De erfgenaam van Hornegg. Kmerikaansche stoomspuit, volgens liet svsteetn »La France». In 10 minuten was genoegzaam stoom opge maakt, dat zij in werking kon geacht worden. Door een montstuk van 22 millimeter werd een horizontale afstand bereikt van 5o meter. De granen in den polder Waard en Groet hebben over,t algemeen de laatste vorst wederom goed doorstaan In aanmerking genomen 'f koude voorjaar, staan de gewassen over 't geheel goed; karwei, welke men hier buitengewoon veel ziet, staat zelfs uitnemend te velde, zoodat 'f voor de landbouwers nog wel een best jaar kan worden, al laten de mooije dagen zich wat lang wachten. De geepenvisschers te Kolhorn wachten op ander weder, om met de visscherij te beginnen. Zij willen thans een vaste schipper aannemen die geregeld hunne vangst in zee al aan boord kan nemen, om naar 't Nieuwediep te vervoeren. Daar men zulks gezamentlijk zal doen, zal 't transport goedkoopcr zijn, dan zulks vroeger per as was, ook zullen de geepen veel verscher blijven, waardoor men meer geld zal kunnen bedingen. Dat 't met deze visscherij zeer mede of tegen kan loopen kan ieder duidelijk zijn die weet dat de prijzen kunnen varieeren van af f l.oo tot f 10.00 per tal (200 stuks) ook de vangst kan in ongeveer gelijke verhouding verschillen. MAASBOMMEL, in Maas en Waal. Deze polder geeft, wat het overtollige binnenwater aangaat, vergeleken met de nabij gelegen polders, weder een zeer groot verschil te zien. Bleef er in het vorige jaar alhier van gras, hooi en havergewas veel behouden, terwijl in de nabuurschap nagenoeg alles verloren ging: tot hiertoe is ook dit jaar, op het eigenlijk hooge bouwland, noch aan het winterkoren, noch aan het koolzaad eenig nadeel door het kwelwater toegebracht, en zijn zelfs de overige landerijen reeds zoover droog, dat er Dinsdag II. voor aanzienlijke prijzen, eene eerste ver pachting van haverland heeft kunnen plaats hebben. Dezen toestand heeft de genoemde polder aan zyn stoomgemaal te danken, waaruit alzoo duidelijk blijkt, dat er in de Maas. en Waal polders, zonder kunstmiddelen, mogen die al zeer kostbaar zijn, onmogelijk, met eenige ze kerheid, op het genot van gevvensehte vruchten van akkeis en weilanden kan gerekend worden. Uit Oost-Friesland meldt men: »De handel in rundvee is op bet oogenblik buitengewoon levendig; er worden prijzen besteed die tot heden nog nimmer betaald waren; koeijen gaan van 4oo5oo mark. Kalveren komen bijna niet aan de markt, en wat nog verkocht wordt is peperduur. In Leer werd o a. voor een kalf van 5 dagen 54 mark, en voor een ander van li dag 60 mark betaald. Zulke cijfers sporen den bouwboer aan, zijn bouwland in weiland te veranderen.» Uit Zwolle schrijft men aan liet U. D,, dd. 7 dezer: Bij zeer uiteenloopende handel zijn in de eerste drie maanden van dit jaar in deze streek en in de noordelijke provinciën omgezet ruim 5o,ooo stuks vee. Hiervan is urnstens twee derde naar België en Frankrijk vervoerd. De handelswaarde bedroeg ongeveer f 7500,100. Wan neer wij een oog slaan op onze naauwkeurige opgave van het vorige jaar, toeu in het geheel XXXIII. „Ja ja," antwoordde de vrouw, met eene zware tong en knikte daarbij, „ik weet bet, ik heb hem zoo iets laten zeggen dat bij komen moest En zal hij komen „Neen, vrouw, hij niet," antwoorde Max, die zich volkomen overtuigd hield, dat hij met de waarheid niet tot zijn doel zoude komen en niet mocht, terug deinzee voor eene kleine misleiding der oude vrouw. „Hij zal niet komen, omdat hij vreest te zullen hooren van oude geschiedenissen, waaraan hij niet wil worden herinnerd. Maar hjj zendt mijomdat hij mij in alle dingen zijn