A68NTIH PSTAdvertentiën "©S B urgerlijke etand der gemeente Schagen M ark tberichten Ad verten tien. Ondertrouwd Wed. KL. W. Bakker» Verdronkenoord. Alkmaar. voor dc Schager Courant worden aangenomen tot ui terlijk WOENSDAG- en ZA- TER DAG MORGEN 12 uur. nagélaten, Behalve de rente daarvan genoot hij nog jaarlijks het vrij ruime pensioen van 23,4<>o inark, (vol traktement). Daar dit misschien den nijd zal opwekken— van niet tnillionairs,mo gen wij niet onvermeld laten dat de overledene vele gestichten rijkelijk heelt bedacht en steeds een open hart had voor alle noodlijdenden. Kei linghusen die meer dan veertig jaren zijn ambt bekleedde, behoorde, evenals zijne vrouw, tot eene rijke Hamburgsche patriciërs familie. De lainpenmaker J A. B. Memper in de Drossetraat, te Haarlem, heeft een nieuw peter- oleutnkooktoestel, uitgevonden met bijzondere voorzorgen tegen brandgevaar. De inrichting is als volgt: Op de lamp of oliereservoir bevinden zich 2 lippen, waarop een ronde plaat is bevestigd; op deze plaat is een staande kant aangebracht, bin nen welken een rooster is gemaakt; in bet mid den Van de plaat bevindt zich een rond gat van to mm., waardoor zich een stangetje beweegt, waarop de vlamplaal rust; boven eiken brander is een beweegbare domper aangebracht, welke aan de vlamplaat ter zijde van den brander tnet een scharnier is bevestigd. Het stangetje, dat door den petroleumhouder gaat en op het voorwerp, waarop de toestel ge plaatst is, rust, houdt de dompers omboog, doch de minste beweging, welke dan ook. doet de vlamplaat zakken, w lardoor de dompers tegelijk op de branders neder vallen. Zoodra dus de toe stel valt of in beweging wordt gebracht, worden ontnidellijk de vlammen uitgedoofd. De petro leumhouder is bovendien voorzien van een dub hele voering, gevuld met krijt, die bet zooge naamd doorzweten verhinderd en bovendien bevorderlijk is aan de veiligheid van den toe stel. Te fpswich, in het graafschap Suffolk, wordt in bet logement »Het witte Paard» een kamer getoond, die een wereldberoemdheid verworven heeft: het is de «Pickwick kamer». Het gebeurde met dit vertrek beeft zich als volgt toegedragen: Toen Charles Diekens nog een jong mcnsch was, bekleedde hij het emplooi van reporter bij den Morning Cbronicle» te Londen. Wegens een intressante rechtsquaestie in Suffolk droeg dit blad bet verslag biervan aan Diekens °P- Deze begaf zich op weg en stapte, in de plaats zijner bestemming aangekomen, in »Ilet witte Paard» af. waar hij zich in 't bewustzijn van zijn eigenwaarde de beste kamer geven liet. Toen zich echter in den loop van den dag, juist wegens de genoemde proceszaak, in het logement »Ilet witte Paard» veel vreemdelingen aanmeldden, wist de zoo onbeleefde als gierig bekende logement houder niet beter te doen dan den couranten man, zooals hij Diekens noemde, in een kame boven den stal te duwen en de «mooie» kamer aan een grondeigenaar uit den omtrek te ge ven. Diekens, ofschoon zeer gekrenkt door de onwelvoegelijke behandeling, die bij van Brook (met zijn bijnaam Old Biily genaamd) moest ondergaan, liet zich geen woord over het gebeurde ontvallen. Toen echter spoedig daarop de «Pickwick» verscheen en de geheele letterkundige wereld dit meesterwerk gretig verslond, waren daarin zwart op wit met een verschrikelijke getrouw beid en onnavolgbaren humor bet logement, dat Diekens in Suffolk geherbergd bad, bet kamertje boven de stal, den lompen logement houder, zijn slechte wijn en de onbeschaamde prijzen, die men gevraagd bad, beschreven. Niettegenstaande zijn verstandelijke bekrom penheid twijfelde de eigenaar van »Het witte gekomen zijt" Met die woorden verdween zij en liet Leonhard alleen, die naar een der ramen ging en nu toch zeer grooten lust had, om met een diepen zucht zich zei ven toe te roepen „Tu Pas voulu, George Dandin Na een korten tijd kwam graaf Albrecht. Hij be groette Leonhard buitengewoon joviaal en hartelijk- en gaf zijne ot.uitspiekelijke vreugde te kennen, dat Leonhard woord had gohouden. Mijne zuster hebt gij reeds leeron kennen," zei- de hij. ,en ik hoop dat gij een aangename indruk hebt ontvangen van uwe leerlinge Zij is een voort tretfeljjk meisje, de opgeruimdheid in eigen persoon- Bebt gij," ging hij voort, de kamer rondziende, „hier alles gevonden, gelijk gij het Legeert? Gij zult wel licht eene piano missen De vleugel staat