De erfgenaam van Hornegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerlijke Stand der gemS int Maarten- Marktberichten. Ingezonden. Uit Kuinre wordt gemeld: Alle soort van vee is in den laatsten tijd zeer in prijs gedaald ten gevolge waarvan er dan ook weinig beweging in den veehandel is. Niettegenstaande de daling der veeprijzen behouden de slagers hunne hooge prijzen voor het vleesch en zijn er zelfs, die t vleesch mét 10 ct. per KG. verhoogd hebben. Aangenomen het beroep naar Oost-Zaandain door ds. L. B. Oldeman, predikant te Scher- merhorn. Een berigtgever der N. Gron. Crt. te Ou de Pekela geeft, over slechte aardappelen spre kende, het volgende middel aan de hand: »Om den smaak te verhoogen eu de aardappelen meer eetbaar te doen worden, heb ik al sedert eenige jaren een eenvoudig en zeer goedkoop middel aangewend. Wanneer ze namelijk goed aan den kook zijn, roert men door een spint aard appelen twee 'gewone eetlepels azijn en laat ze daarmee zoolang koken tot ze gaar zijn. Wanneer de aardappelen, als ze droog zijn. goed geschud worden dit vooral niet te ver geten dan heeft men een veel smakelijker en aangenamer voedsel op tafel. Ieder huismoe der neme er eens de proef van en ik houd mij overtuigd, dat zij er zich wel bij zullen bevin den.' De afdeeling "WIeringerwaard van Volksonder wijs heeft met algomeene stommen besloten zieh te ontbinden. Het plan bestaat om mot het aanstaande jaar ©ene plaatselijke vereeniging op te richten tot boYO*lcring van getrouw schoolbezoek. Een nieuwe waardigheid is goschapon: in Steen" wijk zal een nieuw anti revolutionair dagblad ver- sehijnen, dat niet slechts eene redactie en een bestuur hoeft, maar ook eeroleden van dat bestuur Dio hooge waardigheid is thans opgedragen aan het nieuw-be- noemde Kamerlid voor het kiesdistrict waar het blad verschijnt. Niemand zal hem het voorrecht misgunnen om onder hetgeen hij in het licht mocht geve i of des noods ook op zijne visitekaartjes to schrijven: „mr. Thomassen ii Thuessink van der Hoop Slochteren, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, eorelid van het bestuur van het Weekblad voor Steenwjjk en omstreken." To Balmoral bestaat een museum van antiqui teiten, waarin o. a. een groote verzameling folter tuigen uit do middëloouwcn tentoongostesd worden. Een der vreeselijkste van deze door duivelachtig verfijnde wreedheid uitgedachte werktuigen is oen leuningstoel, waarop de patiënt gedwongen werd te gaan zitten,- naauweljjks had hij echter plaats geno men, of uit de zitting sprong een vergiftigdo stalnn pin te voorschijn, die den ongelukkige doorboort. In het begin der vorige maand word genoemd mu seum door een familie uit de provincie bezocht, waar van het hoofd een achtbaar hoer was, die schetsen- derwijze zijn vrouw en dochters op de tentoongestel de voorwerpen opmerkzaam maakte. Hoo spoedig zou die gulle lach op con doodsbleek gelaat wegsterven Aan den foltorstoel gekomen, nam hij namelijk lag- chond daarop plaats, niet bedenkende welko vrcese- lijke gevolgen deze scherts na zich kon slepen. Welk hartverscheurend tooneel thans plaats greep, laat zich denken, nu do wanhopige familie haar hoold aun don stoel vastgenageld, zag zitten. De ballon „do Nederlanden6 van den Heer Daram is M&anbagmiddag te kwart na drieën weder opgestegen nit den tuin Glaudius Givilis. De ballon, thans ge heel gevuld mot don inhoud van 15000 kubicko me ters gas, steeg schoon op in oostelijke richting met een enkelen streek ten Noorden—want de wind was Z.W. ten Westen —zoodat hij voorondersteld wordt in de richting van het Gooi de Zuiderzee langs te zijn gedreven. Het luchtschip, dat zeer hoog stoeg, was bij den holderea hemel tot op aanmerkelijken afstand