M ark t berichten De erfgenaam van Hornegg. verder naar huis, echter, naar zich laat hooren een spoor achterlatende, dat het der justitie niet moeielijk maakte de daders te vinden. Zij werden gearresteerd en bleken twee gezeten inwoners van Baarn te zijn. Op een dorp bij Cremona is onlangs door de tegen woord iglieid van geest eener onderwij zeres een groot ongeluk voorkomen Terwijl zij aan 48 kinderen les gaf, deed zich een ge weldïg gekraak hooren, waaruit zij opmaakte dat het dak op het punt was in te storten Zonder een oogenblik te aarzelen riep zij de kinderen toe, oogenblikkelijk onder de banken te kruipen. De kinderen gehoorzaamden en weinige minuten daarna waren zij onder de planken en halken van het werkelijk ingestorte dak bedolven. Toen kortdaarop de ouders in doodsangst de ruien kwamen opruimen, niet anders denkende dan dat zij slechts de lijken hunner kinderen zouden vinden, waren zij niet weinig verbaasd en verheugd hen allen nog levend weder te zien. Zij waren door de ban ken voor liet nedervallende hout beschut ge worden; een 271a! waren meer of minder ge kwetst. Meende hot Handelsblad te kannon verzekeren, dat de heer Heemskerk de opdracht heeft gekregen om een ministerio tevormen, het Vaderland ontving bevestiging van het gerucht, dat de beer Van Lijnden met de opdracht van een ministerie was belast, en tevens dat de heer Van Lijnden reeds vóór den hoer Van do Putto was aangezocht, maar er toon gosn go- volg aan had gegeven. Voorts zou hot ministerie machtiging hebben gevraagd tot het openbaar maken vau alle stukken, welke op do hangondo crisis betrok king hebben. Op do maandag te Voorschoten gehouden paar denmarkt waren aan de lijn gebracht ruim 800 stuks. De handel was traag. Voor schoone exemplaren werd besteed f 700 a f 800, voor werkpaarden van f 70 tot on met f 100 a f 150. Voor buitenlandsche kooplieden was liet aan het station zeer ongeriefelijk, daar er toon geen paarden vervoerd konden worden dan per goederentrein, en aangezien er op Maandag geen goederentrein loopt, zoo moesten do kooplieden zich met hunne paardon naar elders bogevcn om huis- waarts te keoren, of op do plaats van bestemming te komon. Men schijft ons uit do noordelijke provinciën- dat de warmo dagen heilzaam werken op den oogst der rogge, die wol veel later zal invallen dan in gewo ne jaron doch de te groote bezorgheid doet wijken alsof er weinig of niets van terecht zou komen. Do laatste dagen waren voor de zuidorzee-vis- schors zeor ongunstig; handschol word iu voldoende hoeveelhoid gevangen, maar was zoo buitengewoon klein, dat ze zoo goed als niets opbracht; bot ging beter van do hand en bracht meer op, de vangst was echter zeer zuinig. Een Berlijnsch fabrikant, die de nijver heidsten toonstelling bezocht had, kwam s' avonds in zijn hotel en wilde eenige brieven, die h'j dien morgen ontvangen had, beantwoorden, doch bemerkte, tot zijn schrik, dat hij zijn portefeuille, waarin deze brieven, en wat nog meer zegt, f 24,000 aan bankpapier waren, miste Dadelijk wilde hij van zijn verlies aangifte doen, toen een tamelijk net gekleed heer binnentrad, en hem zijn portefeuile overhandigde. Hij had deze op de tentoonstelling gevonden, en op de adressen der brieven den naam en het hotel van den verliezer gelezen. »Ik weet niet of ik u iets voor het terugbrengen durf aanbieden, zeide de verheugde fabrikant. »Ja,« antwoordde de vinder, »lk ben arm en zou juist op dit oogenblik met een kleine som, al was het ook ter leen, uit een grooten nood verlost zijn. Hier is mijn adres,« zeide hij, terwijl hij hem