Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 14 AUGUSTUS. Ao. 1879. 23ste Jaargang, No. 1213 Bekendmakingen. Patenten. Hals in de open lucht. SCHAtiEIt COURANT. Dit blad verschijnt twet maal per weekfFoens- dag en Zaturdag avond. Rij inzending tol 's mid dags ia ure worden advertentiën in liet eerstiiitkoinetid No. geplaatst, ingezonden stukken een dag irocger. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan ecu rots te biên. I'rijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o| Afzonderlijke nummers J 0.07). Advertentiën van een tot vijf regels f O g5; ieder regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. POLITIE. Ter gemeente Secretarie van Scliagen zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk een WIT SCHAAP, (ovei houder) gemerkt inet eene zwarte teerstip op hel kruis en een hakkel uit bet regter oor. PATENTEN. burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de Paten ten tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken kroeg- en kofftjhuishonder voor het dienstjaar 1879/80, ter Se cretarie kutinca worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aan slag. Schagcn22 Julij 1879. burgemeester en Weihouders voorn., G. LANGEN BERG, do Secrelaris, DENIJS. Vasthouden van eenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: io3 vin bet politiereglement dezer gemeente; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat van af lieden tol en met den i5 October a.s., de eenden binnen deze gemeente opgesloten of gebokt zullen moeten worden, op de boete bij bet politiereglement bepaald. Scliagen aa Julij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Scliagen, brengt ter silgeiueeiic kennis, dat van af Donderdag 7 lol en met Vrijdag 22 Augustus 1879, (de Zondagen uitge zonderd), des voormiddags van 9 tol 12 ure ter secretarie der gemeenle kunnen worden afgehaald de voljaars patenten voor het dienstjaar 1879(80. W01 dende de patentpligtigen her innerd dat de afhaling persoonlijk moet geschieden Schagen Augustus 1879. De Burgemeester voornoemd, G LANGENBERG Holland worden aangeplakt. Haarlem 5 Augustus 1879. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.l ROëLL. Scliagen ia Augustus 1879 De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. de gasten elkander was toegebracht opperde een van hen: nu een dansje, en ja wel, de vrolijke schaar toog naar een danstent in de onmiddelijke nabijheid, waar onder de dansmuziek van een piano, door een hunner bespeeld, aldra de vrolijke paren zich trippelend bewogen. Voor mij, stijve Hollander, had deze geheele verschijning in deze heerlijke omgeving iets bizonder aantrek, kelijks en ook ik, even als de schrijver in het Nieuws van den Dag, verrast door het ongewone toonocl, heb later een diné in dezen trant ook voor ons Hollanders als eene aangename uitspan ning beschreven. Evenwel voegde ik'er dadelijk bij, dat dan tevens eene verandering van ons klimaat, wel wenscbelijk zou zijn en daarbij bepaalde ik mij toen. Maar ik geloof dat er nog meer dan dit bij ons veranderd moet worden om uitspanningen van dergeiijken aard hier te JAGT. De Burgemeester van Schagen; Brengt ter algemeene kennis het navolgende; De Commissaris des Kouings in Noord Holland; Gezien bet besluit van Gedeputeerde Staten van Noord Holland d.d. 3o Julij jl., no. 15 Gelet op art. 11 der wet van i3 Junij 1857, (Staatsblad no- 87 Brengt ter kennis van belar \ebbenden: I. dat de jagt op klein wild in'Noord Holland, zal worden geopend op Zaturdag den 3o Au gustus 1879 met Zons opgang; a. dat de korte jagt dagelijks, niet uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal dit besluit in het Provinciaalblad worden geplaa%»i en in elke gemeente van Noord Wij hebben eenig verband gezocht tusschen de poging van de vereeniging tot volksvermaken te ArnhcUi die volgens de dagbladen een volksbal had georganiseerd in de open lucht en de aan beveling die wij onlangs in bet Nieuws van Dag lazen voor volksvermaken van dezen aard. Het deed ons leed naar liet verslag te moeten besluiten dat de maatregel geheel was mislukt want hoewel wij bet optimisme van bet Nieuws doen slagen. Voorop zet ik reeds dal ik bier niet bijwoonde een eigenlijk volksvermaak. Hier was een uitgelezen