Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ,3 ia M&iT. Ao. 1879. 23ste Jaargang, No. 1169. Slet Iccren op school. Bekendmakingen, y- - j Notificatie. SdlMEÏ! COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummersJ O.07J. Advertentien van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote lotters naar plaatsruimte. J Naar volksheil zonder deugd fe dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Visscherij. De Burgemeester van Schagen Brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgend besluit: De Commissaris des Koninqs in Noord Hol land Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 5 Maart 1879, n0- 2 wijziging van hun besluit van 12 Februarij 1879 no 23, voor zooveel betreft do sluiting der visscherij Gelet op art. II der wet van i3 Junij 1857 Staatsblad no. 87); 10 ure, alles in het lokaal »de Posthoorn* van Johs. de Beurs, Wijk B, no. 64- Schagen den 7 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen; Gelet hebbende op art. 265 der Wet van 29 Junij 1851(Staatsblad no. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het dooi den Baad vastgestelde kohier van den Iloofde- 1 ij ken Omslag en dat voor de belasting op de honden, voor het loopende dienstjaar, gedurende Roggeveen Dz., F. G. de Rot, A. Schenk, Jhr, S. R. van Spengler, D. Timmerman. Brengt ter kennis van belanghebbenden: jaq dagen, en wel van Dingsdag den 11 Maart Dat nader is bepaald dat het tijdperk ge-79 tot en. ,net Dingsdag den 18 Maart a s., durende hetwelk de visscherij dit jaar zal zijn ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder gesloten, eerst zal ingaan met t April 1879, en ter'ez'ng is nedergelegd. dat alzoo de visscherijmet uitzondering van die za' deze worden afgekondigd en aangeplakt, van aalkorvenaaldobbers en palingfuikenvan waar zulks te doen gebruikelijk is. 1 Schagen den 11 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, g. langenberg; De Secretaris, DENIJS. die met het schepnet of de nebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, voor dit jaar in Noord Holland zal zijn gesloten van I April tot i5 Mei aanstaande. En zal dit besluit in het provinciaalblad worden geplaatst en in iedere gemeente van Noord Holland worden aangeplakt. Haarlem, 6 Maart 1879. De Commissaris des Konings voornoemd Get.RO'èLL. Schagen, 8 Maart 1879. De Burgemeester voornoemd G. LANGENBERG. Oproeping van lotelingen die bij de Zeemilitie verlangen te dienen- Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen naar aanleiding van art. i5o der Mi- litiewet, ter kennis van de lotelingen dezer ge- meente, dat zij, welke genegen zijn om bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe moeten aan-1 vastgesteld, en te rekenen van af dien datum Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente en van alle daarbij belangheb benden, dat de Lijsten, bevattende de aange- slagenen in de Rijks Directe Belastingen, zoo in opcenten als in hoofdsom, tot een bedrag van f 16.en 32.en hooger, en die alzoo en overigens de bevoegdheid bezitten tot het kiezen van Leden voor den Gemeente-Raad de Provinciale Staten de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn opgemaakt, ingevolge art. 6 der Wet van den 4 Julij i85o. Staats blad No. 37); op heden den ia en Maart 1879 naar aanleiding van art. 10 dier Wet zijn melden ter secretarie van Schagen, vóór den 1 April a.s. Schagen 7 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Jagt en Visscherij. gedurende veertien dagen van des voormiddags 9 tot des namiddags ten 4 ure, op de Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter inzage zullen worden nedergelegd, en daarenboven van elk een exemplaar derzelven aan het Gemeentehuis is aangeplaktten einde de des bevoegden in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren tegen die Lijsten in te brengenonder uitnoodiging tevens om die bezwaren vóór °f op den 2.5 Maart 1879, bij verzoekschrift op ongezegeld De Burgemeester der gemeente Schagen, brengtpapierdoor de noodige bewijsstukken gestaafd ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jagt- en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der vis scherij, voor het seizoen 1879/1880, ter secretarie voor dc belanghebbenden ter invulling verkrijg - baar zijn, dagelijks Zon- en Feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen 7 Maart 1879. De Baygemeester voornoemd, G. LANGENBURG. Herijk. