd alleen om zich zeiven, alleen uit zelfzucht handelen?* viel de graaf bemin de rede. „Doch iemand die het leven beoordeelt als gg, is in staat mij daarop hardnekkig en luide ja te antwoorden. Eu daarom ik zal het n bekennen dat aan mijn belangstelling voor.mijnen neef, of »n 't algemeen voor de meoscaheid, dat aan dien ijver, eon zelfzuchtig belang ten grondslag zal zijn ge legd, waardoor zij aangewakkerd wordt en waaraan zij hare veerkracht ontleent Gij hebt volkomen gelijk, indien gij meent, dat mijne positie, mijne verwachtingen van de toekomst en mijne eventueele aanspraken er niet beter op worden, waHneer ik met uwe hnlp het zoover gebracht heb, dat ik onze vooronderstellingen kan bewijzen. Dat is zeker waar het tegendeel is zelfo het geval Maar aau het voordeel, dat ik er bij heb, ligt mij iutusschen meer gelegen dan aan alle uitzichten op erfenissen en verwachtingen van de toekomst. Dat is de vrijheid van iemand, die ik gaar ne vrij wenschte te zien, vrij en in staat om over zich zelve te beschikken, om alleen eigen neiging en do stem des harten te volgen, bij de keuze-. „Ah zoo die iemand is dus niet een mat), maar „Maar eeno dame, inspecteur gij raadt zeer

Schager Courant | 1879 | | pagina 2