Bi raa inara. BAL Wed. E. D. Harms Ingezonden. Advcrtentien. JOIls. HONING, C. A. BIJPOST. Burgerl. stand der gemeente Haringkarspel. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Een belasting-liedje uit de Oude Doos. Marktberichten. H|NDE|tUAL Stucadcors affaire, Spoorstraat Q, '2 te Nieuwediep, den kleinen Adolf Jonas van Rotterdam. HU. MM. op te wachten. Welwillend deed Z. M. het vorstelijk rijtuig een oogenblik stilstaan en gaf vergunning aan de kweekelingen H. M. een bouqnet aan te bieden, hetwelk H. M. welwillend aannam, zoowel als het daarbij gevoegd adres in het schrift der blinden, volgens het stelsel van Toucaud keurig door den kweekeling G. Rom van Leeuwarden geschreven en aldus lui dende: •De blinde kinderen van het Instituut, die de Koninklijke Majesteiten niet mogen aanschou wen wenschen des te vuriger hunne nederige hulde te beloonen en bidden God om Zijnen zegen voor het Koninklijke Huis.» Z. M. de Koning antwoordde hierop blijkbaar aangedaan den heer Meijer »Ik dank u wel zeer.» Door een der kweekelingen van de Kweek school voor de zeevaart werd mede een bouquet aangeboden. Door den heer H. Koomen te Winkel, is de vraag behandeld: Wat te doen tegen de overweldige concurrentie van Amerika, in zake de voortbrengselen van den landbouw? Men bepale in Europa, hetzij in iederen staat afzon derlijk, hetzij door alle staten te zamen in ver- eeniging, standaardprijzen voor de verschillende landbouwvoortbrengselen daaronder begrepen de vleesch en zuivelproducten Die prijzen bepalen men vooral niet te hoog doch zoo, dat een bekwaam en vlijtig landbouwer bij middelmatige oogsten in zijne behoeften en in die van zijne arbeiders zal kunnen voorzien. Dalen de marktprijzen tol beneden die stand aardprijzen, dan heffe men, bij invoer in Europa een inkomend recht tot het bedrag van het verschil lusschen inarkt en standaardprijs. Stijgen daarentegen de marktprijzen in Europa tot boven de standaardprijzen, dan zou tl ie aanvoer niet alleen vrij kunnen zijn, maar zou men in het wederkeerig belang der verbruikers, eene premie op den invoer kunnen stellen. Door zoodanigen maatregel zouden het grond bezit en de landbouw tegen groote schokken beveiligd zijn en zouden de prijzen der landbouw producten voortaan niet stabiel zijn dan tot nu toe. .Ingeschreven van i5 21 April 1879. Geboren: 17 April, Tamis, zoon van Gerrit Mulder en Antje Schenk. Ondertrouwd: 17 April. Pieter Pannekeet, Lm. en Cornelia Dekker jd. 17 dito. Pieter Schaper, jm. en Keeltje Bas, jd. Getrouwd: geene. Overleden14 A pril. Theodorus Schoenmaker, oud 3 maanden, zoon van Jacob Schoenmaker en Elizabeth Hartenberg. i5 dito. Maartje, Houtman, oud 43 jaren,{echtgenoote van Simon Schilder. i5 dito. Een als levenloos aangegeven kind van Simon Schilder en Maartje Houtman. Ingeschreven van 18 tot en met 21 April 1879^ Geboren: Neeltje, dochter van Simon Groet en van Elisabeth Kos. Ondertrouwd: Johannes de Beurs, jm. 23 jaren en Trijntje de Waard jd. 22 jaren beiden te Schagen. Marinus Hendriks jm. 35 jaren en Antje Wit weduwe Corr.elis F.rix 27 jaren beiden te Schagen. Jan Bas jm. 36 jaren te Zijpe en zondor eenig vooruitzicht. Ludwig is klerk van zijn vader maar ik vraag u, wat beteekent dat?" „Het is mogelijk, dat gij gelijk hebt, gravin," ant woordde Max, „en dan betreur ik Ludwig, die op mij een zeer goeden indruk beeft gemaakt. Ik zal hem verzoeken, morgen mijn gids te zijn." Het gesprek werd afgebroken, omdat de ambtman Hagen opstond, om naar huis te gaan. Max zeide hem, dat hij den volgenden dag het besproken uit stapje naar Bruckhorst wilde doen en bij zijnen zoon wilde terugkomen op diens aanbod, indien hij den volgenden dag daartoe tijd had. De ambtman ant woordde tamelijk droogjes, dat Ludwig, zoo veel bem bekend was, geenerlei verhindering had, om 's na middags naar de fabi iek te kunnen gaan hij voeg de er echter geen woord bij waaruit bleek dat hij van plan was, bem den wensch van Max mede te deelen deze vroeg daarom ook niet en de ambtman vertrok. Den volgenden morgen kreeg Max echter eene boodschap van Ludwig Hagen, dat hij terstond na het eten zou komen, om Max af te halen voor de