DEKRIBT TE KOOP HIT HER WAPEN. SCHAGER KERMIS. ÏOORLOOPIG BERIfiï. Johs. HONING. Burgl. Stand der gemeente Haringkarspel Burgerlijke Stand der gemeente Sehagen staande aan 't WAD te SCHA GEN, a. 8- ZaTURDAG 21 dezer zal openen De ondcro-eteekende berifyt dat van af DONDERDAG 19 dezer en gedu rende de kermistveekde zaak lirma weder door hem geopónd zal worden, zich minzaam aanbevelende UEd Dw. Dienaar. Banket en koekbakker. N B. Ook is bij hem verkrijgbaar pa- ing in gelei, augutken, limonade, li- teuren, kreeften, zalm, sardines, groen ten in bussen en wat verder tot het co mestibles en banketbakkersvak behoort. De schouwburg onder directie van EDUARD RAMBERG en BLAASER staande met hunne fraaije door gas ver lichte XEIT gedurende de kermis le Sehagenop het land van den kastelein HOOGENDIJK zal wat per soneel en decoratief aangaat alle vroe gere schouwburgen verre overtreffen Het personeel bestaat uit het thans ontbonden gezelschap van de heercu L, BOUWMEESTER en JUDELS, ver meerderd ruet eenige voorname artis- tenterwyl het repertoire der uit te voeren stukken niets te wenschen overlaat. De eerste voorstelling zal plaats hebben op MA AKI» AG 23 JUXIJ de op te voeren stukkeu zullen later worden bekend gemaakt. Ite Directie. Vrftt letterlijk beteekent: de plant waarop de vogel zich neerzet. Het Hbld. spreekt als volgt over den uitslag der verkiezingen mOok al vallen de herstemmingen ongunstig voor de liberalen uit, d. i. al verhezen zij m drie distrieten een plaats in Zwolle,in Gouda en in Utreeht, dan nog is dit op de zamen stelling der Kamer niet van overwegenden invloed. Thans is de verhouding 54 liberalen tegenover 3a antiliberalen, dus een meerderheid van Bij een verplaatsing van 3 stemmen daalt de meerderheid tot 16, een cijfer dat nog altijd voldoende is om met kracht in liberalen zin te regeren, mits de meerderheid inderdaad en met enkel in naam bestaatd. i. mits maar allen zich als leden van dezelfde partij gedragen. Een vermindering ware zelfs misschien heilzaam, om de overblijvenden des te meer te doordringen van de noodzakelijkheid om zamen te gaan *Poor het ministerie is de uitslag der ver kiezingen dus geenszins ontmoedigend. De rouw in de vorstelijke familie, die thans even als in 1377 met de verkiezingen zamenviel, zal Konings beslissing over het gevraagde ontslag zeker nog eenigen tijd doen uitblijven. IVij vertrouwen, dat al de ministers ook de heer Tak, intusschen de mogelijkheid zullen erkennen om met de Kamer, die in September opleedt tot 'r lands heil zamen le werken Het Vaderland constateert, dat er voor het oogenblik door de liberale partij nog geen enkel verlies geleden is en er zelf kansen zijn, dat tij op enkele plaatsen versterkt zal worden. Doch de zes herstemmingen voor de aftredende liberalen, die in de districten DordrechtGouda, Utrecht, Zwolle en Rotterdam in de vier eerste districten met antirevolutionnairc,in het laatste met katholieke candidaten moeten plaats hebben, getuigen van een harden strijd der clcriealen waartegen de liberalen zich niet voldoende hadden gewapend en waarin slechts bij uiterste krachtsinspanning van hunne zijde de overwinning aan hen zal blijven. In de IVerkmansbode wordt de opmerking gemaakt, dat de verkiezing weinig verandering heeft gebragt, in den stand der partijen in de Kamer. Het blad wijst er echter op, dat daar buiten een partij aangroeit, die daarin nog niet wordt geduldnl. de democratische partij. Ztj mag tevreden zijn dat zij hare twee, te staauwernood drie woordvoerders, die zij, naars ondanks, telt, heeft behouden Het blad besluit aldus: tOver de geringe belangstelling der kiezers, die ieder kan vergelijken uit de getallen kiezers en de weinigen die opgekomen zijn, zullen we niet veel zeggen. Ons verxvondert die weinige belangstelling niet. De kiezers hebben er belang bij, dat, op een enkele uitzondering na, de zaken blijven loopen zooals zij thans gaanaan hervormingen van ingrijpenden aard is voor hen geen behoeftewaarom dus belangstelling? De Australische uitvinding, om dieren en mensclien door inspuiting van zeker vergif op eens voor een poos te doen verstijven, kan zeer veel nut stichten. Eenige van de groote voor- deelen van dit wonderbare middel worden in