vertrouwen schenkt, iheeft bij tot mjj gezegdga gij naar de vrouw van den veerman en zeg haar, dat zij u mededeele, wat zjj op haar hart heeften is het iets gewichtigs, dat de moeite waard is te melden, dan meld het mij." „Zijn dat de woorden van den vorst vroeg de vrouw„wanneer het iets gewichtigs is F Gewichtig Ik denk, dat het gewichtig genoeg is!" vuegdo zij er brommend bij, als ware zij beleedigd over den twijfel aan het gewicht barer mededeelingen. „En omdat hij te troseh is, om te komen en omdat het met mij op een einde loopt, zal ik het u zeggen waarom zou ik het niet doen Indien hij niet anders wil Max zag haar vol verwachting aan. Hare oogen hadden het gemis aan uitdrukking verloren; zij zag echter niet Max maar hare dochter Lize aan, die tegenover haar aan den anderen kant van den haard stond alsof zij van haar een antwoord, of de eene of andere uiting harer gevoelens verwachtte. Eindelijk, alsof ze plotseling het met zich zelve eens werd, wat zij doea zoude, zeide zij voor ruim f20,000,000 was verhandeld; dan zien wij uit 'genoemde cijfers, dat handel en veestapel beduidend vooruitgaau. Wanneer Duitscblaud open kwam, dan zouden die cijfers nog eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Aan verscheidene marine officieren, oor logsmatrozen, mariniers, die gedurende de blok kade tegen Atjeh bet hunne bijbrachten om schepen en prauwen te neinen, welke de blok kadelinie overschreden en contrabande aan boord hadden, werd dezer dagen het hun toekomende aandeel in die buitgelden uitgekeerd. Voorenkelen was dat bedrag niet onaanzienlijk, vooral voor hen, die de brik Mariuus Hope hadden buitge maakt. Het bevestigt zich niet, dat de politie te St. Petersburg den moordenaar van Generaal Von Drentein gevat heeft. Daarentegen moet de politie van Uharkow een brief uit NewYork ontvangen hebben, onderteekend Deuis Iwanü- witsch, waarin genoemde heer verklaart de moordenaar van Generaal jKrapotkin en thans behouden te New-York aangekomen te wezen Hij waarschuwt de politie du3 niet langer onschuldigen te vervolgen. Men houdt de geheele zaak voor eene mystificatie, bestemd om de politie op een dwaalspoor te brengen. De door eene dame gepleegde moord, waarvan we onlangs melding maakten, schijnt niet niet quaesties van politieken aard in verband te staan maar louter aan ijverzucht te zijn toe te schrij ven. De te Brussel verschijnende officieuse Russische Nord beweert, dat de landverhuizers, die onlangs te Antwerpen in elleodigen toestand zijn gedebar- keerd en door het Belgische gouvernement lief derijk verpleegd zijn, geen eigenlijk Bussen waren maar oorspronkelijk JDuitsche Doopgezinden, indertijd naar Rusland uitgeweken, en die thans ook van daar zijn vertrokken 0111 zich te onttrek ken aan den algemeenen dienstplicht. In de porteuionnais, die door de Berlijnsche politie gevonden werden, trof men telkenmale vischschubben aan. Het geval herhaalde zich zoo dikwijls, dat de beambten nieuwsgierig werden en pogingen in het werk stelden 0111 eene ver klaring voor het zonderlinge verschijnsel te vinden. Het bleek nu, dat te Berlijn door velen werd geloofd, dat vischschubben geluk en geld aanbrachten. Het schijiu dus, dat men ook in de Hauptstadt der Intelligenz zooals de Berlijners bij voorkeur de stad hunner inwoning noemen nog niet geheel vrij is van vooroor deel. Dezer dagen- stonden voor het Hof van assises in Saóne-et-Loire zekere Moucant en zijne vrouw terecht, beschuldigd van vier hunner kinderen verinoord te hebben. Moucaut, die in een bosch woonde, van diefstal en strooperij leefde, de schrik was van den omtrek en ver scheidene malen in aanraking