De erfgenaam van Hornegg. Gemengde berichten. 1 ranken en lijders, die den geneeskundigen raad van mijn gastheer kwamen inroepen. De man van wetenschap is lner letterlijk een soort van wonderdoener, om wien groot en klein zich verdringen om hulp. Bovenal was het aantal Oogleiders buitengewoon Maar de vrij algemeene opgebonden levenswijze, onmatigheid in ver schillend opzicht, vadsigheid afgewisseld dcor verregaande overspanning, onreinheid eu onvoor zichtigheid brengen een reeks van kwalen mede die over 't algemeen den volken van jhet Oosten eigen, maar in Perzië meer dan elders inheemsch zijn. Onder alle standen, aanzienlijke en gerin gere, sluipen allenlei ziekten, die des te kwaad aardiger worden naarmate zij langer verzuimd zijn. Zij sloopen de oudere van jaren en ver giftigen reeds het jonge geslacht. Den volgenden morgen omstreeks negen ure kondigde een kanonschot aan, dat de jacht ondernomen zou worden. Dergelijk schot is, waar de Schach zich ook bevinden moge, bet vaste signaal, dat het uitgebreide gevolg binnen het uur marschvaardig moet zijn. Men maakte zich dan ook hier in allerijl' op, en daar mijne hut juist aan den weg lag, dien men volgen moest, kon ik de toebereidselen en den optrek- kenden stoet op mijn gemak waarnemen. De optocht werd geopend door den opper jagermeester, begeleid door eenige ruiters met lansen gewapend. Daarop volgden de hardloopers zonderling uitgemonsterd in een rood kostuum en niet mutsen op, beplakt met goud papieren versierd inet pluimen en allerlei kleur. De hoogc dignitarrissen, die niet mede ter jacht gingeu deden niettemin den vorst tot buiten het dorp uitgeleide en stapten deftig, met afgemeten tred voor het paard van den Schach uft. De Schach reed alleen, zeer eenvoudig gekleed. IIij droeg een coudlidjé van cachemire, een soort van Overjas waarvan de mouwen niet verder reiken dan tot aar. den elleboog, en een wijden pantalon van blauwe stof, afdalende in de laarzen die tot aan de knieën kwamen; een inantel van hemelsblauw fluweel hing over zijne schouders. Op het hoofd droeg hij een kleine muts van zwarte schapenvacht zonder eenig versiersel. Achter den koning kwamen: de drager van den koninklijken zakdoek, de lijfknecht die steeds koud water in een gouden schenkkan moet gereed hebben, de wapendragers met de jachtgeweren, daarna eene schaar vangenoodig den, en eindelijk een gansche menigte van muil dieren, beladen met opgerolde tapijten, kisten met kleederen in geval de koning van kostuum wenschte te veranderen eu met tal van onnoodige noodzakelijkheden, evenals de massa kaleander of pijpendragers te paard, die elkander schier verdrongen. De trein werd gesloten door een corps van driehonderd ruitersonder aanvoering van den zoon van der, minister van oorlog, een jonkman van nauwelijks veertien jaar, die op zijn prachtig getuigd paard stadig voortreed met al de hoogheid, waarvan hij zich bewust was te midden van de op den weg geschaarde burgerlieden met hunne woeste gelaatstrekken, warte baarden en behalve een gelijkvormige dracht van mutsen, op de meest ouderscheiden XIX. „Ja, onzedelijk ea gewetenloos 1* zeido hij met een sterken nadruk. M ix zag, dat hij in gezelschap van twee zondorlinge moralisten was geraikt en zoude gaarno op hunne uitingen hehbon geantwoord, dat zij beido door hunne pessimistische wereldbeschouwing hunne beweringen, omtrent de voortreffelijkheid van het buitenleven zeer verzwakten. Maar hij wist ook, dat zulke