Gemengde berichten. I)e erfgenaam van lloruegg. fing der kiesdistricten geen bezwaar, is er geen bezwaar tegen de vertegenwoordiging der min-i deiheden? Gelooven we vrij, dat elke wijziging nieuwe bezwaren zal brengen en dat niet de gebrekkigheid der Grondwet maar de gebrekkig heid der liberalen de oorzaak is van den poli- tieken stilstand in ons vaderland en dat niet de behoefte aan verbetering maar de ongeduldige zucht dat onze Grondwet reeds zoo oud is, de groote drijver tot Grondwetsherziening in deze dagen is. SCHAGEN 22 JULIJ 1879. In de op heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd; na voorlezing en goedkeuring der notulen, mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. A. Missive van lieeren Kerkvoogden der Gereformeerde gemeente alhier, waarbij deze verklaren hunne goedkeuring te hechten aan de overeenkomst betrek kei ij kéde beharding van den Tolkerdijk B. M issive van IIII. Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij deze te kennen geven dat, naar hun oordeel, liet onderwijs in de Zondags school alhier niet is onderwijs in de godsdienst in den zin van art. 23 der wet op het lager onderwijs Aangenomen voor kennisgeving. Daarna kwam in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden adres der Commissie voor de Zondagschool en werd door den Raad krachtens diens bevoegdheid ingevolge art. 138 der gemeentewet, vergunning verleend om voor die school gebruik te maken, tot wederopzegging toe, van een der lokalen in de gemeenteschool, met kostelooze verwarming in den Vinter. Verder werd gelezen een adres van het bestuur der departementale bewaarschool, waarbij dit, ten behoeve dier school, andermaal eene subsidie van p. m. f200 en zulks op grond, dat op 1 Julij 11. blijkens overgelegde rekening en verantwoor ding, er reeds een tekort was van ruim f 18 en de gevraagde som mitsdien noodig was om de zaak tot het einde dezes jaars gaande te houden. Welk adres zal worden aangehouden, totdat door liet bestuur inlichtingen zullen zijn verstrekt betrekkelijk den aard van eene serie uitgaven, in de verantwoording vermeld als diversen. Vervolgens werd door burgemeester en Wet houders den Raad de gemeente rekening aange boden over het dienstjaar 1878, sluitende met een batig saldo van f 1636.01 tot onderzoek van welke rekening eene commissie werd benoemd, bestaande uit de lieeren Schenk, Govers en Stam mes. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een hulponderwijzer aan de gemeenteschool. Renoemd werd de heer J. Stadhouders, te Steen bergen, met hem waren op de voordragt geplaatst de dames II. J. Wegerif hulponderwijzeres te Amersfoort en C. H. Tiggelaar. huisonderwijzeres te Velp. Toen volgde een mededeeling van den voorzitter dat, tengevolge van gebleken moeijelijkheden betrekkelijk de levering van bet door de gemeente aan »het Slot» alhier aan te koopen terrein voor den houw eener kantonnale griffie, het wel een jaar zou kunnen duren eer die moeijelijkheden zijn weggeruimd en de belangrijke kosten daarvan boven den koopprijs, ten laste dergemeente zouden LXII. „Nu ja, men kan het niet anders noemen. Melan choliek, verstompt voor alles om haar heen, om dan weer plotseling door eene spreekwoede te worden overvallen, waarin zij allerlei dwaze droombeelden cn herschenschimmen uitbrengt; en op zulk een vlaag volgt altijd de uitdrukking, „dat zij zich zelf of een ander te kort zal doen. „In dien toestand zijnde, moet zjj scherp worden bewaakt Clotiide zweeg en nam met een peinzende blik in de vlam van dp lamp, haar plaats weer in. Martijn Kom vouwde de handen en keek somber naar don grond; hij haalde diep