Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. Te Haarlem is door den keurmeester van het vee bij den paardeiislachtér S. een paard dat reeds geslacht was, voor de consumtie on bruikbaar verklaard, in beslag genomen en begraven. In de Zwitschersche' Alpen bevindt zich thans, meent men, meer sneeuw dan ooit te voren omstreeks dezen tijd van het jaar. Daaruit volgt, dat de waterstand der rivieren, die uit deze ketens haar oorsprong nemen, ongewoon hoog zullen blijven. In den pas van den St. Gothard zijn twee Italiaansclie werklieden onder een sneeuwval bedojven geraakt en omgekomen. Eeifalvervolging wordt ingesteld tegeneen aantal personen, die de nummers der in bun bezit zijnde Parijsche tentoonstellingsloten ver anderden, ten einde langs dien weg prijzen te kunnen opeischen, die ze niet hadden gewonnen. Het proces belooft zeer belangwekkend te zullen worden. Het rampzalig dal van den Thesis is opnieuw met overstrooming bedreigd. De wateren van de zwarte Körös wassen reeds sedert een week. De sneeuw, die in de gebergten van Blihar waar deze rivier baar oorsprong neemt, opge hoopt lag, is tengevolge van de daling der temperatuur gesmolten, de overstroomde lande rijen, door dijken afgesloten, kunnen de massa's water niet meer bevatten, zoodat de golven over de weringen slaan en ze op sommige plaatsen omverwerpen. In allerijl is men aan bet werk gegaan, 0111 zoo mogelijk bet onheil te voorkomen. Het dal van den Azai is liet meest bedreigd. De plek waar eens Szegedin stond is nog steeds onder bet water bedolven. Venetië bad dezer dagen weder evenals in den herfst van 1875 last vaneen springvloed. De Piazza en liet Marcusplein waren met bootjes te bevaren. YVischnitz, een stad van ongeveer 3ooo inwoners, in Gallicië gelegen, is totaal afgebrand. Op het boelgoed «Pauwenburg* onder Oranjewoud behoorende aan den heer Mr. H. W. de Blocq van Schcltinga, zijn 23 melk- en kalfkoeijeu verkocht voor f 4^73, f ?.3o het stuk, ongerekend de verkoopkosten. Wel een bewijs, dat op de zandgronden beste stallen vee worden gehouden. De beer J. S. baron van Heeckeren, burgemeester van Ileinelumer Oldepbacrt en Noordwolde, is naar inen meldt in het Flues sermeer verdronken. Het jacht, waarmee hij eergisteren uit zeilen was gegaan, is gisteren morgen onderst boven gevonden. Hij gelegenheid der landbouwtentoonstel lingen en feesten te Nijmegen, van 18 tot aa Juni 1879 zullen de volgende barddraverijen plaats hebben. Woensdag 18 Juni, 's namiddags 1 uur, voor paarden van zessen klaar onder den man, in nationaal costuum. Zaterdag at Juni, 's namiddags I uur. Hard draverij met sjees of tilbury voor paarden die nog geen prijs of premie op eene barddraverij voor paarden van zessen klaar gewonnen hebben Inleggeld voor deze harddraverij f 5. XXXVII. „Hier woont oom," veido Ludwig; „wij zullen hem waarschijnlijk in den kriug zijner familie vinden, het is juist do tijd, waarop men buiten koffi drinkt." Zoo was hot de oom van Ludwig, een man dio in zijn uiterlijk zoor aan zijn broeder den ambt man herinnerde ofschoon hij eon meer karakteristiek gelaat bezat en meer het beeld van den beschaafden wereldburger toonde dan deze, zat in den zeer een voudig ingerichten salon, zijn woonvertrek, dat go- ljjkvloers lag en door eene glasdeur met den tuin verbonden was. Men zag daardoor een vreedzame eendrachtige familiegroep. De fabrikaat zat bij het raam, in oen dagblad verdiept, terwijl in het midden van den salon om oene ovale tafel zjjue familie zich had gegroepeerd, zijne vrouw en dochter en zijne twee halfvolwassene zone 1. Toen hjj de gasten