beneden in den salon, naast de woonkamer, gij moet u daar loeren gevoelen alsof gij te huis waart Ik hoop dat u znlks niet moeilijk zal vallen. Moet ik uwe baga. ge laten halen, of wordt die bezorgd? Zjj wordt be- zorgd goed we zullen dan tot die komt naar beneden gaan, dan zal ik u aan mijnen vader voor stellen." Na dezen welkomstgroet, nam graaf Albrecht zeer vriendschappelijk en intiem don arm van Leonhard en lt-idde hem naar de benelenverdieping, door ver scbeidene groote en hooge kamers, die aan do ge welfde vestibule grensden en die er nog veel mid den eeuwschor ingericht uitzagen, dan die welko aan Leo.ihard als de zijne was aangewezen. Dikke, donkere zolders, hoog o; gaand beschotwerk en in het oogloopend diepe vensternissen droegen het hunne er toe bij, om aan de vertrekken iets sombers, iets don- Paard» van af dit oo^enblik niet meer aan de inacht der |>ers. Gelukkig leefde Brook niet lang meer en dus behoefde bij zich niet meer te ergeren; maar een groot deel van de hein nog overgebleven levensdagen gebruikte bij om Diekens te ver- wenscben, die hem, ter wille van een slechte kamer, zoo terdege onder banden genomen bad. De oude vrek stierf en de zaak ging in andere handen over. De nieuwe eigenaars evenwel kwamen spoedig tot liet inzicht dat de humorist Het witte Paard» niet alleen geen kwaad ge daan bad, maar veeleer van dienst geweest was. Honderden toeristen, inzonderheid Amerikanen komen jaarlijks de kamer zien, die er tot beden nog onveranderd uitziet. Naar wij uit goede bron vernemenzijn de loopende geruchten aangaande eene veran dering in het personeel der Commissarissen des Konings in de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland en daarmede in verband gebrachte ajlreding van den burgemeester te Amsterdam ongegrond. Uit Terschelling wordt gemeld: Maandag kwam de Tcrschellinqcr visschcr Crisliaan Kuiper uit zee terug met verlies van netten en visch, die hem door Engetsche visschers gewcldadig waren ontnomen. Hoe groot de werkeloosheid in Noord Duitschland is, blijkt uit het feit, dat te Flensburg, waar een reiziger tverd gevraagd, zich 700 liefhebbers opdeden. Tegenover de insinuatien van zeker deel der pers, dat tegenwoordig met voorliefde spreekt van l'incnffs als patroonder N. R. Ctont kent dit blad alle betrekking tot den gewezen directeur. Ook wij zegt de redactie hebben dien man om zijne groote gaven, om zijn zeldzamen ondernemingsgeestom zijne stoute plannen voor den bloei onzer stad, geëerd. Zijne braaf heid te verdenken, bij wien kwam het op? Wij zijn als duizenden, bedrogen, en de ontdekking trof ons dieper dan wij zeggen kunnen. Maar ons blad stond geheel buiten hem en zijn invloed. Voor één aandeel (7.r>o) was hij in onze zaak betrokken. Op onze vergaderingen is hij in geen tien jaar gezien. Zelfs behoorde hij onder hen, die door advies en aandeel, zich hebben beijverd om een concnrccrend blad tegen ons op te richtenen nog op de jongste verga dering van het Rotterdamsch Nieuwsblad was hij het, die concurentie tegen de N. R. Ct. het jonge blad met nadruk als taak en plicht aan wees. Onder de weinige dingen in onze stad, waar 1'incoffs buiten stond was ons blad. Te Leeds ontdekte men even voor de terechtzitting een aanvang nam een kleine zwarte streep, die van de plaats waar bet publiek stond over den vloer liep naar de plaats waar de rechters zaten. Bij nader onderzoek bleek dit buskruid te zijn, en vond men onder de plaats van den voorzitter, een aanzienlijke boeveelheid buskruid en drie fleste hen gevuld met kruid en spijkers. Bij de op 21 dezer plaats gehad hebbende verkiezing voor één lid van den gemeentenraad te Dirksborn, moet eene herstemming plaats heb ben tusschen de beeren C. Bij post en J. Sclioorl Terwijl Zondag avond eenige jongelui uit Markelo van Goor, alwaar zij de bevestiging van den predikant hadden bijgewoond, huiswaarst keerden, ontstonden er groote onaangenaamheden tusschen hen, die een gevecht ten gevolge hadden kors bij te zetten, hoewel do liew li^e herfstdag nog lange niet tot schemering was overgegaan. Wellicht zouden zjj op don binnentredende zelfs don indruk hebben gemaakt van kille ongezelligheid, indien niet in do laatste, in de eigenlijke woonkamer, een groote schoorsteen in den hoek had gestaan, waaruit een helder brandend vuur eene aangename warmto in bet ronde verspreidde. Yoor dezen