en zwaar adem. „Ben je dan nimmer eens in de verzoeking geko men Leonhard het papior te geven, dat hem zijn rechten verzekert?" vroeg Clotildo eindelijk na een lange pauze. Weemoedig schudde hij het hoofd „Dan zou ik dc ongelukkigste mensch op aarde zijn geworden! Wat bezat ik buiten dien knaap, buiten mijn zoon, nog meer op de wereld? Hij ontwikkelde zich zoo flink cn zoo mooi, en welk een heerlijk talent bezat hij, een talent dat ik zelf bij hem had ontwikkeld! Want al moge hij in later jaren knappe meesters hebben gehad „O dat talent!" riep Clotiide, hem in do rede vallende, toornig uit. „Dat talent is zijn ongeluk geweest! Ik kan begrijpen, hoe je daardoor hoe langer hoe meer met het denkbeeld vertrouwd werd, dat hij inderdaad je zoon wasik begrijp dat je ge weten daarbij insliep „Dat kan wel mogelijk zijn," antwoordde Korn, eenigzins verbijsterd opkijkende; hem zeiven schoen dit nog niet vólkomen helder te zijn. „In elk geval komen. Dat met het oog op de wen*cbelijkheid om ander terrein te bekomenhij (voorzitter) zich had geïnformeerd omtrent terrein, grenzende aan den Stationsweg, in eigendom toebehoorende aan den kastelein A. Visser, doch dat door dezen daarvoor den hoogen prijs van f 4 per vierkante meter werd gevraagd Door den heer Schenk werd daarop medegedeeld dat, volgens zeggen lieeren regenten van het Gereformeerd Weeshuis alhier welligt niet on genegen zouden zijn, voor een redelijken prijs, terrein af te staan van de Rozenweide aan de Laan, ter hoogte van den daarin aangelegden straatweg. Naar aanleiding dezer mededeeling ontvingen B. en W. de opdragt, de juistheid daarvan te onderzoeken en zoo noodig over den aankoop te onderhandelen. Nadat nu nog eene door B. en W. voorgestelde wijziging in dc loopende begrooting was goed gekeurd, weid de vergadering door den voorzitter gesloten. De uitslag van de herstemming (periodieke aftreding) voor één lid van den gemeenteraad te Schagen, tusschen de lieeren Jacob Stammes Jbz. en Jan Keet Czn. was: Ingekomen stembilletten 15i- Briefjes van onwaarde 5. De uitgebragte stemmen waren verdeeld als volgt Op den heer Jacob Stammes Jbz. 99. Jan Keet Czn. 47- En de herstemming voor één lid ter vervan ging van wijlen den heer Jacob Denijs Wzn. Ingekomen briefjes i52 Van onwaarde 8. De stemmen waren uitgebragt als volgt op den heer Jan Noë Senr- 99. Arie Meijer Sz. 45- Zoodat de heer Jacob Stammes Jbz. is her benoemd en de heer Jan Noë Senr. benoemd tot raadslid, en wel ieder met 99 stemmen. Op de Haarlemsche paardenmarkt waren Zaturdag aangevoeld 918 paarden en 16 veulens. Er werden hooge prijzen besteed tot f 1200. Paarden van Engelsch, Friesch en Geldersch ras waren aan de markt- Vele huitenlandsche koop lieden waren aanwezig. Jl. Vrijdag avond is te Purmerende door twee broeders, jongens van i5 en 17 jaar, een moordaanslag gepleegd op hun oom, zekeren A. Z. vrachtrijder aldaar. Deze werd door hen aan den buitenkan) der stad, in de nabijheid der kanaalsluis, achter een boom opgewacht. Toen hij voorbijkwam, biste de oudste den jongste op hom aan, die hem daarop met een mes een diepe wonde in de horst toebracht-De aangevallene verkeert in hedenkelijken toestand. De daders zijn in hechteuis genomen en naar Amsterdam gebracht. Een maand of drie geleden werden er 3 offerblokken in de R. K. Kerk te Heerle open gebroken en leeggestolen, zonder dat de daders tot nog toe werden gevat. Thans zijn aldaar in den nacht van 23 op 24 Juli 5 offerblokken en de spaarpot der misdieners Opengebroken en leeggemaakt. Vermoedelijk lieten de daders zich daartoe insluiten;, ook hen is men nog niet op 't spoor. De temperateur