wijsgeerig* beschouwingen gewoonlijk niet gegrond zijn op de logica der argumenten; dat zijniet het resultaat zijn van kalme rideneeringen en gevolgtrekkingen, waarover men kan rt deneeren, maar van persoonlijke erva ringen, die men hst best doetonaangevochten te laten. Daaromliet hij de beido heoren het onderwerp verder afspinnen en zich overgeven aan eene voortdu rend scherpere veroordeeling der hedendaagsshe wereld. Het was vreemd. Wat kon het noodlot hnn hebben aangedaan, dat zij met die wereld zoo weinig vrede hadden? Zij, die door datzelfde noodlot zoo onbezorgd in dit hooge burgslot zaten, ih de schoone antieke, rijk gemeubileerde zaal, voor een beliageljjk vor.war en grilligste wijze gekleed en gewapend. Langs den Zeedijk van den aardpolder te Kolhorn, worden tegenwoordig buitengewoon vesl wilde ganzen gevangen met t net. De vorige week had een der gelukkigsten er ii5 weten magtig te worden, welke voor 73 cents per stuk werden verkocht, een goed week geld in den winter. Deze week had een ander, er Donderdag reeds zooveel; men maakt nu echter slechts 4°cents per stuk. Ieder 'die 't dorpje Kolhorn kent, weet ook in de Onderhuurt, de werf met opeeuhoopiug van huisjes, 't zoogenaamde klein Amsterdam. Door sterfgeval der eigenares, werden in 't vorige jaar deze huisjes verkocht en kwamen weder onder één eigenaar. Daar verscheidene dier wo ningen nu meer op varkenshokken, dan op iiienschelijke woningen, geleken, (jo cents per week was dan ook gemiddelde huurprijs) zoo mag Vverblij dend heeten, dat de nieuwe eigenaar vier der beste huisjes, zoodauig heeft vernieuwd en verbeterd, dat 't thans aardige woniugjes kunnen heeten, en de rest eenvoudig heelt laten afbreken, oiu bij ieder huis nog een behoorlijk erf te hebben. Klein Amsterdam bestaat dus te Kolhorn niet meer. In eene jongstleden Donderdag alhicrgem houden vergadering, van 't departement Kolhorn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is beslaten aanvrage te doen bij 't hoofdbestuur, tot bekoming eener eeremedaille voor P de Leeuw, knecht op de boerenplaats Kieftenburg, in deze gemeentevoor zijn kloekmoedigheid, betoond bij den brand, eenigen tijd geleden op die boerenplaats voorgevallen. Men schrijft uit Winkel, dd. II dezer: Wat blijft de plicht van falie weidenkenden als de nieuwe onderwijswet in (werking (zal ge treden zijn, nu daarin de leerpligt niet opgeno men is? Antwoord: Zij mogen zich niet door ontevre denheid laten overheerscben en verleiden tot stilzittenen nietsdoen. Zij behooren te erkennen dat aan de invoering van den leerpligt vuors hands nog onoverkomelijke bezwaren verbonden zijn, en moeten onverminderd voortgaan met de bestrijding van bet schoolverzuim! Deze woorden dienden tot"inleiding van eene voordragt, welke de heer G. T. Yladeracken, lid van het hoofdbestuur der Vereeniging Volks onderwijs, jl, Maandag gehouden heeft iu de afdeeling Winkel. Deze voordragt liep verder over het schoolverzuim, ziju oor/.akeu, ziju ge volgen eu de middelen waarmee het behoort bestreden te worden. In hoogst bevatte! ij ken vorm besprak de heer v. V. dit 'ernstig ouder- werp, zeer ten genoegen van de talrijk opgekomen toehoorders die hem met onverdeelde aandacht volgden. De belangrijkheid dezer vergadering werd nog verhoogd door de uitreiking van getuigschriften aan veelbelovende kinderen. De afdeeling verleent toch aan- die kinderen, welke de school verlaten en zich onderscheiden hebben door getrouw schoolbezoek eu