De erfgenaam van Hornegg. Gemengde berichten. herhaal. Gij zult mij mogelijk vragen wie was de onvergelijkelijke Catharina? Mijnheer zij was een viooltje dat op eene rots bloeide. Een re genboog uit een onweder ontstaan. Zij wa» de droom, de poésie, de hartstocht van mijn levenCatharina was het eenige kind van Vorst Buffantoff, de grimmigste, aller soldaten van wien ik reeds gewag maakte. Vreemd dat ulk een etherisch wezen uit eene zoo wreede familie afstamde? Gelijk Catharina de zachtste en vriendelijkste aller vrouwen was, zoo was Iwan Buffautoff de grimmigste van alle soldaten en de strengste van alle vaders. Hij bragt de militaire krijgstucht in zijn huis over en was even zoo gevreesd bij de zijnen als bij zijne troepen. Nimmer meer zag ik zulk een trotsch uiterlijk als het zijne. Wanneer men een blik op het teere schepseltje wierp, wat in zijne loge naast hem zat, moest men zich over het zeld zame spel der natuur verwonderen en zocht men te vergeefs naar de zwakste familie gelij kenis tusschen hen. Vorst Iwan was van een reusachtigen ligchaamsbouw, terwijl Catharina bijna de teerheid van een kin d had. Vorst Iwan's tint was donker bruin en zijn gelaat bad het breede domme tijpe van den Tartarenslam, ter wijl het gelaat van Catharina regelmatig, classiek en Grieksch gevormd was. Vorst I wan was trotsch en wreed, Catharina liefderijk, onschuldig en geboren voor vrouwelijk medelijden en zacht moedigheid. Was het een wonder dat ik haar beminde. Ik beminde haar, met alle krachtmet allen hartstogt waarvoor eene mannelijke natuur vat baar is. Tot dus verre had ik nooit ernstig bemind en nu beminde ik ernstig, hopeloos ernstig, zoo als ik zeer goed wist, maar juist de vertwijfeling voedde mijnen hartstogt met nieuwe kracht en alle hinderpalen dienden om mijne liefde te versterken. Langen tijd beminde ik haar slechts met mijne oogen en mijn hart, zoo als een godvruchtige een heilige op het altaar vereert. Ik kon haar slechts uit de verte be schouwen. Zelfs had ik den klank harer zoete stem nooit vernomen, ofschoon ik gaarne mijn leven zou hebben gegeven om slechts eens mijn naam door hare stem te hooren uitspreken, avond aan avond, gedurende het geheele théatre saisoen zat ik daar en bewonderde haar van uit mijne loge. Van de muziek hoorde ik zoo weinig als of ik in Siberie geweest was. Ik werd bleek, mager en verstrooid. Ik gaf mij aan mijne droomen over en gaf, op goed geluk af, antwoord als men tegen mij sprak, als een geest dwaalde ik in de salons en speelvertrekken rond waar ik nog 'voor korten tijd het genoegen had na gejaagd. Eindelijk kwam Skamsalikoff op een morgen bij mij op mijn kamer en verweet mij mijne onverklaarbare kleinmoedigheid. Gij laat u hiermede geen recht wedervaren lieve vriend» zeide hij en draaide aan zijn snorbaard. XXVI. „Neen, neen, en nogmaals neen,11 zeide hij bij zich zeiven, adit meisje heeft een hart en een gemoed als ieder ander, rijker zelfs en dieper nog dan menig ander, en daarom streeft zij naar een heel ander geluk, dan deze mensehen vermoeden." Ach, en bij wenschte zoo in den grond van zijn hart haar dit geluk toe en daarmede was hij zoo nabij gekomen aan het oogenbl'k dat hij zich bewust werd, dat het de hartstochtelijke venech van zijn hart was, haar dit gelnk te mogen bereiden en schenken. En toch kwam hij eerst door eene geheel onverwachte gebeurtenis tot het heldere begrip zijner eigene gevoelens. Hij had zijn archief in zoo verre