zag aan komen stond hij haastig op en opende de glasdeur Ludwig stelde Max aan hem voor en de fabrikant schudde dc.cn harle'jjk do hand. „Een bezoek van personen als gij," zeide de haer Hagen, „dio niet om de fabriek en voor hunne zaken naar Bruckhorst verdwalen, is ons altijd een feest. Men haeft dan eens gelegenheid, om over iets an ders te spreken dan over het alledaagsche en van een ander standpuq^- dan van den koepeloven, de wereld te bezien." „Dat staudpunt is trouwens niet te verachten," antwoordde Max het beste standpunt is altijd Jat van waar men zien kan op hetgeen men zelf heeft verworven, zelf heeft te voorschijn geroepen zij het ook dat het een beetje zwart en roeterig is „Ofschoon datgene, wat men zelf heeft verworven en zelf heeft te voorschijn geroepen niet altijd het beste is," Tiet de fabrikant in het beste wordt ons altijd gegeven. In Berliji^zijn van gemeentewege proeven genomen met <ren Argand>cheu gasbrander voor straatlantaarns. Het scbijut dat de pioef zoowel uit het oogpunt van beter lichtalsvan bezuiniging in gasverbruik lieeft voldaan. Een gelukkig verschijnselde gewone boter is zóó goedkoop, dal de kunstboterfabrieken te Ensjbedé en Oldenzaal geen concurrentie mogelijk achten en daarom voorloopig de werkzaamheden staken. Te Barneveld, op den weg naar Nijkerk is gis'eren eene woning totaal verbrand. De ouders zegt men, waren van huis, en 4 kinderen stonden op de hloote voetjes buiten Twee geiten en ecnige kippen kwamen in de vlammen oin. TeSt. Petershurg is liet tegenwoordig verre van aangenaam wonen. Niet alleen dat men verplicht is aan eiken ingang van zijn buis een wachter te plaatsen en alle niet gebruikte ingangen zorgvuldig te sluiten, maar ieder oogenblik worden de huizen door de politie onderzocht, om te zien of de bewoners wel van passen voorzien zijn. Wie zulk een stuk niet kan overleggen, wordt medegenomen. Tussclien beide wordt 's nachts plotseling gescheld. Dan verschijnt de politie, laat de bewoners zich aankleeden, vraagt de passen af als er maar het minste aan ontbreekt dan gaan zij naar de gevangenis. Een gewigtige vangst meent de politie gedaan te hebben in een achttienjarig jongeling, die in het gebouw van den Heraldwcrd gearresteerd en bij wien een dolk, een revolver en verscheidene verboden brochures werden gevonden. Een predikant in den omtrek van Heeren veen zou uit spaarzaamhicd zelf den schoorsteen vegen. Toen hij er in zat, kon hij er niet weer uitkomen eu zou gestikt zijn als zijn buurman, op het hulpgeschrei der dienstmaagd, hem niet had gered. De heer Nieuwenhuizen, ond-vice -presi dent van den Raad van Indie, had aangeboden de fraai Javaansche instrumenten welke bij bezit ter bespeling op de Arnhemsche tentoonstelling af te staan, welk aanbod dankbaar aanvaard werd' De Commissie wendde zich daarop tot den van Solos Keizer onafliankclijken prins Pangeran Adepatti Ario Mangkoe Negoro, om van dezen Indische muzikanten te bekomen. De prins beeft heden per telegraaf geantwoord, dat bij de groote complete gamelang zijns zoons zal overzenden tnet het voltallig personeel van spelers en ron gings (dansmeisjes). De Arnh. Gt. maakt in ge spatieerde regels van dit groote nieuws mel ding. Men schrijft ons uit Siltard, dd. 28 April, liet volgende vreeselijke drama: Zondag trachtte de vrouw van zekeren D., te Leyenbrock, gemeente Sittard, in een vlaag van krankzinnigheid, haar man en hare kinderen met een scheermes den hals af te snijden. Men slaagde er echter in de vrouw tot bedaren te brengen, alvorens zij haar vreeselijk doel had bereikt. In plaats van nu deze