Te erfgenaam van Hornegg. 1 ran de besmette streken in die stad was aan gekomen. Deze rekruten, bestemd voor de Rus sische keizerlijke garde, kwamen op den l3den te Moskou aan, zij werden door een aantal geneesheeren onderzocht en alle mogelijke voor zorgmaatregelen waren genomen, zoodat geen gevaar voor besmetting meer bestaat. In een brief van bet Journal te St Petersburg wordt gemeld, dat de groote jaarlijksche han delsmarkt binnen kort te Sambvisk moet ge houden worden. Gewoonlijk wordt daar voor een som van 5 millioen roebel* omgezet. Indien echter de quarantaine voortduurt, zullen geen goederen uit het zuiden van llusland kunnen aangevoerd worden, en zal de markt niet kunnen doorgaan, tot groote schade van de belangheb benden. De burgemeester van St. Petersburg heeft uitgebreide voorzorgmaatregelcn tegen de epidemi genomen. Men schrijft uit den Haag aan de Arnh. Ct. Bij de Staatsbegrooting voor 1879 zijn gelden toegestaan voor de verbouwing van de gewezen roomsche kerk of kapel op bet Binnenhof, die ingericht zal worden voor lokalen ten behoeve van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Dien tengevolge moet bet archief van het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat thans in genoemde kapel is, verplaatst worden. Men schijnt hiertoe op de meest omslachtige en dure wijze te werk te zullen gaan. Dit archief wil men hergen in de lokalen, die thans gebruikt worden voor het kantoor van den Rijkstelegraaf, en welke lokalen slechts sedert korten tijd, met opoffering van eenige duizenden guldens, geschikt zijn gemaakt voor Rijkstelegraaf kantoor. Genoemd telegraaf kantoor zal verplaatst worden naar het zooge naamde Geldkantoor, waar thans de provinciale directeur der registratie en het kantongerecht zitting hebben. De directie der registratie gaat waarschijulijk naar de gewezen departementaal- school op het Buitenhof, thans grootendeels ingenomen door de directie der hypotheken, liet kantongerecht zal geplaatst worden in een der nevengebouwen van de zoogenaamde Loterij- of Ridderzaal, schuins over de kapel. Ten einde voor het kantongerecht de noodige ruimte te krijgen, zijn in die nevengebouwen de gewelven gedeeltelijk weggehakt, is esn trap geplaatst en in den zijgevel van de Loterijzaal een gat gehakt en een deur gezet, d ie niet in de minste harmonie met het overige gedeelte van het gebouw is, en getuigt van het grootst mogelijke gebrek aan smaak. Minstens zonderling mag men het noemen dat men sinds jaren duizenden guldens besteedt, 0111 den hoofdgevel van de Loterijzaal te herstellen en tegelijkertijd den zijgevel op de ergste wijze ontsiert. Toen het provinciaalbestuur van Noord Holland voor een paar jaar een archiefgebouw in een afgelegen steegje te Haarlem wilde bouwen, weigerde de Minister de plannen goed te keuren omdat uit een streng architectonisch oogpunt, er aanmerkingen op konden gemaakt worden. Thans wordt op het Binnenhof, indeonmiddelijke nabijheid van de departementen van Waterstaat en Binnenhndsche Zaken, een daad van vanda lisme gepleegd, die, wanneer zij door het ge meentebestuur van een klem dorp plaats had, een kreet van afkeuring in het gehsele land zou veroorzaken. Thans zwijgen de dagbladen, want alles wat het tegenwoordig Ministerie doet is welgedaan. De Nouvelliste van Bonaan deelt mede, dat een werkman aan den NVesterspoorweg, station Sotteville, onlangs mal zekere overmoedigheid, zijn pijp had aangestoken aan een nommer in de tentoonstellingsloterij. Dat nommer was, 955,089. en wel een der spoedigst uitkomende, met een prijs ter waarde van 24.000 frank. Zijne