DAMES-MANTELS SM Ml! KOFFIJ THEE. BRIEVEN DIT PARIJS. S. KEET te Schagen. Ad vertentien. Prachtige zware Lyonsche Zijde en Cachemir, Paletots in pri ma kwaliteiten, Dames- en Kinder-Fichus, van af 6 gulden. TABAK, I Hl. W. SCHKEUDERS, THOMAS BIGG'S Marktberichten. J. BREEBAAIIT K. Z. TEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN in de HOEP B, 118 te SCHAGEN. IPreston en O., Wijnbrugstraat No. II te Rotterdam. OVERLEDEN 6 Mei. Trijntje Slikker, oud 39 jaren, echtgenoote van Cornelis de Graaf. PARIJS, i5 Mei 1879. Ontegenzeggelijk heeft nooit eenige loterij KÓóveel succes gehad als die, welke hier ten vorigen jare tijdens de Tentoonstelling is geor ganiseerd geworden. Voor de 12 millioen uitge geven loten waren ruim tachtig duizend prijzen beschikbaar. Er waren prachtige stukken onder maar, zooals trouwens licht te begrijpen is, ook een massa kleinigheden, bijna zonder eenige waarde. Heel wat «gelukkige winners* hebben het dan ook der moeite niet waard geacht hun prijs in ontvangst te nemen en hem stilletjes laten staan. Het aantal onaf gehaalde voorwerpen, die dezer dagen pnhliek verkocht zullen worden is hierdoor zeer aan zienlijk geworden. In het geheel toch is ruim een tiende gedeelte der prijzen niet opgeëischt. Zoo staan er o. a. nog een dozijn stelen voor kamerbezems, op het lot van een mijner vrienden gevallen. Bij niet allen echter is de reden waarom zij onafgehaald zijn gebleven te zoeken in hun waardeloosheid, immers men vindt er nog eenige rijtuigen, een 5o-tal schilderijen, waaronder zeer kostbare, en eene be trekkelijk vrij aanzienlijk getal goudenen zilveren voorwerpen en diamanten onder. In het Palais de Plndustrie, waar de prijzen in der tijd tentoongesteld zijn, is heden middag ten ia ure de Salon voor het publiek geopend, met eenige begunstigden was ik reeds gisteren in de gelegenheid er een bezoek te brengen. Er is natuurlijk te veel te zien om reeds bij den eersten keer een gemotiveerd en gedetailleerd oordeel er over te vellen. De algemeene indruk evenwel is vrij bevredigend. Mogen wij er ook al weinig of geen bepaalde meesterstukken van den eersten rang vinden er is toch veel goeds, veel waarop het oog inet welgevallen rust en misschien zelfs wat minder wildzang dan verleden jaar. Toch ontbreken de mislukte geniën geenzins; er zijn met name regelieuse en historie stukken die onwillekeurig aan bont geschilderd behangselpapier of aan het uithangbord van een dorpsherberg doen den ken, vuurroode paarden, kastanjebruine juf vrouwen en landschappen in chocolade kleur, maar van dat al is er niet meer dan juist genoeg om de lachlust op te wekken en toch nog oog over te houden voor de echte kunst, die in het laatste jaar in genen deele blijkt te zijn ach teruil gegaan. Schilderijen naar het naakt model zijn er, geloof ik, niet zooveel als anders en hoewel ik het volkomen eens ben met Taijne, waar hij zegt dat er een kuischheid bestaat voorartisten en een voor Cathechiseer meesters en dat die twee niet hetzelfde zijn, beklaag ik mij daar toch niet over, hoofdzakelijk oindal dit genre lang niet ieders werk is eu wij er in den regel meer leelijks dan moois in te zien krijgen. Daarentegen is het getal binnen huizen en stillevens, de laatste vooral, aanzienlijk toege nomen, maar het gelikte goedje, stukken die machtig veel gelijken op schilderwerk, op por celein heeft er ongelukkiger wijze een belangrijk contingent aan geleverd. Militaire onderwerpen en doeken van buiten gewone grootte zijn er ook maar in een be scheiden getal vertegenwoordigd. In het geheel zijn ingezonden 9l53 kunstwerken •was het oogmerk waarmodo hij hier kwam ja, gij zult gelijk hebben, dat de sleutel van het geheim in Arnolds corespondentie te vinden is, gij hebt zeker gelijk gij zult naar de hoofdstad gaan met dien dokter Ritter?