Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 I 11 Ao. 1879. 23slc Jaargang. No. 1160. f A 9 Bekendmakingen. Grrondbelastinjg. Ken perzisch huwelijk. Gemengde berichten. SCHAfiER COURANT. Dit blad verschijnt twee marl per week: IFoens- dag- en Zaturdag avond. Rij inzending tot *s mid dags 12 nre worden advertenti'en in liet eerstuitko inend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o Afzonderlijke nummers J 0.07I. Advertentiën van een tot vijf regels fngS; iedere regel meer f O. i5. Grnote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Roe'.bandelaren aangenomen! Naar volkslied zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te bién. Eevolking. MARIA LATENSTEIN wordt in baar belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter Gemeente secretarie van Scliagen. De Voorzitter van den Baad der gemeente Scha gen Gelet op het ie lid van art. 7 d'r wet re gelende het kiesregt, noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij behalve in deze ge meente, ook elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1 f» Febru ari j 1879, door overlegging van de bij de wet gevorderde bewijsmiddelen te doen blijken. Schagen, den 24 Januarij 1879. De Voorzitter voornoemd G. LANGENBERG. F>e burgemeester van Scliagen, brengt naar aanleiding van art. 15, ie lid der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) ter kennis van belanghebbenden, dat hij ter Secretarie van de gemeente gedurende 3o dagen ter inzage heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten van meting en schatting bedoeld in de artt. i5, 23 en 43 der gemelde wet. Scliagen, 4 Febrnarij 1879. De burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Wanneer de dag der echtvereeniging bij de Persen bepaald is, dan gaan de uitnoodigingen aau de gasten rond, die doorgaans de drie dagen voor het huwelijk voorafgaan en bij de rijkere klasse wel een maand lang duren. Op den eer- Sten dag onthaalt men de betrekkingen en vrien den op muzikanten en dansers. Deze zijn evenwel in tweeën gescheiden, de vrouwen hij de bruid, de mannen bij den bruidegom Op den tweeden dag gaan, reeds bij liet opgaan der zon, de mu zikanten in pleclitigen optocht van wege de bruid naar de woning van den bruidegom om hem de henné d.i. een kleurstof aan te bieden, waarmede hij zich de handen en voeten bet:nten moet. Op den derden wordt de bruidegom feestelijk naar het bad geleid. Hg wordt daarbij vergezeld door twee vrienden, die zijn rechter- en linkerhand geuoemd worden Hij, die hem het rijkste ge schenk van suikergebak doel, heeft de eer de rechterhand te zijn. maar dan rust ook de plicht op hem, om op de feesten, welke nog volgen, als ceremoniemeester op te treden en het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. er- laat de bruidegom het bad, dan krijgt bij een kleeding aan, die daartoe bepaaldelijk door de bruid is aangewezen. Men brengt hem daarop, onder begeleiding van muziek, naar zijne woning terug, terwijl nu en dan kleine stukken zil vergeld onder de menigte worden uitgestrooid. Zijn huis staat daarna den geheelen dag open, en ieder heelt vrijen toegang om zijne hulde en gelnkwenschen te komen aanbieden. Ook de bruid wordt door hare speelnooten naar het had geleid en ook zij ontvangt dien dag de huwelijksgeschenken. Met allerlei spelen wordt de avond afgewacht. Nauwelijks is de zon gedaald, of de bruidegom zendt haar door zijne vrienden en bloed verwan'en een sierlijk opgetuigd paard, hetwelk de jeugdige gade naar hare toe komstige woning zal brengen. Zij is bedekt met een langen witten sluier en draagt eeti spiegel in de hand. Muziek gaat voorop; een lange trein van betrekkingen, met lantaarns in de hand, volgen. Om hunne vreugde te kennen te geven, steken zij van tijd tot tijd vuurwerk af. Op een kleinen afstand van de woning ge naderd, houdt de trein stil. Dan komt de brui degom, omgeven door de zijnen naar buiten, gaat zijne bruid een eind weegs \c gemoct, maar blijft op dertig pas afstand stil staan, werpt haar met kracht een oranje-appel toe en vliegt dan wéér ijlings naar huis terug. Men vervolgt hem echter met spoed en tracht hem in zijn loop te stuiten, om een worsteling te beginnen. Naar mate de kracht, waarmede de appel geworpen en de worsteling is volgehouden, voorspelt men een goed of ongelukkig huwelijk. Nu treedt de bruid bare woning in. De brui degom heeft zich inmiddels op den trap gesteld, oin te toonendat hij beer en meester des huizes is. Spoedig echter koint hij beneden, om zijne bruid naar liet statievertrek te geleiden. De naaste bloed verwant legt de handen der beide echtelingen ineen, terwijl heiden bet aangezicht naar Mekka wenden en de bruidegom zijn voet op dien der bruid zet, ten teeken harer onder danigheid. Het: «God zij met tt.