I)e erfgenaam van Hornegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. St md der gemeente Barsingerho.n Burgerl stand der gemeente Haringkarspel Furl. Stand der gemeente St- Maarten. Ingezonden. M ark t berichten. 't Huis met den geheele inboedel, hooi en stroo. benevens 12 stuks vee entwee paarden werden een prooi der vlammen, slechts twee koeijen werden geied. De Heer J Kamp kreeg bij 't buiten brengen der tweede koe, een laag bran dend riet over zich, zoodat zijn gelaat deerlijk is verbrand, oo\ de koe heeft veel geleden. De oorzaak is onbekend. Even buiten de haven te Kolhorn ligt een Friesrhe tjalk met turf geladen, ten anker; welke door wind en laag water, niet kan binnen komen. Maandag heesch men op dit vaartuig de noodvlag, eenige lieden mogt hel gelukken 't vaartuig te bereiken en te vernemen, dat de schepelingen, (schipper, vrouw en kinderen) sedert drie dagen zonder voedsel waren, in welke behoefte natuurlijk dadelijk werd voorzien. Heden Dingsdag werd men weder de noodvlag gewaar de reden waarom zulks thans geschiedt, kan men van af de kust wel bevroeden, men ziet dat 't vaartuig slechts half vlot liggende door de zeer onstuimige zee, onophoudelijk wordt geligt en tegen den grond geworpen, zoodat de de schepelingen in werkelijk gevaar verkeeren. Men tracht hen op dit oogenblik met eetie boot af te halen, en hoopt dat zulks zal gelukken. In de Staatscourant van heden is opge nomen een Koninklijk besluit, houdende bepaling van een nieuwen uilerlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. Behalve dat de teekening dezer nieuwe muntbiljetten geheel zal afwijken van de bestaanden. Worden ook de woorden betaalbaar in zilver veranderd in betaalbaar in Nederlandsche standpenningen. De Paus heeft het decreet geteekend tot inleiding van de zaak der zalig - en heiligver klaring van de eerwaardige dienaren Gods: Mgr. S. T. Cuenot uit het diocees van Besan<;on in Cocbinchine den l4 November 1861 in de gevangenis overleden; P. F. Neron uit het diocees van Poitiers, in het Anamatische rijk den 2 Februari 1861 oin het geioof onthoofd en J. P. Neet uit het diocees van Eyon. den 18 Februari 1862 ia China 0111 het geloof ter dood gebracht. Als een bewijs, aan welke bevoegde handen de bevordering van het onderwijs ten platten lande is toevertrouwd diene, dat onlangs een burgemeester van een aanzienlijke, welvarende dorpsgemeente in Noord Holland een onderwijzer op diens aanvrage om een landkaart ten antwoord gaf: »Wat hebben de jongens met dien aarrlrom- mel noodig, leer ze lezen, schrijven en rekenen.» lieden is op Oosterend bij Vlieland gestrand de Duilsche scliooner Adèle Ottilio, Kant. Luthr. cuui, «au nuinbui- naar Londen. Het volk is gered. Een vreeselijk geval van razernij heeft te Wieze in België plaats gehad. Omtrent veertig dagen geleden weid zekere Fr. P. in zijne hand gebeten door eenen hond toebehoorende aan een inwoner dezer gemeente. Daar het dier tot nop toe geen teekens van razernij had gegeven, sloeg hij er geen aandacht op, en de wende genas. Zaterdag morgen toonden zich bij Fr. P. al de kenteekens der watervrees. De verschrikkelijke kwaal nam zoo snel en geweldig toe, dat men spoedig de gewone dwangmiddelen moest ge bruiken om den lijder onschadelijk te maken. Gedurende eenige tusscbenpoozen van kalmte kon een geestelijke hem nog de laatste H.H. Sacran.enten toedienen. Den volgenden nacht bezweek de ongelukkige te midden der vreeselijkste stuiptrekkingen. De broeder van het slachtoffer alsook de meid, die min of meer erge wonden bekwamen bij het verzorgen, hebben zich naar St. Hubert begeven, vergezeld van den heer ondei pastoor Van den Bossche. Verscheidene andere personen, die zich herinneren met den bond, waardoor Fr. P..