De erfgenaam van Hornegg. Ingezonden. met bet microscoop zijn waar te nemen. Hij is echter eed goed soldaat en om alle mogelijke vermoedens bij onze lezers weg te nemen voegen wij er bij, dat hij eventueel voor den vijand staande, bet niet spoedig op een loopen zou zetten iets wat men van eeu man niet drie voeten allicht zoude verwachten. Om te voorkomen dat minder gewcnscbte sujetten voor den kolonialen dienst worden aangenomen, is door de Regeering bepaald, dat de burgemeesters in de af te geven certificaten van goed gedrag moeten melding maken hoe lang de betrokken persoon in hunne gemeente beeft doorgebracht. De metselaar B. te Zwolle is dezer dagen bet slachtoffer eener schandelijke oplichting geworden. Er vervoegde zich iemand bij hein, die voorgaf aanbevolen te zijn door pastoor S. Hij bad eenige werklieden noodig om een broeikas uit 't schip te balen en op te stellen, en vroeg of B. deze beu daarvoor wilde afstaan. In t voorbijgaan vertelde bij nog, dat hij wat ruim kas had en vroeg B, of deze van de f 13oo, die bij wel missen kon, ook iets wilde leenen. B. bad hier niets tegen. J. De Kruif, zoo noemde zich de onbekende, zou ze hem zoo aanstonds brengen. Voordat hij echter de deur uitging, merkte de bezoeker, dat bij zijn portemonnai in zijn logement bad laten liggen. Hij vroeg even f 10, die B. met liefde hem leende, maar moet ze nog terugbrengen. In den stal van den stalhouder V. te Delft beeft zich bij drie paarden kwade droes ver toond. Tc Blijkzijl brengen even als 't vorige par de landerijen bij de publieke verhuringen ■j, sommigen wel de helft minder op dan eenige jaren geleden het geval was. Opmerkelijk daarentegen is bet, dat de koop prijzen van gunstig gelegen landerijen dezelfde is gebleven, of zelfs nog stijgen. Uit Doesborgh schrijft men aandeZutpb. Courant: Naar men verneemt is de betrekking van Burgemeester dezer gemeente door een zestal ingezetenen aan drie met aardsche goederen gezegende inwoners aangeboden. De eerste vroeg de deputatie, of ze niet wel was, de tweede bedankte om gezondheidsredenen en de derde antwoordde bij er te d voor was. Indien bet onjuist is, is bet tocb voor met locale toestan den bekenden aardig gevonden. Point d' argent point de Suisses, geldt ook voor burgemeester van, Doesborgh, naar de opinie van velen. Ge lukkig, dat bet stelsel Kerkwijk nog niet regeert. Den i4en dezer werd, in tegenwoordig heid van bet Bestuur en gecommitteerde Ingelan den van den Polder den Hoek en Scluiwagt, onder de gemeente Lekkerkerkeen proef genomen met bet voor dien polder gestichte stoomge maal. lleeft dit dubbel werkend stoomgemaal, geduren de den afgeloopen winter, reeds tot groote tevre denheid gewerkt, en den polder, p in. a3oo hectaren drooggehouden, de uitkomst van deze proef overtrof nog verre te verwachting, immers door beiden werktuigen met bevelcentrifugaal- pompen werden per minuut 198 kubieke meters water ter hoogte van 36o nieter uitgewerkt, terwijl daarvoor in bet bestek 1 44 kubieke meters waren bepaald; ook de werking der machines voldeed aan alle eischen. Het gebeele werk is ontworpen en uitgevoerd XXVIII. „Een einde kunnen wij dan aan ons gesprak maken, wanneer ik ten einde gesproken heb,* antwoordde tbans Albrccht, de genoemde man, op een toon van toorn en verdriet. „Ik zweer n, dat gij u to vergeefs opoffert. Wat bedoelt gij Uit dankbaarheid jegens den vorst, die zich u en uwe broedets en zusters heeft aangetrokken, wilt gij n opofferenwilt gij zijn zoon huwen, die gekrenkte geestvermogens heeft opdat, wanneer