Pe erfgenaam van Hornegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagon. Burgerl. St. der gemeente Barsingerhorn gelukkige genezing aan mijn lotgenoten bekend in de hoop, dat zij door dit middel aan te wenden, even spoedig genezen mogen worden als ik.« Dat Koning of Keizer zijn niet alle heer lijkheden in zich sluit, kan men b. v. bespeuren als men let op welke wijzede Czaar van Rusland naar Livadia is getrokken. Hij vertrok naar het station in een rijtuig geheel van ijzer vervaardigd en gevolgd door een escorte van 4°° man. Het station was aan alle zijden door militaren en politie afgezet en men kon geen verlof tot bin nengaan hekomen Het zelfde was het geval met de stations waar de Czaar stil hield. Voorts had men langs de baan op tamelijk kleine afstanden patrouilles geplaatst, terwijl de keizerlijke trein voorafgegaan werd door een andere waarin een reeks van gardes du corps en politiedienaren geplaatst waren. Op korten afstand van elkander waren langs den weg hutten gezet van hout die men aanstak tegen het vallen van den avond toen de Czaar voorbijreed, om de rails beter te kunnen bewaken. De maatregelen, tot beveiliging van den trein genomen, waren zoo vele, dat met de voorbereiding verschillende dagen gemoeid waren. Gedurenden geruimen tijd werden te Scher- merhorn nu door deze dan door gene die soms het waschgoed des nachts lieten huiten liggen, kleedingstukken gemist. Het zonderlingste even wel was, dat telkens een week of 14 dagen later de vermiste voorwerpen, maar dan vuil gedragen, weer ter plaatse gevonden werden. Veelvuldige gissingen werden verspreid omtrent vermoedelijke daders die men natuurlijk onder de armste klas sen zocht. De Burgemeester meende dat er een einde aan dit spel komen moest, en eindelijk is het hem gelukt de zaak ter oplossing te bren gen. Een paar wakers, daartoe aangesteld, ont dekten ruim middernacht een man op weg naar een der bekende erven. Zij zagen hem voorwerpen wegnemen, doch konden hem niet benaderen. Door zijn spoor te volgen wist men evenwel nu waar hij te huis behoorde. De Burgemeester begaf zich met de wakers ter plaatse. Alles wordt ontkend en geen enkel ontvreemd kleedingstuk wordt gevonden. De wachters waren evenwel zeker van hun zaak, waarom de Burgemeester onmiddelijk ontkleeding gelastte en, vreemde vertooning, de man wordt geheel in vrouwen onderkleederen gehuld bevonden. De bekentenis volgde spoedig Op deze wijze had hij zich gedu- ren een geruimen tijd van verschooning voorzien Daar hij intusschen volstrekt niet onvermogend is blijft het eigenlijke motief dezer zonderlinge i ifiou in utl UUIdlCI. Uit Nieuwediep meldt men ons van gisteren: Behalve veel schelvisch en tong is heden zeer veel geep ook van Wieringen, Kolhorn en Huis duinen [aangevoerd. Dat is gelukkig voor de vloot van Maassloepen, die hier op aas voor de groote visscherij ligt te wachten. De prijs bleef hoog en liep tot f 19; later op den dag werd de prijs, door den velen aanvoer flaauwer en bedongen de trekkers slechts f i4-5o Groote schol wordt hier niet aangevoerd, die wordt door de Engelsche visschers weggevangen, en onze korders durven zich onder hen niet wagen, omdat zij eenvoudig bij hen overstappen en meenemen wat hun aanstaat, of moedwillig schade aan netten toebrengen. Uit Vlaardingen wordt ons bericht: In de laatste 8 dagen kwamen' geen schepen van de heug visscherij binnen, zoodat er niets ter markt gebracht is. De geheele vloot is nu niet geep uitgezeild, XXXXI. „Het uiteinde? Weet gij," zeide do amMman lmg zaam en a's het ware hem do woorden tootellende, „weat gij, of hot haar uiteinde betreft?" „Acb, ging