kameraden kenden zijn nommer, en het was met krijt op den muur hunnerwerkplaats ge schreven. Zij zijn allen bereid daarvan getuigenis af te leggen, maar de vraag is nog of daarmede gencegen zal mogen en kunnen genomen woiden. XVI. .Daarin vergist gjj n. Alleen die vrouwen niet. die ik tot dusverre heb keren kennen. Bij deze heb ik nooit kunnen denken, dat ik mij met haar gelukkig zou kunnen gevoelen. Kunt gij gelooven, dat twe.e schilders te zamon éen poriret, een landschap of iets dergelijks kunnen schilderen Beide hebben hunne eigene wijze van zien- De een si«t een boomtak grijs achtig bruin, de andere chocoladekleurig; voor d-n een is de horizon nevelig vaai, de ander ziet er nog duidelijke violette omtrekken. Zoo is het ook met twee mensehen, een man en eene vrouw, die te za- men komen, om de schilderij, die zij van de toekomst ontworpen hebben uit te voeren. Gij zult weldra be merken dat zij niet hetzelfde zien; wat den een licht voorkomt, sehijnt den ander donker de een bedoelt met zijn ontwerp iets geheel anders, dan de andere Maar elke vergelijking gaat mank, zoo ook de mijne en ik bedoel er alleen dit mede, dat de menschen zich van hun geluk verschillende voorstellingen maken, zij vinden hunne bevredigingin te verschillende dingen, dan dat zij te zamen gelukkig kunnen worden. Denk eens aan de fabel van Aesopus: voor den vos past de flesch met den largen hals evenmin als de vlakke schaal voor den ooievaar." In gewone tijden worden van het orgaan van De Girardin La Fransch'e 55,000 exemplaren verkocht; den 5den Januari steeg dat aantal tot 84.000. Den aosten Januari echter was liet aan tal verkochte exemplaren 83.6oo en den a6sten io8.5oo. Men schijnt hieruit temoeten afleiden dat de Nationale loterij de belangstelling van de Parijzenaars nog meer opwekte dan de sènaat- verkiezingen en de ministerieele crisis. Onder de ijsvermaken te Schiedam behoort ook het volgende Een paal wordt in een ijsveld geslagen en daarop een wagenwiel geplaatst; aan het wiel wordt dan een touw bevestigd en aan het einde daarvan een plank of slede, waarop zich een persoon plaatst; daarna wordt het wiel in beweging gebracht, zoodat ten slotte de slede met deugeen. die er in zit, met verbazende snelheid ronddraait. Heden werd aldaar deze liefhebberij uitgevoerd door eenige mannen. De persoon die op de slede zat, was een jongeling van ongeveer 20 jaar. Door de snelle ronddraaiing vloog hij van de slede al en kwam met het hoofd tegen een schutting aan, met het gevolg, dat zijn hoofd, werd verbrijzeld en hij op de plaats dood bleef. Te Vlaardingen is een wildjager aan het havenhoofd dood in zijn schuitje gevonden men vermoedt dat zijn geweer toevallig op den kant lag, door een of ander toeval is afgegaan en hem alzoo een kogel door de borst is gejaagd. Uit lïoorn wordt gemeld: In jaren heeft men niet gezien, wat wij verleden Zondag zagen, namelijk, dat men met paard en slede op de zee reed. Naar wij vernemen, wordt eene hard draverij met arresleden op zee voorbereid, dat gewis vele liefhebbers lokken zal. Zulk iets heeft men in vele jaren niet knnnen hebben. Het ijs is ook in zee buitengewoon dik. -Uit Californie wordt gemeld, dat te San Francisco een maatschappij is opgericht, oin de gansche stad eleclrisch te verlichten. In elke wijk zouden machines geplaatst worden. 