I)e erfgenaam van Hornegg. Mr. J. L De Bruyn Kops. Gemengde berichten. gaat is de Heer Heemskerk een der weinige overblijfselen eener nimmer bijzonder talrijke, maar steeds zeer stoutmoedige partij, die wel steeds hoog opgaf van hare liefde voor Koning en Vaderland, maar overigens twijfelachtig bleef in liet aanwijzen van betgeen zij wilde en bedoelde; die teerde en speculeerde op de grieven van ultramontanen en antirevolutionairen, waarvan zij de opheffing beloofde zoolang zij niet regeerde, om deze belofte te vergeten zoodra zij de re geering vermeesterd bad; en die, nu die haar vroeger behulpzame partijen haar spel doorgrond «1 zich op eigen voeten gezel hebben, gebleken is niets geen weerklank te vinden in den lande en slechts te bestaan uiteen klein hoopje, een drachtig niet zoo zeer in afkeer van het libe ralisme, als wel van liberale ministeriën. Want de conservatieven weten en ondervonden het Nederland kan zelfs door hen niet anders dan in liberalen geest geregeerd worden. De heer Heemskerk, de stemming der natie miskennende heeft tot twee malen beproefd of het ook andets mogelijk ware. Toen hij als minister het met de ae Kamer niet eens kon worden, lokte hij van den Koning een besluit tot bare ontbinding uit; en toen de kiezers de Kamer in het gelijk den minister in het ongelijk steldenwist de lialstarrige man, als dreef hij den spot met den zoo duidelijk verklaarden wil der natie, eene tweede ontbinding te bewerken, door de kiezers op zulk eene wijze beantwoord, dat hem niets overbleef dan heen te gaan. En deze man, die zoo weinig blijk gaf van constitutioneelen zin, zou men weder in de Kamer brengen, weder den weg banen om het oude spel, dat nevens schadelijk tijdverlies zooveel verbittering en tweedracht baarde, te gaan spelen! Voor die ramp beware ons het koel verstand der noord hollandsche kiezers. Zij weten, dat het afbreken van bet tegenwoordige liberale kabinet tot niets nut is, tot niets dienen kan dan tot verwarring en verachtering van *s lands belangen, en daartoe zullen zij gewis niet willen medewerken. Maar er is nog iets en wel van geen geringe beteekenis. Het kiesdistrict Alkmaar is een aantal jaren vertegenwoordigd geweest door 2 Afge vaardigden, de heeren van Foreest en d. B. K., die steeds in tegenovergestelden zin stemden, met het gevolg, dat hunne stemmen elkander vernietigden en het district dus zoo goed als niet vertegenwoordigd was. Na het overlijden van den heer v. Foreest zond het den heer v. d. Kaay, een geestverwant van den heer Kops, ter Kamer en legde het alzoo met gelijke stem men een dubbel gewicht in de schaal. Mocht bet nu, boe onwaarschijnlijk ook, gelukken dat de heer inr. Heemskerk de plaats van den heer mr, d. B- K. innam, dan zou zich de vroegere toestand hernieuwen. Hoe treurig dit ook was, het kiesdistrict heeft zich dien getroost ter wille der persoonlijke hoedanigheden van een zeer geacht en invloedrijk inwoner, den heer van Foreest; maar dien toestand weder in het leven te roepen ter wille van een man als mr. J. Heemskerk Az., neen, dat kunnen de kiezers nimmer willen' 't Zal wellicht toch niet aan pogingen ontbreken hen daartoe te bewegen. Even als bij vorige gelegenheden zullen er misschien nevens getee- kende ook ongeteekende aanbevelingen tot hen komen, die overvloeien van groote woorden en ontzettende tooneelen ophangen van bet wan beheer der radicalen» waaraan de oorlog in Athin, de minder gunstige staat der schatkist, de opdrijving der indische uitgaven, het verval der houten zeilvloot te danken zijn, natuurlijk met verzwijging van de schandelijke zee- en menschenroof der Atchiueezen en