zijn naamkaartje overhandigde. De fabrikant gaf hem de hand en f 1800 en noodigde hem uit dien avond zijn gast te zijn. Dezer dagen is te Parijs een bruiloft droevig geëindigd. Na de voltrekking van het huwelijk, gingen de gasten in 8 rijtuigen uit rijden. De paarden "vau het rijtuig waarin de pasgehuwden gezeten waren, verschrikt van de stoomfluit van den spoortrein gingen op hol. Het rijtuig werd tegen een boom aan stukken geslagen. De koetsier kreeg erge blessuren; de jonggehuwden zijn wel gered, maar de man is zwaar gekneusd en de vrouw viel in zwijm. Als een groote byzonderheid word t uit Londen gemeld, dat de zon daar in de vorige week 16 uren zichtbaar was We herinneren er aan, dat we in Juli zijn, een maand, waarin de zon zich anders gewoonlijk een honderdtal uren per week Iaat zien. Te Geinert zal eerdaags eene machinale klompenfahriek opgericht worden, de eerste van dien aard in ons land. SCH AGEN", 31 Julij. aangevoerd vee ter markt was heden als volgt: 6 paardon f 30 a 250; 4 veulons 75 a 100; ossen a stieren a lögoldo kooijen magero 160 a 180, 10 votto dito 210 a 200; 15 kalfkoeijon 220 a 290; 5 vaarsen 70 a 100; graskalveren a - 10 nuchtere kalveren f 12 a 22 rammen a 100 schapen magere 12 a 19 200 idem vette 28 a 37; overhouders a lammeren a 4 bokken en geiten 1.a7 8 varkens 10 a 15; idem votte a 26 biggen 4a 6.20 konijnen .10 a .75; 10 kippon 0.40 a 0.50; eenden a duiven a ganzen a zwanen f a; 150 kil» boter 1.33 a 1-60; 100 kilo kaas 30.a 40.- 3000 stuks kipeijeren 3.a 3.50; 600 ccudoijron 3.50 a 3.60. HOORN, 31 Juli Kaas: Ter waag gewogen 286 stapels, wegendo 81007 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 35.25; id. Gras-f Commissie» id. f— per 50 kilo. AMSTERDAM, 1 Aug. Do prijzen dor aardappelen, waren heden als volgt: Katwijkor Zand f 6. a 7.50; Noordwijkor Zaud f 4.50 a 6.Wostlandscho Zand f 3.90 a 4.Katwijker Klei f 2.50 a 0. Westlandsche dito (in manden) f 2-20 dito dito (losse) f 2.a 2.20; Rijnsburgers f 1.— a 2. Aanvoer 3000 HL., handel zeor levendig. Burgl. Stand der gemeente Haringkarspel Ingeschreven van 16 3i Julij 1879 Geboren: 17 Juli. Gornelis, zoon van Cornelis Schuit en Trijntje de Ruiter. 20 dito. Maartje, dochter Jan Beek en Grietje Stap. 21 dito. Jan zoon van Anthonie de Wit en Maartje Teerling. Ondertrouwd: Geene GehuwdGeene Overleden: 27 Juli. Jacob Smit oud 81 jaar weduwnaar van Leentje Louter. In de tarwe en de erwten, welke in den Y polder te velde staan, vertoont zich als het ware eene ziekte, welke veel overeenkomst heelt met de aardappelenziekte. Vele vruchten zijn verrot voor ze rijp zijn. Nimmer te voren heeft men dit verschijnsel waargenomen. Ook in den naburigen Lutke polder vertoont ze zich in de tarwe, doch tot nog toe in geringe mate. - Op de veemarkt te Amsterdam waren jl. "Maandag tien Amerikaansche ossen aangevoerd die verkocht werden. De heesten zagen er krachtig nit en waren veel zwaarder dan het Hollandsche vee. Uit IJinuiden wordt aan 't Vaderland ge meld: »De Maatschappij, die eigenares is van alle gronden alhier, heeft aan den heer Bert Brouwer, te Smt-Anna woonachtig, opgedragen een plan te maken voor de uitbreiding en den aanleg van het bebouwde gedeelte der nieuwe gemeente, met het doel IJmuiden zoo spoedig mogelijk tot een losplaats van den eersten rang te verheffen. Met dat doel wil de Heer Brouwer de vallei aan de zuidzijde van de sluizen tot een park maken en op de hoogte, die daarom grenst, een badhuis doen verrijzen en ook een aan zee. Het paik zou aan de heide andere zijden worden omgeven dpor een rij van