Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ÖSI46 Ao. 1879. 23stc Jaargang. No. 12 IS Een romanheld uit onzen tijd. Bijdrage tot de geschiedenis der men- schelijke dwaasheden. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers 0.07$. Advertentiën van een tot vijf regels ƒ073; ieder regel meer ƒ0.15. Groote Ltteis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te Jiit«en Is arbeid aan een rots te bi len. III. Eerst in het jaar i85l, nadat de stelling van Lodewijk Napoleon, tot wien hij in Londen in nieuwe betrekking was gekomen, zich in Frank rijk had bevestigd, verliet Karei Engeland om naar Parijs terug te keeren. Hij had intusschen zijn hotel in de Champs Elysées verkocht, uit bijgeloof, omdat bij eene nieuwe nummering «Ier huizen in Parijs, aan het paleis een ander nummer was gegeven, en wel het getal B, 78, waarin de noodlottige zeven voorkwam Nu kocht hij, eveneens in de Champs Elysées de villa waarin voorheen eene beruchte avon turierster gewoond had Lola Montez, Gravin van Landsfeld. Dit landhuis liet hij in het rozenroode paleis veranderen wat een wonder van verkwistende weelde, van slimme uitvindingen en theatrale verrassingen, maar tevens ook een waar voorbeeld van slechten smaak werd. Eenige schreden van den bekenden triomfboog verwijderd, trok het door zijne helroode muren en zijne overtollige verguldsels, aller blikken tot zich. Er kwamen weinig vreemdelingen naar Parijs die het tooverpaleis niet gingen beschouwen^ dat wil zeggen uitwendig, het inwendige beeft, buiten een zeer klein getal ingewijden, nooit een sterveling met oogen aanschouwd. Van welke zijde inen deze vaste burgt ook naderde, overal verrezen hooge muren, en op de muren verhieven zich ijzeren tralies die met groote verguldene pijlen gekroond waren. En ware het ook ooit een dief gelukt, de hand tot een dezer punten uittestrekken, zeker zou bjj terstond verschrikt zijn terug geweken, want de punt draaide om en bracht binnen in buis een orchest van electrieke klokken in beweging dat de gezamentlijke bedienden en alle booze honden uit het hotel op de been bracht. Vijf reusachtige deuren van massief ijzer, rood geverfd en met ontelbare vergulde reliefs versierd, voerden in bet paleis en slechts een vastgesteld wachtwoord, een eigenhandigen toegangsbrief van den llertog of lang parleinenteeren voor een getralied venster opende enkele keeren de poorten van het wonderpaleis. Tuinen, trekkasten en terrassen, bevatten allerlei standbeelden en in den hof stond een kolossaal standbeeld van den Hertog naast dat van zijue moeder. De stallen waren koninklijk prachtig en bevatten doorgaans 4° paarden. Wien de zeldzame gunst ten deel viel om tot in die hertogelijke vertrekken te mogen doordringen, zag zich als in een tooverwereld verplaatst. Een lakei drukte op eenenvoor vreemdelingen onzichtbaren knop in den muur. deze opende zich en bracht een met hemels- blaauwe z\jde, bekleeden leuningstoel te voor schijn. Terwijl men hierop plaats nam werd er op een tweede knop gedrukt. Weder opende zich de muur om den bezoeker in een even eens met blaauwe zijde bekleeden nis te laten, waarin nu de leuningstoel naar de hoogte ging totdat hij hem in de voorkamer van den hertog had neergezet. Maar nog was liet geheimzinnig ver blijf van den laatste niet bereikt. Nog scheidde een dubbele muur den aangekomene van liet afgezonderde kabinet waarin Karei het grootste gedeelte van den dag en de nacht placht door te brengen. Om deze fabelachtige slaapkamer te sluiten moest nog eerst eene zeer kunstige me chaniek spelen dan eerst onthulde jzich het aller heiligste. Een reusachtig vierkant ledikant, grooter dan dat van Lodewijk den XIV in Versailles, en met zwaar zijden gordijnen van de zeldzaamste teekening behangen, vulde het tweederde vau de ruimte. Hel vreemdste aan al deze wonderen was intusschen dat onderde elegante behangsels, onder de dikke zachte tapijten, onder de met gouden franjes versierde gordijnen niets dan ijzer, sterk massief ijzer was verborgen. De muren der kamer waren van ijzer, de vloer van ijzer, de zolder van ijzer in één woord, bet geheel was een ruime ijzeren kooi, die elke dief en moordaanslag trotseerde. Op eene plaats in den muur, achter eene plooi van het zware damasten behangsel bevond zich eene kleine opening in den vorm en van de grootte van een viooltje, fn deze opening paste een kunstig bewerkte sleutel, die de hertog nacht en dag bij zich droeg. Het was de sleutel van de geheime be waarplaats, die de koffer met zijne schatten verborg de hoofdgedachte van Karei. Hij was aan vier kettingen opgehangen en kon, even als in zijn vorig paleis in een geheime schacht worden neergelaten. De heer G. Bol, hoofdonderwijzer aan de Schagerbrug in de Zijpe, is als zoodanig benoemd te Spanbroek. Den 26 dezer, had te Barsingerhorn, op het door den heer