is dit jaar zonderling verdeeld. In Spanje heelt men een buitengewoon hceten zomer, inaar zelfs in het zoo noordelijk gelegen Koningsberg is de hitte zoo groot, dat op vele plaatsen des daags het werk inoet ge haakt worden, daar de arbeiders ziek werden. heeft hij, als zoon van mij, geen ellendig leven be hoeven to leiden. Hij hield van mij en gevoelde zich gelukkig bij mij." „Mogelijk wel!" zei Clotiide, zonder dozen wijs- geerigen troostgrond van den muzikant, door verderen twijfel uit te drukken, aan 't wankelen te willen brengen. „Mogelijk wel, maar hoe gelukkig hij zich ook moge gevoeld hebben, zijn we toch thans aan een keerpunt in zijn leven gekomen dat ook voor u een keorpunt wezen zal. Het oogenblik is daar waarop ge uw schuld tegenover Leonhard door een openhartige bekentenis delgen moet." Martijn Korn keek haar met een hartverscheurenden blik aan, alsof hij vragen wilde of hij dan werkelijk tegenover het onverbiddelijke noodlot stond. Wat zijn zich even bewegende lippen daarbjj zeiden, kon Clo tiide niet verstaan. „Door eon openlijke bekentenis, zooals ik die daar even van je verlangde, zul je niet onmiddehjk en rechtstreeks gecompromitteerd wordon. Maar je zult hem het bewijs, wie zijn moeder is, in handen geven, en daD moet je de beslissing, die hij nemen zal, aan hem alleen overlaten. Als een man met hart en niet gevoel, zal hij u op alle mogelijke wijze zoeken te sparen. Hij zal zich je handelwijze trachten te ver klaren en je genadig beoordeelen, en bij de stappen, die hij doen zal, aan het verschoonen van den man denken, dien hij zooveel jaren lang gewoon was vader te noemen. Vol achting en liefde, vol innige ver knochtheid, spreekt hij over je; ik ben overtuigd, dat je niets te vreezen hebt. Maar het geheim ont hullen, moet je onmiddelijk, daar is niets tegen te doen, in dat feit moet je berusten." „0 mijn God! Mijn dood zal het zijn als ik hem Leonhard, thans, thans nog ftoet gaan bekennen, dat ik al die liefde, de dankbaarheid cn de zorg, die hij voor mij had, niet verdiende; dat hij die aan een Zelfs des avonds bleef de hitte voortduren. De regen, die tegen, den nacht viel, had den warm- tegiaad van 19! R. De eerste der uit Amerika aangekondigde stormen van deze dagen schijnt zich in een andere richting dan de vermoede bewogen te hebben, en dan ook elders losgebarsten zijn. Van Triest althans wordt gemeld dat een ge weldige orkaan aldaar aan wal 23 schepen groote schade toegebracht heeft; een schip is gezonken. Onderscheidene personen hebben bij deze ramp het leven verloren. Men schrijft uit 's flertogenbosch dd. 28 Juli; Het water blijft wassende, de lage gedeelte dezer stad en enkele gioentetuinen staan reeds onder water. De waterkeering van den Bokho- venschen Overlaat is bezweken; duizende oppers hooi drijven over het water; het vee was te nauwernood verwijderd. De waterkeerende dij ken van de polders de Vliert en het Ertveld verkeeren in gevaarvollen toestand. De algeineene omkading van Engelen, Vlijmen, Bokhoven en Hcdikhiiizen is mede besweken, waardoor pin., 2000 hectaren vruchtbare grond zijn geïnun deerd. De toestand in deze omstreken is aller treurigst. Te Berlijn is eene bende zwendelaars gearresteerd. Aan het hoofd stond een gewezen vaandrig, die reeds vroeger wegens vervalsching en oplichterij eene langdurige gevangenisstraf had ondergaan en zich nu eens als luitenant op non activiteit bij de cavalerie, dan weder als in andere betrekkingen voordeed, naar gelang fi'j kans zag om zich van allerlei goederen meester te maken. Hij leefde op grooten voet en had de noodige handlangers, waaronder een paar Berlijnsche kooplieden, die ook reeds vroeger in handen der justitie waren geweest. Blijkens de hij hem gevonden brieven moeten zij eenige agenten in andere plaatsen en een dépot te Hamburg er op na hebben gehouden, om de goederen bestaande o. a. in manufacturen galanteriewaren, hoeden enz. enz., te verkoopen. Blijkens ean van don Gouv.