LXXVH. Hetgeen mevrouw von Schels hoopte, zou toch verrassend cnel worden vervuld. En bij slot van rekening was daar niets opvallends of verwonderlijks in gelegen. Wanneer een mensoh als Anton was, in den tooverkriDg van eene dauie, als mevrouw von Schels, geraakt, dan is niets natuurlijker dan dat zijn gestreelde ijdelheid hem doet duizelen en dat hij in do vrouw, die in beschaving, maatschappelijke positie en geheele omgeving zoo boven hom staat, en 3ie een zoo overgroote, greneelooze belangstelling voor hem aan den dag legt, smoorlijk verliefd wordt. Anton had met liehtzinnigen overmoed en met plebe- ische driestheid zijn geluk bij mevrouw von Schels beproefdthans was het geluk heai zoo verrassend snol tegemoet gesneld, daj hij nog alloen gevoelde, dat hij gevangen en gekneveld was. Al het wantrou wen, dat anders in zijn ziel bestond, was verdwenen In Ada zag hij zoo zeer een hoogst begaafd wezen, dat het ienkbeedd, 't welk onmiddeljjk daarnaast bad kunnen oprijzen, dat zijn op den voorgrond gestelde vorstelijke vooruitzichten, 2ich als een be weegreden te meer in de hem betoonde belangstelling of liefde, als men het zoo noemen wil, was komen mengen, in 't geheel niet bij hem opkwam eene vrouw als zij, was niet in staat om op haar zieleleven door dergelijke beschouwingen of bedoelingen invloed te laten uitoefenen blijkbaar was zij door zijn persoon alleen aangetrokken, gewonnen, veroverd en mijn hemel! waarom Zou zij ook niet daar lag toch volstrekt niets buitengewoons in; hoevelen zijner kameraden hadden hem, toen hij nog een levenslustig soldaat in de sierlijke zouavtnnniform was, van dergelijke avonturen weten to verhalen en to volgen. Drio passagiors maken behalve den bo_ stuurder, den Heer Damm. do reis mede. Een hun ner was e:u stevige landbewoner op klompen, dio' volgens zijn verzekering den lust niet had kannen weerstaan, ook eens meo te varen; do tweede con groentenhandelaar, do derde een heer, nl. indien een hooge hoed daartoe als konteeken geldon raag. Op verzoek deelen wij voerloopig hunno namen niet mode. Do opgestegen ballon is neergekomen in Nunspeet bij Harderwijk. Het viertal reizigers is zeven kwartier onderweg geweest. De afstand is ongeveer 50 kilo meter. De ncderdaling heeft zonder eenigo stoornis plaats gehad. De tegenspoed, welken de schepon ondervinden, dit jaar naar Siberië gozonden, doen twijfelen aan het gunstig resultaat't wolke Prof. Nordenskjöld van zijn reis voorspelt. Er werd zooveel ijs op weg gevonden dat vijf stoomschepen naar Vardö, de wijk hebben genomen. Zoilschepen, die de reis ondernomen hadden, loopen groot govaar in het ijs vast to raken. Uit IJmuiden meldt men ons: In onzo haven werd onlangs eon flesch govondon, waarin oen briefje van den volgenden inhoud: „14 Septembor, Margarctha, Kapitein do Groot, wjj vor- gaan op de kust van Engeland, God zjj ons gonadig.„ Uit oen ingesteld onderzoek blijkt, dat deze bodom in 1877 naar Brazilië vertrok, alwaar do kapitoin diens vronw en zijno kinderen aan do gele koorts overle den. Hot schip is toon qndor kapitein Rioper naar de Kaap de Goedo Hoop gegaan, cn van daar eindo 1877 te Londen aangekomen. Van daar is het onder bevol van kapitein Eofting in 1878 weder naar do Kaap vortrokkon, doch op dozc reis in reddeloozen staat door hot volk vorlaten. Eon Franscho bark, nnar Saigon bestemd, bracht 'do equipage den 5den Octohor 1878 te Batavia aan. Er kan dus geen sprake zijn, dat de Margaretha in Soptcmbor van welk jaar ook op de Engolscho kust zoudo zijn vergaan. Men heeft hier dus weder te doon met eene zouto. loozo aardigheid, welke echter strenge afkeuring ver- dient, daar men dikwerf nabesta radon van de opvaren den dor schepen op eene lago wjjzo