leerzaamheid, getuigschriften die blijkens den inhoud, mede dienen »tot eeu aanbeveling bij allen die prijsstelten op ont wikkeling en beschaving» Twaalf kinderen, vier jongens en acht meisjes werden ditmaal daarmee begiftigd nadat zij voer het bestuur proeven van hun bekwaam heden afgelegd hadden. De heer J Breebaart Kz. leidde'als voorzitter deze vergadering en sprak daar b y een doeltreffend eu juist gekozen woord tot de kinderen, hun ouders en alle aanwezigen De schrijver der Haagscbe kroniek van de X. Gr. Crt, meldt: »Ik weet zeker, dat de notaris Eikendal hier ter stede, kort na het ade huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik, diéns mend haardvuur twee krachtige forsche mannen, die, vrij van aile persoonlijke zorgen, naar het scheen, zoo de gelegenheid in de ruimte ha deu, om aangenaam bannen tijd to verdrijven zich verdiepende in klaahten over de hedendaagsche wereld eu de verdor venheid onzer tegenwoordige zeden. Max wierp zich achterover in zija stoel, om een blik in ds hoogte te werpen op hut veelkleurige rmy thelogischo plafond boven hem; zijn blik streek langs de wanden, waarvan de oen eone reeks schilderijen in br ede gouden lijsten droeg, terwijl aan den anderen do zware gordijnen in hunne rijke plotien do ramen bedekten. Zijn oog bleef rustan op do kostbare bron zen figuren die den marmeren schoorsteenmantel versierden en hij zeido in stilte tot zich zeiven dat hij, wanneer hij eenmaal tot de jaren van den vorst gekomen ook al bloef hij dezelfde arme tobber, die hij op dit oogenblik was, toch geenerlei levens ervaring, ook niet de bitterste, hein tot zulk eene verbitterde gemoedsstemming zou brengen, als hij hi.r in zulk eene omgeving van vorstehjken glans vond Na eene poos stond de ambtman Hagen op en maakte zijn compliment, nn den vorst te hebben beloofd, de de afgebrokene partij trictrak den volgenden 'avond te zullen afspelen. Toen hij was heengegaan zeido de vorst„dat is testament onder zijne berusting heeft verkregen en dat hij dat testament Prinses Hendrik er- gename is geworden van verreweg de meeste bezittingen des Prinsen. Hij heeft echter aan de Koning, aan zijne zuster en aan Prins Alexander belangrijke legaten toegedacht. Men weet daar omtrent tot nog toe alleen dit te verhalen, dat het prachtig lustslot van Soestdijk aan, stKonings jongsten zoon zal ten goede komen; ik sta u daarvoor echter niet in.» - Gisteren avoud is de trein van den Rijnsp- die ten 9 ure van 's Gravenhage vertrekt, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de goederentrein welke gewoonlijk omstreeks 9 uur of halftien hier aankomt, het station Voorburg passeerde bemerkte de stationchef aldaar, dat deze trein op het verkeerde spoor liep. Door oumiddelijk seinen deed hy deu avondtrein, die van hier moest vertrekken, een weinig wachten en den goederentrein terugslooinen. Een eu ander gaf een oponthoudt vau hoogstens i5 minuten. Den Voorhurgschen chef komt lof toe voor de flinke maatregelen, waardoor hij een groot ongeluk beeft weten te voorkomen. De inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht iu Zuid Holland, Noord Holland, Zeeland en Groningen hebben dezer dagen aan het Departement van Biutienlandsche Zaken eeue conferentie gehad met den Minister ter bespreking uu "vaststellitig van de door de Re- geeriug te nemen maatregelen van voorzorg tegen het overhrerfgen van de in Rusland heer- schcudu pest. Te 's Bosch is in den nacht van de 9 10 dezer de huzaar B.. in het