IWILLKI IFÜWra best Dekriet te koop Pos tkan foor Marktberichten. Terechtzitting gehouden dcor het Kan tongerecht te Schagen op 13 Maart 1879 V eroordeeld: Scliagen. Advcrtcntfcn. TP. M. 90 voer tegen VIER GULDEN VIJF en TWINTIG CENTS per voer le bezichtigen in het bosch. aan het Wad. OPENBARE om contant geld van Paarden, Vee, Werktuigen en Gereedschappen iilil kJiiii/un 'van KKAEPFLIEN en HOLM De eenige QUINA LAROCHE welke door de Red. van de Geneest. Cour aan H.H. Get neeskucdigen ie aanbevolen, tegen algemeene zwakte, gebrek aan eetlust, slechte spijsvertee- ring, zenuwziekte, in het tijdperk der herstelling na zware ziekte of kraambed, koorts en haro gevolgen. IJZERi!OlDE!VDE QUINA LAROCHE Munchen is de hoofdstad van Beieren, 't Is een prachtige stad. Ziet hare kerken, hare paleizen, hare praalgebouwen en gij zegt: ja, Munchen is een prachtige stad. Maar zooals met alle aardsche dingen, ook Munchen laat nog te wenscben over, al zou ,t dan ook maar alleen de fijne fcjkstof zijn, die er bij noorden- en oostenwinden tteé^tijjkt. Inderdaad, die kalkstof is een rechte plaag voor de inwoners. Zou .1 daardoor komen, dat die menschen altijd zoo verschrikkelijk dorstig zijn? ie weet 't. Het wemelt er teu minste van bierhuizen en ,t schijnt wel dat die menschen hun dorst met niets anders dan met hier kunnen stillen. Beieren zonder hier is dan ook een ondenkbaar iets. Niet alleen voor de mannen, ook voor de vrouwen wordt het gebrouwen. ,t Wordt gebruikt door rijken en armen en dat zelfs op de vroegste uren van den dag. Dat bier geeft een voedingsmiddel.dat velen arme liedeu, die nimmer vleesch tusschcn de tanden krijgen, zeer welkom is. Komt gij in de groote hofbrouwerijdan ontwaart ge iets, wat wij in ons land niet gewoon zijn te zien. Er bestaat n. 1 geen onderscheid van stand. Daar zit de burger naast den officier, de hooggeleerde heer naast een schoenlapper, de rijk gekleede heer naast een armen drommel die bijna geen jas aan ,t lijf heeft, 't Is daar iu die hofbrouwerij zoo verbazend druk, dat er aan geen bedienen te denken valt. Ieder moet maar zien dat hij wat te drinken krijgt, ls er een ledige kan of een glas, dat wordt-bemachtigd en men loopt er meê naar de tapkast; maar vooruitbetalen, anders blijft de pot of het glas ledig. Zoo talrijk als in Munchen de bierhuizen zijn zoo talrijk zijn de brandewijnskroegen in Moskou. Daar sleept de mindere man alles heen wat hij verdiend heeft. Is de beurs leeg, dan verpandt men zijn kleeren tot zelfs zijn hemd toe aan den hospes. De vrouwen zyn daar bijna even sterk aan den brandewijn verslaagd als de mannen en zij loopen even druk de kroeg in. Daar gaau zij met hare mannen wel eens weddingschappen aan, wie *t meest kan drinken. Dan gebeurt het ook menigmaal, dat er een afranseling plaats heeft, wanneer de een naar huis wil en de ander nog geen trek heeft om ,t hrandewijnsvat te verlaten. Uit Nieuwediep bericht men lieden: «Aan boord van de mailboot Koning der Neder landen» is brand in de lading ontstaan Het schip wordt vol water gespoten; men mag verwachten dat men den brand wel meester zal worden- Ook ten kantore van de Maatschappij Nederland waren berichten ontvangen die deden vermoeden, dat de brand gelukkig van geen groote beteekenis zal zijn» Nader