vrouw te bewaken of de bevoegde autoriteit van de zaak kennis te geven, liet men de zaak zoo. Gisteren middag kreeg de vrouw opnieuw een aanval van razernij, greep een hout en sloeg een harer kinderen dood, waarop op het geschreeuw der overige kinderen de huren toeschoten en „Dat kan het geval zijn voor gevoelsmenschen. voor anderen ig bet dat minder," antwoordde Max. „De eerzuchtige vindt zijn gtluk in het geen hjj bo reikt heeft, in het verkregeno en met moeite en strijd verworveno, niet in datgene, wat alleen kan worden gegeven." „Jnist, omdat het beste, het gevoel, hem niet is gegeven." Max bespeurde dat hij hier andermaal met zekere, soort van lovenwijsgeeren had te doen maar, gelijk uit hun verder gesprek weldra bleek, met eene an dere soort dan de pessimistische ambtman en de vrouwenhatende vorst waren. De fabrikant Hagen, die zeker het hardst van alle drie had gewerkt en hot meest met den levensstrijd was bekend geworden, toonde toch nog het meeste optimisme en Max ge voelde zich daarom door zijne persoonlijkheid spoedig ten zeerste aangetrokken. In alles, wat Hagen zeide, lag eene groote mate van welwillenheid uigedrukt tegelijk bleek er uit dat hij veel en grondig had trachten te leeren en daarenboven veel had nagedacht. Hoe deze man in twist of op een gespannen voet met zjjnen broeder was geraakt, scheen daarom aan Max des te moeieljjker te verklaren, naarmate de toon hartelijker en beminnelijker was, waarop hij met de zijnen omging en naarmate hij Ludwig met te grooter vriendelijkheid behandelde. Terwijl Max had moeten plaats nemen in een fauteuil tegenovor den fabriekant, was Ludwig aan de tafel gaan zitten en praatte aan de koffietafel met zijne tante, terwijl hjj met zjjnen blik Elisabeth volg de, die Max en hem kopjes bracht en stil en kalm zich tusschen hen bewoog, alleenlijk nu en dan zachtjcns bloozend, wanneer haar blik dien van Lud wig ontmoette. Max bespeurde dit, omdat hjj, ten gevolge van hetgeen de gravin had gezegd, bet meest zjjne aandacht op het meisje had gericht. Zjj geleek op haren vader en had diens ovalen gelaatsvorm en zjjne een weinig uitpuilende blauwe oogen met breede halfgesloten© oogleden en ondanks het buiten- zoodoende voorkwamen, dat zij deze ook dood sloeg. De ongelukkige bevindt zich thans in verzekerde bewaring. Te New- York bestaat eene verzekering maatschappij tegen de ontsierende gevolgen der kinderziekte, welke ook te Parijs deelnemers tracht te vinden. Zij gaat uil van het denkbeeld dat zeer vele jonge meisjes geen ander huwe lijksgoed bezitten dan hare schoonheid. Wordt deze door de pokken verminderd of verwoest, dan vermindert zulks niet weinig hare uitzigten op een huwelijk. Hiervoor nu kunnen zij van de bedoelde M aatschappij in geld min of meer worden schadeloos gesteld. Eene jury beslist in elk bijzonder geval, in hoever de schoonheid geschonden is en klassificeert de uit te betalen sommen. De uitslag der van wege de Amsterdamsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw gehouden harddraverij met paard en sjees was als volgt ie prijs, een zilveren theeservies op dito blad, benevens f 5o voor den rijder, behaald door de bruine ruin Graaf Floris, eigenaar J. Dam te Alkmaar, bereden door G. Broers; ie premie zilveren presenteertrommel op dito blad, behaald door de bruine merrie Susanna, eigenaar C. Paarlberg te Zijpe, bereden door J. Koster 2e premie, zilveren diner-garnituur in foudraal, behaald door de zwarte bles La Vitesse, eigenaar J. Smits te Dubbeldam, bereden door A. De Koning. HH. MM. waren op het terrein van aj tot 3} uur. Er hadden