Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Q) I A Cs 23ste Jaargang. No. 1230 Bekend maki nge n l)e GIFTDRANK. Ao. 1879. Vermist; Gemengde berichten. SCMUER COURAST. Dit blad verschijnt twee maal per wed»Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in bet eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o, Afzonderlijke nummers 0.07J. Advertentien van een tot vijf regefs ƒ075; ieder regel meer /"o.i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen ls arbeid aan een rots te bién. <op de Markt te Schagen, op Donderdag den 2 October 1879, een WIT LAM, met een rood merk op bet schoft. Zij die hieromtrent inlich tingen kunnen geven, worden verzocht zich ter gemeente secretarie aldaar aan te melden Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen Brengen naar aanleiding van art. 2o3alinea 3 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85) ter openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1880, zoo als zij den Raad der gemeente is aangeboden, van af heden tot en met den 20 October e k. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat een ieder daarvan, tegen betaling der kosten, een afschrift zal Luimen bekomen. Schagen, 7 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. IV. Juist was hij hiermede gereed, toen er boven gescheld werd. Bamsaij liep terstoud naar den principaal heen. Na eene minuut kwam hij terug om zich door den provisor het fleschje vergif te laten geven, dat hij naar boven bracht. Een kwartier later verliet de vreemde heer het huis. Spoedig daarop zocht Wal ter zijne woning op. Hij sliep dien nacht zeer onrustig en droomde van Krokus, van de beruchte giftmengster Briuvilliers, van vergif en van vreeselijke ver borgenheden. In een der op paleizen gelijkende huizen van de vijfde avenue, waar zoo als bekend is de New Yorker millionairen als vriendschappelijke huren naast elkander leven, woonde de heer Jarvis Scott een rijk voormalig koopman die ten tijde van den burgeroorlogdoor het doen van groote leveranties, millioenen dollards verdiend had, en zich hiermede uit zijne zaken had teruggetrokken om stil te leven. Hij was weduwnaar zonder kindereu maar zijn neef en erfgenaam Lionel Wilson woonde bij hein. Deze was een losbandige en verkwistende jongeling van a5 jaren, die beter millioenen kon verkwisten dan verdienen. De oude knorrige, altijd ziekelijke en hijpo- chondriesche oom was niet met zijne wilde manier van leven te vreden en had daarvoor wel reden. Hij hoopte dat de jonge man zich zou beteren als hij getrouwd was. Eeue verre bloedverwante zijner overledene vrouw, die als kleinkind door deze uit barmhartigheid in huis was geuoinen, nam de huishouding van den ouden heer waar en was door hem als de toe komstige echtgenoote van den lichtzinnigen erf genaam bestemd. Inderdaad was Ilarriet Eindsaij zoo heette de |onge dame een twintigjarige schoonheid van den eersten rang. Zij was echter lievreesd voor Lionel, die zij wist dat een slecht hart had. Zij doorzag hem beter dan de oom dit deed, die hem tot dus ver slechts voor een lichtzinnigen verkwi-ter 1 n schulden maker hield. De tegenzin, die zij tegen hem had en die oorzaak was dat zij zich met vastberadenheid tegen liet voorgenomen huwe lijksplan verzette, was de iristinktinatige tegenzin welke de goede menschen veelal tegen slechten gevoelen. Juist daar zij de goedheid en zacht moedigheid zelve was kon zij onmogelijk een man als Lionel beminnen. Ilij stoorde zich hier echter niet aan, maar dreef den spot inet hare afkeerige terughoudend beid of deed als of bij die niet merkte en loefde in het geloof voort dat zij zijne zekere buit was. Zjj echter verdroeg stil en geduldig het vele harteleed, wat nood zakelijk uit zulk eene ongelukkige verhouding, dagelijks op nieuw moest voortspruiten De beer Scott was zoo als reeds gezegd is een knorrig ziekelijk man, die onophoudelijk door hypochondrische grillen geplaagd werd, tl ie niet alleen zijne werkelijke kwalen verergden, maar hem ook nog met allerlei andere ingebeelde ziekten kwelden. Hij was nimmer over zijne doctoren te vreden, daar hij altijd van eene andere meening was dan zij, altijd op eigen gezag medicineerde en boeken over dat onder werp las van twijfelachtige waardezeker het gevaarlijkste wat een hijpochondrist doen kan. Dan verscheen deze en dan weder die doctor in zijn huis, en ze kwamen gaarne om de gouden twintig dollards stukken van den uiil- Iionair te verdienen. Ze kwamen echter spoedig tot het besluit dat inet zulk een grillige hij- pochondere patiënt niets was aan te vangen. Thans beproefde de oude heer het met een franschen arts of liever