Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. IS79. 23ste Jaargang. No. 1222 1ÖI118 SICTIIBER (irootc werken. (jciiicm'clc berichten 8 let laatste Sc<!aii-fecst. SCHAGE1 COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week. Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 13 tire worden advertenti'ên in het eerstiiitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.075. Advertentién van een tot vijf regels J O 76; ieder regel meer /'o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhand-daren aangenomen. liet is dikwijls verdienstelijker het ontwerpen van groote werken te bestrijden dan ze toe te juichen. Er is niet zelden in den dampkring van den geest een drift tot alles,wat grootsch is en de waarschuwing van bedaarde, overleggende, heldere geesten is dan noodig 0111 met de poging eene teleurstelling te voorkomen. Thans zijn wij in zulke dagen van overspanning. De uitgevoerde werken, ja! in ons land, de half uitgevoerde werken hebben onze verwach tingen overprikkeld en nu da Haarlemmermeer is verdwenen en in vruchtbare akkers van voldongen arbeid getuigt, nu moet ook de Zui derzee droog. Nu het kanaal dat Amsterdam tot een zeehaven maakt met ecnige welwillendheid kan gezegd worden gereed te zijn, nu moet er een kanaal zijn dal Amsterdam aan den Rijn doet liggen. Wij willen niet voorhij zien dat een nieuw werk steeds nieuwe werken noodza kelijk maakt. Het is begrijpelijk dat waftr "BBïf haven als te Vlissingen is gemaakt, de behoefte aan een dok al spoedig in het oog zal springen. Doch dit is niet meer dan de natüurgang, dien wij overal bespeuren en dien wij deontwikke lingsweg van het materiele zouden kunnen nou men. Maar daarmede stelt men zich niet te vreden en al ras overschrijdt men, zoo niet de grenzen van het mogelijk, dan toch van het raadzame en verstandige. Van de landengte van Suez springt het oog begeerig naar die van Panama en een gevoel van schaamte maakt zich van onze ondernemende mannen meester, nu zij, die nog niet de macht van luinueu arm hebben laten gevoelen. Een tunnel, die Frankrijk en Engeland verbindt, is een natuurlijk gevolg van de doorboring van den Mont Gems en de rus- telooze ondernemingsgeest van den menscli schijnt voor het tegenwoordige zijn laatste woord ge sproken te hebben, waar hij een spoorweg verlangt door de Sahara. Gelukkig blijven die droombeel den eener gejaagde en opgezweepte Verbeelding niet zonder tegenspraak en wat die Sahara spoor betreft, de heftigste voorstander zal worden bekeerd als hij kennis neemt van hetgeen door den heer Parisot, kapitein van den staf bij het pauselijk leger, daarover dezer dagen geschreven is. Het is een dor maar een helder, het is een beknopt maar een zaakiijk betoog, gelijk wij tot voor korten tijd, 35 |nren lang ontvangen mochten van de keurige baud van den on- vergetelijken Stieltjes. Zeker zegt de schrijver, aan het slot zijner beschouwing en vele zijner woorden zijn ook voor ons geschreven en kunnen dienen tot tegenwicht, waar een te snelle vaart ons bedreigt, zeker in een tijdvak als het onze, dat de millioenen als met een tooverslag te voorschijn roept, kan men nimmer van onmo gelijkheid spreken, ook waar hel het werk van reuzen geldt. Maar een ernstig volk besluit niet zoo gemakkelijk als een Satraap, die slechts te bevelen heeft. Met andere woordende kapitalen, die zich tot een dergelijk werk vereenigen beoogen winst en waar die redelijker wijze niet verwacht kan worden, daar mist het plan, hoe grootsch het ook schijne, zijn ware aanleiding, zijn recht op uitvoering. Waar de Slaat zulk een werk zou ondernemen, zou hij zich op het standpunt plaatsen van den Aziatischen Satraap, die heer en meester zijner onderdanen den arbeid van geslachten vergde ter voldoening aan een luim Wij Nederlanders zijn waarlijk niet achter gebleven, in den strijd der volken naar het onbereikbare en grootsclie. Die ons kleine va derland in alle richtingen doorkruist vindt overal de sporen van een moedig en ondernemend volk. Die aan het Strand te IJinuideu heeft gestaan, moet diep ontzag hebben gevoeld voor de mees terhand, die de zee gebood, lijdzaam het belang van een stad te dienen en die haar hccrschende storm beeft weten te leiden als een beek. Die van Utrecht gespoord heeft naar den Bosch staal verstomd over de reeks van kostbare kunstwei ken Sedan feest te vieren, niet door nieuwen moord en doodslag, maar door het rustig voortschrijden op den weg der vrijheid en ontwikkeling, ook bij het schitteren der kansen op een roemryken tegen oorlog, eerst dan zal het Sedan-feest der Duitschers, ook een feest worden