* Zooals men ziet, het gemoed van den ambtman was door lang godragen leed verbitterd en wantrou wend geworden. Maar Ludwig geloofde hem, hij kon niet anders dan in deze duistere zaak van hetzelfdo gevoelen als zijnon vader zijn en zijn hart klopto hoorbaar, toen hij vastberaden zeide „Goddank, dat ik iets doen kan, dat er iets ge schieden kan. Schrijf den brief aan Ada, maak de aanbeveling zoo warm en dringend als mogelijk is, ik zal terstond morgen er mede naar dokier Ritter gaan. Hij zal mij met zich mede nemen. Slaag ik dan daar, in de hoofdstad, niet naar wenscht, dan moet ik zien, wat verder kan geschieden.® Toen don volgenden morgen dokter Max Ritter aan het ontbijt zat, bracht een lakei hem een briefje, dat hij daar juist van den portier had ontvangen. Hij scheurde het open en las er eenig weinige.regelen in van den fabrikant Hagen, die hem verzocht, bet hem niet ten kwade te duiden en de zeer gewichtige redenen te willen erkennen, die hem noopten, inde besproken zaak zich volkomen onzijdig te houden, terwijl hij overigens dokter Ritter goed succes op zijne verdere naspori:;gen wenschte. Max gevoelde zich zeer ter nedergeslagt n door die volstrekte weigering, om aan zjjn verzoek te voldoen. Hij zag daarin een zeer groot en afkeurenswaardig egoïs me. En voor zich zeiven eene aanzienlijke bemoeie- lijking in de volvoering zijner taak. Hoo kon hij, wanneer hij zonder eenige introductie of aanbeveling kwam, verwachten, dat mevrouw von Schels hem de nagelaten papieren haars vaders zoude verstrekken waarvan zijn geweigerd 3262 en aangenomen 5891 verdeeid als volgt: Schilderstukken 3o4o. Teekeningen 1707. Beeldhouwwerken 719. Bouwkunde, gravures lithograpliies enz 429« Het vorige jaar waren er ongeveer 1000 wer ken mindert Nederland is vertegenwoordigd door 16 schil ders en 2 beeldhouwers, die te samen 25 kunst werken inzonden. Het zijn de schilders Burgers, de Haan, Kaeinmerer, de Kuijper, Henkes, R. Leenhoff, M. Kuitenbrouwer, W. Mesdag, C. Metzclaar, Nakken, Oppenvorth, Roeloffs, Schill en P. Tetrr v. Elven, de schilderessen, Mevr. Mesdag van Houten en mej. Schwartze, en de beeldhouwers B. v. Hove en F. Leenhoff. Zonder voor het oogenblik in bijzonderheden te treden ik behoud mij vóór dit een volgenden keer te doen, eischt de billijkheid dat een woord van lof niet onthouden worde aan deze kunstc naars. Meerendeels hebben zij, elk naar zijne krachten, de eer onzer school flink opgehouden. Maar de verleiding om in details te vervallen wordt mij te sterk en toch ik wil dat niet doen, of liever ik mag het niet. Ik zoude u al te veel plaatsruimte moeten vragen. Ten slotte zij het uiij vergund een bericht te rectificeeren dat onlangs in de Nederland- sche pers de ronde heeft gedaan. Er werd namelijk vermeld dat de bekwame kunstschilder, de Hr. P. Tetar van Elven zich, na een verblijf in het buitenland van omstreeks 25 jaar, weder in Nederland heeft gevestigd. Dit is niet geheel juist. De Hr. v. Elven heeft Parijs nog niet verlaten. Hij vertrekt echter over eenige weken, otn zich voor een maand of wat naar Amster dam te begeven, ten einde het Panorama in de Plantage te schilderen. Zijn verblijf in Holland zal evenwel slechts van tijdelijken aard zijn en waarschijnlijk slechts 8 of 10 maanden duren. SCHAGEN, 15 Moi. aangevoerd tor markt waren hoden als volgt: 10 paarden f 50 a 250; veulens a ossen 140 a 190; stieren 140 a 180 425 gelde koeijon magere 100 a 180,vette di.o 240 a 280; kalfkooijon 170 a 220;vaarscn 110 a 140; graskalveren 70 a 100; 30 nuchtere kalveren f 4 a 12 rammen a 684 schapen magere 18 a 33, idem vette a overhouders a 570 lammeren 7 a 14; 10 bokkon en geiten 1.a 8. 20 varkens 10 a 16; idem vette a 50 biggen 3a 6.20 konijnen —.10 a 1.20 kippen 0.75 a 1.50; eendon u —.10 duiven 10 a 25; ganzen a.zwanen f a; 250 kilo boter 1-06 a 1.13; 70 kilo kaas 30.a 35.