Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl Stand der gem. Barsingerhorn. Burgerl. Stand der gemeente Haringkarspel M arktbei?ich.ten. heftig tooneel, dat in het station te Kissingên tusschen een F.ngelsch baron, sir Kingston van Londen die twee kaartjes ie klasse had genomen, voor zich en zijn echtgenoote, en een voorname Duitsche dame, welke hem wilde beletten in de coupé, waar zij zich bevond, plaats te nemen. De Engelsche baron baande zich eindelijk met geweld een weg tusschen de bagage der Duitsche dame, en begon de onwillige medereizigster alles behalve malsche woordjes naar het hoofd te wer pen. De Duitsche dame, veinzende de haar toege voegde scheldwoorden niet te verstaan, liet ten slotte de geheele coupé aan het Engelsche echt paar oVer, na zich vooraf te hebben doen kennen alsprinses Bismarck. Als dat maar geen casus belli tusschen Duitschland en Engeland wordt. Het gerechtshof te Praag heeft uitspraak gedaan in de zaak van Anna Vondra en hare beide zoons Jozef en Anton. De heide Iaatstge noemden waren beschuldigd van met hulp hunner moeder hunne zuster te hebben vermoord en Eogingen te hebben aangewend om ook hun roeder van het leven te berooven, waarna de moeder heeft getracht haar jonsten zoon Philippus te vergiftigen. Jozef is ter dood veroordeeld, Anton tot twintig en de moeder totjachttien jaar zware gevangenisstraf, voor beiden verscherpt door onthoudig van voedsel en opsluiting in eene donkere cel, telken jare op den datum der gepleeg de misdaad, zijnde 27 Juni. Vrijdag had de verkoopplaats van te veld Staande gewassen in den PrinsAlexander polder (Z.-IIoll.). 4 Hektaren rogge werden bij afslag voor f 706 opgehouden bij opbod werd slechts f 076 gebodeu; hektaren tarwe werden ver kocht voor f4d7; 1 bektare haver bracht f 114 op. Verscheidene perceelen werden wegens te laag bod opgehouden. In de Zevenwolden van Friesland staal het met den aardappeloogst gunstiger dan in de kleistreken. De zandaardappels smaken tevens beter. Het bederf bepaalt zich aldaar ook meer tot het loof dan tot den knol. Bekend en beroemd zelfs zijn de meteoro logische waarnemingen op den huize Zwanenburg. Weet men, wie ze maakte? Cristiaan Briiniugs, zal men zeggen, de bekende waterbouwkundige. Inderdaad Briinings, zoon van den Duitschcn predikant te Amsterdam, een man van buitenge wone kunde was opzichter (ingenieur) van üijuland, woonde als zoodanig op Zwanenburg en bad spoedig het groote belang van zulke waarnemingen begrepen voor den waterstand van polders enz. Hij bedacht dus allerlei ver nuftige toestellen en op een tijd, dat nergens iets dergelijks gebeurde, werden reeds geregeld in de Kunst- en Letterbode de meteorologische waarnemingen opgenomen door Briinings begon nen en geregeld voortgezet. Briinings echter was telkens afwezig. Dan moesten toch de waarnemingen worden gedaan. W ie deed ze dan Eenvoudig zijne keukenmeid. Briinings kon op bare nauwkeurigheid vol komen vertrouwen en inderdaad zijn dus de wereldberoemde waarnemingen van den huize Zwanenburg, voor zooveel bet de eigenlijk gezegde waarneming zelve betreft, het werk van de keukenmeid van Brümngs. geheim, dat do vorstelijke familie betreft, slechts oven aangegeven. Zoo had ik u botreflondo het eigen- Jijko doel van mijn komst eveneens in 't onzokero gelaten, omdat ik dit verplicht was. Hot geldt hier een geheim, dat mijn eigon familie betreft „Eu heb jo daaromtrent eenige opheldering ge vonden?" „Een opheldering nu zoo juist niet maar toch iets, dat daartoe leiden kan." „Dan wousch ik je geluk. Hot eenige, dat mij overblijft, is je voorbeeld volgen en