voor Frankrijk en met meer grond door den overwonnene dan door den overwinnaar worden gevierd. o waaruit deze weg beslaat, wellicht nog overtroffen door die lusscTien Breda en Botterdam. I11 alle richtingen is een zelfde geest van onderneming werkzaam geweest, maar toch overal eenc spaar zaamheid van uitvoering, die aantoont dat alleen het nuttige en noodige bedoeld is. Groot verschil tusschen de werken der oudheid eu die van onze dagen, indien wij ons niet laten leiden van het spoor. Bij de ouden een overweldigend grootsch zonder daaraan beantwoordend nul; bij de nieuweren staat het nut geheel vooraan eu is het indrukwekkende bijzaak. Althans, zoo be hoort het te zijn, maar dau dient ook gewaakt tegen de uitvoering van overijlde plannen, wier doel niet beoogt het praktische, nut van lijdge noot of nakomeling maar alleen de zucht ver raadt om naam te maken. In de afgeloopen week tierde Duitschland zijn nationaal Sedan feest. Volgens de berichten in onze dagbladen moet er weinig geestdrift bij de viering hebben geheerschu De duur der lijden is dan ook in Duitschland zoo bezwarend, dat liet gemoed er weinig feestgezind zijn kan. Bij een bijna volkomen stilstand van den handel, voegt zich een ongehoorde opdrijving der belasting terwijl eindelijk het volk, want het Duitsche leger is het volk, van den ochtend tot den avond wordt gedrild door de militairen, daar de dienst op dit oogenbLik het hoofdbelang voor Duitsch land schijnt te zijn. Men mompelt dau ook algemeen vau een aanstaanden oorlog tusschen Duitschland en Rusland en naar het schijnt moeten het de bepalingen zijn van het Iractaat te Berlijn, die te St. Petersburg te veel de handen binden en onverdragelijk zijn. Hoe groote ramp een nieuwe oorlog ook zoude zijn, geducht wordt die ramp eerst door dat niemand de gevolgen daarvan zal kuunen bepalen, noch de grenzen voorteekenen. Veel zal afhangen van de houding van Frankrijk en eerst nadat het de proef zal doorstaan hebben om waardig het Volgens een correspondent der Arnh. Ct. wenscht hare Majesteit de Koningin de plechtige opening der Staten Generaal bij te wonen inde zoogenaamde loge vau den president der Tweede Kamer. Sinds eenc reeks van jaren is geene Koningin bij de Zitting der Staten Generaal geweest. In Mei van dit jaar is eene Vereeniging van Weesvaders opgericht. •Deze vereeniging zal eene vergadering houden op Dinsdag 1 dezer, des voortniddags te it uren té Amsterdam, in het Hotel Central, Prins Hendrik-kade. Na de behandeling van de gewone huishou delijke zaken wordt aan de orde gesteld: 1. Hc4 in 't leven roepen van eon Tijdschrift. 2. De oprichting van een Bibliotheek. 3 Heropening van de discussiën over hel ter vorige vergadering ingeleide onderwerp »Wat kan er gedaan worden oin de zorgeloosheid bij verpleegden in weeshuizen legen te gaan?* j. »llet tijdverdrijf van kinderen in de wees huizen. Bij het Gemeentebestuur te Noord wijk is eene aanvrage ingekomen voor den aanleg vau een stoomtram vau Leideu via Khijnsburg naar Katwijk aan Zee. De Vereeniging ter viering van den gedenk dag van Al kinaars Ontzet in i573, zal op 8 October, a- s- liet jaarfeest herdenken door het houden van Volksspeleu, terwijl des avonds in 't lokaal Harmonie uitvoeringen zullen worden gegeven door Arion, Goncordia en Bilderdijk. Een Amsterdammer, die reeds zeven jaar lang aanteekeniiigeu over de weersgesteldheid heeft gehouden, meldt aan het Hdblil., dat hij dit jaar van af 1 Maart tot 3t Augustus slechts 28 zoinersche dagen heeft waargenomeu, en dal zelfs op geen dier dagen de lucht van de opkomst tot den ondergang der zan onbe - wolkt is gebleven. In de zes vorige jaren was het getal zoinersche dageu steeds boven de 80 Zelden kwam een dief bedrogener uit lan de handige patroon, die onlangs in het Fransche Ministerie van financiën een pakje biljetten ter waarde van 135.000 francs wist weg te nemeu. De biljetten zij ti voor hein waaideloos; ze waren zoo vuil eu versleten, dat ze bestemd waren om buiten omloop ge bracht te worden, en daarom was op elk biljet gestempeld: «Bestemd voor de schatkist.* Te Leiden levert de gasfabriek zooveel winst op, dat commissarissen voorgesteld heb- beu den prijs tot 7 cent per stère te vermin deren. Kon men in andere plaatsen het gas maar uit Leiden betrekken! De groote jacht in de provincie Friesland zal Maandag 29 Sept e. k. worden geopend. Is het aderland wel ingelicht, dan zal een der grootste nijverheidsinrichtingen in Den Haag uit gebrek aan werk binnenkort tal van geëmployeerden eu werkliedeu moeten ontslaan.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1