van de trac- tatenschennis des Sultans; van de vroegere verwaarloozing der indische behoeften ter wille van die van het moederland; van onzen jaren- langen spoorwegaanleg en schulddelging zonder XL VII. Dat alles ontging Clotilde niet. „Ge zoudt eigenlijk uitmuntend voor oen g a 11 d seigneur kunnen doorgaan, en ik geloof ook, dat ge er bij slot van rekening een zijt," sprak ze op zekeren dag. „Een grand seigneur? Me dunkt, dat ik zulks ook stellig en zeker ben, als ik ten minste do kunste naar ben, dien ge wel zoo goed waart in mij te wil len, zien.' „Zijn kunstenaars dan geboren grands seig neurs? Ik zou denken van niot. Om dat laatste te wezen moet men op den een of andoren vasten, hechten grondslag staan, moot men, iets onder zich hebben, dat niet kan worden weggenomon. De kunste naar hoeft alleen iets boven zijn hoofd, do wolken, dio zijn ideaal omhullen, namelijk." Leonhard begon eens te lachen. „Maar als hij zijn doel, den roem, nu eenmaal heeft bereikt „Die roem is, geloof ik, ook niots meer dan oon voortdrijvondo wolk „En gij verkiest een vast, stevig voetstuk, rijkdom, rang, doorluchtige voorouders och, daarvoor zijt ge gravin Bernswald „Zoudt gij die dan niet verkiezen?" „Ik geef toe, dat ik alles gaarne zou bezitten. belastingverbooging; van onze jeugdige en ro^ds machtige ijzeren stoomvloot. Maar wat al we derom beweerd, geinsinuëeril en naamloos geschreven mocht worden, om maar den heer Heemskerk te doen vei kiezen, is niet te voorzien en kan niet vooraf, kan, wanneer het ter elfder ure geschiedt, ook dan niet wederlegd en be streden worden. Slechts kan men de kiezers waarschuwen tegen dergelijke pogingen op hunne hoede te zijn, om te letten op de bron, waaruit het een of ander tot hen komt, om wel te overwegen wat het belang des N aderland» van hen eischt, om getrouw ter stembus op te komen en naar hun geweten te kiezen; den onathan- kclijksten, den eerlijksten, den waardigsten candidaat voor wien bet lidmaatschap der Kamer geen middel is tot bevrediging van persoonlijke eerzucht op Het bestuur der Centrale Kiesverceniging, Ph. Hulst, te Zuidschaiwoude Voorzitter. J. L T. Groneman, te Wieringerwaard, Penningmeester. K. Breebaart, te Winkel. C. van Veen, te Helder. P. van der Horst, te Alkmaar. J. Blaauboer, te Sint Maarten. Th. J. Waller, te Anna Paulowna. C. W.Bruinvis, te Alkmaar. T. {Lanscr, te Zijpe. A. P. de Lange, te Alkmaar, Secretaris. Men vertelt te 's Ilage, in verband met de vlucht van Pincoffs bet volgendeDrie dagen te voren had een voogd zich bij een Haagsch bankier vervoegd en hem den raad gevraagd omtrent dc soliedste en zekerste belegging van 6000 gulden, bet erfdeel van twee pupillen. De bankier ried hem aan daarvoor zes obligatiën van f 1000 in de Afrikaansche llandelsvereeniging te koopen, en de voogd nam bier omniddelijk genoegen meê. Toen nu de ramp bekend Werd, ontving de voogd in eene enveloppe zes bankjes van f 1000, met een kort briefje van den ban kier, waarin deze te kennen gaf, dat zijn slechte raad, hoewel ter goeder trouw gegeven, de weezen niet van hun erfdeel berooven mocht. Men maakt hot den reizigers gemakkelijk tegen- gen woordig. Vroogor strekten do zorgon dor spoor wegmaatschappijen voor huuno „boganstigors" zich slechts uit tot don tijd, die or verliep tussclion het oogenblik, dat men den voet op hot station zotte en dat, waarop men, aan zijne bestemming gekomen, weer op publiek terrein stond maar in do laatste jaren gaat men veel vorder. Do vreomdoling heeft in zijn hotel nog nauwlijks do oogon geopend of daar staat reeds een spoorweg maatschappij aau zij n bod met do vraagwaar mijn heer heen