eveneens mot miju vader over die quaestio gaan spreken. Hij is jurist en zal dus misschien raad weten!" „Dat zal bij zekor wel," antwoordde Lodewijk. „En blijft go dan hier in do stad?" „Reken er gerust op, dat ik niet terugga, voordat ik 't een of ander gegeven heb gevonden," liep Max uit. Bijzonder fier klonk die verklaring. Niet minder gotuigde die voor den goeden mood van den spreker, en toch had Max, als hij oprecht jegens zich zeiven had willen zijn, moeten bekennen, dat bij niet de minste reden bad om zoo bijzonder welgemoed aan een goeden uitslag te gelooveuwant in welke rich ting hij ook zelfs maar een enkelen stap zou moeten doen om te slagen, wist hij volstrekt niet En aan den anderen kant scheen de omstandigheid, dat hij Clotilde en Albreeht Bernswald beiden in do stad had gezien, het bewijs^te leveren, dat deze ook vol strekt niet stil zaten. Voor Max had deze toestand iets bijzonder onrustbarends en pijnigouds. Zou het noodig zijn dat bij de plannen van die menschen trachtte te voorkomen? En was dit laatste ook al weder niet geheel en al onmogelijk, omdat hij niet wist welke plannen zij hadden? Daarbij kwam bij Max de gedachte aan Leonhard op, dien graaf Al breeht Bernswald op zulk een opvallende manier naar zijn goed den Randenburg, had meegenomen. Als hij Leonhard eens in zijn vertrouwen nam en dezen verzoebt hem te helpen en, daar buiten eens Voordracht voor hoofdonderwijzer in dc Moer* beek, gemeente Nieuwe Niedorp. (Alphabethisch) J. Lammens, te Medemblik; W. F. Matthijs, Nieuw Lekkerlanp; D. Plaatsman, Kolhorn; H. Rotgans, Oost- zaan; B. Sieswerda, Uitgeest, en J. Witte, Haarlem. De heer A. Veen, wonende bij hot Buitenst vallaat in Smallingerland, is in het bezit van een won. der eend, dat heusch geon „canard" is. In het voor jaar begint zij te leggen en legt dan 70 a 80 dagen achtereen. Daarna houdt ze 14 dagen op en legt vervolgens nog pl. m. 20 eijeren. Verder bljjft zij nog zoowat 2 a 3 weken thuis en verdwijnt dan spoor loos In het voorjaar komt zo terug en gaat denzefden gang. Dit heeft nu zes jaar achtereen plaats gehad. Opmerkelijk is het, dat niemand weet waar het dier den winter doorbrengt Zij is zoo mak, dat zij na don leg dagelijks aan do kamerdeur beweging maakt en bin nengclaten zijnde, gebruikt zij haar maaltijden verlaat dan do woning, om achtor op het land baar middag: slaapje te doen. J1 Woosdag avond is bij een bewoner van den Goudschen Singel te Rotteidam bezorgd en door de dienstmeid in ontvangst genomen eon oude wijnmand, die later bleek te bovatten een meisjo, eenige dagen oud. Hot kind lag op een voêren kussen en was ge kleed mot paarsch jurkje enz., alles ongemerkt. De mand word bezorgd door eene naar gissing zestigjarige ▼rouw en was gedekt met twee oude Brielsche cou ranten. Uit Aalsmcor rnoHt men ons: Het maaien en oogsten der granou is in vellen gang; do opbrenst is redelijk. Bcsteeddo men in vorige jaren f II a f 15 por IIA. voor maaien on binden, thans betaalt men f 9 a f 10; een waarscbijnljjk gevolg van weinigo werkzaamheden. In don schinkelpolder is overvloed van gras: de aardappolon hebben veel beloofd, dooh do ziekte is oorzaak, dat de opbrengst niet modovalt. I11 den legmoerpolder is hot wogons don aanbouw van verscheidene boerderjjen vrij levendig. Do eigonaars dor landerijen on do koopers van gewassen bovindon zich in moeilijke omstandigheden ten aanzien van het vervoer dor producten. Dit kan niet anders dan door don Oostoindor- en Schinkelpolder' en nu bobben de boslurcn van beide polders besloten afsluitboomon te plaatsen, om te boletten dat dit langer geschiedt. M011 zal