Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 0 N A G 3 AUG03TU! Ao. 1879. 23ste Jaargang. No. 1210 Bekend 111*1 k i ngen. Dc nacht op den Theis. Gemengde berichten. SCRAGER COURANT. Dit blad verschijnt twet maal per week: Woens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertentiën in het ecrstuilkoinciid No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prij« per jaar f 3.Franco per post f 3 6o] Afzonderlijke nummers 0.07). Advertentiën van een tot vijf regels f O 75; ieder regel meer f o. tó. Groote lctteis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekbandjlaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. PATENTEN. burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis ▼an belanghebbenden dat de Paten ten tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken kroeg- en koffijhuishouder voor het dienstjaar 1879/80, ter Se cretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder overlegging van «le kwitantie wegens voldoening der helft van den aan slag, Schagen22 Juljj 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGEN BERG, de Secrelaris, DENIJS. Vasthouden van eenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: lo3 van liet politiereglement dezer gemeente; Brengen bij deze ter algcneene kennis dat van af' lieden lot en met den i5 October n.s., de eenden binnen deze gemeente opgesloten of gehokt zullen moeten worden, op de boete bij bet politiereglement bepaald. Schagen 22 Ju lij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGEN BERG. de Secretaris, DENIJS. den stroom in, en naderde den tegenoverliggenden oever. Daar een zachte kreet en de roeispaan ontzonk aan de hand van Angostan, een kogel had hem den arm verbrijzeld. »Necin de roei spanen heer,« gebood de visscher.* Leven en dood hangen er van af, dat wij builen bet be reik der schoten komen. Op dit oogenblik werd de maan door een digten wolken sluijer bedekt en de hleeke schijn op het water werd door een vochtigen nevel ver vangen, die de vluchtelingen aan de oogen der vervolgers onttrok. Janoczka verbond den gewonden arm van den visscher met een doek. Daar rees aan den oever een vlammenziiil omboog. De molen van Sharnij Roszas stond in brand. van bet bootje, was nog boven water. Toen boog de visscher voorover en als een golf het vaartuig omhoog hief, gleed hij over boord. Hoog bor relde bet water opwaarts en sleepte zijn offer naar de diepte in deszelfs vochtige doodaan- brengende omarming. De verlichte bood met de beide vluchtelingen bereikten gelukkig den oever. Vijf jaren waren voorbijgegaan en de politieke stormen die half Europa in vlammen hadden gezet, waren voor de zegeningen van den vrede geweken. Ook in Hongerije was de zee der hartstochten weder effen geworden en rustig weidde de herder zijne kudde en op de stroomen voer ongestoord bet vrachtschip. De molen van Telhcnnij, die in den vreeselijken nacht een prooi De vreemdeling roeide met al zijne krachten der vlammen was geworden, was weder nieuw om uit liet bereik der nog altijd van den oever opgebowwd en uit het groen der Akazias en geloste schoten te komen. Het kleine vaartuig kastanjebooineti klonk het geklapper van hare bewoog zich langzaam vooruit en reeds had liet raderen naar den overzijde van den 1 beis, lot het gevaarlijkste punt, het midden van den stroom 'n het visschersliuis. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen Gezien art- 219, 2de alinea der Wet tot regeling van de znuienstelling. inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, btengen ter kennissc van de ingezetenen, dat de rekening dezer Gemeente over liet afgeloopen dienstjaar 1878 ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd van af heden tot en met den 11 Augustus e.k., van des voormiddags tien tot des nainidags twee ure, en hetzij in druk, betzij in afschrift tegen l>etaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen, 29 Julij 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. Nationale Militie. De Burgemeester van Schagen, daartoe ont vangen hebbende de noodiqe aanschri/vinq brengtter voldoening aan de bestaande voor schriften ter algemeene kennis, dat, tegen