berichten. De erfgenaam van Hornegg. xxxx. zooveel mogelijk te vermijden, daar de kamp den Slaat, ook daar waar liij de overwinning behaalt, altijd verzwakt. Door die reden wordt de inmenging in kerkelijke zaken dan ook tegenwoordig door allen veroor deeld, maar bijna iedere zaak ter wereld heeft een godsdienstige zijde en zoo is het ontegenzeggelijk moeijelijk om de consciënties nimmer in rust te laten en dit te meer daar de godsdienstige geestdrijvers bijna altijd strijdlustig zijn. Jedere regeering heeft dan ook van de zijde der gods dienstige geestdrijverij steeds de meeste last ondervonden. Ieder minister was dan ook ont stemd en korzelig zoo d ikwerf hij met eenige godsdienstige wrijving in aanraking kwam, ja! het mag er voor worden gehouden, dat zoo Groen van Prinsterer, de hem aangeboden por tefeuille van hinnenlandschc zaken had aanvaard, hij spoedig even als zijn geestverwant van der Bruggen, genoeg van de orthodoxie had gehad. Het was dan ook zeer vergeeflijk van Willem I en zijn raadslieden, dat zij het zoo kitteloorig calvinismus nooit voldoendej op prijs hebben gesteld, zoo dikwerf zij er mede in aanraking kwamen hadden zij er slechts last van De re geering stelde den godsdienst op lioogen prijs, maar die godsdienst moest dan ook zich fat soenlijk voordoen, moest sierlijk spreken, nut- liedekcns medezingen en zoo dikwerf li ij voor den troou kwain. zich het hoofd onthlooten. Geen predikant in den trant van Bogerman en Voctius kon of mogt hij dulden. JL JJ<->■f1J* SCHAGEN i3 Mei 1879.' De door ons vroeger reeds aangekondigde tentoonstelling der teekeningen van de teeken- scliolen te Schagen en 't Zand, der afdeeling Schagen en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft Zondag 11 dezer, in de kolfbaan van den Heer A. Knikker alhier, plaats gehad, tegelijk met eene verga dering dezer afdeeling hoofdzakelijk tot dit doel belegd. Reeds vóór Zondag waren, door de goede zorgen der teekenonderwijzers alle de wanden der kolfbaan met teekeningen behangen en nog was er geen wand oppervlakte genoeg 0111 al het werk der leeringen te kunnen plaatsen, van daar dan ook dat men zeer wijselijk een paar ladders in de zaal plaatste waaraan nog veel kon worden tentoongesteld. Wanneer wij een algeuieenen indruk' zouden trachten uit te spreken zouden wij zeker niet te veel zeggen wanneer wij beweeren dat ieder die van het werk der leerlingen heeft kennis genomen verrast werd door het vele en goede ook nu weder door hen voortgebracht. De eene zijde der zaal was dienstbaar gemaakt voor Schagen en de andere voor 't Zand, beiden door een schild behoorlijk aangeduid, waarop in kleuren geleekend stond: «Teekenschool te Schagen. en Teekenschool aan 't Zand. Vroeg in den morgen kwamen er reeds belangstellenden en 's namiddags ten twee ure was de zaal gevuld zoowel door het aantal leer lingen der heide genoemde scholen als belangstel lende of nieuwsgierige toeschouwers, uit Schagen en omstreken. Wij juichen den maatregel, om deze tentoon stelling voor ieder gratis open te stellen, van harte toe; genoemde afdeeling had dan ook succes van een dergelijk nuttig werk. De portier van het Iiuis, die do begage der vreem delingen had moeten wegbrengen, was sedert dien tijd vervangen door een ander kortom ik stoud daar radeloos en wist niet wat ik verder moest be ginnen, omdat mei in Enge-'and gccne vreomdelingen- beeken, politieregisters voor de pas aangekomenen bezit, gelijk vrij die hier te lande kennen. Het eenige wat mij overbleef, was het buis op te zoeken, waarin Friedrich in betrekking