„ gebeten werd, in 0 aas .--iïïii m jlh XXIX. Hij verliet zijne schuil plast s en liep het park af; daarna keerde hij sich nog eens om en liep de duis tere paden, waarop de nachtelijke duisternij zich tusschen de do:re boomtakken reeds begon uit te breiden weder op. Het was alsof hij in snelle krachtige schreden loopendn, eer tot rost, in de duisternis daarbuiten eer tot helder bewustzijn kon komen omtrem zich zeiven en hetgeen zijn plicht, zijne roeping in dit geval was, dau in de helder verlichte zalen van het slot. Had Max Ritter op dit oogenblik genoegzaam kalm overleg bezeten, ora aan zich zeiven te denken en over zich zeiven zich rekenschap af te vragen, dan zou hij zich hebben moeten bewust worden, dat hij aan de gravin Lconore zijn hart had verlorendai daarom de adem bem in de keel b'eet' steken en zjjne slapen klopten, terwijl hij zoo op en neder liep, met zich zei ven in strijd en zich zeiven afvragend wat hij doen moest en wat hij moest aanvangen, ora Ltonore te doen verstaan, dat zij de waarschuwing, die zij ontvangen had, niet moest minachten en als opzetteljjk gepleegd bedrog beschouwen. Kon hij van eene dergelijke zaak tot haar spreken, kon hij haar in de eerste plaats bekennen, dat hij haat h d beluisterd? En toch moest hij opreken hij overtuigde ich zülven, dat het een dure en heilige plicht was aanraking geweest te zijn, zullen eerstdaags dezelfde bedevaart ondernemen Een merkwaardig geschil is in de hoofdstad ontstaan door het godsdienstig verbod der Israë lieten om varkensvleesch te eten en de opvatting dat al wat van het zwijn afkomstig is, als onrain geschuwd moet worden. Een Israëliet had namelijk aan een boer, nabij Amsterdam, een jong lam toevertrouwd om het dier op te kweeken en vet te mesten. Toen nu on langs de kinderen van der. eigenaar eens naar het lammetje kwamec kijken op de woning, vonden zij het diertje, terwijl het, evenals eenige biggen, gezoogd werd door bet moedervarken. De kinderen vernamen van den boer dat dit iets zeer zeldzaams was en vertelden bet natuurlijk thuis. De vader, die een zeer rechtzinnig man schijnt, beweert thans dat liet lam onrein is, dus voor bem van onwaardeen vraagt schadeloosstelling, die de boer weigert te betalen. Het scliijnt dat onze Nederlandsche winke liers willen toonen dat ze de groote exploitatie middelen van de Parijsclie magazijnnen ook aan durven. De firma Sinkel (Amsterdam. Utrecht Botterdam, Leeuwarden) verspreidt in groot getal kaartjes met monsters van zijde (faille). of nu de zijde net zoo goed en net zoo goedkoop is als de Pa rij sc he, moeten de deskundige zelf uitmaken; maar ons verheugt het (lat men niet met de banden in den schoot blijft zitten klagen en ook eens iets flink durft doen. Bij den veehouder L. G. van der Zwaag, te Akkerwoude, zijn twee stuks veeafgemaakt wegens longziekte. Niet lang is dus Friesland geheel van die ziekte verschoond gebleven. Volgens de Belgische bladen is de Heer Jan Asstim, tooneelspeler wonende te Amsterdam, Vrijdagavond in de Schelde verdronken. I)e Heer van Assum kwam van Genten wilde met de stoom boot de telegraaf naar Rotterdam vertrekken en begaf zich daartoe, vergezeld van zijne vrouw, geb 1) W. Peypers