0111 het licht voort te brengen en te verbreiden door draden, die men door de gasbuizen zal leiden, om aldus de woningen te bereiken. De gasaan- deelen zijn leeds gedaald van 110 op 70 dollars Nimmer zag men zelfs in Amerika zulk een snelle waardevermindering in enkele dagen. Een Parijsche fruitvrouw heeft uit de tentoonstellingsloterij een prijs ter waarde van 5u,000 franks getrokken. Thans wordt bericht, dat de portierster van een huis op de boulevard Rechouart den grootcn prijs van 125,000 frs. in de Parijsche loterij heeftgetrekken. Zij is een weduwe, die door werken den kost moet verdienen «Het Petit Journalverneemt, dat Druneau, reiziger van het huis Ducroguet te Saint Quentin den prijs van 19.5,000 frs heeft getrokkendie van 100000 frs. zou zijn getrokken door een bediende op de drukkerij van Paul Dupont te Clichyde gelukkige, Prégorier geheeten, is een zeer werkzaam (tuisvader. He Temps« eindelijk verneemt, dat de prijs van I25ooo frs. is getrokken door een werkman in leer, Aubrict genaamdte Toul geboren en sedert vier jaar te Parijs werkzaam; volgens de Rappelis een artiste van tiet) Palat Royal Montbars de gelukkige. Ook omtrent de andere groote prijzen heerscht nog volkomen o n zei er hei d Omtrent sommige zijn de bladen het eens; zoo heeft een bediende van de Magasins du Prin- temps* een locomobiel getrokken. «IFat moetik er mee aanvangen? riep de gelukkige winner uit de Trecadero zaal. Te Geertruidenberg had Zondag namiddag een hevige vechtpartij op het ijs plaats, 't Was een lang bestaande veete, die de boeren uit Geer truidenberg en Raam-donksveer tegen elkander ophiste, zoo dat zij elkaar met schaatsen, messen en wat maar snijdend was te lijf gingen, en vele „Dit zijn de philosophische resultaten van eenen ge leerde, biets dan theorie'. Onder den groenen boom dei lerens zitten damon en Pbillis intusscl en in de zoetste rust bijeen, omdat de liefde hen eendrachtig doet zijn." „Die eendracht is dikwerf vernedering, eene slaver nij, waarin de een voor don anderen zich bukt. En juist mevrouw von Schels, om op haar terug te komen, schijnt mij volkomen in staat, om u zoover te brengen, wanneer gij nog lang bij naar de rol van Damon vervult-* „"Wees gerust, ik hen juist van voornemens, mij aan dat gevaar, waarvan gij spreekt, te onttrekken. Ik ga uit de stad. Ik vertrek voor geruimen tijd. Zekere graaf Bernswald beeft mij geëngageerd, om als muziekmeester op zijn goed te komen en ik heb dat aangenomen „Zoo ik feliciteer u. Zekere graaf Bernswald, zegt gij?* „Op den Randenburg.* „Ja, ik weet het. De Bernswalds zitten op den Randenburg reeds sedert 1570. Maar zij zijn achter uitgegaan, geloof ik. En de t. genwoordige :raaf, ik bedoel den jongen, want zijn vader leeft nog, moet een rare snuiter zijn.* „Gij ontmoedigt mij.' ,0 neen! dat is mijn doel niet. Ik heb het alleen^ met bebloed hoofd, gekneusd engewofld, het slag veld moesten ruimen. De militaire macht moest' de politie bijspringen, die procesverbaal van het gebeurde opmaakte. Ook Baamsdonk is van een dergelijk tooneel getuige geweest; daar toonde o. a. een ruwe matroos zijne vaardigheid in het hanteeren van zijn mes waarvan verscheidene de scherpte ondervinden moesten. Op 3Decembïr bestond de bevolking van Amsterdam uit i4L953m.en 163,999 vr. tezamen 308,952, zijnde 6586 meer dan op 3i December 1877. In hut Jaar 1878 hebben zich in de 'hoofdstad gevestigd 9'01 m- en 83oi vr. te zamen 17602 vertrokken zijn 77^1 en 6687 vr; te zamen 14468 Een redacteur van een Parijsch blad wilde zijn schoonmoeder blijde maken met een doode museh en liet, vóórdat zijn blad verscheen een afzonderlijk exemplaar trekken, waarin hij de vijf nummers, die de hoogste prijzen wonnen, verving door die, welke in het bezit van zijn schoonmoeder waren. Hij zelf bracht haar dit exemplaar en de arme vrouw, geloovende dat de zaak echt was, viel