het doorschijnende gaas van ijn ver stand met uw verstand gevoerd is, er zooveel gezond verstand voor den dag zal komen, dat hij dit vors tendom kunne besturen. Do koning heeft den ouden lieer beloofd, dan de opvolging van prins Emile in zijne bijzondere bescherming te zuilen nemen. En waarom Omdat anders het verschrikkelijke zou moeten plaats hebben, dat tot eiken prijs moet worden vermeden dat graaf Albrecht Bernswald, de woeste aedelooze, hartstochtelijke man, als naaste bloedverwant, vorst, van Hornegg worden zouEn in die fraaie schikking, die mij van mijn geboorterecht berooft, die uw levens geluk, uwe toekomst, neen meer, uwe vrouwelijke waarde en uwe eer vernietigt, hebt gij toegestemd, voor hem wilt gij u opofferen nraar niet als Iphe- genia wilt gij u opofferen in de reine vlammen op het altaar van de eene of ander© godheid, maar u zelve storten in oen poel van zelfzuchtige bereke ningen. Hoe kan eene vrouw zoo ver afdwalen Da gade te worden van een gek, van een. Maar dat zij zoo.' Leg uwe plannen ten uitvoer wordt de vrouw van dat misgeboorte datgene, wat gij er mede hoopt te bereiken, zult gij niet eens bereiken en dan zal u niets overblijven, dan in wanhoop in de eene of andere rivier te springen. Ziet ge, dat, dit alleeen wilde ik u zeggen en daarom verlangde ik zoo door den Heer J. Paal, architect te Zevenhuizen aannemers waren de hh .C. Bok. te s^Gravenhage W. van Goethem, J, Reallier Co., te Brussel en C. van der Wiel, te Dubbeldam. Een artikel inde »Algem. Zeitung" toont aan, dat de streek die de bedendaagscbe weten schap voor het Bijbelsch Eden houdt, namelijk het land aan beide zijden van den Euphraat ongeveer ter hoogte van Bagdad, de ongezondste streek van de heele wereld is; bet eigenlijke brandpunt van de pest in Azië. Midden door dit land in zuidelijke richting loopt de weg, dien de pelgrim der Schiiten nemen, meestal verge zeld van de zoogenaamde Dooden Karavanen, die bet aardscli overschot van welgestelde en bijzonder vrome Perzen medevoeren. Dit wordt voor de oorzaak van de pest gehouden. De werktuigkundige E. A. Cowper beeft een werkelijk praktische uitvinding gedaan. Het is een telegrapbische schrijfmachine, de schrijver aan bet eene einde van den telegraphischen draad, beweegt zijne pen, en gelijktijdig stelt zich aan bet andere einde eene pen in beweging, even als de band van een schim, en herbaalt zeer nauwkeurig alle trekken en halen van den schrijver. Men kan dus op grooten afstand telegraphisch met elkander correspondeeren. Volgens een Keliforniesch blad werd onlangs door toeval op bet eiland San Nicholas eene Indiaanscbe vrouw ontdekt, welke daar achttien jaren in volstrekte eenzaamheid doorgebracht beeft, in een soort van bol, vijf voet hoog en zes voet in doorsnede, met biezen afgesloten. Toen men baar vond was zij bezig met een mes, uit een riet vervaardigd, een visch open *e snijden. Visschen en een soort van kool waren al dien tijd haar voornaamste voedsel. Haar gezelschap bestond uit eenige wilde honden, zeer aan hunne vijftigjarige meesteres gehecht. Xadat men baar door teekenen bad te verstaan gegeven, dat men baar uit bare eenzaamheid wilde verlossen, volgde zij vrijwillig hare ont dekkers aan boord van een schip. Toen zij in Zuid-Kalifornie was gekomen, bedierf zij hare innag door bet eten van ooft, cn reeds na ver loop van eenige weken stief zij. Hare kleeding en baar gereedschap werden door een zendeling aan bet museum der Propaganda te Rome gezonden. Burgerlijke Stand der gemeente Schaden Ingescbrevén