wil Hot kaartje en hot bagagorecu liggen bij hot ontbijt gereedhot gold staat op do rekening en op zijn gomak kan mon nazien of allos sluit. Men wordt mot zijne begago in eon omnibus of vigilauto (die men echter moot betalen) gepakt en naar liet station gebracht. Zoor geriefelijk, maar or is een „maar" bij. Vrcemdolingen zijn niot altijd goed op do hoogte van do verschillende reisrouten hier te lande en zijn dikwijls de dupo van hun yortrouwon in don raad, dien do in 't hotel gevestigde spoor wegmaatschappij hun geeft. Zoo hoeft bijv. in liet Amstolhotel te Amsterdam (in do onmiddclijko na- bijhoid van hot Rijnspoorstation, zooals inon woot,) do Hollandscho ijzeren spoorwegmaatschappij eon bureau voor uitgifte van plaatskaartcn en bagagere- cus gevestigd. Zij schijnt dit, zooals moa dat noomt, den Rijnspoorweg to hebben afgesnoept cu met het Bestuur vau hot Amstolhótol eon contract gosloton to bobben, dat haar alloou het recht geoft daar plaats, kaarten te verkoopen. Het gevolg hiervan is nu echter- dat reizigers voor Utrecht Arnhem of Duitschland, dio er niot aan zoudon donken zich tegen betaling Doch niet om mij oen grand seigneur to kun nen gevoelen. Als het gozegdo u niet al te aanma tigend voorkomt dat laatste doo ik buitendien toch." „Omdat ge het zijt?" Niet in do beteekenis, die gij er aan hecht. Maar ik weet niet waarin het gcvool vau zelfbewustzijn van een rochtschapon man met een goeden wil, daarmee vor- schil opieverc moet altijd de omstandighoden waarin hij geboren is en do middelen, waarmee bij zijn goeden wil uitdrukt, daarbij in aanmerking gonomen." „Nu ja," antwoordde Clotilde aarzelend, „maar hot maakt, dunkt mij, toch nog al con verschil, of con vogel in een nest op eon rotspunt of in ecu mee zen knip geboren is. Dunkt u ook niet „En op grond van dien komt u op het denkbeeld, dat ik stellig in een nest op een rots en niet iu do meczcnknip mijnor oudors moet goboron zijn Ik dauk u zeer, waut van de zijde oeoor aristocratische dame zoo als u, is dat gozegde een compliment." „Al naar go 't belieft op to nemen Ik had goen plan u een compliment te maken. Ik heb alleen ge zegd, dat ge een vermond grand seigneur waart en om u de waarheid te zeggen, doet dio vermom ming n in mijn oogen schrikkelijk veel kwaad „Maar wat moet ik dan aanvangen antwoordde hij lachend, „Uw phantasie heeft u op den vogel ge bracht, dien men uit een op eon rots gelegen nest moet halen, en aangezien do valken geblinddoekt dus half vermond worden „Ach, ge drijft den spot met mij.-1 uA gravin CIo- het andere einde der stad to laten rijden, in- zij wisten dat op honderd schreden afstand zich een spoorweg bevond, waarlangs zij minstens even goed hun besteraming konden bereiken in hunno onwetendheid eerst nog eens een niet onaardig on kostbaar ritje door Amsterdam maken. Toen de landbouwer T. van Heerwaarde, te Hoorn op Texel, dezer dagen in zijn weide kwain om koeien te melken, zag bij hoe een laaghartige zijn eenjarigeD stier op een vreeselijke wijze bad verwond. Naar men verzekert, zou het dier aan de gevolgen zijn gestorven. De misdadiger is helaas! nog niet hekend. In den nacht van 29 op 3o Mei heeft te Huijbergen in het gesticht »St. Marie« een diefstal plaats gehad van kleederen, zilveren voorwerpen en uit de werkplaats -- van eenige artikelen tot inbraak geschikt. De dief heeft zich laten insluiten en juist die vertrekken bezocht waar de goederen van de meeste waarde aanwezig waren. Aan de harddraverij te Groningen namen Dingsdag 17 paarden deel. De prijs werd ge wonnen door het paard van den lieer F Koop- mans te Akkrum: de eerste premie door dat van den Heer