Ludwig voort, hem verschrikt aan. ziende „gij gelooft dat moeder leeft; meent gij- dat, vader De ambtman knikte zachtjes met het hoofd. „Waaiom niet?" antwoordde hij halfluide. „Hetis mogelijk dat Friedrich zwijgt, omdat hij het aan Ar nold heeft beloofd Maar het is ook mogelijk dat hij, zwijgt, opdat ik niet ga, om de levende te zoeken en over haar en misschien ook over anderen ge richt te houden!" Er volgde eene lange pauze. Ludwig voelde zijn hoofd duizelen bij de gedachten, die zijn vader in hem deed opkomeD. Hij kon er niets op antwoorden, tot hij eindelijk halfluide zich de woorden liet ont vallen „Dat gij mij dat eerst nu zegt, vader...!" „Waarom zou ik het u vroeger hebben gezegd Ik geloof niet dat bet tot uw gelak kan bijdra- gen „Neon, zeker, het is een verpletterende mededee- Jing. En ik zal geen oogenblik meer rust hebben voor „Met rusteloosheid zult gij niets vorderen. Die rusteloosheid heeft mij jaren lang gekweld en ver- rd en -.vat heeft zjj mij gebaat? Zooveel als den rangen wolf, die achter de staven zijner kooi op neder loopt en ze toch niet kan verbreken. Wilt wat doen, doe het bedaard, volgens een vooraf &raamd plan en gewapend met het geduld dat en wordt tegen het eind of begin der volgende maand terugverwacht en alsdan een belangrijke daling in de prijzen, De noteering is heden van zoutevisch f 4*a per ton, leng f ai per ton, kib beling f 13 per ton, keienen lippen f 4o per ton, schelvisch f7 per ton. Het volgende meldt men ons uit Monniken dam: Zaterdag is hier de eerste ansjovis, ten getale van circa 4°0 stuks aangevoerd; De visch is mooi van qualiteit en gelijk soort. Margje Strijker vierde dezer dagen het 5o jarig feest als dienstmeid bij de familie Nij- enhuis, te Dedemsvaart, Zij ontving bij die ge legenheid vele stoffelijke blij ken van toegenegen heid. Te Bolsward heeft iemand zelfs zijn 6ojarige vervulling van dienst herdacht. Het is de 8a jarige goudsmidsknecht A. P. Boekhoudt, die 60 jaren lang hij de familie Fennenia werkman was. De trouwe werkman is goed bedacht. Dezer dagen overleed te Zevenbergen de Heer G. Bax, in leven landbouwer. De over ledene bereikte de ouderdom van vijf en-negentig en een half jaar, is tweemaal gehuwd geweest en heeft met zijne tweede vrouw, die voor twee jaar stierf, drie en zeventig jaar lang de liuwe- lijkszee bevaren. Zijn nageslacht is zeer talrijk; het oudste zijner kinderen drie en zeventig, het jongste nagenoeg zes en vijftig jaar oud. In die gemeente woont nog een ander hoog bejaard mensch, inej. de wed. J, Donker, Deze is meermalen gehuwd geweest en wordt in No vember honderd en twee jaar oud. Hoe licht een kleine vergissing aanleiding kan geven tot de grootste verwarring, blijkt uit liet volgende vooral. Te Allshausen in Würtem- bnrg, werden op een Zondagmiddag drie kinderen gedoopt. De eerste vader, die met rechtmatige trots een zoontje naar de kerk had laten dragen kreeg tot zijn niet geringe verbazing.... een dochtertje terug. Dat beviel den vader, die zoo zeker van zijn zaak was, in ,t geheel niet, en hij peinsde er onophoudelijk over, hoe het mo gelijk was dat de jongen op eens een meisje was geworden. Een oude tante kwam eindelijk op een goeden inval. «Het kind is zeker hij het doopen verwisseld voor een ander,» zei ze, en uit liet onderzoek, dat men terstond instelde, bleek dat zij gelijk had. Men verruilde de kin deren weer, en de zaak was in orde. Maar som migen beweren dat men hij liet ruilen weer in de war is geweest, omdat de zuigeling van den derden vader op dien van den eersten gevolgd T? ,1 Cf -I.»»» -/y n nm ieder weer het zijne te geven. Als een staaltje van