was geweest met het gerecht, had in 1859 zijne vrouw door den dood verloren. Van de zes kinderen, die uit dit huwelijk waren gesproten, zijn er drie in de wieg gestorven. Hoe? Dit heeft de justitie niet kunnen te weten komen. Er was te veel tijd over die sterfgevallen heengegaan. Moucaut was pas twee maanden weduwnaar, of hij hertrouwde. Drie kinderen had hij hij zijne tweede vrouw, die allen op den leeftijd van een paar weken stierven. Hoe hebben zij den dood gevonden Ook dat kon niet meer tot klaarheid komen. In 1871 stierf de tweede vrouw van Moucaut Zes weken daarna was hij voor de derde maal „Lize, ga de kouken uit, naar buiten en zorg, dat er niemand koroe en mij storo en in de war brengo, terwijl ik met mijnheer spreek." Lize ging bedaard weg de nieuwsgierigheid naar de geheimen der moeder scheen niet groot bij haar te zijn. Toen zij de deur achter zich gesloten had, zeide de oude vronw „Zij behoeft het niet te hooren en Anton ook niet, de kinderen behoeven de schande hunner ouders niet to weten. Want het was eene schande en eene zonde. Maar zij was zoo schoon en zoo goed en zij kon tegen ons wezen als een engel. En zoo wist zij ons zoo ver te brengen den dokter en mij, en wij lieten ons beiden overhalen, om haar te helpenmaar omdat het kind daardoor van zijne rechten beroofd werd, was het eene groote zonde, en de do.\ter, wanneer hij kwam, om naar het kind om te zien, dan vloekte en tierde hij en was innig vertoornd op zich zeiven. „Gij spreekt van een kind, een zoon van do eerste vorstin, Leopoldine von Hornegg vrceg Max, diep ademhalend en zich nauwelijks kunnende inhouden. „Ja, dat doe ik," antwoordde de viouw „vaneenen zoon der vorstin, die in zijne rechten verkort is. Yoor wien ik gezorgd heb in de eerste weken, of nog lan ger. In de stad, bij een vreemden man die yrooier bediende op het kastoel was en het kind zou aannemen alsof het zijn eigeu was. „Een vroegeren bediende van den vorst heeft het kind aangenomen als .het zijne? E11 hoe heette hij?" De vrouw viel achterover in haren stoel. Zjj was blijkbaar uitgeput door hetgeen zij gesproken had. Zij baalde eenige malen diep adem en sloot de oo gen. „En hoe heette hij vroeg Max nt>g eens weder, na eene poos. Zij opende op nieuw de oogen en staarde voor zich in het vuur. Toen hij ten derden gehuwd. Uit dit huwelijk werden zes kinderen geboren, van welke er nog Slechts «wee in leven zijn. Hoe zijn de vier andere gestorven Ditmaal is de justitie het te weten gekomen. De vader en de inoeder hebben ze vermoord. Ter terechtzitting beschuldigde Moucaut zijne vrouw, en («ezo op haar beurt den man. Een der twee overgebleven kinderen, zeven jaar oud. getuigde voor het Hof, dat het op zekeren nacht, terwijl het wakker in bed lag, de moeder tol den vader had hooren zeggen: «Worg hem dan toch, dien schreenwert Het Hof had echter andere bewijzen, en de jury zooals algemeen verwacht werd, heeft het schuldig over de beide monsters uitgesproken, doch voorde vrouw verzachtende omstandigheden aangenomen, zoodat zij tot twintig jaren dwang arbeid is veroordeeld. Moucaut zal zijne misdaden op het schavot boeten. Een i3 jarige knaap te Arnhem is gisteren toen hij op het dak van zijn woning een weg gevlogen duif wilde vangen, naar beneden geslagen en werd zwaar gewond aan het hoofd en met twee gebroken ribben van den grond opgenomen. De justitie doet te Velp ijverig onderzoek naar een vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord, waarvan de bijzonderheden nog niet aan het licht zijn gebracht. Yoor onwaar verklaart het Berliner Tage blatt het bericht door ons, op voorbeeld der Duitschc bladen