zich dus genoodzaakt zion andere uitwegen te zoeken of te maken. Te Zuidlarcn lijdon verschoidono koeien aan do „wrang", eenige met doodoiijkon afloop. Men schrijft dit toe aan do natte wocrsgcsteldhoid. Ingeschreven van i5 tot en met 18 Aug. 1879. GeborenRoelof zoon van Gornelis Prins en Aagje Krijgsman. OndertrouwdGcene GehuwdArie Heere, jm. 37 jaren en Pietertje Schuitemaker, weduwe van leme van Wilgen, 5i jaien beiden te Schagen. Jacoh van Twisk, jm. 26 jaren te Woerden en Maal tje Molenaar, |d. 2.1 jaren te Schagen. OverledenTheodorus, oud 4 weken, zoon van Jan Ilessing en van Trijntje Lindeboom; Jacob, oud 10 dagen, zoon van Cornelis Kool en van Grietje Schotel; Pieter Bestevaar, oud 82 jaar, weduwnaar van Aatje de Haas. Ingeschreven van i5 Julij 15 Augustus 1879. Geboren: Jacob Simoti, zoon van Cornelis Kos en Mnartje de Graaf. Jan, zoon van Hendrik Brouder en Trijntje Tiel. Trijntje, dochter van Meijert Scheuk en Dieuwertje Pronk. Pieter, zoon van Sijmon Wit en van Dieuwertje Doves. Maria Anna, dochter van Jan Bood en Aaltje Fok. Grietje 'en Cornelia, dochters oen oog in 't zeil te houden, goed zijn ooren te ge- bruikon, zoo'n bootje te spionnooren eigonlijk!Maar 't was onder de gegovon omstandigheden te verwach ten, dat Leonhard nu terugkwam; on al was zulks ook hot geval niet, dan was een dergelijke taak toch iots, dat hij van allo stervelingen op aarde wel het allerminst en hot allerlaatst aan Leonhard Korn, dien oupruktischen musicus, kon en mocht opdragen, dacht Max in zich zclvcn. Mot Lodowijk thuis gekomen, vond hij den zieken ouden beer Korn zelfs nog krachtcloezer en nog stomper van geest dan dien zelfden morgen. Do hos pita zei hem, dat Korn den naam van zijn zoon herbaalde malen had uitgesprokeu en dat hij dezen met ongeduld scheen te wachten. Den volgenden morgen was de toestand van Martijn Korn nog volkomen dezelfdo, alhoewel bij zich iots beter scbeen te gevoelen 011 dokter Lohberg zich tevreden toonde Hij drukto zijn ongeduld uit om zijn zoon bij zich te zien en scheen zich in stilte te pijnigen met hot berekenen van den tijd waarin Leonhard zou kunnen overkomen. Doch de tijd verliep ook de tijd die minder ongedul dig wachtende menschen daarvoor hadden meenen te mogen berekenen en bot ongeduld van den ouden Korn steeg zoozeer, dat het in een bij zieken zoo hoogst gevaarlijke opgewektheid overging. „Nu laten ze hem op het kasteel nog niet eens los," zei juffrouw Miller, „o, die groote lui zjjn zulko egoisteu. Als do gravin het den ouden man nu maar niet in 't hoofd gepraat had, dat ze menheer Leon hard hierheen zenden zou „Ja zeker was het beter geweest!" zei Max daarop. Ook hij was verwonderd, dat Leonhard wegbleef want deze kwam en kwam maar niet! Max had, zooals Lcdewijk, die weer dadelijk ver trokken was, gezegd had, zijn toevlucht tot den raad zijns vaders genomen. Zijn vader was professor in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit on bovendien om zijn praktische zaakkennis meermalen door ver van Cornelis de Boer en Petronclla Alberdina Blom. Trijntje, dochter van Jacoh Visser en Dieuwertje Groet. Grietje, dochter van Jan Timmerman en Dieuwertje Portegijs. Jacob, zoon van Pieter van Bodegraven en Maartje Goedhart. Jan, zoen van Dirk Kooij en Eli sa bet li Kossen. Ondertrou wdGeene GehuwdGeene Overleden: Jan van StiprinaD, 3 weken zoon van Maartje van Stipriaan. Jacob Dieu Donné Westenberg 8 maanden zoon van Dieu Donné Pieter Westenberg en Guurtje Huiberts. Arie Liefhebber 8 maanden zoon van Pieter Liefhebber en Aaltje Boogaard. Aagje Kromhout, 72 jaren, weduwe van Klaas Timmerman. —Maria