recht ouderwetschen schoorsteen zat in een zware lage armstoel do heer des huizes, graaf Wierich Bernswald, die, toen Leonhard aan hem voorgesteld werd, half opstond, maar daarop weer in zijn stoel terugzonk en Leonhard langzaam de baud reikte hij zag hem daarbij met een stillen, ernstigen blik aan, die Leonard juist niet welwillend toeschoen; doch dit kon eon algemeenen indruk zijn die ieder van hot gelaat van den ouden heor ontving, dat alle» behalve innemend was. Graaf Wierich had een groot dik hoofd, dat door een korten hals op de broede schouders werd gedra gen zijne trekken konden nooit fraai zijn geweest en wellicht slechts uit de verte gezien, regelmatigzijne bruine huid had diepe plooien, als eene draperie en uit al die plooien, aan wier onderste rand een ver kleurde grijze baard hing, als een omboordsel van franjekeken oen paar diepliggende, bewegelijke kleine oogen uit. Graaf wierich B -rnswald had eene korte jachtpijp in den mond en ceuo courant in de hand op het kleine tafeltje, naast hem, stond eene Arruik bier. „Ga zitten," zeide hij. „Gij zijt welkom op den Bandonburg. Gij moet coa groot kunstenaar zijn, zooals mijn zoon zegt. Dat doet mij gonocgeu. Ik waardoor twee personen zwaar verwond werden De zaak is in banden der justitie, die moeite doet om de daders op te sporen. Ingeschreven van 20 tot en niet 22 Mei 1879. Geboren: geene. Ondertrouwd: geene. Gehuwdgeene. OverledenHendericus Joseplius, oud 14 - dagen, zoon van Simon Krnijer eu van Anna Elisabeth Voorman. HOORN, 21 Mei Kaas: Ter waag gewogen 131 stapels, wegen lo 36417 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 33.id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. AMSTERDAM, 23 Moi. Do prijzen dor aardappelen waren heden als volgt: Geld. ronde Wolkammers 1 a dito Eng. f a Zecuwsche Spuischc Jammen f 4 50 a 7.25 Zcouwsche Flakkeesche dito f4.a 5.Zoeusche Fransche dito f 3.60 a 3.75, dito Pootors f a Friesche Franeker Jammen f 4 75 a 5.25; Friesche Dokkummcr dito f 3.50a 4.50, dito Engolschtf 3.50 a 4.Bovenmaatscho Blanke f a Saksischo f 5.a 5.25; Handol weinig. T. N. DORBECK van Schagen en J. M. L. HEKKING. Arnhem 23 Mei 1879. Eenige en algemeene kennisgeving. Een groote NEDERLANDS-INDISCHE BRAND ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ zoekt door geheel Nederland. Gegadigden gelieven zich franco te adresseeren onder de letters ABZ., aan het Algemeen Ad vertentiebureau van NIJG1I en VAN DITMAR te Rotterdam. Handel in Boter, Hammen, gerookt Vleesch, Saucise de Boulogne, boterhammen Worst, ge rookte Zalm, fijne Zuren, verduurzaamde Groen ten in blikken Engelsehe bieren, waaronder vooral bet voor de gezondheid zoo heilzame Stout, minerale Wateren enz. heb in langen tijd geene goede moziek meer gehoord Ga zitten. Gij vindt hier helaas slechts een zeer klein publiek voor uwo talonten. Gij zult u tovredeu moeten stellen met mijne kinderen en mij. Wij ont vangen weinig bezoek, want, gelijk gij gezien hebt, buren hebben wij niet 1" Leonhard had naast den ouden heer plaats genomen en vond zjjne begroeting voor zulk eone verweerde achtbaarheid nog al redelijk welwillend hij antwoordde: „Ik heb volstrekt geene eerzucht om met mijn kennis voor een groot publiek te schitteren. Integendeel, ik zou liever zien, dat er volstrekt geen publiek op de wereld wasals onze goede God een beetje meer notitie van de kunstenaars had geuomen, dan zon hij het publiek wel in 't geheel niet hebben geschapen." „Maar ik bid u," viel hem graaf Albrecht hier in do redo, „een kunstenaar zonder publiek zon der applaudissementcn en lauwerkransen en roem hoe zou hij, zonder dat loon in het vooruitzicht te hebben, naar zijn doel streven, hoe zon hij al het geduld, de volharding, do onophoudelijke inspanning er voor over hebben, indien niet eeuwig hem de ster boven het hoofd schitterende, die hem in zijne jon- gelingsdroomeu reeds tegenblonk, die hjj heeftjgevolgd door allo aardsche moeite Leonhard zag graaf Albrecht aan, zonder hem ter stond te antwoorden. Hij had van niets grootere af keer, dan van inenschen, wien de dichterlijke honig zeem van de lippen droop en niets wantrouwde hij ni er, dan uitbundige loftuit.ngen omtrent zijne be- scheiJeno kunstvoorbrengseleu. Daarom wendde hij zich glimlachend tot don ouden graaf, terwijl hij ant- vvooidde Wordt vervolgd

Schager Courant | 1879 | | pagina 3