seint men ons uit Niewediep; «De brand is ontstaan in het achterruim in een partij Rus sisch garen. De boot wordt volgepompt, maar het gevaar is nog niet geweken. Volgens een aan het bureau van de New- "York Ilerald te Londen ontvangen telegram uit NewYork kan op de Engelsche en Noordsehe kusten tusschen 16 en >8 dezer een lage barometer stand verwacht worden, die zich waarschijnlijk ook tot de Fransche kust zal uitstrekken, met zuidelijke tot NWlijke harde winden, vergezeld van regen en hoogere temperatuur Tot den 20ste zal het in den Noord Atlantischen Oceaan benoor den 4o0 breedte stormachtig weer zijn* - Tegen zekeren R. V. D. te Heerde is proces verbaal opgemaakt wegens ,t volgende feit. Hij 7.011 zich nl jl. Zondag bij H. J. v. P. te Welsum, onder Olst, vervoegd hebben om dezen te spreken over het terugbetalen van f 200, die hij schuldig was: Na oonigen |ijd ajJaur vertoefd te hebben hij muntte juist niet uit door'groote beminnenswaardig heid!1 Die Hapens zijn allen zonderlinge menschen zij hebben in hunne jeugd zich zeer veel moeite getroost en zijn, gelijk men het noemt, door het kreupelhout gekropen en wat zij geworden zijn, dat hebben zij aan zich zeiven te dauken. Zulke menschen worden stug en terugstootend. De dokter was een man, dio er uitzag alsof hij ruzie had met de ziekten, die zich tegen hem verzetten; een© hardnekkige koorts scheen hij te beschouwen als eene persoonljiko belcediging, tegen welke hij te veld3 trok; hoe het daarbij met de zieke® ging, wil ik niet onderzoeken Sulke dokters, die geene geneesteeren, maar advocaten hnnre geneeswijze zijn, zijn lastige personen..." „Maar." viel Max hom in de rede, terwijl hij bij zich zei ven overdacht, hoe veel waarde hij hechten moest aan het oordeel van zulk een collega, die zelf verre van teergevoel scheen te zijn, „maar de vorstelijke familie stelde vertrouwen in tem, hij was baar lijf arts .Zeker -waarom zou zij niet? Die volkomen zeker van zich zeiven en gebiedend optreedt, dien eerbiedigt de wereld Met hoe meer omvang gij op. treedt, des te meer plaats maakt men n en ieder geldt in de publieke opinie voor datgene, waarvoor hij Yfch uitgeeft. "Vertrouwen, nn ja de vorstelijke familie stelde vertrouwen in hem: maar dat was hem niet geDoeg, bij was eergierig, hij zocht een groo teren, ruimer beloouenden werkkring: hij meende dat zijn licht hier onder eene korenmaat stond te walmen en verlangde naar de residentie. Het valt een onbe kenden geneesheer Tan buiten niet gemakkelijk daar- vasten voet te krijgen, eindelijk gelukte het hem: moet hij inzage ran de destijds door hem getee- kende schuldbeteekenis 'gevraagd hebben; toen men hem deze ter goeder trouw eveu ter hand stelde, wierp hij die in den kachel en maakten zich uit de voeten SCHA GEN, 6 Maart, aangevoerd ter markt van heden waren heden als volgt: 9 paarden f 60 a 260; venlens a ossen a stieren a 8 gelde koeijen magere 160 a 200, 7 vette dito 240 a 270; 5 kalfkoeijen 180 a 280; vaarsen a graskalveren a 70 nuchtere kalveren f 4 a 18. rammen a 236 schapen magere 20 a 28 idem vetto a overhouders a lammeren a bokken en geiten a 30 varkens 10 a 20; idom vetto a 25 biggen 6 a 8.20 konijnen .10 a .80; 20 kippen 0.75 a 1.25; eenden a duiven a ganzen a zwanen f a 200 kilo. boter 1.20 a 1.33; 40 kilo kaas 30— a 45; 4000 stuks kipejjeren 3.a 3.50; 100 oendeij ren 4.a Rogge f 6.a 7.Tarwe f a 8.5Ö, Garst f 5. a f 6.Havor f a Witte Boonen f af Bruine dito f a f Geele dito f e f Geolo Citr. dito f af Paarden dito f 7.a f 7.50, Graauwe Erwten f 10.