echt Amerikaansche nieuwsgierigheid kan het volgende dienen. Zekere Popp, een Weener van geboorte, had zich sedert geruimen tijd te Charlestown in Amerika ge vestigd, en zijn zaak ging daar tamelijk goed. Op zekeren dag kwamen uil de stad en de om Streken een verbazend groot aantal klanten in de apotheek. Deze ontzaglijke toeloop duurde verscheidene dagen, en de apotheker maakte prachtige zaken, liet geval verwonderde hem evenwel ten hoog ste; hij deed onderzoek naar de oorzaak daarvan, en vernam tot zijn groote verbazing hoe ver scheidene Aiiieiikaan.sclic nieuwsbladen het ge rucht hadden verspreid, dat hij de beruchte Itozsa Sa 11 dor was en onder den valschen naam Popp naar Amerika was gevlucht. Den schrik van den goeden apotheker kan men zich voor stellen. Hij moest uit W'eenen gerechtelijke getuigen laten komen, om te bewijzen dat hij mjj heeft ontbroken." Ludwig stond zwijgend met het hoofd ter aarde ge bogen. Volgens een vooraf beraamd plan. Hoe kon er ean plan worden ontworpen Waaraan moest het worden vastgeknoopt Eindelijk ging hem eeue ge dachte door het hoofd. „Hebt gjj ooit, nadat oom Arnold gestorven was, een blik in zijne papieren geworpen, in zijne nago- laten geschriften en correspondentie „Neen. Waarom Hij, die met Friedrich had saam gespannen om mij te misleiden, zal mij daarin geen slentel tot zijne geheimen hebben achtergc!at«n. Ook ben ik door mijne botrekking aan mijn ambt verbon den. Eene reis naar de hoofdstad heb ik na zijnen dood niet weer ondernomen." „Maar zou het dan niet zeer goed mogelijk zijn, dat er in die papieren aanwijzingen te vinden waren, die ons gewichtige aanknoopingspunten konden geven Zijn geheele kleine vermogen geeft iemand toch niet weg, zonder zich daarvoor eene kwitantie of een of ander bewijs van ontvangst te laten geven, zonder iets in handen te honden, wat hem te een of andere tijd de teruggave verzekert, of, zoo al niet hem zei ven, dan toch zijnen erfgenamen daarop het uitzicht opent. Oom Arnold kon toen toch niet vooruit zien, dat zijne dochter Ada Ada was toen immers reeds geboren „Zeker zij zal drie of vier jaren ond zijn ge weest, zij zal een jaar ouder zijn dan gij." „Nu, hij kon toch niet veronderstellen, dat Ada door een huweljjk vermogend zoude worden, hij moest aan bare toekomst denken." „Dat is juist," zeide de ambtman henGtoeknikken- f de- „maar het is ook waarschijnlijk, dat Ada door haren vader in de zaak is ingewijd en dat zij ons j nooit een blik in die nalatenschap zal veroorloven want j in hoegenaamd geen betrekking stond tot den rooverhoofdman. Het gerucht bleek uitgestrooid te zijn door een zijner concurrenten om zijn zaak ten gronde te richten. Maar het praatje had zijn doel gemist. Als rooverhoofdman be kend te staan deed den man in de oogeu van de Amerikanen volstrekt geen kwaad: integendeel het bracht hem duizenden dollars aan. Door wijlen den heer J?R. Kemperte Am sterdamis, bij testament bepaald, dat eene som van ruim f 200,000 moet worden vastgesteld op het Grootboek der Nationale Schuld, ivaarvan de rente zal strekken ten voordeele van verschil lende door hem aangewezen personen zullen overleden zijnwordt het dan door opgelnopen rente vergroote kapitaal het eigendom der Evang. Luthcrstfie gemeente te Amsterdam, met speciale opdracht om voor dat geld te bouwen woningen voor den kleinen burger en werkman, terwijl de netto opbrengst van de penningen door ver huring dier woningen verkregen, alsdan ter beschikking komen van hel Armbestuur der voornoemde gemeente, om verbruikt te worden in den geest van den zoo practisch milddadigen testateur. Zaterdagnacht werden door den