overgenomen als zoude het plotselinge ontslag van mej. Schufzky als Konink lijke zangeres te Miiiaschen toe te schrijven geweest zijn aan voor haar minder vereerende gebeurtenissen. I11 Marokko, met name te Gasablanca is eene heftige koorts uitgebroken. Geeft de zetmachine, welke thans hij de Landsdrukkerij in gebruik is, inderdaad een groote bezuiniging van arbeidskracht? Op die vraag meent het Vad., na bekomen inlichtingen het volgende antwoord te kunnen geven. Eén goed zetter zet, volgens de gewone wijze van werken, circa 1000 letters in't uur; twee flinke zetters zetten met de machine 5 6000 letters, ja kunnen het bij voortdurende oefening zelfs tot 7 ii 8000 brengen. Dat is dus een aanmerkelijk verschil ten voordeele van de machine en dat verschil zou nog grooter zijn, indien niet het regelen van het zetsel, dat de machine uitwerpt, vrij tijdroovend was. Tegenover dat voordeel staat echtereen niet te miskennen nadeel. Het machinaal zetten gaat veel vlugger dan het zetten met de hand, maar het zetsel moet uit den aard der zaak ook weder gedis tribueerd worden en het machinale distribueeren kost veel meer tijd dan het distribueeren op de gewone wijze. Alle letters moeten, 0111 weder voor de zetmachine te kunnen dienen, recht standig in de respectieve vakjes geplaatst worden en dat kost veel tijd. D;t ailes neemt niet weg dat de machine tot nogtoe voordeel oplevert en vooral voor werk, dat spoedig voor de pers gereed moet zijn, uitstekende diensten kan be wijzen maar algemeene toepassing dezer vrij kostbare machines is toch nog niet te wachten, voordat er opnieuw verbeteringen zijn aange bracht. ie Enkhuizen is door kerkvoogden der Hcrvoimde gemeente tot koster benoemd de architect der hurgelijke gemeente, tevens Jeeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool en onlangs belast met het onderwijs in het tee- kenen aan de nieuw op te richten Normaalschool. male vroeg: „hoe heotte die man?" antwoordde zij, met de hand over hot voorhoofd strijkend. „Hoe hij heette? Meent gij dat? Ik geloot dat hij Hagen heette." „Hagen? De voormalige dienaar der vorstin? Dat hebt ge mis, de dokter heette Hagen." „Ja, de dokter heette Hagen.Hagenheette hij en hij kwam dikwerf, om naar het kind om te zien en dan was hij geweldig hoos en woest. „Wij hebben ons door dio voorname lieden laten misbruiken, Lize," zeide hij „wat wij gezworen hebben, moeten wij ook houden. Maar ook niet meer. Zoo lang ik leef, moet ik zwijgen. Na mjjmen dood, doe ik het niet. Het zal en iroet eens aan het licht komen. In mijne papieren zal men bet vinden, als ik dood ben, in mjjne pa pieren. Als zij dan nog leeft mag zij mij vervloeken, omdat ik bet aan het licht heb gebracht. Het zal baar niet baten. Als hij dan nog leeft, dia jongen daar, dan zal hij er mij voor zegenen „Dat zeide dokter Hageu tot u „Ja, dat zeide dokter Hagen. Niet eens, maar tienmaal, zoo dikwerf hjj bij mij en het kind kwam. Daarom heb ik het goed onthouden. De dokter was een deugdzaam man. En hij zag dat ik verdriet had over de zaak Daarom zeide hjj het mjj, opdat bet mjj ten troost zou wezeu, dat het eenmaal aan het licht zou komen. Het arme kind was zoo lief en zoo goed en zoo onschuldig. Men moest er om schreien, als men er aan dacht, dat het zoo ver- stooteu zjju zou in de wereld. En daarom meet de vorst het weten ;hjj moot gaan zien, wat de dokter in zijne papieren heeft naglaten hij moet gaan en er in zceken en met eigen oogen zien want du dokter is dood al lang dood niet waar, hij is dood „Dokter Hagen is dood ik weot niet hoe lang> maar dat hjj dood is, weet ik zoker."

Schager Courant | 1879 | | pagina 2