den 18 Augustus 1879, tot de werkelijke dienst wordt opgeroepen, de verlofganger van de ligting 1876, ARIE S M I T, behoorende tol het ide regiment veldartilleriegarnizoen Leiden; B'elke verlofganger op den opgegeven datum bij zijn corps present zal moeten zijnvóór des namiddags 4 ure, Schagen, den i Augustus 1879. De Burgemeester voornoemd G. LANGENBERG. IV. Angostan roeide met reuzenkrachten en het vaartuig vorderde met zichtbaar gevolg tegen bereikt toen Angostan een kreet van schrik deed h00ren. Hij wees met zijne gezonde hand naar een der zijwanden van liet bootje wat eenige duimen onder de waterlinie door een paar kogels doorboord en verbrijzeld was, zoo dat het water er met geweld indrong. Het vaartuig wat nauwlijks eenen rand van een handbreedte had, inoest in weinige oogenhlikken zinken, in dien er geen verligting plaats vond. .Janoczka, dierbaar meisje wij zijn verloren! riep de vreemdeling treurig. Hier is geen red ding meer mogelijk. O waarom moest ik onge lukkige u, in mijn treurig lot meesleepen!* Nog is redding mogelijk twee levens van eenen dood!»(luisterde de visscher. Laaide riemen niet zinken, «Heer!, riep hij dan met eene stem die ver over de golven klonk..Van uwe kracht en vastberadenheid zal hel afhangen of gij en Janoczka ooit weder het zonnelicht zul: aanschouwen. Noch een blik op den toe stand van het bootje, overtuigde hem dat er nog slechts een middel bestond, om het meisje en den man die zij lief had le redden. «Hoor mij aan, man!* dus wendde hij zich tot den vreemdeling. Belooft gij inij de dochter van Skarnij Roszas lief te hebben en in eere te honden tot aan uw dood, zoo weet ik nog een middel om u te redden maar gij moet mij voor Gods troon rekenschap geven dat gij trouw woord hebt gehouden.* «Noem het middel,* antwoordde de vreemde ling. «lanoezka is mijne bruid en als God ons i uit dit gevaar verlost zal mijn geluk ook het hare zijn. Aan de overzijde van den stroom vinden wij zekerheid en vindt Janoczka een toevluchtsoord bij mijne moeder, lot dal ik haar naar het altaar kau geleiden. Vorsch niet Hot was op een heerlijken voorjaar» avond. De oude koster van Telhennlj ging naar zijn kerkje en luidde voor het avondgebed. Het gelui van het klokje en de glans die de scheidende zon nog over het aardrijk verspreidde alles ademde rust en vrede. Toen de grijsaard zijn werk geëindigd had en over het kerkliol met deszelfs groene graven schreed, was hij niet weinig verbaasd een lang statig Heer en eeue gesluijerde dame te ontmoeten. Niet ver van den uitgang stond eena rij tuig met een hliukend grafelijk wapen. De koster ontblootte groetend zijn hoofd en hield zijne schreden in. Wat wilde dit voorname paar op het kerkhof van ,het weinig bekende dorpje Telhennij verrigten De Heer trad den koster te gemoet. Kunt gij ons het graf van den Theisvisscher Angostan wijzen vroeg hij. »0 ja zeker,* antwoordde de grijsaard, ten minsten, zoo gij den ongelukkigen jongeling be doelt, die voor ongeveer vijf jaren zijnen dood in de wateren van den Theis vond.* •Ja hij is het, dien ik bedoel.* De koster hragt de vreemdelingen bij een onaanzienlijken grafheuvel van een zwart houten kruis voorzien, waarin de naam en de sterfdag van Angostan waren gesneden. .Weet gij iets van het lot van den man die onder dezen grafheuvel rust? vroeg de vreemde Heer inet zigtbare aandoening. Bij de herstemming op den 29 Julij 1879, over 2 raadsleden (in zake de periodieke aftre- ding) te Haringcarspel zijn benoemd de Heeren erder v.sscher - mogelijk wordt ons geheim Jan Keelewou£ (afwend lid) met 77 stemmen ook u hier beneden nog eens onthuld.* en P. Berkhouwer met 63 stemmen, de Heer .Hier heneden!* herhaalde Angostan. O neen C. Bijpost verkreeg 58 en J. Groot 5o stem me n( Heer, mijne rekening roet deze wereld is ge sloten! God heeft gehoord wat gij beloofdet eens vraag ik u daarvan rekenschap. Slechts weinige duimbreedten van den rand Bij de herstemming over 1 'raadslid ;te Ha- ringcarspel (buitengewone verkiezing) op 29 Julij 1879, 's benoemd, de Heer W. keesorn met 78 stemmen, de Heer Jb. Kooij, had [49 stemmen verkregen,

Schager Courant | 1879 | | pagina 1