en bun 4 kind des avonds ten half tien aan boord. Op liet oogenblik dat bij aan boord wilde stappen, zeideliij tot zijne vrouw liet kind goed vast te houden,daar het zeer donker was. Nauwelijks had hij die wooiden gesproken of men hoorde een plomp in liet water, en de Heer van Assum was in de iliepie verdwenen. De ongelukkige vrouw riep om hulp, die zeer spoedig bij de hand was, doch tot dusver is het lijk niet teruggevonden. De vrouw was zoo overspan nen, dat zij naar bet gasthuis moest worden ge bracht, waar zij met haar kind den nacht door Dv.11 tul|jcinlv/u oClllL'llli küli zij cclitcj uuai Amsterdam vertrekken. Wederom wordt ons uit Amerika aange kondigd, dat koude en storm in aantocht is, 0111 Europa tusschen 25 en 27 dezer te bereiken. Wij wenschten wel dat die aankondigingen zoo wei nig vertrouwen verdienden, als enkelen haar toe kennen De ondervinding staaft echter gedurig, dat de Amerikaansclie berekeningen op goede gronden steunen; wij durven onze lezers dus niet vleien inet bet vooruitzicht, dat de maand Maart niet buitengewoon guur en koud zal blijven Op den Atlantisschen Oceaan ten noorden van veertig gr. breedte heersehen gevaarlijke stor men. Ingescheven van 21 tot en met aj M art '879. GeborenAdriauus Zoon van Willem Borst en van Maartje van Dam. Willempje, dochter van Evertje Brouwer. Ondertrouwd, geene* Gehuwd geene. Overleden. Antje, oud 6 jaren dochter van Pieter Dekker en van Antje Bakker. te spreken en daarom wilde hij het doen en besloot er toe, wat ook het gevolg moeht wezen, ook al zou het eindresultaat zijn, dat eravin Leonore, van hare borien bevrijd, op zich zelve staande, ten slottS de buit wert van den hartstocht van dien Albrecht Bmswald, wat wel i3 waar rampzalig zou geweest zijn en wat Max het minst zou hebben kunnen verdragen maar wat hij ook niet ernstig vre.-sde. Leonore stond bij hem te hoog, hij geloofde haar te krachtig van geest, te zeer bewust van haren wil dan dat zij van zulk eeu noodlot het slachtoffer zou worden Maar hoe, en waar, en wanneer dat punt aan te roeren, wanneer hij er over spreken wilde? Voors hands besloot hij het aan het toeval over te laten of dat hem goedgunstig eene gelegenheid zou aanbie-' den Des avonds verscheen gravin Leonore niet in de woonkamer der vorstelijk" familie. Eerst den volgenden dag. aan tafel, zag Max haar terug en eerst den avond van dien dag kon I ij, terwijl de vorst zijn triktrr.k speelde met den ambtman en prins Emif- bezig wa3, met behnlp van uitgeslagen cartons, een fraai bouquet rosen te schilderen, een poos ongestoord met haar spreken, daaf zij zich bereid verklaarde, beden weder zich eens te oefenen in het lezen der oorkonde, die Max mede had gebracht. Toen zij eenige regels van eon de/er otide perkamenten met moeite had ontcijfert en voorgelezen, zag zij op en Max in het gelaat. Ingeschreven van 1 25 Maart 1879. Geboren: 4 Maart Geertje, dochter van Gerrit Bier en Jannetje Kuiper; 7 dito. Pietertje en Neeltje, dochters van Jan Deuijs en Jansje Kwast; 12 dito. Jacob, zoon van Jacob Moeliker en Reinouw Itaven; 12 dito. Jacob, zoon van Pieter Dikstaal en Aaltje Stammes; 18 dito. Dirk, zoon van Jan Blaauboer en Neeltje Schenk. Ondertrouwd: t Maart Feico Eerwerda, jm. er. Antje Bood, jd. beide wonende te Barsingerhorn. Gehuwd: 16 Maart Eeico Eerwerda en Antje Bood Overleden 6 Maart Geesje Ridder, echtgenoote van Arie Bart oud 25 jaren; 8 dito. Joliannes van de Klooster, zoon van Marinus van de Klooster