— 7000 stuks kipeijeren 2.50 a 2.60; 5000 eendoijreu 3.90 a 4. KOORNBEÜRS «CERES" Rogge f a por Hoctoliter. Tarwo a Garst 7.a 8 50 Ohev. a Haver 4 50 a 6. Geele Boonen 12 50 a 14. Bruine a ritr - a Pa irden o Graauwo Erwten a Groene a Val° Karweizaad a Moosteidzaad rood a Moest hij haar ronduit het doel van zijn voorgenomon onderzoek mededeelen, haar geheel en al inwijden in de zaak, die hij voorhad Hij was met zijne openhar tighcid gisteron bij don fabtikaut slecht genoeg geva ren hij had geen lust om voor do tweode maal zich aan eene dcrgeljjko proefneming te wagen? En indien reeds do fabrikant Hagen zoo gotrofien was geweest bij do gedachte, dat de naam van zijn broeder kon worden gecompromitteerd zou dan niet de dochter nog in vee] hoogere mate dezelfde vrees koesteren Max gevoelde zich goheel hulpeloos en radeloos, hij hoopte alleen nog in don loop van don dag de gele genheid te zullen vinden om nan de gravin Leonore zijne verlegenheid te kunnen openbaren en wellicht van haar een goeden raad te kannen verkrijgen. Doch daar kwam de bediende weder binnen en zeide hem, dat de heer Ludwig Hagen hem wenschto te spreken. In gespannen verwachting snelde Max, dezen te gemoet. Ludwig haalde, toon hij binnen kwam, uit zijnen borstzak een grootcn verzegcldou brief, die er uitzag of het een officieel stuk was. „Mijn vader,® sprak hij, „heeft vernomen, dat gij een aanbevelingsbrief vorlangdct aan mijne nicht, me vrouw von Schels, eu dat oom Friedrich bezwaren maakt, om u dien te geven. Hij zendt u daarom dezen, die u volkomen dezelfle diensten zal bewijzen, Alleen, er is ééne voorwaarde aan verbondendat gjj toestaat, dat ook ik medega naar de hoofdstad en in stilte, zonder dat mijne nicht weet dat ik in de stad ben, de papieren, die zij u zal toevertrou wen, eveneens mag doorzien en do door u daarin ge maakte ontdekkingen mag deelen.® „Wel,® zeide Max, ten zeerste verrast en ver beugd over die uitredding uit den nood, al deed het hem juist niet aangenaam aan, dat, zcoals hij moest veronderstellon, zjjn geheim nu ook reeds iu Ludwigs AMSTERDAM, 16 Mei. Di prijzen dor avrlappelen waren heden als volgt: Geld. ronde Wolkammere 1 dito Eng. f a Zecuwsche Spniscbc Jammen f5 a 6.Zeeuwsche Flakkeesche dito f 3.50 a 5.Zeensche Fransche dito f a dito Pooters f 2.10 a 2.25, Friesche Franeker Jammen f 3.50 a 4.75; Friesche Dokkummer dito f 3.50a 3.75, dito Eogelschef 3.10 a 3.75, Bovenmaatgche Blanke f a Saksische f5.a 5.25; Handel weinig. Voor de vele bewijzen van belangstelling ontvangen hij de herdenking onzer vijf-Cn- twiatig-jarige echtTereoniging betuigen wij onzen oprechten dank. A. BREEBAAIIT BEEltS. Winkel i5 Mei 1879. Mede uit het Buitenland ontvangen Bij den ondergeteekende te verkrijgen van af f 12.tot f 80.per mille. van af f 0.20 tot en met f I.per halve kilo en echte kwaliteit beroe«od waschmiddel voor SCHAPEN en LAMMEREN tot onmiddelijke dooding van Teeken en Luizkn, en bevordering'van den groei en blankheid der Wol, uitsluitend verkrijgbaar met gebruiksaan wijzing bij Alsmede verkrijgbaar bij L. HORNONG te Scha jen. Op eenige andere plaatsen worden nog wederverkoopers gevraagd. bezit was voorzeker voeg ik mij zeer gaarne in die eene voorwaarde, die mij een recht wolkomen reisge noot verschaft, wions gezelschap ik niet toeschrijvon wil aan zeker wantrouwen in hotgeen ik met die pa pieren voorheb, maar aan een natuurlijk verlangen om iu eene gewichtigo zaak terstond op de hoogte te zjjn.® „Zeker is het alleen dat, of een soortgelijk doel, dat mjj tot uwen adjuct maakt,® antwoorddo Ludwig, „en in 't allerminst geen wantrouwen. Indien gjj daaraan ook maar in de verste verte denkt, dan zou ik u verzoeken, den brief van mjjnea vader hier te openen en u te overtuigen van de hoogach ting, waarmede hij daarin over u spreekt.® „Dat is volstrekt niet noodig En gjj wenscht voor uwe nicht verborgen te blijven?* „Om bijzondere redenen, die in onze welerzijdsclie familiebetrekkingen zjjn gelogen,® antwoordde Lud wig. Aan vreemde verschijnselen in de familiebetrek kingen der Hagens was Max reeds te zeer gewoon geraakt, om er zich over te verbazen. Hjj toonde daarom niet de minste nieuwsgierigheid. Hij herhaal de alleen zijnen dank en stak den voor hem zoo ge- wichtigen brief bij zich. D^n volgenden dag had Max Ritter het door hem gevraagde verlof met in het oog loopende bereid vaardigheid van den vorst verkregen en reeds den daarop volgenden dag was hij met Ludwig Hagen in een bescheiden hnurrijtuigje op weg naar het veer huis, om daar den thans niet moeiclijken overtocht in de groote veerpont over don Qualm te doen. Wordt tercohjd

Schager Courant | 1879 | | pagina 3