« wordt dooi de drie getuigen uitgesproken, door de menigte daar huiten herhaald en 't huwelijk is gesloten. De Pers mag vier wettigt vrouwen hebben. Het getal bijwijven is onbepaald. In den regel echter heeft elk maar ééne rechtmatige vrouw. Dit is echter zuinigheidshalve, omdat elk hu welijk denzellden bruidschat en dezelfde onkosten medebrengt. De Pers geeft daarom de voorkeur aan bijwijven, met wie hij voor een tijdiang eene overeenkomst aangaat Is die tijd voorbij, dan zijn beide partijen weder vrij. Zulk een verbintenis wordt echter ook ten overstaan van den mollah gesloten. Slavinnen zijn het algeheele eigendom der bezitters. Echtscheiding is geoorloofd; bij of zij, die dergelijke scheiding aanvraagt, doet daarmede afstand van den bruidschat. De vrouw in Perzië heeft over het alge meen noch opvoeding, noch rang, noch invloed. Dewijl zij zoo ondergeschikt is, verliest zij alle karakter en wordt haar geest uitgedoofd. Op haar negende of tiende jaar is zij reeds huwbaar, maar op haar twintigste ook reeds oud. Dit is een gevolg van hare verlatenheid. Dit doet baar verwelken op een leeftijd, waar onder andere omstandigheden de bloeitijd aanvangt. In geen enkel geval bezielt zij de daden des mans. Tot moed of tot veerkracht wekt zij hem niet op. Natuurlijk. Hij heeft in baar geen enkele deugd Leeren waardeeren, maar hare zedelijke en ver standelijke ontwikkeling van der jeugd af on derdrukt. Het huisselijk en maatschappelijk leven i» Perzië levert dan ook uit die oorzaak een bejammerenswaardig schouwspel van zedeloosheid en van gewoonten, die walgend en kwetsend zijn voor Europeanen. Door den ingevallen dooi kon te Schagen de voorgenomen hardrijderij op schaatsen, geen plaats hebben. De commissie die daarvoor eene som van f 220.bijeengezameld bad. wilde die som, op I eene of andere wijze, onder de minver nogeudeii j uildeelen, zij besloot eene iiardtooperij met pe- troleum vaten, die men voor zich uit moest rollen, uit te schrijven, 0111 prijzen en premien. 1 19 personen, waarvan 38 vrouwen, namen deel aan oien wedstrijd, die genasseerden Vrij dag op bet marktplein, plaats had. De uitslag was als volgt: voor de mannen ie prijs J mud tarwe en 5 pond spek, werd ge wonnen door I), Duitscher; de premie J mud tarwe en 5 pond spek door C. Rakker. Voor de vrouwen te prijs 4 innd tarwe en 5 pond spek door Sijtje van Driel, huisvrouw van J Goudsbloem de premie j mud tarwe en 5 pond spek door Deentje Rrmnsens, huisvrouw van II. Hart. Jerwijl bovendien; al de mededingers ieder 5 pond spek erlangden. Deze festiviteit die van 12 tot 4 ure duurde, liep naar aller genoegen in de beste orde af. Een Fransch scheikundige, de heer Eugène Serullat, heeft, volgens een der dagbladen, uit haver een produkt weten te trekken, doorhem Aveneïne genoemd, en dat volkomen de geur der vanille heeft. Pe Weener Vereeniging tot bescherming i van dieren beeft onlangs een prijs van dertig Idncaten uitgeloofd voor liet beste geschrift om het doel, streven en de ware beteekenis der be- scherming van dieren populair te maken. Achttien antwoorden zijn op deze prijsvraag ingekomen, (en de kommissie van beoordeelaars heeft thans uitspraak gedaan. De bekroonde schrijver is de predikant Kannegiezer te {soltnitz bij Neustettin liet officiële verslag van den staat der industrie te Rerlijn, loopende over het jaar 1877, is thans in het licht verschenen. Daaruit blijkt dat er toen 2212 fabrieken in werking waren, met 44.028 volwassen mannelijke, 12750 vrou- i welijke werklieden, 990 jongens en 473 meisjes. van 12 i5 jaar, te zamen dus 58.264 personen. Uit eene verge'ijking met het vorige jaar blijkt, hoe zeer in dat korte tijdsverloop de nijverheid I reeds achteruitgegaan was. In 1876 toch waren te Rerlijn 200 fabrieken en 3926 daarin werkzame 1 arbeide-s meer. Dat men zonder gevaar zich te branden de hand in gesmolten lood kan steken, is van I algeineene bekendheid. In weerwil daarvan mag het toch als een bew ijs van moed gelden, wan- neer iemand, zonder ooit door eene proef deze waarheid te zien bevestigd, op de bloote ver- zekering van een geleeide tot bet persoonlijk 1 nemen van eene dergelijke proef overgaat. Zoo i danig bewijs van moed heeft de Prins van Wales dezer dagen gegeven. Hij stond met den beroemden scheikundige Lyon Playfair bij een ketel die [gesmolten lood inhield. ".Heeft Uwe Koninklijke 1 Hoogheid vertrouwen in de wetenschap,, vroeg I de professor. .Zeker,antwoordde de Prins. «Zou Uwe Hoogheid dan geen bezwaar maken om de hand in liet gesmolten metaal te steken en eene kleine hoeveelheid daarvan te voorschijn te halen?. "Vraagt gij dat in einst?» was de tegenvraag. «Ja,« was het antwoord. De Prins draalde niet lang, stak de hand in de heete vloeibare massa en wierp eene kleine hoeveelheid I er van op den grond.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1