24 AUGUSTUS. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Een romanheld uit onzen tijd Ao. 1879. 23ste Jaargang. No. 1216 POLITIE. Bijdrage tot de geschiedenis der men- schelijke dwaasheden. II. Gemengde berichten. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: fFoens- dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 11 ure worden advertentiën in liet eerstuilkoinend Nu. geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. Abonnementen up dit blad worden door alle Naar volksheil «onder deugd re dingen ls arbeid aan een rots te biêu. Prijs per jaar 3.Franco por post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.071. Advertentiën van een tot vijf regels ƒ07"»; ieder regel meer /o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekband-laren aangenomen. Ter gemeente Secretarie van Schagcn zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk een WIT SCHAAP, (overbouder) gemerkt met eene zwarte leerstip op bel kruis en een hakkel uit bet regter oor. Dit geheimzinnig paleis werd weldra eene plaats van za men komst, voor eene menigte troonpreten denten natuurlijk onder liet strengste incog nito. Don Carlos van Spanje, Don Miguel van Portugal, de prins van Wasen allen vervoeg den zich bij den Brunswijker collega die, niet tegenstaande zijne gierigheid, altijd eene milde hand voor zijne in minder gunstige omstandig heden verkeerende vorstelijke lotgeiiooten opende. Dat bij de gebeurtenissen van den 2 December 1851 die Napoleon den weg tot den keizerstroon openden, de bauknooicn van den lieitog veel hebben meegewerkt, is reeds lang een bekend geheim. Meer nog echter was. het paleis een rendez-vous voor de tooneelspelers. De Hertog bad zelve eene zuivere welluidende aangename bariton stem, waarmede bij gaarne prijkte en tevens zulk een hartstocht voor bet tooneel dat bij bij de beroemde leden van de groote opera en van bet tlieatrc Francais, les nain in de kunst van acteeren en zich, met gesloten deuren als ecnige toehoorder eu toeschouwer eeue opera of comedie liet voorspelen, llubin, L iblache, Rossini, Auber, Malibran en Grisi, versierden eerst zijne salons, tot dat met der tijd ook andere tooneel- heldeu en heldinnen aan de beuit kwamen en zich niemand van de voorname wereld meer bij den onttroonden Brunswijker liet zien. Met dezen hartstocht voor bet tooneel hield die voor paarden gelijkeu tred, zelve een uit stekend waagbalzig ruiter, besteedde de hertog schatten voor zijne paardeu stoeterij. Buitensporig en opvallend iu alles wat hij deed, ijdel tot dwaasheid toe, wilde bij steeds opzien baren en slechts paarden bezitten zoo als ze zeer zelden bij anderen te vindeu waren. Zoo zocht bij de gebeele wereld door tot dat bij eindelijk een stal van bijkans felroode Nabellen bij elkander bad, zoo dat men ze op een kwartieruur afstand tusschen alle andere paarden zag uitblinken. Later was bij zoo gelukkig een koppel getijgerde paardeu te ontmoeten, welke inderdaad cenig en van het edelste ras waren. Wanneer hij uitreed werd daarbij steeds eene openlijke too- ueel voorstelling gehouden, zijne gezamenlijke bedienden stonden dan in parade op bet bin nenplein, waarvan de groote poort w ijd open stond eu met een geweldigen sprong vloog de hertog over de dubbele trutloiers lot midden op deu rijweg van de groote laau der Chauip» Elij- sées, zoo dat de wandelaars naar rechts en links vluchtten. Toeu Karei zich iu i83o in Parijs nederzette was bij werkelijk ecu opvallend scbuou man. Ook zijne statuur was onberispelijk slank en elegant en zijne houding bad de bevalligheid, zekerheid van. den voornamen cavalier. Reeds in dien tijd overtrof zijn opschrik die van de meer behaagzieke kokette. Nooit droeg bij het zelfde paar band schoenen twee keer. Met de grootste zorgvuldigheid besteedde bij dagelijks uren aan liet beschilderen van zijn gelaat, waar aan hij een zuidelijken tint trachtte te geven zijn neus, wangen, hoofdhaar, baard, alles was geverwd, tot dat bij op liet laatst liet théatrale 1 opgeschikte fantasie hoofd in orde bracht, wat de Parijzenaars zoo vermaakte. Intusscbeu pakte zich boven bet kunstig in orde gebrachte hoofd een dreigend onweer zaïiicu wat indien het losgebroken ware Karei zeker veel gevoeliger zou hebben getroffen dan liet verlies van zijn land men wilde hciu de beschikking over zijne millioencii ontnemen. In eenen familieraad verklaarden de gezanicuilijke prinsen uit de buizen van llrunsw ijk eu liauover den onttroonden vorst ongeschikt en onver- j diend was dit vonnis niet! legden beslag op zijn vermogen, benoemden den hertog van Caui bridge, destijds onderkoning van Huiiover tot curator van de goederen die bij nog in Brunswijk bezat en wendde zicli lot den koning van Frank rijk, Louis l'liilip|>e, 0111 ook bel zich 111 Frankrijk bevindende vermogen van deu hertog aan diens beschikking te onttrekken. Karei had echter bij slot van rekening de lachers op zijne zijde. Zijne middelen veroorloofden hem, bijna alle beroemde advocaten van dc Fransche