geweest was en waarvan nijj do firma bekend was. Maar ook daar vernam ik zeer oinig. alleen met behjilp van mijnen tolk, dat Frie- ieh in den laatsten tijd vaa rijn verblijf aldaar, d omgegaan met bloedverwanten, die uit Duitsch- tnd waren overgekomen, zooals hij aan een paar dere bedienden vau het hui6 had medegedeeld. Dat as eehter ook alles, wat ik vernam Ik schreef nu -n Friedrich en verlangde ophelderingen intus- hen dwaalde ik, tot ik aDtwoord kon ontvangen, ond op de kerkhoven der groote stad en deed bij 's gravers navraag maar steeds te vergeefs in nntte boeken bevonden zich geere namen, die op ere moeder konden betrekkin g hebben. De eene dag a den anderen ging voorbij, zoiider dat ik antwoord n Friedrich ontving en zoo kwam eindelijk de —lachte op in den goedhartigen stommeling, die al mg bij u zal zijn opgekomen dat men mjj had In bizonderheden te treden kunnen of willen wij liefst niet, veel liever laten wij belangstel lende zeiven een oordeel vellen. Onvermeld mogen we evenwel niet laten dal de cursus aan 't Zand eerst in November 1878 aangevangen, bizondere blijken droeg van ernstige en ijverige studie, ten vijf ure werden de prijzen uitgereikt, elk met een toepasselijke aanspraak door den voorzitter der afdeeling. De namen der bekroonden zijnL. Roggeveen, D. Roodt Dx., A. Droog, Jan Spaans Jr., A. Schut, Jan Streek Jz., K. Beek en C. Meijer. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat voor vier studie jaren, ieder [afzonderlijken, de cursus aan 't Zand bovendien, bekrooningen werden uitgereikt dan zal het wel overbodig zijn op te merken dat genoemde afdeeling tijd en geld voor de ontwikkeling van den aanko menden ambachtsman offert. In deze vergadering werden acht nieuwe leden aangenomen. De eerstvolgende vergadering zal te Barsin- gerhorn gehouden worden. In de op 13 dezer gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, werden na mede- deeling van eenige ingekomen missieves, behandeld de volgende adressen 1. Van regenten van hef Gereformeerde wees huis alhier, om vergunning, tot demping eener sloot, tusschen de zuidzijde van het erf der doe torswoning, en do rozenweide aan de Laan; staande deze demping in vetband, met een plan van re genten tot aanleg van een straatweg in die weide en den verkoop voor bouwgrond, van het daaraan grenzend terrein. Aan welk verzoek zoo mogelijk, door ruiling van grond gevolg zal worden gege ven. 2. Van C. Zeeman kastelein alhier, ter verkrij ging van een toegang voor rijtuigen, naar zijn nieuwere stal, aan de Lagezijde, welke toegang over de voetstraat aldaar, zal worden verleend, tot wederopzegging toe, met uitzondering voor de kermis, markten en feestdagen tevens onder gcho'udeitheid van adressant oin de straat aldaar, overeenkomstig zijn aanbod zoodanig te verleggen als door den gomeenteopzigler zal worden veror derd. 3. Van Jan Overtoom metselaar ter bekoming van bouwterrein aan het Hoog (Noord) alhier, omtrent welk adres de stemmen staken, en 't welk werdt aangehouden tot eene volgende vergadering. 