schoone villa's, zoo geplaatst dat zij geheel tegen de zeewinden zullen beschermd zijn.» De eerste prijs in de Haarleinsclie paar- denloterij (een landauer met twee paarden) is gevallen te Alkmaar, op een lot van drie kaaskoopersknechts. Op Texel wordt tegenwoordig veel werk gemaakt om jonge bergeenden te vangen. Dezer dagen werden in een paar uren 3o van de vogels bemachtigd door vier a vijf personen. De jonge bergeenden worden gemiddeld tegen een gulden het stuk vei kocht. Te Sint Kruis zijn hij den landbouwer E. Bonte dezen nacht vijf stuks rundvee uit eene weide ontvreemd. In drie achtereenvolgende jaren zijn dergelijke diefstallen ten nadeele van denzelfden landbou wer gepleegd, zonder dat het de Justitie tot nn toe gelukt is de daders uit te vinden. Dinsdag-nacht is op het buitentje van den heer S. te Baarn, die zich tijdelijk te Zandvoort bevindt en zijne woning gesloten had, ingebroken, onder de volgende merkwaar dige omstandigheden. Door onder liet kelderraam te graven en eenige ijzeren staven door te breken zijn de inbrekers eerst in den kelder gekomen, waar zij zich aan den voorhanden wijn danig te goed hebben gedaan Van daar zijn zij in de keuken gekomen, waar de een de invloed van den wijn derwijze begon te gevoelen, dat hij al spoedig languit op den grond viel en bleef liggen. De dader is, gewapend met een koevoet, verder gaan zoeken en kwam weldra voor eene gesloten deur, die hij met veel moeite van onderen oplichtte. Nu wilde echter het toeval, dat aan de andere zijde van die deur in de keuken eene kbst met porcelein stond. Deze kantelde tengevolge van een stoot aan de deur, viel op den in de keuken liggenden man en verbrijzelde één van diens heenen boven de knie. Op ziju hulpgeschrei kwam de ander aanloopen en nu was goede raad duur. Met veel moeite sleepte hij zijnen gewonden kameraad weder door het kelderraam naar huiten en LXIII. „Maar bij je introkken, in dat huis, in dat ver schrikkelijk geslicht, aan 't andere eindje van do svereld, doo ik niet, boor! Daar behoef jo niet op te rekenen," bad zij daar bij gevoegd." „Maar Ada," was hij haar ontsteld in de rede ge vallen, „mijn huis heeft met het gesticht niets te ma ken.Het licht allerbehoorlijkst, geheel van het gosticht gescheiden, in een klein park. „In een klein park! 't Is wat moois! Tusschen drie vlierbosschen, een ouden pereboom en een hazel notenstruik ligt het, ja 1 Noem je dat een park En het gesticht ligt er geen vijftig pas van daan!" „Maar het 'huis heeft zijn eigen uitgang op de straat toch. Het ziet er vriendelijk en uitlokkend genoeg uit, als men van de straat af door hot tra liehek kijkt." „Uitlokkend?! Maar je zult me toch moeten toe geven, dat de gekkeu gemeenlijk alleen door dat uitlokkendo uiterlijk worden aangetrokken. Neen, ik ga daar niet in. Ik zou voortdurend in angst zitten." „In angst voor mijn arme zioken, voor dio stille waanzinnige schepsels, die God danken, dat ze het leven hebben „Ja, juist voor je zieken. Voor die ook. Maar het meeste voor jou en voor je cellen. Ik zou bang zijn dat je mij, als je me moe waart, ook in zoo'n cel opsloot." „Maar Ada, wat ik je bidden mag. Nu ga je toch wel een beetje te ver!" Hjj scliceu door die schertsende woorden ontsteld. Die aardigheid hield zoo weinig rekening met de heiligheid van zijn gevoel voor haar. Zij lachte om zijn toorn en hij meende van deze gelegenheid gebruik to moeten maken om op bevelend strengen toon te zeggen wat hij verlangdewant hjj wist niet wanneer er weder eens zulk oen geschikt oogenblik komen zou dat bem het recht gaf zoo