afgesproken wandeling bet was eene zoo in het oogloopende voorkomendheid van den jongen man, dat Max er zeer goed uit kon opmaken, dat Ludwig de gevoe lens van zjjnen vader, wat de familie aan de fabriek aangingi n'e* deelde, maar er gaarne naar toe ging. Op bet bepaalde uur verscheen Lndwig dan ook bij Max. Hij was stroef, in zich zeiven gekeerd, go- heel en al, zooals Max bem bevonden had bjj de eerste ontmoetingtoch ontging het den laafstc niet, toen zij op weg waren gegaan, dat er onder zekere bescheiden beid, die zich harer waarde volkomen be wust was, beden bij don jongen man eene onderdruk te opgewondenheid verborgen was. Hij vertelde van zijn oom, den fabrikant, boe bij onbemiddeld was geweest, toen hij het plan opvatte om het oude klooster Brnckhorst aan te koopen en daarin eene industrieelo onderneming te vestigen boe hij om daar voor kapitaal tc verschaffen, aandeelhouders had go- Grietje Koster jd. 3o jaren te Schapen Gehuwd: Pieter Leeuwekamp jm. 29 jaren en Cornelia Margaretha van Baaien jd. i5 jaren beiden te Schagen. Overleden: levenloos aangegeven kind van Jan Groot en Trijntje Kiljan. Arien Dekker oud 45 jaren weduwnaar van M entje Smit. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukhen Wat tal van lasten is liier niet uitgeschreven, 't (s als ik wel bedenk bijna om van te beven! De handel wordt daarbij gedwarsboomd en verdrukt; Betalen is bet woord, boe 't volk ook gaat gebukt. Belasting op de turf, belasting op de kolen, op den weg, waar ik op verslijt mijn zolen, voor 't patent, belasting op het zont, op den steen, belasting op bet bout, om de rook de woning uit te leiden, op de knechts, belasting op de mei den, op het bier, op zeep en op azijn, op de deur, belasting op den wijn. op den grond, op polders en op waarden, op 't geslacht, belasting op de paarden op het raam, dat licht geeft in de woning. op den bond voor zijne hulpbetooning, op 'l buis, voor d' eigenaar en ge bruiker, op thee, sterken drank en suiker, op de kunst, belasting op het ver- tnaak Ja 't is een zeldzaamheid een NIET belaste zaak. Zelf moet men, om geen scha zich op den hals te halen. Het zegel bovendien aan 's Rijks kantoor betalen. En nu nog op tabak! Als ik minister was, 'k Liet geen piano vrij, veel minder bloemen kas. Maar bovenal, gewis! moesten ook niet ont breken. Die 't lieve Ilollandscb geld in vreemde fondsen steken. Een soort «effecten-belasting» beeft de rijmelaar dus lang geleden «billijk» geacht. Alkmaar 19 April. Aangev. 6 Paarden f150 a 400 3 Koeien f 180 a 200, 65 nucht. Kalveren f 4 a 19 1057 Schapen f 14 a 34, 28 Lammeren 8 a 11 103 magere Varkens f 8 a 20 330 Biggen f 3.a 6 2 8 Bokken en Geiten f4 a 11, 10 k. Bokjes 70 ct., Boter per kop 0.65 a 0.80 ets. Punnerende 22 April. Kaas aangevoerd 145 stapels kleine f32.75 2 stapels middelbare f17.a Boter f 1.08 a 1.15 per kg. Ejjeren Kip- f 3. f 3.50; Eenden f 3.75 per 100 st. 124 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 18 paarden; 265 vette Kalveren f ,60 a 0.80 per Kilo vlug; 169 nuchtere dito f 5 a 18 per stuk, vlug; 45 zocht en die na veel moeite had gevonden en hoe hij dan door de verschillende inzichten, meeningen en veroordeelen dier aandeelhouders veel verdriet had gehad en somtijds nog meer door hun onverstand en hunne kortzichtige zelfzucht. Doch hij had door beleid en energie, door ijzeren wilskracht, zich door allo moeiten heengewerkt en voor en na den eenen aandeelhouder na den anderen uitgekocht, zoodat hij thans bijna de gebeele onderneming in eigendom had en indien de gunstige toestand der Duitsche ijzerproductie nog eenigc jaren stand hield, een rijk en gezeten man moest zijn. „Daar de jonge man zoozeer zijnen oom prees, kon Max hieruit alleen opmaken, dat hij niets van dien wrok tegen dien oom koesterde, die toch zoo natuurlijk zou zijn geweest, ingeval de fabriekant uit hoogmoed of eerzucht zich verzet had tegen eene verbintenis mot zijne dochter de zaken moesten dus anders zijn, dan gravin Leonore ze vermoeide en verklaarde. „Na een klein half uur gaans was de fabriek bereikt- Eene oude laan, die nog uit den tijd van liet klooster dagteekende en ongeschonden was