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, van den 8 Januarij J879, no. 5, (provinciaalblad no. 2); Gezien het Koninklijk Besluit van I December 1878, staatsblad no. 173), waarbij is bepaald dat in het jaar 1879 aan den herijk zijn on derworpen, de maten en gewigten Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats hebben, voor de gewigten, voor fijnere wegingen, op Zaturdag 29 Maart as, des namiddagsvan 2 tot 4 urevoor de overige gewigten en de maten op Maandag 3l Maart, van des voor- middaqs 8 tot des namiddags 4 are, en op tngsdag 1 April, des voornuddags van 8 tot aan den Gemeenteraad in te dienen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de aan den voet dezer gestelde nameningevolge art. 35 der meergemelde Wet, zijn geschrapt van de in het vorige jaar gesloten Kiezerslijsten. En opdat niemand hiervan onwetenheid voor wende is deze afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen den 12 Maart 1879. De Burgemeester G. LANGENBRRG. De Secretaris DENIJS. NAMEN der, van de in het gepasseerde jaar gesloten Kiezerslijsten, geschrapte Kiezers van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, en Provinciale Staten K Boes, Cs. Borst, P. Dekker Jz. C. Langerijs, A. van Mens, Anth. Meijer, J. Roggeveen Dz. F G de Rot, A. Schenk, T. Schenk, WScher- merhorn, Hendr. Smit, Jhr. S. R. van Spengler D. Timmerman, S. Trompetter, N. Wagenmaker Van Leden voor den Gemeenteraad: C den Adel, H. Beekman, F. G. van den Bera G. Blaauboer, Ks. Boes, Jb. Dekker, Jn. Gladpootjes, A. van Mens, Anth. Meijer, Mooij, G. J. Muller, C. Roggeveen Lz., J, Het is in onze dagen gewoonte geworden to zweren bij de school. Onderwijs, schoolonderwijs wordt noodzakelijker geacht dan Godsdienst? Nu, ja dit spreekt van zelf. Neen! noodzakelijker zelt dan eten en drinken. Menig vader of moeder ligt krom 0111 aan dezen plicht te voldoen. Meen niet dat wij het veroordeelen dat ouders hunne kinderen laten leeren. Zoo lang nog, Gode zij dank! de kindereu aan hunne ouders blijven toevertrouwd en niet de Staat zich van hen meester maakt, zoo lang zal het een plicht, een recht, een genot der ouders zijn 0111 hunne kinderen in de gelegenheid te stellen de beginselen van deze en gene kennis onder be hoorlijke leiding op te doen. liet schoone woord dat een goede opvoeding de grootste schat is, dien men aan zijne kinderen kan nalaten, moet echter niet misvormd worden in de parodie, dat bij die op school is geweest verder alles missen kan. liet zijn inzonderheid de spotters met den godsdienst, of liever gezegd, de wijzen die medelijdend en schouderophalend neder zien op dat gefemel van God en bijbel en deugd, die geloovig op de kuie gebogen liggen voor de almacht van het a, b, c, en een weinig geknutsel met cijfers. De beebtste staf voor bet leven wordt stuk gebroken; de schoonste bloem, die er bloeit wordt met den Wortel uitgerukt en aan bet kind wordt in de reistasch van bet leven eenige kruimels kennis als hoogste bezitting toevertrouwd. Met een gemaakte nederigheid vertellen zij u, dat belaas! in hunne jeugd het onderwijs niet genoeg op waarde werd geschat Men zou een andere kerel zijn indien bet vorig geslacht zijn plicht, even als bet tegenwoordige omtrent de opkomende jeugd in acht bad geuomen; bet verzuimde aan ben zal aan de kinderen ten goede komenen deze zullen op school gaan, leeren, leeren en nog eens leeren, want buiten de school geene zaligheid. De verwaarloozing, waarover deze menschenverbeteraars klagen, doet ons d:k- wijls denken aan bet laffe gezwets van een der belden van Dickens, die er op pochte dat zijne moeder hem in een sloot had achter gelaten, terwijl toch bleek dat die moeder integendeel alles gedaan had om bem vooruit te helpen. Het onderwijs dat deze klagers genoten hebben is in den regel nog niet zoo slecht geweest en heeft liun althans geleerd beter Hollandsch te schrijven en gemakkelijker en juister Hollandsch te spreken dan de tegenwoordige jeugd op de onvolprezen lagere school onzer dagen leert. Het schoolgaan is eene maatschappelijke in stelling geworden, waarvan het goede verre weg bet kwade overtreft. Dat er geen middel bekend is om aan de jeugd op doeltreffende wijze wat kennis in te pompen, hetwelk daartoe meer geschikt is dan de openbare school, geven wij zonder een woord van tegenspraak toe. Wij komen alleen op tegen de ijdeltuiterij die deze korstjes als voedzaam brood aanprijst. Wie wat weten wil, wie kennis wil bezitten, wie in de

Schager Courant | 1879 | | pagina 1