een Weener blad opgesomd. «Hoe aangenaam* schrijft het blad, «is bijvoorbeeld deze uitvinding voor tooneelspelers aan schouwburgen, die des zomers gesloten zijn en waar alleen 't winters wat te verdienen valt. Na de laatste voorstelling, zoodra het gordijn gevallen is, komen al de kunstenaars hij elkander in een zaal, die geschikt is om voor zomer doodsvertrek te dienen en gebruiken samen het sap van Ilotura. Dau worden zij allen [verstijfd en men moet alleen maar alle dagen versch ijs op hen leggen, opdat ze niet bederven. Zoo blijven zij den geheelen zomer door liggen, tot op 1 of i5 September, als de directeur de eerste jrepetitie wil houden en tot een van de knechts zegt: »Hier Jozef, neem dit fleschje met levenselixter van Ilotura en geef ieder van het personeel boven een paar drup- nam Clotilde. Alleen is ze niet zoo volhardend als gij dien schildert. En de ellendige zwakheid van karakter, die maakt, dat ge een bar.d niet op staan- den voet verscheurt, omdat die band u ongelukkig maakt, noem ik gebrek aan egoïsme. De cgoïstl zal, 't geen hem ongelukkig maakt, zeer gemakke lijk van zich afschudden en van de plaats, waar voor hem geen genot te vinden is, zal hij wegblijven. Maar de mensch, die een hart, eene ziel heeft, zal dat niet kannen. In en met hetgeen hij lief heeft, zal hij loven. Hij zal alle uitingen des levens, allo gevoelens, alle roerselen der ziel van het geliefdo wcxen, zelfs al zijn die verkeerd en slecht, begrijpen hij zal met zijn gedachten daarin doordringen, hij zal hun ontwikkeling en hnn ontstaan begrijpen. Eu alles begrijpen, wil zeggen alles vergeven." „Dat is waar,' zei Leouhard, nadenkend naar den grond kyke.id. „Het is een eeuwigdurend zieh ze kerheid versehafTen, verontschuldigingen zoeken, ver giffenis schenken Een niet te verslikken geloof aan een wezen, dat in zijn oorsprong goed was, dat zich alleen op een dwaalspoor bevindt, dat slechts valsche voorstellingen maakt, dat tot valsche besluiten komt Het is in zijn oog een wezen, dat dus onderwezen ingelicht, verbeterd worden kan, dat door onuitput telijke laDgmocdigheid tot juister beschouwingen en peltjes daarvan in, dan worden zij weer levend.» Daarvoor worden twee gulden per persoon, benevens de kosten voor het koelhouden, van de traktementen afgetrokken Dit is geen HaauWe scherts, maar volkomen ernst. Wel beeft Signor Rotura met zijn wonderbare ontdekking nog maar alleen de proef genomen op dieren, maar bij twijfelt er volstrekt niet aan of bet middel kan ook toegepast worden op die schepsels, welke men menschen noeint. Dat hij tot nu toe op die schepsels nog geen proeven heeft kunnen nemen, is niet zijn schuld, maar die van de onnoozele mensclien, die uit overdreven angstvalligheid er tegen opzien zich aan deze proefneming, waarhij niet het minste gevaar is le onderwerpen. Het mooiste van de uitvinding is, dat de tijd, dien men «verstijfd* heeft door gebracht. niet meetelt bij den levensduur. «Daar, tijdens de verstijving», zegt Signor Rotura, geen vergaan of vernieuwen der vaten mogelijk is, kan men op deze wijze den levensduur aan merkelijk verlengen.* Zoo behoort dan de schoone slaapster niet meer thuis in de sprookjes wereld, en zal men weldra honderden «schoone* en minder schoone slaapsters kunnen vinden. Met het grootste gemak zal inen twee of driehonderd jaren oud kunnen worden zoo goed als een olifant of een papegaai. Wereldhervormers, voor wier denkbeelden de eeuw nog niet rijp is, hebben niets te doen dan na ieder jaar, dat ze leven, zich voor tien of twintig jaar «koud* te laten maken, en komen Op die manier spe lende in de volgende, betere eeuw. Wanneer een inan het niet meer kan uithouden hij zijn vrouw, dan neemt bij maar een paar druppels van het verstijvingssap in en geeft zijn knecht het levenselixter, met bevel hem op te wekken als zijn vrouw gestorven is« Voor deze scheiding is geen geestelijke of rechter noodig. Hoe jammer, dat aan deze blijde tijding uit Australië, maar één ding ontbreekt, namelijk hetgeloof! Ingeschreven van 1 tot i5 Junij 1879. Geboren: 4 Junij. Maartje, dochter van lik. Bcrklioiiwer en M. Borst. 5 dito. Trijntje, dochter van K. de Rakker en Tr. Heertjes. 7 dito. Jacobns, zoon van P. Pepping en W. Wortel. 