leeren kennen, dat hij de verschillende bestanddeelen er van kon overzien en een plan had kunnen ontwerpen, dat hij bij de regeling er van ten grondslag wilde leggen. Terwijl hij nu een der bovenste vakken eeDer kast geheel ledig maakte en de papieren, die daarin lagen, op eeno tafel legde, om ze te sortecren' vond hij daartusschen een omslag met een gr ooi aantal half verscheurde en samengevouwen papieren, die er zeer nieuw nog uitzagen en die zijne opmerkzaamheid trokken. Zij waren van den meest uitecnlcopenden inhoud. Het waren rekeningen van geleverde handschoenen en toiletartikelen; eene opgave van verjaardagen van allerlei, personen met zeer aristocratische namen; billetten met ^uitneodigingen, met beleefde navragen naar den welstand, mot Ik beb ual voorgesteld en aanbevolen, kortom ik heb u ïd de mode gebragt en neem u zeer kwalijk dat gij zoo mijn oordeel tot schande maakt. Wat uwe tegenwoordige conversatie be treft, zoudet gij even goed inlaTrappe kunnen zijn en wat uw uitzicht betreft, Duivel', gij weet dat het geringste wat een mensch voor de zamenleving doen kan ia zich uiterlijk zoo knap en aangenaam mogelijk te maken. Steekt gij in schulden of trekt uw Heer Vader de strengen van zijn beurs digter toe? Nabf) Metz. is dezer dagen, in den ouder dom van 70 jaar, de beer Heinert overleden die een fortuin van eenige millioencn nalaat. Hij had dit kolossaal vermogen oorspronkelijk te danken aan prins Louis Napoleon, wien bij in Zwitserland meer dan eens hoogst gewigtige diensten bewezen had. Toen de prins den troon van Frankrijk als Napoleon III bestegen had herinnerde hij zich den trouwen vriend in vroegeren nood, en gaf den heer Reinert de koncessie tot levering van het bier voor het geheele Fransche leger. Heinert rigtte toen, op buitengewoon groote schaal, een bierbrouwerij te Sèvres op, en opende in verband daarmede vijftig estaminets te Parijs. De onderneming slaagde volkomen en leverde hem de schatten die bij thans nalaat. Een der veteranen van bet keizerrijk, de kommandant van de genie Lineau, is in Loui siana overleden, in den ouderdom van 106 jaar. Hij bad in I 792 reeds onder Dumourier gediend en vervolgens de veldtogten in Italië en Egypte medegemaakt. In i83o had bij zich naar de Vereenigde Staten teruggetrokken en leefde van een pensioen, hen» door de Fransche regeering ondanks alle veranderingen en omwentelingen altijd uitgekeerd. In een Russisch dorp Wratschewo werd onlangs door de boeren eene vrouw levend ver brand, omdat zij onder verdenkiug stond van te kunnen «heksen De vensters van het huis waarin ze woonde, alsmede de ingang werden met kruiselings over elkander gespijkerde planken afgesloten, waarna de woning, terwijl de «heks» er zich in bevond, in brand werd gestoken. De snoode daad werd gepleegd onder aanvoering van het hoofd der gemeente Berednikowo en in bet bijzijn van ongeveer 200 boeren uit de omliggende dorpen, lietgeen zeker weinig pleit voor den graad van beschaving, welke in die streken wordt gevonden. Verliezen in de oorloogen vroeger en nu Het is een even opmerkenswaardig als heugelijk verschijnsel, dat de verliezen in gevechten en veldslagen met de verbetering der vuurwapens steeds belangrijk verminderd zijn. Vóór de uit vinding van bet buskruit, bij het gevecht van man tegen man, beliep bet verlies zelden minder dan de helft der strijders. Zoolang de trompla- ders in gebruik waren, werd gemiddeld i|5tot 114 der strijdenden, buiten gevecht gesteld. Bij Zorndorff echter, een der bloedigste veldslagen werden van de 5n,ooo man 3a,000 gedood of gewond. Bij Austerlitz viel !