van 18 tot en met 20 Maart 1879 Geboren: .lojianiia Maria ^dochter van Jacob Overtoom en van Maria Zomer. Ondertrouwd: geene* Gehuwd: geene* Overleden: Maartjc dc Wild, oud 62 jaren Weduwe Jacob van der Meer. Terechtzitting gehouden door het Kan tongerecht van Schagen op 20 Maart 1879- Veroordeeld: A. S. te Petten cn W. V. te Zijpe wegens: diefstal van helm uit 's Rijksduinen onder de gemeente Cnllantsoog ieder tot eene gevangenis straf van zes dagen. D. K. te Haringcnrspel wegens: bet harder rijden dan in matigen draf met paard en rijtuig binnen de kom der gemeente Schagen. en bet opzettelijk schade toebrengen aan eens anders gebiedend dit samenzijn „Wat wilt gij mij zeggen Ik versta n volstrekt niet.' „Gij denkt, wanneer ik vorstin ben, zal ik mijn geluk in mijne positie vindon ik zal de eerste vrouw zijn in het land ik zal de schitterendste rol spelen; mijn trots zal dagelijks worden gevoed! door het bewustzijn van datgene, dat ik hob te beslissen, dat van mij afhangt, dat ik werk en doe. En dan denkt pij er bij hoeveel goods zal ik kunnen doen, wanneer ik vorstin bonhoeveel weldadigo inrichtingen zal ik openen, hoe vele men- schen helpen, hoe vele nooden kunnen lenipen en welk een edele, bekoorlijke, hoog geroemde persoon zal ik dan zijn hoe zal men mij vereeren, mij aan bidden Dat zijn de gedachten, die u vervullen, Leonoroik weet dat zeer goed. En die hoop schijnt u, omdat gij zoo trotsch zijt, trotsch en heerschzuch- tig, zoo verleidelijk, dat gij, om dat te verkrijgen, u zelve ten prijs wilt geven, u zelve, uw hart, uw leven, alles. Maar hoor nu eens luister wel. Leonore al die hoop, al die wensehen zullen nooit, nooit worden vervuld. Al verslingert gij (u ook tienmaten aan een simpelen jongen, zjj zullen het nooit worden. Gij zult niets hebben van uwe opoffering, dan de wanhopigste ontgoocheling niets dan de zuivere wanhoop. Want om het u met een enkel woord te zeggenEmile is de erfgenaam van het vorstendom volstrekt nieten al huwde hij al uw verstand en al verklaarde de koning hem voor den grootsten wijze in ïijn rijks benoemde hem tot zijn opperhofdroomuit- legger vorst wordt hij nooit, omdat bij daarop geen recht heeft, omdat er iemand is die betere iechten heeftomdat er een zoon bestaat uit het eerste huwelijk van den vorst met de vorstin Leopoldine, die later mijnen oom Bichard huwde, gijjweet immers a „Bah!® riep hier gravin Leonore uit, hem in roerende eigendommen, tot eene geldboete van f 3.en eene van f 5.5o, subsidiair één dag gevangenisstraf voor elke boete. W. K. te Schagen wegens openBare dronken schap na veroordeeling voor dergelijke overtreding binnen het laatste jaar tot eene geldboete van f 6.subsidiair drie dagen gevangenisstraf. W. S. te Zijpe, wegens bet onbeheerd laten staan van paard en wagen op de openbare straat in de kom der gemeente Schagen, tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevan genisstraf. W. R. te Schagen wegenshet rijden in een wagen bespannen met bonden in de gemeente Schagen, tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. V r ij gesproken: P. D. te St. Maartensbrug, gemeente Zijpe beschuldigd van bet onbeheerd laten staan van paard en rijtuig op de openbare straat te Schagen, met veroordeeling van den Staat in de kosten. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Mijnheer de Redacteur! Nieuws uit dezen boek dat gebeurt niet veel, dat behoort tot de uitzonderingen. En tocb is bet niet fatsoenlijk, niet beleefd tegenover eene zich zóó ontwikkelende Gemeente als Schagen, eene Gemeente, bekend in de grijze oudheid en nu het voorbeeld, van vooruitgang op bijna elk gebied. Daarom heb ik lust om wat met u te keuvelen over betgeen wij dezen winter mochten zien, booren en genieten, daartoe opgewekt door eenen naam, die thans te Schagen nog al op aller lippen, en bij velen in den omtrek zeker ook in bet hart is. Ik bedoel den naam van de algemeen beminde Godin Ceres. die sedert cenigen tijd te Schagen baren tempel heeft gesticht en de koren -aren wel vast zal ontkleinmen, die uit de diepten van polders ei. zee zijn opgedoken. Een mooie zaak M. d. B. Ik wensch er Schagen geluk meé. Maar hoe komt men aan dien naam? Zijn de stichters zóó bekend met' de lieve Godinnen der oudheid dat zij maar dadelijk eene juiste keuze konden doen Breed en aardig opgevat dan, doel» boe Hit zij, ik wil eens van eene andere Céres spreken eene Céres die mij wekelijks veel genoegen verschaft, en die ik mij voor stel dat in uwen tempel niet gemist kan worden. Gij kent immeis bet genoemde weekblad onder Redactie van den Heer A. F. Marlet te Houtenisse? Van bet weekblad zelve, zal ik nu maar niet veel zeggen, doch daar bet geheel aan de belangen tan den Landbouw, in uitgestrekten zin, is gewijd, kan de kennismaking niet lang meer uitblijven. Liever vertel ik u dat de Redacteur ons dezen winter vergast beeft op eene voordracht, gehou den. in de afdeeling Wognuni, Nibbixwoude en Omstreken, die ons lang, zeer lang in bet ge heugen zal blijven. Taal, stijl en onderwerpen wedijverden in schoonheid en duidelijkheid, en noode scheidden wij van den man, aan wiens lippen wij hingen, om toch ieder woord op te vangen, 't Was een gezellige en leerrijke avond. de rede vallende, „nu vraag ik u welken onzin gij daar uitkraamt? Een zoon uit het eerste huwelijk van don vorst „Ik kraam geen* onzin nit, Leonore, maar maak u bekend met een onomstootelijk bewijsbare waarheid, met een feit. Er bestaat een zcon uit het eerste huwelijk vin den vorst." „En meent gij, dat ik dat geloof? Juist omdat het eerste huwelijk kinderloos was, liet de vorst zich immers van zjjne eerste vrouw -cheiden.® „Zoo Heeft men n dat verteld Het zal hier waarschijnlijk wel do offcieele uit legging zijn geweest. Maar feitelijk was do toedracht der zaak eene andere. Feitelijk was de scheiding daarvan een gevolg, dat mijne tante I eopoldine een geliefde uit hare jeugd, mjjn oom Riohard, terugvond en de oude hartstocht voor hem ontvlamde weder in haar hart en daarom drong zij aan op scheiding van den vorst, die haar even on verdrag el ijk was geworden, als de vreeselijke eenzaamheid hier in Hornegg. De vorst moet er moeielijk toe te bewegen zijn geweest; had hij vermoed, dat zij een zoon het leven zou schenken hij zou Dooit, onder geen enkele voorwaarde, de scheiding hebben toegestemd. Nu echter deed hij het, juist omdat haar huwelijk kinderloos was gebleven en hij niets liever wenschte, dan een rechtstreokschen erfgenaam, opdat Hornegg niet aan ons, de bij hem gehate verwanten, de Bernswalds zou vervallen! „Maar,® antwoordde gravin Ltonore, diep en zwaar ademhalend „dat kan immers het geval niet zijn dan moest de vorstin, nwe latere tante Leopoldine, liegen, het kind verduisteren, verbergen, andere menscben daarbij in het fgeheim nemen, misdadig worden aan haar eigen zoon „Dat is de waarheidHelaas, de waarheidMaar evenzeer is het eene waarheid, dat hartstochtelijke vrouwen, die een verborgen misdadigen gloed in het harte dragen, nog tot veel ergere dingen in staat zijn l

Schager Courant | 1879 | | pagina 2