noodcloos onge rust maakt. Hij, dio dogoljjko berichten in flosehon vindt, doot daarom hot bost ze niet to publiceeren, maar zonde zo aan do redactie vau den Zeepost; deze is door liaro aantookeningon in staat, to booordeolon of zulk een boricht waarde verdient, en men behoeft niemand noodcloos ongerust te maken. Ingeschreven van 19 tot en inet 22 Sept. 1879. Geboren Dirk, zooa van Meijert Schenk en Aafje llempt. OndertrouwdArien Kuijper, jonkman, 26 j. en Grietje Schouten jd. 23 j. Getrouwd: geene Overleden: Neeltje Iloddes, 65 jaren, weduwe van Paulus Hoebe. Gerrit Nico laas Oud, 6 maanden en 3 weken. Ingeschreven van 2 23 September 1879. Geboren: 5 September. Cornelia, dochter van Cornelis Elswijk en van Maartje Beeinsterboer. Ondertrouwdgeene Gehuwd: geene. Overleden: 6 September. Gerrit Bruin, oud 8 weken, zoon van Jacob Bruin en van Antje Nieuwland. Alkmaar 22 Sept. Aangev. Paarden f a 10 Koeien f 175 a 250, nucht Kalveren f a 1088 Schapen f 19 a 32, Lammeren a magere Varkens f 10 a 24, 166 Biggen f 5.u 9 6 Bokkon en Geiten f5 a 6, Bokjes ct., Boter haddeu mot zijn onervarenheid, mot zjjn gebrek aan ondernemingsgeest den draak gestokenWellicht hadden zij daarbij niet zuinig met spek goschoteii doch al was er ook maar eon derde part -van waar geweest, dan was zulks al genoeg! Maar thans nam de zaak zulk een wonding, dat hij over de zedelijke verplichting, die hij op zich nam, ongerust begon to worden, hij begon te deuken dat bij, voordat hij zich verder door do betoovoring liet verstrikken en met de heerlijke vrouw ceu ver bond voor het leven sloot, baar zou moeten bekonuen, dat hjj in de voorstelling betreffende zijn vooruit zichten als erfgenamen en zijn vorstelijke afkomst, toch wel met een beetje te veel zelfvertrouwen was opgetreden. Er kwam een soort van innerlijke angst over 't geen hij had gedaan, bij hem op en aan gezien hij zich zeiven hieruit niet wist te redden nam hij zijn toevlucht tot Max Ritter. Max Ritter verkeerde sinds eenige dagen m een zeer opgewonden, wanhopige gemoedsstemming. Met zijn nasporingen kwam hij niet verder. Op zijn schrijven aan den ambtman Hagen en aan gravin Leonory had hij wel eenige gegevens terug ontvangen maar zij waren zoo weinig beteekenend, dat het bijna ondoenlijk was, daarop iets verder uit te riehten. Ook de stappen, die Anton hij mevrouw von Schels had gedaan, hadden tot niets geleid en het kon hem slechts tot troost strekken, dat deze van tijd tot tijd bij hem kwam om hem van zijn omgang met die v rouw te verhalen en zich bij hem op do zegepraal die zijn edelheid had verworven. Toen Anton 'dus op het onverwachts met hetgeen zijn geweten bezwaarde, bij Max kwam aanzetten en zijn raad verzocht, zei deze eenigszins spottend: rEn waarom aarzel je nog met mevrouw von Schels •pen en eerlijk te zeggen, dat je haar iets voorge spiegeld hebt, dat niet bestaat? Aolgens hetgeen je per kop 0.75 aO.35 ets. Pui-merende 23 Sept. Kaas: aangevoerd 320 stapels kleine'f 33.00 5 stapels middelbare f30 a Boter I 1.10 a 1.25 per kg. Eijeren Kip- f 4.50 a 5.00; Eenden f 3.per 100 st. 226 Runderen, handel stug cn prijshoudend; 46 paarden; 154 vette Kalveren f —.60 a 0.80 per Kilo tsug; 91 nuchtere dito f 14 a 28 per stuk, vlug; 111 vetto Yarkens 44 a 54 ct per kilo, vlug50 magere f 10 a f 20, 253 Biggen f 4 a f 7, 2232 Schapen vette duurder, vlug; magere lager stug. HOORN, 20 Sept. Tarwo f 12.aRoggo f 6 50 a Gerst f6.50 a Haver f 5.25 a 0 op monster verkocht: Mosterdz. f 20.50 a Karwjjzaad 17.a f Witte Erwten fa Groono dito'f a - Grauwe f 22.a Vale dito f 16.— a Bruneboonen f a Paarden f a Kocjjen f 130 a 200; 200 Schapen f 22 a 30.Lammeren f a 8 Kalveren f 16. a 25; 75 Varkens f 10.a 18.9 Zieugon f 30.45 354 Biggen f 4.a 7.50; Kippen van f 0 60 a f 2 25; 7100 Kipeicren 3 50 a 4. Eendcijorcn 0-per 100 stuks. 