|7, bij Waterloo m5, bij Magenta 1111 en bij Köniniggratz 1115 van bet geheele aantal. Bij Worth bedroegen de verliezen i|7. Gemiddeld kan men bet aantal gesneuvelden en gekwetsten, sedert de achter lader algemeen ingevoerd is, op i[6 stellen. Natuurlijk liggen de oorzaken der betrekkelijk geringere verliezen in een betere tactiek, beteie beloften van visite», alle op fijn papier, met kroontjes en gekleurde naamcijfers, geschreven; blaadjes, w tarop dcor eene fijne vrouwenhand allerlei aantce- keningen over historische datums warengemaakt enz De briefjes en rekeningen droegen allen het adres van de vorstin Leopoldine te Hornegg, geboren vorstin Polanka. Dit was de naam der eersto vrouw van don vorst, die van bem gescheiden was. Vermoe delijk waren deze papieren, die het bewaren niet waard waren, na haar vertrek fop hare schrijftafel gevonden en de een of ander getrouwe dienaar had desa voorloopig in het archief nedergelegd, om daar te worden vergeten. Dat was op zich zelf niet merkwaardig maar wat do aandacht trok van Mas, waren een paar recepten van een geneesheer, die tusschen de andere papieren lagen. Zij luidden: „Hornegg, S April 185». R. P. Pulv. Secal. Corn. Gr. VI. Sach. alh. scr. I enz. Voor H. D. de vorstin Leopoldine. Dr. Hagen." Het tweede luidde „Hornegg, 7 April 185». Pulv. aërophori Dr. L enz. Dagelijks des morgens een poeder. Voor H. D. de vorstin Leopoldine. Di. Hagen." Nn had Max genoeg in de genecBknnde gestudeerd, em te weten, dat deze geneesmiddelen, die aan de vroegere vorsiin waren voorgeschreven, volkomen in strijd waren met het algemeen verspreide gerucht, dat het eerste huwelijk van den vorst kinderloos zou zijn geblovcn, en dat prins Emile, na den dood zijner1' opleiding der manschappen, doelmatiger gebruik der dekkingsmiddelen en, helaas! vooral ook in de zooveel talrijker strijdkrachten van den nieuweren tijd, die op een groote ruimte ver spreid optredeDi Een bankroet van een spoorwegmaatschappij is in Rusland nog niet voorgekomen;' men zal het echter, naar het schijnt, thans spoedig beleven. Met de Borowitschi spoorweg maat schappij, een zijtak van den Nicolai-spoorweg, is het zoo ver gekomen. Op den t3[24 Yebruarij II. werd de zaak voor het gerechtshof te Pe tersburg behandeld. De aanklager is de ingenieur Duchnowsky, die de baan gebouwd heeft en thans na twee jaren nog zijn geld niet van de Maatschappij bekomen kan. Het Hof heeft eene schatting van alle roerende en onroerende be zittingen der Maatschappij gelast Uit Barneveld schrijft men: Op een paar marktdagen werd op de markt alhier kunstboter ten verkoop aangeboden, in uiterlijk en smaak bijna niet van de gewone te onderscheiden. De verkooper wist ze met bet onnoozelste gezicht ter wereld voor f 1.35 per KG. (5 cents minder dan de gewone boter) van de hand te doen. Daar deze daad onder de strafwet valt, is de politie er reeds mede be kend. Een zeer eigenaardige correspondentie werd onlangs te Parijs in een der gevangenissen ontdekt. Een der gevangenen namelijk zond aan zijne «aanstaande" een brief, die niets als een haarlok, in een blad papier gewikkeld, bevatte. De cipier achtte het overbodig, dit souvenir aftegeveu aan den directeur. Eenige dagen later kwam van buiten, aan het adres van denzelfden gevangene, een dergelijk brielje, en