— a 17. Groene dito f 14.a f Yale dito f f Karweizaad f 17.a f 18.Mosterdzaad f 11.— a 14,-. AMSTERDAM, 14 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Geld. rotide Wolkammers 1 a dito Eng. f 2 25 a 2.50; Zeouwsehe Spuische Jammen f 3.20 a 4.80 Zseuwscho Flakkeesche dito f 2.20 a 3.25, Zeeuscho Fransche dito f 2.20, a 2.50, dito Pootors f 1.50 a2.—Friesche Franekor Jammen f 3.25 a 3.90; Frioscho Dokkummer dito f a ,dito Engelsch" f2 50 a 2 60, Bovenmaatsche Blanko f 1.73 a 1.80, Saksischo f 3.60 a 4.40; Handel weinig. HOORN, 13 Maart Kaas: Ter waag gewogen 21 tapels, wegendo 5915 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 35.50; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. C. Kz. V. aan de Oude SInis gemeente Zijpe, wegens: het rijden in een kar bespannen niet honden op den openbaren weg te Anna Paulowna tot eene geldboete van f3.subsidiair I dag gevangenisstraf, in de kosten invorderbaar hij lijfsdwang. C. K. Pzn. te Barsingerhorn, wegens: het verbranden van ruigte op het veld te Barsin gerhorn, anders dan tusschen zonsop eii ondergang tot eene geldboete van f I 5o subsidiair I dag gevangenisstraf en in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. F. D. te Anna Paulowna wegens: het afschieten van een vuurwapen in de kom der gemeente Anna Paulowna zonder toestimming van den Burgemeester tot eene geldboete van t 3 subsidiair 1 dag gevangenisstraf, en in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. A. de V. aan de Oude Sluis gemeente Zijpe wegens dat htj zich op den openbaren weg te Anna Paulowna in zichtbaren staat van dron kenschap heeft bevonden tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf, en n de kosten invorderbaar hij lijfsdwang. Vrijgesproken: C. Z te Schagen vanhet niet voldoende diep te houden onder zijn privaat, met veroor deeling van den Staal in de kosten. J. K. te Winkel van: hel afschieten van een vuurwapen op den openbaren weg te Winkel met veroordeeling van den Staat in de kosten toen de vorstin Leopoldine zich liet scheiden en naar de residentie metter woon vertrok, nam zij hem me de en wist hem daar eeoo plaats te verschaffen." „Zoo antwoorde Max in gepeins; hijvolgde de vorstin Leopoldine; die meest dan zekor een zeer groot vertrouwen in hem stellenanders zou zij wel geweten hebben, dat er in do hoofdstad ervaren en beroemde geneesheeren genoeg te vinden waren." „En dat te meer," viel de geneeshocr in, „omdat zij eone volmaakt gezonde dame was, zoover als ik van haar heb hoo ren spreken, die zich al zeer weinig om een geneesheer behoefde te bekomme ren." En is het dokter Hagen goed gegaan in de resi dentie; heeft men daar zijn licht erkend?" „Ik denk het wel. Zooveel ik er van weet, heeft hij daar eene' zeer groote praetijk gekregen. Het moet er hem zeer vocrdeelig zijn gegaan. Zijne vrouw is spoedig gestorven. Zijne kinderen hebben htm het leven ook niet verbitterd. Hij heeft maar eene dochter gehad, van welke hij een verwend prinsesje gemaakt moet hebben zij is