-Gen.van Ned-Indiö ont. vangen bericht, werd op ultimo juni 1879 do gouver- nements koffieoogst op Java van 1879 in zijn gebeol begroot op 915,920 pikols, on waren in do inkoop pakhuizen geleverd 214,980 pikols. Werd tegon 29 of 30 dozer ongunstig weder aan gekondigd, nog troosteloozer luidt een telegram gis terenavond door ons ontvangen. Eon tweede storm 7.00 meldt men n-1 uit New-York, zal don aangekondigde bijna inhalen en in den nacht van 30 op 31 dë kus ten van midden-en noord Europa bereiken, waarna het wedor gedurondo onderscheidene opvolgendo dagen storm en regenachtig zal zijn. Wanner in metalen bussen ingelogde groenten vruchten enz. zuur zijn, of een cenigszins abnormalon smaak bezitten. moet men uiterst voorzichtig mot liet gebruik wezen, daar het metaal der bussen tin-, niet zelden loodhoudond is on dus de spijzen vorgit- tig kunnen werken. Van tijd tot tijd wordon derge lijke gevallen, vooral in Engeland, geconstateerd. Do grooto olifant van den zoölogischen tuin to Berlijn is in den ouderdom van 60 jaren ovorleden. Zijn geraamte wordt bewaard; de huid en hot vleesch zijn langs chemisehen wog vernietigd. Hot vlooscb on do ingewanden wogen 1500 kilogr.de huid woog 600 kilogr. en was op sommige plaatsen 2duim dik De vaste stoffen, die na de vernietiging overbleven wogen 100 kilo on hebben als mest eene waarde van 18 mark. Het vleosch vertoonde niet de minste sporen van vctdoelenjlhet was zoo taii, dat het alleen met oen bijl in stukken gehakt kon worden. De olifant was reeds lang ziek geweest on kon geruimen tijd niet uietswaardigo verkwistte, die hem bedrogen en belo gen beeft. Zoo grenzeloos beschaamd, zoo ellendig slecht voor hem te moeten staan „Geloof niet, dat ik dit alles niet even goed gevoel als gij!" viel Clotiide hem in de rede. „Maar wat kunnen we daaraan doen; we staan voor het onver biddelijk gebod van het oogenblik. Want ik kan je wel zeggen, dat als gij niet spoedig, niet oogenbbkkclijk spreekt, anderen zullen spreken. Je hoordo toch uit mijn mond, dat het geheim verbroken is; en het eenige middel, waardoor ge u zeiven redden en uw eer bewaren kunt zul je toch niet ongebruik laten- Dit middel bestaat daarin, dat je thans vrijwillig en openhartig het eerst spreekt, dat ge u niet eerst door anderen, door justitie of politio mogelijk zelfs wel, tot bekentenis laat dwingen." Daar was niets, zelfs geen enkel woord tegen in te brengen. Dat was afdoende en vernietigd zag Martijn Korn met in tranen zwemmende oogen tot Clotildo op. Ondanks de onvergeeflijko schuld, welke dio man op zich had geladen, gevoelde zij medelijden met hem. Dat er niet veel zedelijko kracht in hem was, zag ze even zoo goed als zij de opmerking maakte, dat de personen, die zich van hem haddeu meester gemaakt, hem ook steeds hadden meege sleept. „Wil je doen wat ik van je vorder? vroeg zij. „O zeker; ik zie, dat ik hot doen moet! Maar hoe zal ik het doen?" „Wat je mij medegedeeld hebt, moet je in korto woorden aan Leonhard schrijven. Bij dien brief moet ge verder het bewijs insluiten, dat je van zijne moe der in je bezit hebt „En zult u hem dien brief brengen?" Clotiide gaf niet dadelijk antwoord. Ze daoht aan haar broeder; dien ze vreesde. En ze vreesde hem te meer omdat hij dan hot recht zou gehad hebben

Schager Courant | 1879 | | pagina 2