beslissend te sprekon. „De vrouw moet den man yolgen, Ada," zei hij, „en ik zal niet rusten, voor dat je goed en wel tusschon mijn drie vlierboschjes woont. En al zou ik je op mijn armen uit de kerk derwaarts moeten dragen „Dat zou je toch op den duur te zwaar vallen en de menschen zouden zulk een intrede workeljjk te zeer in overeenstemming mot het karakter van je gesticht vinden. Ik zal mij dus wel goedwillig naar je moeten schikken." Dokter Spengler kuste haar daarop de hand, ofschoon hij het passend vond nog een kleinen rimpel van ontevredenheid over de ondergane krenking tusschen zijn wenkbrauwen te laten blijven. In zijn hart was hij zeer gelukkighij begon nu te praten over de richting, die hij aan zijn huis wilde geven 011 Ada hielp bij deze aangename bezigheid der verbeeldings kracht zoo ijverig en zoo belangstellend meê, dat hij wel inzag, dat haar afkeer van zijn woning niet zoo groot had kunnen zijn. Zoo doende was het laat geworden, toen hij afscheid nam. En thans ging hij, zooals wij reeds vermelden, in oen zeer vrolijke stemming door de uitgestorven straten naar huis. Hij dacht ua over de transactie, die hij den volgenden dag met een ouden arts, die de praktjk er aan gegeven en zijn gesticht aan hem overgedragen had, to voeren bad. Er was tusschen hen beiden afgesproken, dat dokter Spengler den ouden heer voor alles te zamen 32000 thaler betalen zou, eeu prijs die de gansche wereld bespottelijk goedkoop had gevonden. Yan zijn eigen kapitaal had Spengler 800 thaler bijgedragen de andere 2400, waarvan interest betaald moest worden, waren op het gesticht blijven staan. Thans kon hij deze som van Ada's vermogen afbetalen on dien zwaren last aldus van zijne schouders wentelen. Maar hij ging bij zich zei ven na, of hij den ouden heer niet met 20000 zou kunnen tevreden stellen, als hij hem de zaak eens een beetje roerend voordroeg en hem dio som dan in één termijn in klinkende munt uitbetaalde. Of als hij anders eens een lijfrente voor hem namDe oude beer was in den laatsten tijd sterk achteruit gegaan en dat plaunctje kon dan aanzienlijke vootdcoleu afwerpen. Terwijl hij met dio gedachten vervuld, juist den hoek van eene straat omsloeg, hoorde hij kort voor zich uit hardop praten. Eeu meisje stuud niet vor van hem af, op het trottoir en wisselde woorden met eene vrouw, die met haar nachtmuts op uit een venster op de eerste verdieping van een huis naar boneden keek. „Maar mijn God, dat is zoo vreeselijk ver hier van daan! hoorde hij het meisje uitroepen. „Ken jo dan geen anderen dokter hier in de buurt „Dat zeg ik je immers al antwoordde de vrouw hardop. Dokter Goswin in de Stcphanstraat in dat oudcrwetscho huis dichter bij woont er geen „Wat is er aan ds hand vroeg dokter Spengler, terwijl lijj voor het meisje staan bleef. „Zoek je naar een dokter?" „Ja, antwoordde het muisje haastig, „ik heb bij dokter Lohberg gescheld, maar nu zegt de oude huisbewaardstor, dat hij uit do stad is en dat ik naar een anderen, in de Stephanstraat, moet gaan, als er zoo'n haast bij is; de Stephanstraat is echter zoo ver van hier en ik ben moederziel alleen. „Is er dan zoo'n gevaar bij?" „Zeker, de oude man is als een doode in elkander gezonken en van zijn stoel gevallen" „Dan zal ik wel eens even naar hem gaan kijken. Ik ben dokter." ,U, dokter? wat een geluk! Komt dan als 't u belief meê, menheer!" Tegelijkertijd snelde ze hoen en terwijl de buishoudster boven haar venster dicht deed, volgde Spengler het meisje, dat zich met haas* tige schreden bleef voortspoeden.

Schager Courant | 1879 | | pagina 2