later met een officier getrouwd, of hij nog leeft weet ik niet." „Wie de dokter of de officier „De dokter is al lang dood. Ik bedoelden officier, een mijnheer Echels of von Schels als ik mjj goed herinner „Ton Echels! Dan ken ik die dame. Zij is weduwe, eene verleidelijke, mooie en levenslustige vrouw." Is zij dat Levenslustig Dat ligt auders niet in den aard der Hagens. De ambtman, de broeder van den dokter, is het niet en ook de fabrikant, de ai dere broeder, evenmin. Zij plegen iemand de woorden toe De Directeur van het postkantoor te Schagen maakt hekend, dat hij ministerieel besluit van den ia Maart jl. No. 6j, W. F. QUAX aan de Marktplaats aldaar is aangewezen als depothou der voor den verkoop van postzegels, briefkaarten enz voor den prijs, welke daarvoor op de post kantoren wordt betaald. Schagen, i5 Maart 1879. De Directeur, HEIJLIGERS. Te bevragen hij K. BLOM te Schagen. op WOENSDAG 19 MAART 1879, des voormiddags ten 10 ure, van den Heer C. KALFF te Kampen, op de hoeve, in huur bij K. BREEBA ART Cz., aan de Middenvliet, tusschen Molen~ en Kleiweg, te ANNA PAULOWNAten overstaan van den Deurwaarder J. van der MA ATEN, te Schagen, als: 4 Werkpaarden, waaronder 3 bruine Ruinpaarden, 1 bruin Merriepaard, TSfc- 1 zwart Merriepaard met Veulen 1 Geldekoe, 1 Kalfvaars, 2 Oonschapen, 2 Boe- rewagens, 2 Driewielskarren1 Tilburrij op veeren, 1 Ploeg, 2 Eggen, 1 Dorschmachine met Rosmolen, I Dorschkleed, Linnen zakken, Baai- zakken, 2 partijen Gerstestroo, l partij Boone- stroo, 1 vaalt Mest, Tuigen- ea Gereedschappen en wat verder zal wordeu gepresenteerd. Aphotkaers te Zf.ist, tegen bleekzucht, terinachtigheid, groote zwakte bloedarmoede etc. Prijs f 1.90 per flacon hij de II. II. Apothe kers, te Schagen IV. A. Ilazeu, Alkmaar Luij mens en Peereboom, Helder L. Jelgersma Gz,. en verder iu de bekende depóts, door 't geheele lijk. 5736 Iedere flesch, in onze fabriek bereid is van een etiquet inet handteekening onzer firma Kraepelien <J* Ifolm" voorzien. te tellen, alsof het geldstukken waren en hebben dan liefst na eiken volzin eene kwitantie „Nu doet gij toch den ambtman ODrecht; ik heb hem zeer spraakzaam gevonden." „Het kan zijn als hij op zijn stokpaardje komt over oude gebouwen, oudo scherven of oude kelten Hij is de onschuldigste van do broeders,do geleerdste maar ook de domste-" „Die broeders," viel Max in, „schijnen niet in do beste verstandhouding te leven de ambtman en do iabrikant „Neen," antwoordde de geneesheer, „dat doen zij werkelijk niet." „Wat is de oorzaak dier verwijdering?" De geneesheer trok de schouders op. „Wat verwijdert zulke menschen van elkander? Dat zij broeders zijn. Zulk eene kopie van koppigheid. ,,„Omdat gij mijn broeder zijt, meent gjj eenig recht op mij te hebben. Daarom moet ik u ten dienste staao, hulpvaardig, gedienstig zijn. En juist daarom wil ik het niet zijn."" Dat is nu eenmaal zoo het geval onder de familie. De een ziet den ander aan, als zoo klein en zoo nietig mogelijk. Maar nn moet gij het mij niet kwalijk nemen, ik moet mijne zieken gaan bozoeken, dat wil zeggen, als gij niet zelf mijne hulp komt vragen een facies hippocra- tica hebt gij trouwens niet; bebt gij misschien oen tand, dien ik trekken moot Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3