balie, zoo als Berrijvr, l'hilippe Dupin, Üctelon Burrot. Charles Couiic, enz. lot zijn bijstand iu te roe pen. Hij zelve pleitte, in eigene persoon voor hel tribunaal van de Seiue men moet toe geven, zeer goed en niet waardigheid, zelfs met redenaars talent en de Fraoscbe rechtbank wei gerde bet in beslag nemen van Kareis vaste en roerende goederen in Frankrijk. Hij had eene volkoincne overwinning behaald en spoedde zich hierop naar Engeland, om daar voor bet parlement en aanhang van dien strijd tegen zijne uabeslaaudeu voort te zetten. Wij koinen op dit o|K>uibotid van deu hertog op Eugelsch grondgebied wat zich over een lange reeks van jaren uitstrekte, niet terug- Het zou toch te vervelend zijn te schilderen, boe hij hoe langer hoe dieper zonk; en boe zouden wij hem ook in den doolhof zijner verhandelingen voor het Engelsche parlement kunnen volgen, zonder er een geheel boek over te schrijven? Wij maakten alleen hiervan gewag dat hij ook daar gelijk kreeg, de door de familie benoemde curator veroordeeld werd, den hertog eene schadeloos stelling van vijftigduizend pond sterling (meer dan een uiillioen marken,) te betalen. Bij het station te Uitgeest is een werkman die een kast over den spoorweg hielp dragen, tusschen een locomotief eu een wagen geraakt. Hij werd omgeworpen, viel met het hoofd iu eeii ijzeren ha.ik en is ecu kwartier later na hevig bloedverlies bezweken. Hut Handelsblad bevestigt lieden, dat in het Diakonic weeshuis te Amsterdam, dat onder christelijk historische leiding staat, twee acht tienjarige weesmeisjes dezer dagen haar lachen ouder het godsdienstige morgengezang hebben moeten boeten met verlies van liet hoofdhaar, eu dat wel op lust van regenten. Het aanbod der Alkmaarsche Turnclub 0111 vrijwillig'een brandspuit te bedienen is door den gemeenteraad in beginsel aangenomen, ter wijl hij verordering de nadere regeling z il wor den bepaald, en Burgemeester eu Wethouders zijn gemachtigd de noodige voorwerpen aan te schaffen, waartoe beschikbaar is gesteld de som van f 700. Een groot bewijs van sluwheid om zich van eens andeis goed moester te maken is gis teren te Haarlem voorgevallen. Terwijl een 70 |urige vrouw zich op straat bevond, werd zo door een meisje van ongeveer 18 jaar gewaarschuwd dal haar mantel van achteren wus bemorst. De vrouw maakte gaarne gebruik van iiet aanbod van liet meisje 0111 den mantel te rcitiigeu eu gaf haar daartoe een zakdoek. Uocli hoe ver schrikte de oude, toen zij thuis komende, uit den zak van haar mantel eeue poriciuoiiuuic met circa fio vermiste. De meld bad haar die ontfutseld. Er moeten in de laatste dagen meer dergelijke gevallen hebben pla lts gehad. De duelwocde onder de Duitsche studenten is tot New-Yorkschc daiues overgeslagen. Men maakt van daar melding van niet minder dan zes dames duels, liet verhaal van de laatste ontmoeting luidt aldus: De duelisleu, Evelina M.iuton en Jiiiiiv l.audslieiii waieu kostschool vriendinnen cu hadden later de vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden. De dames kregen quacslic onder het spel. Als wapen werd de revolver gekozen, de partijen moesten op el kander afgaan eu drie kogels wisselen. Juffrouw Mansou loste eerst twee schoten en bleet toeu staan, juffrouw Landsheil! deed vijf stappen voortuil en school toen; de kogel trof de tegen partij iu deu rechterarm, eeu gil klonk dooi de lucht en do gekwetste viel in zwijn. Later bleek dat de arui moest wordcu afgezet. Getuigen waren twee secondanten van de onlangs verlaicu kostschool. Omtrent den moord op den jachtopziener Koremaus, te Nispen, wordt nog liet volgende medegedeeld De verslageue had een hagelschut over den linkerarm in de Irukerborst eu was blijkbaar- vurende gevallen, daar hij zijn afgeschoten ka rabiju iu den arm had, en wel 111 de richting van de op a5o pas gelegen woning van Jan Jongeneeler. Den volgenden dag is door de justitie daar ter plaatse een onderzoek ingesteld, eu geconsta teerd, dat het schot vau den verslageue ouder het vallen is afgegaan en op eeu afstand in den grond terecht gekomen. Eenige personen hebben verklaard, dat zij Vrij avond omstreeks 8 uur, twee snel op elkander volgende schoten hebben gehoord, eu dat daarna nog een derde is gevallen. Hieruit wordt onder steld, dat de twee eerste schoten van deu aau - valler en het 3e vau den verslageue is geweest. De reeds genoemde Jongeueclcr, hijgenaaiud ■de patrijs, houder eener groote jaentakte eu een berucht stroojicr, is dezelfde |iersoou, die den 9den September l85o onder de gemeente Huijbergen den niarêcbauséc Ekkerhooiii eeu schot hagel iu de horst en voorarmeu heelt geschoten, waarvoor hij vijf jareu tuchthuisstraf heeft oudergaan, eu wordt vau dezeu moord ook verdacht. Hij heelt een langdurig verhoor ondergaan, maar alles ontkend. Hij is op vrije vcelen gelaten, maar ziju tweeloops jachtgeweer, dal ongeladen cii juist schoongemaakt was, is ui beslag genomen. De Heer Guioul heeft 10,000 fr. uitgeloofd

Schager Courant | 1879 | | pagina 1