bewusteloos in de armen van haar schoonzoon. Toen zij weer bijkwam was zij krankzinnig. Van officieele zijde wordt thans beweerd, dat de epidemiegeweken is. Het schijnt wel dat de Russische Regeeringevenals de Turk bevreesd is het woord pestte gebruiken. Of schoon het natuurlijk ondersteuning verdient wanneer men tracht de bovenmatige vrees van het publiek te doen bedaren, verdient het tock af keurig dat van officieele zijde dergelijke roos kleurige berichten worden medegedeeld, die te oordeelen naar hetgeen van andere zijden wordt bericht, bezijden de waarheid zijn. In de N. R. Ct. wordt herinnerd aan de gevaarlijke gevolgen van het biologeeren. Reeds in 1852 kwam in De gids een artikel van Dr. J. Zeeman voor, waarin ook beschouwingen van Professor Bennett en Mr. Draid opgenomen waren. Van eerstgenoemde wordt oa. medegedeeld. Verscheidene voorbeelden zijn hem {prof. Bennett) bekend, dat verstandige jongelui studenten aan de Edinburgsche academie gedurende korteren of langeren tijd ongeschikt geworden waren hunne gewone bezigheden te volgen, en verplicht werden, wegens gebrek aan opmerkzaamheid en geestkracht, hunne colleges en studiën te laten varen. Enkelen van hen, de schade gevoelende, die zij daarvan reeds on dervonden hadden, weigerden bepaaldelijk zich het nemen van andere proeven op hun persoon te laten welgevallen, en de ouders van enkele zeer gevoelige jongelieden door het blijkbaar nadeel dat de gezondheid hunner kinderen er bij leed, hebben een herhaling van deze gebeur tenissen ten strengste verboden. Op de Dingsdagmarkt te Formerend is naar matige berekening gedurende het jaar 1878 voor f 7.877333 aan vee. kaas ooter enz. aangevoerd Donderdag heeft te Amsterdam op den Amstel eene afdeeling infanterie in volle uit rusting op schaatsen manouvres verricht. Het schouwspel van de met vasten slag voorwaarts rukkende troepen, het zwenken en halt houden moet alleraardigst geweest zijn- Een jongen haalde een brood. Toen de bak ker hem een zeer klein gaf. zei de jongen, dat het zijn gewicht wel niet zou hebben. »Nu,» zei de man, »dat hindert jou niet,des te minder heb je te dragen.» «Mij ook goed zei de knaap, en wierp bij het heeDgaan den halven prijs op den toonbank, De bakker liep hem na, dat er geen geld genoeg was, »Dat komt er niet op aan,» zei de jongen.» »des te minder hebtgij te tellen bij toeval gehoord. Wanneer hij u een goed salaris aanbiedt, wat gaat het dan u aan „Ik zal er wonen, als een lid der familie en 7oo tbalers inkomen hebben.* Dokter Bitter zag hem een weinig verbaasd aan. „Dan moet graaf Bernswald er wel zeer groote waarde aan hechten, u ia zijne nabijheid te hebben. Doch waarom zou hij dat niet doen »En gij,* ging Leonbaad voort, „wilt gij mij dan gelukkig maken wilt gij, wanneor ik vertrokken ben, voortgaan zoo vriendelijk jegens mijnen vader te zijn, als gij het tot dusver jegens ons beide waart Wilt gij van tijd tot tijd, wanneer hij alleen is, komen, om een uurtje met hem te praten en u een weiDÏgje met zijne behoeften bemoeien? Gij weet, hij denkt zoo weinig om zich zeiven. Dokter Ritter knikte toestemmend. „Waarom zou ik dat 1 iet volgaarne doen, alleen uit dankbaarheid voor de goede buurschao. waarin wij nu reeds sedert twee jaren in dit huis hebben geleefd, en die bet eenige lichte en warme punt was in deze koude eD donkere verhuurde kazerne. Mair het spijt mij dat ik umededtelin moet, dat ook ik waarschijnlijk den winter niet in de stad blijf.' „Wat?* Gij zult onze academie toch niet verla ten „Meeat gij dat daardoor het betaan onzer goede

Schager Courant | 1879 | | pagina 2