Catliarina Josephina, Westenberg 8 maanden dochter van Dieu Donné Pieter Westenberg en Gunrtje Huiberts. Ingeschreven van 1 16 Augustus 1879. Geboren: 1 Aug. Reijer, zoon van Heijer Lodder en Antje Eriks; 3 dito. Pieter, zoon van Adrianns llaap en Jannetje Blok, 2 dito. Arie, zoon van Arie Rens en Keeltje Bas; 10 dito. Maartje, dochter van Pieter Gootjes en Aaltje Bij post. OndertrouwdGeene Gehuwd: Geeite Overleden: 9 Aug. Gornelis Schuit, oud 3 weken en i j dito Gornelis Jansen oud 71 jaar weduwnaar van Ariaantje Noordstrand. Alkmaar 16 Aug. Aangev. 2 Paarden f 230 a 300 19 Koeien f 90 al70, 20 nucht Kalveren f 7 a 23; 204 Schapen f 17 a 28, 30 Lammoron 9 a 14; 135 magere Varkens f 10 a 17, 181 Biggen f 4.a 7 3 Bokken en Geiten f 4 a 9, 3 k. Bokjes 40 ct., Boter per kop 0.83 a 0.93 ets. F urinerende 19 Aug. Kaasaangevoerd 294 stapel» klcino f 31.50 3 stapels middelbaro f 23 a Boter 1.10 a 1.20 por kg. Eijeren Kip- f 3. a 3.50; Eenden f 0.por 100 st. 354 Runderen, handel matig en prijshoudend; 22 paarden; 173 vetto Kalveren f ,60 a 0.80 per Kilo vlug; 80 nuchtere dito f 14 a 28 por stuk, vlug; 159 vetto Varkens 49 a 58 ct pér kilo, stug25 magere f 14 a f 28, 305 Biggon f 3 a f 6, 1322 Schapen, vette duurder, vlug; magere lager stng. HOORN, 16 Aug. Tarwo f 10.a 12Rogge f 6.a 7.Gerst f 5.—- a 6.Haver f 5.a 5 50; op monster verkocht: Mosterdz. f 19.50 a Karwijzaad 20.50 a f Witte Erwton f a Groene dito f a Grauwo f a Valo dito f 10.a 12.j Bruineboonen f a 16 Paarden f 55 a 175; Koejjen f a200 Schapen f 24 tt 30.Lammeren f a 5 Kalveren f 17. a 26.35 Varkons f 9.a 17.Zeugen f a 120 Biggen f 3.a 6.Kippen vau f tot 0.4300 Kipeieren 3.50 a 4. dito Eieren 3.90 per 100 stuks. 1907 Kop boter por kg. f 70 a 80. 50 Hl. Aardappelen f 4.a5- schillende partijen gezocht, die zijn adviezen ©u zijn oordeel verlangden te kennen. De mededeel ingon v<ui zijn zoon moesten zijn belangstelling in do hoogste mate gaande maken maar hij verheelde Max in geenen deele, welke bijzonder groote zwarighodou aan zjjn voornemen waren verbonden Zoo waren er b. v. volstrokt geen aanknopingspunten aanwezig, van waaruit Max had kunnen beginnen; rusteloos, mogelijk jaren lang zoeken en dan nog door bijzonder gunstige toevalligo omstandighedeu gesteund, zou mogelijk tot iets kunnen leiden en zich met een zoo langdurig onderzoek inlaten, was onder de omstandigheid, dat graat Bernswald van do zaak afwist en zeker het beste in do gelegenheid was, het nadeel tegen te gaan, dat voor hem uit de ontdekking van een zoon vau vorstin Leopoldiuo voortvloeien moest, veel te ontrustbarcud. Dat teit spoorde bepaald tot haast maken aan. Volgens de zienswijze van professor Ritter stonden er voorloopig slechts tweo dingen te doen; en een van die twee wilde hij zelf op zich nemoo. Hij zou naar don eigenlijken zin van do over de voormalige vorstin thans douairière Richurd Bernswald uitgesproken curateele onderzoek doenwaarschijnlijk was de toepassing daarvan aan Graaf Wierich Berns wald opgedragen, maar er moest daarop toch een rechterlijke controle bestaan, het een of ander rech terlijk collegie moest toch de daarop betrekking hebbende acte m zijn bezit hebben, de zaak moest tot het rechtsgebied van de een of andere rechtbank behooreu; en was professor Ritter er nu eenmaal achter, welke die was, dan had hij ook hoop door dezo bij de half waanzinnige vrouw te worden toege laten, door deze mogelijk met baar eenigszins in betrekking te komen en deze dame zelve eenige woorden te ontlokken, die dan verder voeren konden. Wordt wervdyd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1