en Jolianna Pruitnbootn, oud 2 j-iren; 11 dito Sainuel Jan Hendrikus Idserda, weduw naar van Antje Hijlkeuiaj oud 32 jaren; l5 dito. Antje Deutekom, dochter van Jacobus Deutekom en Trijntje de Graaf, oud 7 jaren; 2.5 dito. Jacoba Jobanna Hobus, ongehuwd oud 55 jaren. Ingeschreven van 17 24 Maart 1879. Geboren: 17 Maart Jacoba Jobanna Margaretha dochter van Pieter Hackiim Pastoor en Cristina Maandag; 20 dito. Marijtje, dochter van Frederik van Leijen en Grietje Groot. Ondertrouwd: geene. Gehuwd: geene. Overleden: geene. Ingeschreven van 4 tot 25 Maart 1879. Geboren 7 Maart Willem Zoon van Willem Govers en van Grietje Brommer 11 dito Pieter zoon van Klaas Slot en van Guurtje Bijpost 17 dito Cornelia dochter van Jan Schoorl en van M aartje Groenveld 20 dito Jan Zoon van Pieter Ko» en van llieuvvertje Out 25 dito M. ijert en Neeltje Kinderen van Meijcrt Koster en van Jaapje de [Graaf) Ondertrouwd geene. Gehuwd, geene. Overleden. 6 Maart Gerrit Bruin oud 5 Maan den, Zooii van Niinon Bruin en van Diewerijfe Dalen berg 10 dito Klaas Koorn oud 1 1 Maanden Zoon van Jan Koorn en van Aagje Krans. De redactie vcreeni<jt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. Het gebeurt dikwijls, dat eene moeder d ior de dochter in de schaduw gesteld wordt; dat is niet het geval met de smederijen van de lleeren Wissekerke te Anna Paulowna en te Kolhorn. Onze wakkere W. Wissekerke werkt in zijne zeer drukke smederij al sedert vijf jaren met eene stoommachine, terwijl de dochter (smederij te Kolhorn) er slechts twee jaar mede werkt. Behalve dergelijke werktuigen als te Kolhorn brengt de stoommachine in de smederij van den Heer W. Wissekerke, alhier ook nog eene machine in beweging om gaten in zwaar ijzer te maken, oin ijzer te knippen, enz. wel een bewijs, dat de moeder-smederij hare reputatie nog staande houdt. Anna Paulowna, 23 Maart 1879. W. 2. Alkmaar 22 Maart. Aangev. 8 Paarden f 70 a 450 21 Koeien f80 a 220, 71 nucht. Kal ver. 11 f 4 a 19 529 Schapen f 16 a 35, 2 Lammeren 10 a 157 „Mij dunkt, ik heb van daag een onoplettenden leermeoster ia ugij ziet, dat het mij inderdaad buiteuguwoon moeielijk valt en gij luistert niet eens, of ik goed lees! Gij komt mij niet te hulp, gij zijt verstrooid, waaraan denkt pij „Gij hebt gelijk, gravin, ik bon verstrooid,* ant- wooidJe hij, „maar misschien alleen daarom, omdat ik zie, dat gij er uitziet, alsof ge iets kadt dat u hinderde en ontstemd hoeft, en ik mij zeiven afvraag, v/at daarvan de reden kan zijn „Zoo, dunkt u dat antwoordde zij op een toon, die er volstrekt niets van had als wilde zij hom opwekken, om voort te gaan met een dergelijke uiting zijner persoonlijke deelneming. Maar Max liet zich niet afschrikken en zeide„om u dan de geheele waarheid te zeggen, ik ben verstrooid, omdat ik weet, wat u zoozeer kwelt; omdat ik dat weet en er u over moet spreken, en dat niet kan doen, zonder u boos op mij te doen worden, om de volk men on- manicrlijke onbescheidenheid en de onvergeefelijke vermetelheid, waaraan ik mij schuldig maak, door er over te beginnen. Geloof mij, dat maakt mij bijna wanhopig. Wat moot ik doen Gravin Leonore ging achterover in haren stoel liggen en hem met hare groote oogen aanziende, antwoordde zij „Gij wilt mij spreken over zaken, waarover gij niet kunt spreken, zonder onmanierlijk, of gelijk gij het noemt, vermetel te zijn Wel mijn hemel, spreek dan niet. Neem uwe oorkonden en laat ons ze laten

Schager Courant | 1879 | | pagina 2