1907 Kop botor per kg. 1,20 a f 1,35 50 Hl. Aardappelen f 4.a 5- De redactie verceniijt zich niet altijd met de ijcvoelens dar inzenders van qeplaatste stukken Hieronder laten wij uit den bundel /rPolitieke Gedichten door een Schoolmeester# f), een gedicht volgen ons door de uitgevers welwillend voor onze Courant afgestaan. Toen de eerste druk van dit geestige dicht bundeltje verscheen, schreef de Arnhernsche Courant# t De naieve voorstelling van het parlementair leven is aardig en getrouw tevens en bevat tal van geestige opmerkingen. Maar van niet meer talent getuigen de vier- of zesregelige puntdichten, welke de parlemeutaire r/studiën# afwisselen. Zoo naief als deze zijn, zoo scherp zijn de meeste dier aanvullingen. Deze eer komt den auteur toe, dat zijne brieven zich zoo veel mogelijk van partijdigheid vrij houden. Het boekje met gekleurden omslag ziet er net uit eu zal ook om zijn eigenaardig half politiek karakter, zeker spoedig uitverkocht zijn." Hoe juist de Arnhernsche in deze oordeelde, blijkt uit het feit, dat binnen drie maanden de tweede druk. het licht zag en, naar de uitgevers ons mededeelen, binnen eenige weken de derde druk zal verschijnen. Bij dit hier te lande zeldzame succes meenden wij onzen lezers geen ondienst te doen door het eerste dier gedichten, nu de opening van de zitting der Staten Generaal zoo pas achter den rug is, hieronder te laten volgen. DE OPENING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. De opening der zitting van de Staten-Generaal Is een optocht van wetgevers in pontificaal Hetgeen eigenlijk net zooveel beduidt, Als de Hoogmogenden, naar een wettig besluit, Op zoo'11 dag van voren, van achteren en op zij Even vol met goud beplakt zijn als een koflakei E11 ook een degen dragen f) Prijs f 1.Uitgegeven door da firma J van der Endt en Zoon te Maassluis. mij vertelt, moet ik aannemen dat do indruk, dien jo op hot hart van die kleine vrouw gemaakt hebt, weinig er onder lijden zal, of je een prins bont of niet?" „Ja, daar heb jo wol oen bootje golijk in," hernam Anton." „Ik meen dat het niet to veel gezegd is, als ik dat mag donken. Maar het is toch con pijnlijke gedachte, haar to mooton bekonno», dat ik haar voorgelogen bob. Jo kunt toch maar niet weten hoo zij hot opnoemt. Wollicbt zoo komt Lot mij ten minste stellig voor is zij jegens mij alleen zoo welwillend, omdat zjj mij voijr een iu alleu deelo waarheidlievende, natuurlijk openhartige jongen houdt, en val ik juist zooveel te beter in haar smaak, omdat ik daarin van dio opgestrikte, zelfzuchtige 'en iu allerlei kuiperijen uitgeleerde stadsche heeren verschil En als ik baar nu zou moeien bekennen, dat ik ook liegen en bedriegen, kan „Dat zou ssellig een nootlot tigen indruk kunnen maken," hernam Max Ritter, „en dus sta je nu voor een leelijk dilemma „Een dilemma," viel Anton hem in de rede!„'k beu nog niot zoo ver gevorderd, dat ik weet wat dat woord dilemma eigenlijk zeggen wilZoudt u mjj dit, vooi dat u verder gaat, eens willen zeggen? „Laten we het met korte woorden een onaangename vraag, „of je dit, dan wel of je dat zult doen" noemen. Je staat hier voor het geval dat je d;e kleine vrouw door je bekentenis mogelijk voor altjjd verliest of dat je later mogelijk uit haar mond het verwjjt zult aioeten hooren, dat je haar misleid hobt. Anton ging peinzend achterover in de stoel ligg011» waarop hjj bij het binnenkomen was gaan zitten en keek buitengewoon oplettond naar het dekblad van de sigaar, die hjj had opgestoken. Eindelijk antwoordde hij; „Vat jo daar zegt is in allou declc juist en waar.

Schager Courant | 1879 | | pagina 2