gezelschap, dat aan elkander bekend, door bet schoone van de heerlijke om geving aangetrokken, zich- kostelijk amuseerde. Doch men kan dit niet met zoo groote stellig heid verwachten van een toevallig bijeengekomen publiek. Het dansen in de open lucht was bo vendien beperkt tot liet dansen in eene wel landelijke, maar toch vrij goed ingerichte zaal en terwijl bet midden in den zomer was gingen de feestvierenden tegen 7 of 8 uur naar huis. Indien evenwel niet de volksfeesten, maar reeds de feesten, die fainilien zoo dikwijls bij elkander brengt, op deze wijze plaats hadden, hoeveel verbetering zou dit reeds zijn. Doch wij betwijfelen of dit bier te lande ge beuren kan, zonder dat men gevaar loopt eene verkoudheid op te doen, en dit niet alleen om dat het klimaat hier niet gunstig genoeg is, maar ook omdat wij nu eenmaal minder gewend zijn, in de open lucht te vertoeven. Maar een volks feest op deze wijze in te richten is een veel te grooten sprong en is niet meer of minder dan een grondwetsherziening, zooals dezer dagen aan de orde gobracht is. Er moet nog zoo veel ver anderd worden in den smaak van ous publiek, nog zoo worden ingewerkt op de manieren van ons volk, dat de treurige uitkomst die het feest te Arnhem opleverde, waarlijk met te verwon deren valt. Men schijnt daar dan ook voor goed de zaak. van den Dag niet konden deelen, zijn wij te zeer overtuigd van de noodzakelijkheid oin iets te doen ter verbetering van volksvermaken dan dat wij niet iedere aanwijzing met erkentelijk heid zouden aannemen. In het bedoelde artikel van bet Nieuws van den Dag wordt eon aiuore een avond partijtje beschreven, dat hoofdzakelijk gewijd was aan een bal, maar al zijn wij vergeten de juiste plaats, zoo geloven wij toch dat het klimaat vrij wat geschikter zal geweest zijn dan het onze voor een dergtlijk feest Wij herinneren ons op een van onze buitenlandsche uitstapjes een uitspanning van dergeiijken aard te hebben bijgewoond, die ook ons in een zeker enthou siasme had gebracht. Wij waren niet ver meer van Kassei maar wij hadden onze aandacht ge vestigd op Minsden, een klein stadje, eenige uren sporens van liet schoone vriendelijke Kassei gelegenals op een punt dat een tourist niet inoclit overslaan, die een schoone, liefelijke om geving een dag verblijf waard achtte. Wij werden niet teleurgesteld en ieder die als wij van het Noorden naar Kassei of verder zuidwaarts willen, raden wij een bezoek aan van het aanminnige Minsden. Nadat wij 's ochtends onzen tijd hadden doorgebracht op Tivoli dat op de zuidelijke hoogten tegenover de stad gelegen is, en van daar uit de bergen hadden beklommen en de bo.sschen hadden doorkruist, brachten wij 's avonds een bezoek aan de tegen over liggende hoogten, waar wij in André's Garten eene liefe- onmogelijk gemaakt te hebben. Altlian-. wij lazen lijke rustplaats vonden. dat eindelijk een premie van f a.5o was uitge- Toen wij daar kwamen zagen wij op eeu loofd aan het eerste dansende paar, een handeling gazon vóór ons een tafel, waaraan in eene bonte zoo in tegenspraak met feestgenot, dat zij te rei eene schaar gasten was geplaatst, die inde recht bespottelijk kan genoemd worden. Wij open lucht dineerden. Blijkbaar waren het gasten kunnen dan ook niet ons onder de voorstanders uit het naburige Kassei, die zich zelven daar scharen van dergelijke wegen om het volksver- tot een feestje bescheiden hadden. Aan den disch maak te veredelen. Ook hierbij stuit men altijd heerschte eene ongedwongen vrolijkheid en een op het moeijelijke vraagstuk om door de regeling paar toasten door een der gasten op een der niet le onderdrukken, niet onmogelijk te maken anderen uitgebracht en door hem beantwoord verhoogde de stemming. Aan tafel heerschlte een hoogst beschaafde toon en hoewel bet ineerendeel uit jongere menschen bestond zatenmeenden wij wel, ook enkele ouderen aan tafel. Nadat de maaltijd was afgebroken en het prosit door de uitiDg van hel feestelijk gestemde gemoed. Men organiseert hier ligt te veel, men moet niet vergeten dat ook hier niet voor het volk maar door het volk gehandeld moet worden. Het is bovendien wal een te erg groote sprong om inet een bal te beginnen; indien men een Zondag-

Schager Courant | 1879 | | pagina 1