4. Van de afdeeling „Schagen en Omstreken* der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, om eene subsidie ten behoeve der door haar be heerde teekenschool, voor het loopend jaar, groot f 50.toegestaan met algemeene stemmen. Vervolgens werd door den voorzitter medegedeeld dat, daar uit een (reeds voorgelezen) schrijven van den beer Minister van Justitie bleek, dat het ter rein tusschen de toorntjes achter het Slotplein ongeschikt werd geacht voor den bouw eener kan tonnale griffie, en eene mede reeds medegedeelde inisive, vau den rentmeester der Heerlijkheid, den Heer Mr. A. Rendorp, het waarschijnlijk tnaakte, dat een gedeelte vau het slotplein zelve, voor dien bouw zou kunnen worden verkregen, Burgemeester en Wethouders mitsdien voorstel den, met gezegden g-migtigdc te' correspondeeren over den aankoop van p.m. 400 Mi gronds aldaar, welk voorstel werd goedgekeurd. Daarna kwam ter sprake, den afstand, aan den polder, van eenig terrein gelegen aan het polder magazijn, aan de Hoep alhier, om de:: afstand van welk tent-in voorloopig mondeling aanzoek was gedaan. Tot den afstand daarvan werd met alge meene stemmen besloten, en de koopwaarde, be houdens latere definitieve regeling bepaald op f 1,50 per M2. Volgens de mededeeling dat voor de vacante hulponderwijzersbetrekking, san de gemeenteschool bedrogen, dat deze plotselinge dood uwer moeier eene fabel was En was dat het geval, waren die mcdedeelingen leugens, dan kon men zo alleen daar om hebben gebezigd, om mjj te sparen, om mij de waarheid te verbergen do leugen kon alleen dienen om voor mij een ander veel smartoljjkor feit te ver bergen." Ludwig was opgesprongen. „Vader, gelooft gij dat f" riep hij uit. „Dat geloof ik zeker," antwoordde de ambtman Hagen, terwijl hij bleef staau en somber in het ang stige gelaat van zijnen zoon zag. .Maar ik bid u, welk eene gedachte 1 Wat ter wereld kon er geschied zijn, dat iemand recht gaf, u zoo vreeselijk te bedriegen .Wat er geschied kan zijn Weet ik dat Heb ik er cenig vermoeden van Toen ik teruggekeerd was en nu Friedrich met verwijten overlaadde, dat hij mjj niet geantwoord had, zeide hjj, met gekunstelde kalmte, dat hij mijnen brief niet had entvaugen, die moest waarschijnlijk ender weg zijn verloren gegaan VerlorenGaan er bij onze postinricblingen ooit brieven verloren. Ik geloofde het niet, ik geloofde hem reeds in niets meerik ging toornig van hem en toen, toen kreeg ik eenige weken later do ver pletterende bevestiging van mijn vermoeden. Reeds vroeger was tnsscben mijnen broeder Amold en mij afgesproken, dat l.ij mij zijn vermogen zou toever trouwen, als hypotheek voor mijne gemeente, die eene dergelijke som behoefde, om eene nieuwe school nog altijd geen sollicanten waren, werdt besloten tot eene nieuwe oproeping, ditmaal ook voor hulp onderwijzeressen. De voorzitten gaf vervolgens kennis dat, ofschoon in de vorige vergadering goedgevonden, dat de van gemeentewege aantebesteden straatwerkenvoor kermis moesten worden uitgevoerd, het Burgemeester en Wethouders later was gebleken dit zulks hoogst moeijelijk zou gaan, en het Dagelijksch Bestuur mitsdien den datum van aanvang, met die werken had bepaald op 1 Julij en de oplevering op I September. Aangenomen voor notificatie. Nadat nu nog besluiten waren vastgesteld, aan gaande de gemeentelijke comptabiliteit, betrekkelijk de diensten van het overig en het loopend jaar, en het verslag van den toestand der ge.neente, ge durende 1878, den raad was aangeboden, deelde de voorzitter mede, dat de hoofdonderwijzer der gemeente school, Burgemeester en Wethouders had kennis gegeven, dat hij ten gevolge het overlijden zijner schtgenoote, zijne huishouding wenschte op- tehreken en hij mitsdien verzocht, zijne, der ge meente behoorende woning, te mogen verhuren, of mogt het gemeentebestuur dit zelf verkiezen te doen, de te bedingen huurpenningeu te mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders stelden, mitsdien voor, dat de woning door de gemeente zou worden verhuurd en van den huurprijs de helft uitgekeerd worden aan den onderwijzer. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen met de wijziging dat de onderwijzer niet de helft, maar ilrie vierde van den huurprijs zal bekomen. Daarna werd de openbare zitting gesloten. Op de veemarkt te Gorredijk heeft een vreemdeling, die vooraf uit Amersfoort afkomstig te zijn, 16 koeien gekocht. Toen de verkoopers het geld zouden ontvangen in het logement, was hij door de achterdeur verdwenen. Thans is in werking getreden een stoom- bargedienst tusschen Avenhorn en Woriuerveer, langs Schermerhorn en de Rijp, waarvoor aan den Heer J. Tost, te Alkmaar, concessie is ver leend. De philantliroop-voorstander van het tonnenstelsel waarvan wij in een vorig No. spraken is door de rechtbank te Amsterdam, ondanks zijne verzekering dat hij «veel teveel kinderen had om te gaan zitten,* tot 14 dagen celstraf veroordeeld. De te Pnrmerend, Edatn en Nieuwcdiop gevestigde reeders der houtschepen hebben, daar zij, hij de lage scheepsvrachten, geen N. Dieper matrozen voor hunne schepen tegen de door dezen verlangde gage f 3a.per maand) konden aanmonsteren, een 80 d gotal inatrozan en bootslieden uit Noorwegen geëngageerd, daaronder begrepen (het laden en lossen dei- schepen. De steenkolenwerkers loopen, hij de nog voortdurende strike der mijnwerkers, reeds weken lang zonder werk. Ook te Moskou is thans een decreet afge kondigd, waarhij liet dragen van wapenen wordt verboden, evenals te St. Petersburg. Volgens den Golos zijn te Moskou 2000 en in het overige Rusland thans 9000 personen gearressteerd. Hiervan zijn 3oo naar Siberië gezonden. Garibaldi's gezondheidstoestand laat te wenschen over. Hij mag niemand ontvangen., De groote vlugheid, die door sommigen zoo in de handelingen van liet gezelschap Sanger geprezen wordt, is anderen weer wat al te sterk. Te Meppel bijv. is uien er ernstig boos om geworden. De voorstelling van Zondag was afgeloopen voor men er aan dacht, en terstond werd een aanvang gemaakt met het opruimen der tent. Dit vonden eeuige der bezoekers niet aangenaam; en eischen hun geld terug, zochten ruzie met eenigen van het personeel, werden te bouwen. Toen ik hem nu or aan herinnerde, dat hot tijd werd, om die zaak bij deu notaris in ordo to brengen, antwoordde hij mij, dat hjj die som niet moor bezat en op mijne levendige verwijten, dat hij zijn woord niet hield, verklaarde hij mjj, dat hij de gehco'o som aan Friedrich gegeven had, die haar behoefde, om zich daarmede een aandeel te kunnen koopen in de fabriek te Buekhorst cn er in do di rectie te worden opgenomen. „Maar ook dat was slechts een voorwendsel," ging de ambtman voort, „het was niet waar, dat Friedrich reeds teen een aandeel in de ijzergieterij kocht.ik werd het zeer spoedig gewaar, omdat de toenmalige cigeiiareu tegen mijne kohieren van de inkomstenbe lasting reclameerden en mij in vertrouwen toestonden, een oog te slaan in hunne grootboeken, waarin de belansen voorkwamen. In die boeken nu kwam Friedrich alleen voor met eeo vast jaarljjksch salaris als de sedert korten tijd aangestelde eerste inge nieur. „Maar zonder kapitaal kon oom Friedrich tooh geen aandeelhouder worden in de zaak," riep Ludwig uit, diep ademhalend „l'at kan wel zoo zjjn van waar hjj dan later het kapitaal heeft gekregen, weet ik niet. Maar het kapitaal van Arnold is een anderen weg opgegaan en omdat dit jnist in die dagen valt, waarin Frie drich in Engeland was, of juist van daar was terug gekeerd en cmdat men getracht heeft mij daarom trent zoovolc Lugms te vc: teilen, e.ea als over uoa

Schager Courant | 1879 | | pagina 2