8 dito. Gaurtje, dochter van A. hoogvorst en Gr. Wit. 12 dito. Simon, zoon van D. Bruin en M. Groen. Ondertrou wdgeene. Gehuwd: 5 Junij. Wijbe Goodijk, jonkman, oud 3o jaren, wonende te Sexbierum en Trijntje Jonker, jongedoehter, oud at jaren, wonende te Haringcarspel. Overleden: 7 Junij. Hendrica Boerdijk, oud 3 maanden. Ingeschreven van t3 toten met 16 Junij 1879. GEBOREN Geene ONDERTROUWD: Arie Smit, jm. 24 jaren te Sehagen en Maartje Alot jd. 26 jaren te Alkmaar. GEHUWD: Geene OVERLEDEN Meeuwis Cornelis Zwart ond, 1 jaar 5 maanden Arie Boontjes oud 7 maanden. M ark tbor ich ten Alkmaar 14 Juni. Aangev. 12 Paarden f 85 a 575 41 Koeien f 175 a 290, 25 nucht. Kalveren f 5 a 27 530 Schapen f 19 a 38, 154 Lammeren 8 a 16 129 magere Varkens f 11 a 20, 188 Biggen f 5.a 7 15 Bokken en Geiten f 4 a 14, 13 k. Bokjes 45 ct., Boter per kop 0.80 a 0 95 ets. Pu mierende 17 Juni. Kaas: aangevoerd 268 stapels kleine f31.4 stapels middelbare f 24.a Boter f 1.28 a 1.35 per kg. Eijeren Kip- f 2.50 f 3.50; Eenden f 4.per 100 st. 385 Runderen, handel vlug cn do prijshoudond; 37 paarden; 280 vette Kalveren f —.60 a Ö.80 per Kilo vlug; 140 nuchtere dito f 10 a 25 per stuk, vlug; 119 vette Varkens 34 a 44 ct per kilo, vlug: 30 magere dito f 10 a 20 stug, 316 Biggon f 4 a 7.—stug, 1617 tot eene zuiverder, betere wijze van doen en laten kan worden gebracht. Aldus verziukt men iu de hartstochtelijke begeerte, uit een in zijn gansche be staan onzuivere stof een wezon rol verstand en ge dachte te vormen en rolt men den steen van Sysiphus voort." Opnieuw schudde Clotilde het hoofd. „Ook dat kan ik u Diet toegeven. Als een goed, trouw mensch zich in zoo hooge mate moeite geeft, veredelt hij zijn karakter, hij slijpt het edelgesteente zijns gemoeds alsdan aan de ruwe, harde stof van bet karakter des anderen. „Dan zou ik wel een zeer zuiver afgeslepen steen moeten zijn hernam Leonhard met een bitteren laeh. „Ondanks al hetgeen gij zegt, kunt gij toch niet beletten, dat ik het gevoel eenes grenzelooze verredering, als het ware het gevoel van een vol komen schipbreuk op den Oceaan des levens in mij omdraag. Ik moet het mij zeiven bekennen dat een rechtschapen, degelijk, helderdenkend man zich Diet in een zoodanigeo toestand brengt, dat hij kan be drogen worden. Tegelijk met de achting voor haar, die hem bedroog, is de achting voor hem, die zich op die wijze liet bedriegen, vervlogen. Gij kunt mij nu toevoegen, dat ik zeer toegevend was doch wel ken troost schenkt mij dat, als ik tot uiij zeiven Schapen, Ganzen f ahandel vlug, prijzen matig. Advcrtenticn. '."Heden overleed tot ons aller diepe droef heid, mijn geliefde echtgenoot Jb. DENIJS Wz. in den ouderdom van 55 jaar en 7 maanden. Ook namens de kinderen C. DENIJS Selderbeek. a f 4.75 het voer te bevragen bij G. SCHOORL Cz. De ondergeteekende bericht, dat hij zijn winkel in KOLONIALE WAREN, TABAK, SI GAREN, STERKE DRANKEN, VERFSTOFFEN en BORSTELWERK, tevens beveelt hij zich in ieders gunst, en zal zorgen voor eene goede en soliede bediening. T. N. DORBKCK. MARKTPLAATS. Sehagen 19 Junij 1879. moet zeggen, dat ik zeer dom was f" "Dom ja, als ge 't aldus wilt noemen, laat hr dan zoo wezen. Maar ziet ge, als go oen boerin voo een steenen afgodsbeeld knielen, eon priester wieroo op de kolen van ziju wierookvat schudden, een pe. grim naar een heiligenbeeld trekken, of een dorps meisje op den morgen van St. Jan water (uit d heilige bron saheppen ziet, noemt ge die mensche; dan om die reden dom Gij zelf weet dat zeer goed en met een beetje nadenken en wat overleg kor de boerin het ook weten dat het steenen beelu deze biddende, zoo min Terstaan als helpen kongi, weet, dat het waterschoppen dat dorpsmeisje niet één enkelen harer dierbaarste wenschen zal vervullen zijn die wensehen daar om nu dom Neen zij volgen'den iunigeu, godsdienstigen drang der menschelijke natuur zij volgen de behoefte aan het door God in hen ge legde streven, het gevoel, dat ze dwingt iets te vereeren dom is dat niet, *t is roerend, 't is aan grijpend." „Ach en zondt ge daarmee willen zeggen, dat ik met mijn verkeerd geplaatsten hartstocht ook een voorwerp was, dat iemand roerde Een roerend naiel voorwerp na ja

Schager Courant | 1879 | | pagina 3