vervolgens weer een. Dit wekte verdenking op, de directeur der gevangenis besloot thans, zelf zich met de zaak te bemoeien. Hij bestudeerde bet papier, een uit 'n boek gescheurd blaadje, en onderzocht de haren, waarvan het gering aantal hem opviel. Toen hij die telde, vond hij er zes en twintig; juist zooveel als regels op het blad. Attent geworden vond bij dat de haartjes van ongelijke lengte waren, en terwijl hij ieder afzonderlijk op een regel legde, bespeurde hij dat het uiteinde tel kenmale op een andere lettër wees. Na eenig zoeken gelukte het hein, uit de gevonden letters woorden en zinnen te constru- eeren, welks inhoud den gevangene meedeelde, dat bij de eerste goede gelegenheid een poging zou worden aangewend om hem te bevrijden. Onmiddelijk trof dedirecteur zijne maatiegelei» en op het bewuste oogenblik kwamen de edele bevrijders in den val. In de straat Condorcet te Parijs heeft een treurig drama plaats gehad. Twee echtgenooten pas 6 maanden gehuwd, Gasperd en Mat ie Sehellemberg hebben zich daar beiden om het leven gebracht, de eerste met een levolver met 6 loopen, de tweede door vergift. De oorzaak van dezen dubbelen zelfmoord is onbekend. Het gebruik dei chocolade was reeds bij de oude Mexianen voor de komst der Spanjaarden bekend. In t5ao brachten de laatsten reeds de eerste chocolade-koekjes naar Eucopa en hielden de vervaardiging daarvan geheim. De Europeanen vonden smaak in den drank en zoo kwam hij al meer en meer in zwang. Toen de gemalin van Lodewijk XIV, Maria Theresia van Oostenrijk, ook chocolade mede naar Parijs bracht (1661), werd een geneesheer er zoo over Verrukt, dat hij een hoek schreef 0111 te bewijzen, dal de chocolade den naam van godenspijs mag dragen. Zeker een dwaas oordeel. ■II—LI ■■MIJ jfcMi—II II M.niiaawcgf rwnff—wriwta^^j zusters, de eenige erfgenaam was. Max legde peinzend de papieren weder ter zijde, doch stak de recepten bij ziek,. De zaak was hem van genoegzaam gewicht, om des namiddags den geneesheer in het stadje, den lijfarts van het vorstelijk huis, een bezoek te brengen. Hij vond een corpulent man, die er half als een dorpspastoor, half als een kiezen trekker uitzag, en naar het scheen van een galachtig gestel was, niet een verdrietig gelaat en die zich zeer spoedig te buiten ging in allerlei verwenscbingen der homöopathie. De liomöopatbie, volgens welke clko dorpskapelaan en schoolmeester voor geneesheer kon spelen, was volgens hem de oorzaak van den op handen zijnden ondergang der wereld. Zij werd door sommige lieden daarom zoo ijverig in de hand gewerkt, omdat zij de menschen er ann gewende, aan wonderen te gelooven, omdat elke genezing door een honderd voudig verdund poedertje voorzeker een buitengewoon mystiek en bovennatuurlijk proces was en dusde beste voorbereiding, om aan de wonderen op theologisch gebied te gelooven. Max had moeite om den man van dat onderwerp af te krijgen en daarop, waarom hij gekomen was, namelijk zijn oordeel óver de- conclusie, wharfoe men kwam, wanneer achtereenvolgens door een geneesheer aan eene vrouw Secale cornutum en pulvis aerophorus wordt voorgeschreven. Dokter Philippi antwoordde zonder aarzelen hetzelfde, wat Max had gedacht. Toen deze hem daarop gevraagd had naar Dr. Hagen, die zijn voorganger als lijfarts van den vofst en als practiseerend geneesheer in de plaats scheen geweest te zijn, antwoordde hij „Het was een zonderling man, die dokter Hagen

Schager Courant | 1879 | | pagina 2