S. Spaans afgestane terrein, eene tentoonstelling plaats van rundvee, paarden en schapen, vanwege de afdeeling Baisingerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De catalogus telde 68 nummers van iuzending. Het bestuur der afdeeling bad de heeren C. de Graaf en O. Schaap van Winkel, W. Cluy Schotvanger, bestuursprijs T. Swaag. Springram, geboren in 1877 niet aangegeven. Vier melkgevende schapen: iste prijs f 5 T. Geertzema. Vier ooilammerengeboren in 1879iste prijs f 5 G, Kater; 2de prijs f 3 C. Spaans. Bamlam, geboren in 1879: isie prijs f5, G, Kater. Tot opluistering: Veulmerrie met veulen: bestuursprijs A. Stins; twee éénjarige ossen: bestuursprijs, Jb. van der Oord Inz. een vette koe: bestuursprijs, C. Smit Jnz.; twee vette ossen, bestuursprijs S. Spaans; twee vierjarige paarden, bestuursprijs A. Visser. Jammer, dat bet aanhoudend slechte weder zijn invloed ook deed gelden op deze tentoon stelling. Het bezoek daaraan gebracht kon tal rijker zijn geweest. Een gezellige maaltijd besloot de tentoonstel-; ling, waaraan meenig woord werd gesproken van waardeering en opwekking' tot belang stelling in de afdeeling Barsingerhorn der Hol landsche Maatschappij van Landbouw. Op het station Maubeuge, tusschen Brus sel en Parijs, had deze week een ontzettend on geval plaats. Een werkman met een vracht op de schouders, liep een brug over die over de rails was gelegd ten behoeve van de beweging op het station. Hij geraakte daar met den voet tusschen twee planken geklemd. Op hetzelfde oogenblik naderde een goederentrein het station. De arme deed wannopige doch vruehtelooze pogingen 0111 zich te bevrijden. Hij zag het oo genblik aankomen dat de trein, de plank gena derd, hem onvermijdelijk moest- verpletteren. De machinist zag het gevaar van den man en remde met alle kracht. De gang van den trein verminderde, maar niet genoeg om stil te houden vóór hij de noodlottige plaats bereikte. Nog ee nige oogenblikken doodsangst en de man had opgehouden te leven. Boven Munchen heeft een onweder gewoed als slechts'zeldzaam voorkomt. Na een zwoelen dag werd liet tegen vijf uur donker. De wolken namen verschillende kleuren; witte, zwarte, tot groene hergen dreven langzaam door liet zwerk; pakten zich boven de stad samen en daalden tot bijna op de huizen- Toen ontlastten zich hagel, regenen bliksemstralen met ongekende hevigheid, de huizen stonden weldra gedeeltelijk onder water. Op vele plaatsen waren de riolen in een oogwenk gevuld, en door den voortdurenden aandrang van het water, werd de ijzeren be dekking opgelicht en spoot het water voeten hoog in keukens en kelders De zoogenoemde llathskeller, waar duizenden bierliefbbebers zich dagelijks laven, werd zooda nig overstroomt, dat zij die er in waren dreig den te verdrinken. Verschillende stoomspuiten zijn tot 's nachts I uur bezig geweest om die lokalen leeg te pompen. Wijuflesschen, broodjes, haringen enz. enz. dreven er in het rond De van Sehagen, C. llezelinan en P. Koomen van Wieringerwaard en P. Haringhuizen van Nieuwe Niedorp uitaenoodiad als beoordeelaars te willen r, 1 b ..'casten hadden zich op de talels 111 veiligheid ae- optreden, waaraan met de meeste1 welwillendheid en he( nee, ZOQ vrüouweftk door genoemde heeren werd voldaan. mannelijk, volgde dit voorbeeld. Hoe kritiek ook de toestand werd toen zelfs op de tafels De dilslag der beoordeeling was de volgende Bijstier, geboren iu 1878: 1ste prijs f 10, K. Langendijk; 2de prijs f 5D. Baat. Melkkoe, gekalfd in 1879: iste prijs f 10, C. Kerkmeer; 2de prijs f 5, 11. Spaans. Idem, geboren in 1876, gekalfd in 1879, ie prijs fio, dezelfde. Melkvaars, geboren in 1877, gekalfd in 1879: iste prijs f 10, A. Stins; 2de prijs f 5, C. Spaans. Kuispink, geboren in 1878: iste prijs f 6, Jb. van der Oord Jzn. Graskuiskalf: ïste prijs f 6, C. Vis. Veulmerrie, gedekt iu 1879met haar veulen van de vorige dekking: 2de prijs f5,Jn. Kater. Paardgeboren in 1876 1 e prijs f 1 o, A. Visser, 2de prijs f 5, C.Spaans. Idemgeboren in 1877: ie prijs f 10, E. Kluijver; 2de prijs f 5C. Kos. Idetn, 'geboren in 1878, ïste prijs t 10, D. geen droge voeten meer waren, ontbrak het niet aan kluchtige tafereelen, die vooreen Kaulbach onbetaalbaar zouden geweest zijn. Ongelukkig zijn eenige menschen bij dit natuur verschijnsel omgekomen. De niaterieele schade is zeer groot. Het tentoonstellingsgebouw heeft niet geleden. Aan boord van het stoomschip »van Galen zijn kort voor het binnenkomen te Nieuwediep twee ongelukken voorgevallen. Den aósteu dezer zou een verver het schip van buiten verven en door het slingeren van het schip viel hij van de stellingen bij den vuurtoorn, den Helder in het gezicht, viel een matroos hij liet zeilen bergen van^de ra in zee en verdronk. In beide geval len was aan geen redden te deuken.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1