eenige ongeregeldheden plaats, doordien bet volk de hekken omver drong. De politie was ijverig werkzaam. Tijdens de barddraverij regende liet hard. Heden middag is brand ontstaan in een spirituspakliiiis bij do Mostaardpotstccg tc Am sterdam. De brandweer was spoedig ter plaatse en blusclite spoedig de vlammen. Ongelukkig kon een der werklieden niet bij tijds gered worden; bij slikte in den rookeen ander wiens kleederen in brand stonden, sprong in den Voorburgwal en werd daaruit gered. Met den Hollandsclien en Oosterspoorweg zijn Zaterdag jl. i8o5, Zondag 3778 en Maandag 6863 reizigers te Amsterdam aangekomen. Van die 12,447 zijn in locaal verkeer vervoerd en hadden 815a biljetten voor heen en weder. In het reusachtig museum van nationale merkwaardigheden, het oude, vestingachtige Kremlln te Moskau. een wonderbaarlijke ver- eeniging van kerken en paleizen, wordt onder vele andere zeldzame zaken en kostbaarheden ook de kolossale slede bewaard, waarin keizerin Elisabeth, dochter van Peter den Groote, na hare troonsbestijging in 1741 van Petersburg naar Moskau reisde. Zij bevat een bed en een tafel en herinnert, zoo niet door haar comfort, dan toch door hare gioottc, aan de tegenwoordige salonwagens op sommige spoorwegen. In dit sledehuis dat met 4° paarden bespannen werd legde de keizerin den weg tusschen de beide russische hoofdsteden af in drie weken, thans doel de sneltrein denzelfden afstand in 16 uren. Ook op de Staatspoorwegcn zullen proeven worden genomen inet een andere wijze van verwarming der wagons. gewoon eonvoudig huisjaponnetje, had zjj iots voor naams en gedistingeerds. Max begreep volkomen dat zij Ludwig, in deze landelijke omgeving, waar zoo weinig vrouwelijke verschijningen hem op zijnen levensweg hadden kunnen ontmoeten, als do kroon der schepping moest voorkomenmaar tevens dacht hij. wanneer hij het oog vestigde op do jonge manne lijke figuur van Ludwig, die kiacht en volharding aanduidde, dat die tweo roenschen volkomeu in staat waren, door vaste en duurzame trouw, do hinderpalen uit den weg te ruimen, die hoofdzakelijk in de per soon van den keltoraaan met zjjnen leeuwenkop, den ambtman, zich tegen hun geluk verzetten. Hagen betreurde het, dat zjjn neef hem reeds van het genoegon had beroofd, om aan zijnen bezoeker de fabriek te tooDen. Eén ding echter had Ludwig hem niet kunnen toonen, het steeds afgesloten koor der oude kloosterkerk met oude graftomben en merk waardige gedenkteeken, welke Hagen met zorg had laton onderhonden. Zeer spoedig geleidde hjj dan ook den weetgierigen geschied vorscher derwaarts, daar hem natuurlijk dezegedenkteckenon belang moesten inboezemen, als do laatste nog voorhanden zijnde sporen van reeds lang uitgestorven familiën. Toen zjj van hunne wandeling terug kwamen bad Elisabeth wjjn en ververschingen gereed gezet in den salon terwijl de familie en Ludwig, om meer vertrouweljjk te kunnen praten, waren 'verdwenen. Max bevond zich nu alleen met den fabrikant. Hjj zat tegenover hem bij eeue tlesch vnrigen Hongaarschen wijn, van welken hij Max inschonk, terwjjl deze eene hem aan gebodene geurige sigaar aanstak. In zulk een toestand, tegenover een man, wiens levensbeschouwing met de onze verwant is, naar ons gevo eons zegt en wiens geheele levenstoestand ons een borg is van zijn zedelijken ernst, pleegt ons bart zich voor het vertrouwen te openen en Max bezat een te weinig achterdochtig, een te argeloos karakter, om zich niet gedrongen te gevoelen tot vertrouwen, om zich niet vrjj en open tegenover den heer Hagen uit te spreken,

Schager Courant | 1879 | | pagina 6