hospitaal verpleegd wordende eu wegens onbehoorlijk gedrag voor straf in een kamertje opgesloten zijnde, door deu muur, die van latwerk en riet was opge trokken, gebroken. Gebruik makende van een ladder die gebezigd wordt bij het aansteken van du lantaarn op de binnenplaats, is hij over deu muur geklommen. Heden werd hy ten huize zijner zuster ont dekt eu onde.r geleide in arrest gebracht. De Landb. Crt. meent, dat) de meeting voor eene internationale paardententoonstelliiig zeer weinig resultaten gegeven heeft, zoodat het welligt gewenscht ware, dat zy niet hadde plaats gehad. In eik geval is het na het gebeurde te raden, dat' de plannen (omtrent de a. s. inter nationale tentoonstelling zeer aanmerkelijk worden besuoeid en dat men ver heneden bet geraamde bedrag van kosten ad. f 5u>0,000, alléén voor prijzen, Dl ij ve, zoowel omdat de regeering het gevraagde subsidie van f 3o,ooo weigerde, als omdat er uit het oogpuut van nut eri practisehe waarjje voor ons land groote bezwaren tegen zulk een internationale expositie schijnen te bestaan, nog gezwegen van de kolossale moeiten en werkzaamheden, die er aan verbonden zijn en die zeker wel algemeene medewerking eisehen Onlangs werden te Dolny Fusla (Bosnië) op vonnis van een krijgsraad, op één dag i3 roovers gefusilleerd, waarvan 11 hoofden van gezinnan waren- De booswichten hadden in den omtrek van Blasenica en Srebernica een Moha- medaansch pachter gedood en van een som van 1700 floryneu beroofd. Een i4 jarige knaap die eveneens aan het complot had deelgenomen, werd op grond van zijn nog jeugdigen leeftijd verschoond. In de Haarl Cour. deelt een ongenoemde hel volgende mede omtreut de gemeente tëlburg: In deze gemeente vau nog geene 8000 zielen wordt geei» armoede geleden iu deze zorgvolle dagen. In de nooddruft van alle behoeftigen kan worden voorzien, in alles wat tot voeding, kleeding, dekking en verwarming strekt. De gemeente uit gaven sluiten jaarlijks uiet een voordeelig slot, soms van eenige duizenden. Hoofdelijke gemeente- omslagen en opcenteu, van welken aard ook, ziju hier gansch en al onbekende zaken. Alen kent die alleen van hooreti zeggen. De Hervormde Kerk} oen roehtscbapen degelijk man, dien ik u aanbeveel, wanneer gij over Terhoudingen on gebruikeu van dezo streek, of spreekwijzen of uitdrukingen onzer volktaal inlichtingen begeert, zooals dat dikwerf het geval zal zijn, wanneer gij u in mjjne "oude oorkonden hebt begraven. Daar is veel, dat onverstaanbaar blijft voor eeu vreemdelingen de aaltman Hagen zal u steeds den sleutel daartoe kunnen geven, ingeval mijne ken nis niet toereikend is. Hij heeft zich veel bezig ge houden met de oude geschiedenis van dit land en van mijn huis. Zoo heeft ieder meusch, die niet tevreden is met de menschen van zijn tijd, oi' met den loop der dingen, behoefte, om zich daaruit los te maken eu op een ir.de.- gahifid zich te wagen. Ik voor mij zei ven beoefen als dilettant de natuurwetenschap. Hagen do geschiedenis „Dan heeft Hagen wel het beste middel aangegrepen om zich met de menschen van dezen tij-j en do togenwoordigo omstandigheden to verzoenen, uwe doorzichtigheid.antwoordde Max, „Maaroui denkt gij dat?" „Omdat zijn studiën bem alsdan zeer spoedig tot de overtuiging zullen moeten brengen, dat de vervlogen tijd, in elk geval in menig opzicht, minder humaan ruwer, armer en ongelukkiger was dan de tegenwoordige, n grootere mate aslfe dan „de menschen aan 0112cn

Schager Courant | 1879 | | pagina 2