gebleven, leidde derwaarts daarna tene oude steenen brug met eene kleine zij rivier van den Qualm, die het noodige water voor het drijven aanvoerde en voor de oogen van Max breidde zich het sombere schouwspel uit, dat eene fabriek aanbiedt, die met zwarte kolen wordt gedreven, zwart ijzer oplevert en door zwarte, in damp, hitte en helsch leven werkende menschen wordt bevolkt. Als naar eene verkwikking, zocht het oog van Max naar de oude kloosterkerk, die midden tusschen deze, schijnbaar zonder vooraf beraamd plan, neer geworpen hooge en lage gebouwen was blijven staan maar ach, ook aan baar was de hand gelegd, zij was her- oouwden doorbouw d en diende als magazijn voor allerlei gireed staande stukken van kachels, dakvensters, machineraderen en a: dere voorwerpen waarvan de be stemming aan Max raadselachtig scheen. vette Varkens 46 a 54 et per kilo, vlug: 50 magero dito f 12 a 25 stug, 343 Biggen f 4 a 8. stug, 1779 Schapen, Ganzen f a handel vlug, prijzen matig. HOORN, 19 April. Tarwe f 8 75 a 10.—; Rogge f - a Gerst f 5.50 a 6 25; Haver f 4 75 a 5 25; op monster verkocht: Mosterdz. f 18.a Karwijxaad 17.a f Witte Erwten f aGroene dito f a Grauwe f 16.26 a 17.—; Vale dito f a Bruinebooneu f 13 25 a 14.12 Paarden f 60 a 250; Koeijen f a 725 Schapen f 22 a 32Lammeren fa 50 Kalvercirf 5. a 20.150 Varkens f 8.a 19.15 Zeugen f 25 a 40; 660 Biggen f 5.a 7.50; 100 Kipp.n van f 60 tot 2.—; 19300 Kipeieren 3.— a 3.50; 12200 dito Eieren 3 65 per 100 stuks. 20Q6 Kop boter per kg. f 53 a 53. Hl. Aardappelen f a De ondergeteckemle berigt bij deze dat hij zijn nieuwe zaak op de LOET, Zaturdag 26 dezer zal OPEXEI cn beveelt zich bij voorduring bcleefdelyk in ieders gunst aan. N R. Aan hen die met de zoo voor ieder onbegrijpelijke SLUITING van mijn huis de vorige week niet op de hoogte zijn, wordt berigl dat dit niet anders dan door OAIMIOIII» ACU TE handelwijze van den aannemer is geschiedt, tevens verzoek ik een ieder beleefd geen verdere schadelijke praat jes «aangaande de v.an mij («ais nering doende) zoo onaangename zaak. Banket en Koekkakker te Sclmgcn- in liet lok.aal de »POSTIIOOSt V" v.an den Heer Johs. DE REURS, op ZONDAG 27 APRIL 1879. Entree voor een Heer f 0,49. Dame 0.25. Aanvang 's avonds 74 uur. 's Middags vooraf ten 4 ure Entrée f 0-25. beveelt zich bij voortduring minzaam aan tot het leveren van alle soorten van STUCADOOH- en WIT WERKEN, ORNAMENTEN in GIBS eu PORTLAND CEMENT. 6199 Ludwig leidde hem eerst naar de zijgovens en do gieterijen en verklaarde hem daarbij grondig en met groote zaakkennis de behandeling van het ruwe ijzer en de verschillende stadiën, die het moest doorloopen, voor het, gelijk hier, tot geroede gegolen artikolen was geworden Max luisterde met groote belangstel ling naar hemtougevolge van zijne vroegere studiën in do natuurwetenschappen vatte hij des te beter zijne verklarigen en ten slotte zeido bij tot hem „Gij verstaat de zaken zoo grondig, als waart gij zelf de eigenaar der fabriek ik ben er van over tuigd, dat gij ieder oogenblik de leiding der zaak op n zoudt kunnen Lemen." Ludwig knikte glimlachend. „Ku ja, ik stel daarin belang en heb er een weinig over gestudeerd. Maar om practisch en met vrucht in zulk eene inrichting werkzaaam te zijn,zou ik eeist een leertijd moeten doorbrengen in de eene of andere buitenlaudsche fabriek, b. v. de industrie in Enpeland loeren kennen." „Waarom doet gij dat niet, om dan later uwen oom van een deel van zijnen last te ontheffen f Het zoude u betere vooruitzichten openen dan de betrekking bij*de ondergeschikte bureaudienst." Ludwig haalde de schouders op. „Mijn oom heeft zijne zonen tot zijne balpen mijn vader wil het niet toestaan." Max vroeg niet verder, Hij liet zich thans door hem buiten het bereik der zwarte slakken, roeterige gebojwen en stampende macbii.es geleiden naar eeno nieuwe houten brug, die, verder naar beneden, over de rivier was gelegd en toegang verschafte tot een goed onderhouden tuin met een klein park, aan welks achterzijde een eenvoudig buiten stond, door opgaand geboomte en heesters van de dampige atmosfeer der fabriek gescheiden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3