II. van Haren, te Amsterdam, en de tweede door dat van den Heer S. Ilkcma te Sneek. Naar aanleiding van de nieuwste volks tellingen deelt een ambtenaar der statiestiek te Weenen eenige belangwekkende beschouwingen mede, waaraan wij het volgende ontleenen: Van de 102.831 mcnschen boven de 90 jaren, die in Europa gevonden worden, waren 60.303 vrouwen en 42.528 mannen. Die gewoue levens- taaiheid van het vrouwelijk geslacht blijkt nog duidelijker uit het getal personen, die den ou derdom van een volle honderd of nog meer jaren mochten bereiken. Daarvan zijn bijvoorbeeld in Italië 211 vrouwen en 161 mannen, in Oostenrijk 229 vrouwen en 183 mannen, in Hongarije 526 vrouwen en 524 mannen. Het getal personen boven de 60 jaren in Oostenrijk 1.508.359, ongeveer pCt. der bevolking. De Duitscho provinciën van Oostenrijk overtreffen in het cijfer van de levensduur der bevolking bijna alle andero landen van Europa. Terwijl men gistereu op het balcou van het tentoonstellingsgebouw to Arnhem bezig was uiet het verzetten eener stellaadje, gebezigd bij het maken van het plafond, verloor de toestel liet evenwicht en stortte met donderend geraas omlaag gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Slechts een geringe schade werd aan enkele étalages aangebracht. Men schrijft ons uit de provincie Groningen, het Oldambt Koolzaad is voor een goed gedeelte, uit vrees voor misgewas, omgeploegd en door haverjvervangen. Veldboonen staan tot dusver onverbeterlijk, zij zullen een zeer ruim beschot opleveren, wanneer de bloei niet door de groote hitte verslaat, hetgeen niet zelden het geval is. Op de wintergerst valt niet te roemen. Dat gewas staat te dun door vreterij. Op een ruimen oogst, zelfs bij het gunstigst weder, kan niet ge rekend worden. Haver staat beter, maar toch ook wat dun, zoodat zich daarvan ook niet meer dan een mid delmatige opbrengst laat verwachten. De rogge is over 't algemeen goed, evenzoo de tarwe, wier opbrengst niet zal tegenvallen. De gewassen iu den tuin zijn achterlijk, maar in de laatste dagen vrij wat bijgekomen. De tuin- booncn komen bij de stokken gezond voor den dag. Aardbeziën en aalbesssn beloven veel, maar bijzonder is dat met de ooftboomen het geval. tildo pruilond en stond op. Toon Clotildo den volgendon dag dc3 namiddags in de huiskamer kwam. vond zo haar vador met zijn courant in dc hand, alleen voor hot haardvuur zit- ton. Do oude heer begon „Jo moet je wol bijzonder aan Albrecht verplicht gevoelen, duukt me, dat hij zoo veel in bet werk stelt om jo leermeester hier te houden, to ketenen zelfs." „Dat is ook werkelijk het geval, vader," ant woordde Clotilde, die de ooren spitste, terwijl ze, zijn jkopje van het naast hem staande tafeltje nam om hot opnieuw mot koffie to vulleu. Uit don sarkastiscben toon, waarop hij die woorden had gesproken, begreep zij zeer goed, dat hij het bij dio eene opmerking niet zou laten blijven. „Daar heeft hij bij voorbeeld van daag verzonnen, dat, aangezien, de drijfjachten nu weldra een aanvang zul len nemen en menheer Kom daaraan stellig wel zal willen deelnemen, wij een flinkon jager noodig hebben, om menheer Kom dozon als vertrouwd persoon meo te govcn, omdat de eerste toch altijd nog cenigszins ccu nieuweling in 't vak is. Wat bliefjo Heb jo ooit zulk een lieve attentie gezien „En wat hebt u daar wel op geantwoord, vader?" vroeg de gravin. „Ik heb me al sinds langen tijd afgewend, als Al brecht iets wil, er veel op to zeggen. Hij wil zoo'n man uit de hoofstad laten komen, 't Is iemand, die hem aanbevoiou is Robert Rövcr beet hij, meen fk-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2