nachtwaker van het station te Breda twee kinderen, 7 en lo jaren oud, in een honden mand op liet perron gevonden. Ün de vraag waarvan zij gekomen waren en wat zij daar kwamen doen, gaven zij zeer naïef ten antwoord. «Wij zijn van Tilburg komen loopen, om eens te zien hoe Breda er uitzag." Deze kinderen, die reeds 24 uren te Breda hadden rondgezworven en den vorigen nacht in de koude tegen een berg in het Val kenburg hadden doorgebracht, werden nadat zij van den stationchef waren verzorgd, met den nachttrein die te 12 uren van Breda in de richting van Tilburg vertrekt, medegegeven, en einde ze onder het ouderlijke dak te brengen. Ingeschreven van i3 tot i5 Mei 1879. GEBOREN Grietje, dochter van Jacob Zeeman en van Antje Roos. ONDERTROUWDGeene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: Isaak, oud 18 jaren, zoon van Jan Wissing en van wijlen Pietertje Hoogendijk Thomas Johannes oud 5 maanden zoon van Cornelis Franken en van wijlen Eva Essenius. ïngescnreven van 29 April tot i3 Mei 1879. GEBOREN12 Mei. Antje, dochter van Jan Klare en Trijntje Dekker; i3 dito. Jannetje, dochter van Izaiik Klos en Guurtje Biesboer. ON DER 1 RÜU WD2 Mei. Pieter Deureinan, jm. en Neeltje Visser, jd. 3 dito. Gerrit Klomp, jm. en Jannetje Rood, jd. wonende te Helder; 9 dito. Pieter Boogaard, weduwnaar van Trijntje Vink en Uiltje Westerhof jd. GEHUWD: 4 Mei. Arie Schenk jm. oud 21 jaren en Antje Johanna, Rlaauboer jd. oud 20 jaren wonende te Wieringerwaard; 4 dito. Cor nelis Bakker, weduwnaar van Grietje Kooij, oud 29 jaren en Geertje Tijsen. jd. oud 25 jaren, wonende te Nieuwe Nieilorp; 4 dito. Pieter Rakker, jm. oud 24 jaren en Antje Tijsen, jd. oud 27 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp; 1 1 dito. Arie Boontjes, jm. oud 28 jaren en Guurtje Kok, jd. oud 27 jaren, wonende te Wieringer waard 1 1 dito. Dirk Geel, jm. oud 26 jaren en Maartje Krans, jd. oud 24 jaren, wonende te Schagen. het is althans mogelijk, dat daarin nog brieven wor den gevonden, die Frieorich uit Manchester over de zaak heeft geschreven...." „Wij moeten een blik slaan in die nagelaten pa pieren, vader," riep Ludwig vast besloten uit „laat mij naar de hoofdstad reizen ik zal met Ada spreken, ik zal „Ada." viel hem de ambtman in de rede, „Ada is eene Hagenwat die besloten hebben of willen, kan men met woorden niet uit hen krjjgen. Ga naar dokter Bitter, zeg hem in -eval hij op reis naar da hoofdstad u tot gezelschap zoude willen medenemen, dan zal ik hem den introductiebrief voor Ada geven dien hij begeert en dien Friedrich hem niet geven zalhij moet echter, wanneer op mijne aanbeve'ing Ada hem de nalatenschap baars vaders te onderzoe ken geeft, ook u dezelve in stilte laten doorzoe ken." «Hjj dokter Ritter begeert die een aunbo- veli.igsbriof van oom Friedrich aan Ada »Ja om eene andere zaak te onderzoeken, waar mede wij niets hebben uit ie staan. Friedrich wil hom dien brief onthouden, hij was daarom hier geko men, om ach," viel de ambtman plotseling zich zei ven in de rede „wat ben ik toch dom geweest Ik dacht dat hij mijnen raad in die zaak begeerde. Mijnen raad hijNu begrijp ik hem eerst. Hij wilde niets anders, dan mij weerhouden om den brief welken hij besloten had aan dokter Ritter te wei geren, te geven, ingeval deze zich met dat verzoek tot mij wendde. En als hij wilde voorkomen dat de nalatenschap van Arnold niet in handeu van den doe- ter komen zoude, dan kon hij daarmede geen ander doel hebben, dan die zijn bezorgdheid hem ingaf, de vrees dat zijn geheim ruchtbaar zoude worden het geheim, dat hij zoo zorgvuldig voor mij verbergt. Dat

Schager Courant | 1879 | | pagina 2