kwakzalver Bonnet ge naamd, met wien Lionel iii een speelhuis kennis gemaakt, en bij zijn oom gebiacht had. Bonnet was een onwetende handlanger van een vroegeren parijschen charlatan geweest, van wien '«ij eenige kunsten had afgezien; maar bij bad de noodige driestheid en behendigheid, zoo als de meeste fortuinzoekers van zijne soort, dooi wien de onnoozele argelooze menscbheid voort durend wordt bedrogen. Door zijne vleijende manieren, wist hij den ouden hijpochondrist in te palmen, die liet bizonder behaagde dat de Franschman op alles ja zeide; wat hij betreffende zijne werkelijke of ingebeelde kwalen bedacht of phantaseerde. Andere doctoren hadden altijd ongeloovig het hoofd geschud hij zijne zonderlinge klachten, deze knikte altijd ten teeken van toe stemming met zijn wijs hijppokratiesch gezicht. Omstreeks negen uur des morgens, op een treurigen October dag, verliet de heer Scott zijn Led en sleepte zich al steunende naar zijnen leuningstoel die met eene menigte kussens was opgevuld- Hij liet er zich in neervallen, waarna de zachte Ilarriet, die steeds als zijne getrouwe oppaster fungeerde, de kussens onder het hoofd? de ellebogen en voeten terecht schikte ls dooier Bonnet reeds bier gewétst, mijn kind vroeg hij 11a eene pauze. »Wut dunkt u, zal ik eerst ecu kopje wanne melk, of eerst mijne medicijn nemen »Ik geloof, oom, dat gij gerust eerst uwe melk kunt drinken,* meende de jonge dame. Oprecht gesproken iieb ik niet veel vertrouwen in de geneesmiddelen van den franschen dokter. De Polder en Banne Hensbrock, had in het najaar van 1878 zooveel nadeel ondervonden van buitengewoon groeten regenval, dat zij zich genoodzaakt zag, de hulp in te roepen van den aangrenzenden polder Obdam die, in bet bezit van een stoomgemaal, zijn eigeu water machtig, ook nog krachtig genoeg was zijn buren bijstand verleenen. Alhoewel door deze hulp zeer gebaat, waren de daaraan verbonden kosten te drukkend voor de grondeigenaars en pachters, zoodat doorliet bestuur werd voorgesteld en met algemeene stemmen besloten om, ter vervanging van een der windmolens, een stoom watermolen te stichten, waarvan de technische leiding aan de ingenieurs W. C. en K. de Wit te Amsterdam werd toevertrouwd. Dit stoomgemaal is nu voltooid en onderging op den 2 October jl. een fiksche en welgeslaagde proef, in tegenwoordigheid van het bestuur, hoofdingelanden en belangstellenden uit den omtrek, zoodat men met gerustheid bet naderend natte saizoen kan te gemoet zien. De ingenieurs, tevens leveranciers der niachi- nerien, de bouwopzicliter, J. Drost en do aan nemer der bouwwerken, Siinon Wit, ontvingen ondubbelzinnige bewijzen van te vredenbeid van liet bestuur. Omtrent liet bloedbad; dat de koning van Birma onlangs ouder de vrouwen en kinde ren van zijn vader heeft aangericht, vinden wij de volgende bijzonderheden. De oude koning had 54 vrouwen waarbij hij 48 zoons en 62 dochters bad. Van die 110 kinderen overleefden er hem slechts 59. Van zijn 54 vrouwen waren er bij zijn dood nog 4' in leven, waarvan er zich 2 in de gevangenis bevonden, verdacht van deelgenootschap aan een samenzwering tegen bun echtgenoot, 2 andera waren wegens echt breuk verbannen. Van de 37 vrouwen, die bij 's konings dood dus in vrijheid waren,» doodde koning Thebaw er dén, die de moeder was van een zijner voornaamste mededingers voor den troon, benevens i| van hare kleinkinderen. Verder doodde hij nog ij zijner broers, 16 u< wed uwen van den ouden zusters van Louiog Thebaw koning, benevens 9 r bevinden zich in boeijen, voor het meereudeel omkomende van gebrek. Nieuwe sieradiën. Een zekere Trouvé is op de gedachte gekomen om de electriciteit op allerlei weelde voorwerpen toe te passen. De heeren kunnen nu bijv. hunne das vast steken mei een gouden speid waarvan de kop bestaat uit een dood-hoofd of een konijntje op een trom gezeten. Een onzichtbare geleiddraad stelt deze mechaniek in verband met een lilli- puttiaansch electrisch batterijtje, dat men zonder eenig bezwaar in den vestjeszak kan dragen. Door het foudraaltje waarin de praeparaten verborgen zijn, slechts even in den zak om te keeren, brengt men de machine in beweging j terstond begint, tot groote verbazing der aau- schouwers, het doodshoofd de diumanteu oogen rond te draaien en met de tanden te knarsen, en bet konijntje uit al zijne macht een roffel op de kleine gouden trom te slaan. De vorstin van Metternich bezit onder haar juweelen een vogel van diamanten, die ook door middel van electriciteit de vleugels kun uitslaan, wat eene haast oogverblindende schittering teweegbrengt.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1