De erfgenaam van Hornegg. moest 120 maal, zijnde eene gezamenlijke lengte Tan 4° kilometer, rondgeloo|>en worden in- 2 uur 20 minuten. Oogenschijnlijk stonden de kansen verre van gelijk, en 'waren zij geheel in het nadeel van den looper; immers reeds tegeneen paard scheen de wedstrijd bijna onmogelijk vol te houden, hoeveel te minder tegen twee. En toch heeft Bargossi gewonnen. Het eene paard moest den loop reeds bij den 3asten toer staken het andere bij den 45sten. Op dat oogenblik was Borgossi slechts 2 a 3 toeren bij de beide paarden ten achteren, en wel verre van uitgeput te zijn,'bemerkte men dat zijn bewegingen nu integendeel in kracht en snelheid toenamen. Tegen vijf ure riep het volk: Genoeg! genoeghoud op! maar Bargossi bleef met een bewonderens waardige opgewektheid doorloopen, en heeft I 2 1 raaien, dus één keer méér dan gewed was, in 2 uur 10 minuten, dat is nog in 10 mi nuten binnen den gestelden tijd, de l'lace Magenta rondgeloopen. In Amerika is onlangs een man gestorven Abhott genaamd, wiens vrouw nu voor de zevende maal weduwe is geworden. Toen zij, vier jaren geleden, met hein in het huwelijk trad. was zij 82 en hij 78 jaren oud. Haar meisjesnaam -is Miss Williams, en zij heeft achtereenvolgens de volgende namen aangenomen en algelegdMrs. Traur, Biggs. Farrow, Wallace, Barry en Pratt. Gisterenavond ontstond in de Nieuwe Brug steeg te Amsterdam, ten huize van eene slaapsteêhouder en tevens tapper, een standje, veroorzaakt door ecu drietal dronken voerinans- knecht, aan wie de kastelein weigerde nog ineer te tappen. 13e beschonken koetsiers wisten toen niets beters te doen dan de ruiten stuk te slaan daarna werd het huisraad zooveel mogelijk vernield en vervolgens ging men den kastelein te lijf Een Zweedsche matroos, daar ook aan wezig, was rechtschapen genoeg partij te trekken voor den waard tegen de drie gevaarlijke ros- bestierders. Hij was echter niet tegen die drie man opgewassen eu vrij zwaar verwond toen de politie kwam aanrukken die er in slaagde twee van de levenmakers te vatten. Een hunner had zich aan een ruit zwaar verwond. Men leest in de Arnh. Ct. «Eene vermakelijke bijdrage tot den symbo- lischen stijl geeft het Oosten. Dat blad beweert op gezag van ds. de Liefde, dat «een christen geen minister kan zijn,« d. w. z. dat «wanneer een christen op het zijden kussen wordt geplaatst of zich zelf er op zet, dit hem te glad is, zoodat de Christen er afvalt en de mensch erop blijft zitten.» Met anderewoorden: wanneer een anti revolutionair aan hel bewind komt, bemerkt hij, dat met zijne beginselen een land niet bestuurd kan worden en hij past de beginselen toe, welke hij in theorie steeds heeft bestreden, maar die voor de praktijk de ware blijken te zijn. Het doét ons genoegen, dat met het vei- makelijk beeld van «de Liefde's gladde kussen» de geestverwanten het eens zijn: 't is een belijdenis van eigen ongelijk. Uit Dadingen bericht men ons het ver blijdend verschijnsel, dat gedurende de eerste negen maanden van dit jaar voor f 5o a 60,000 minder aan sterken drank verbruikt is dan in hetzelfde tijdvak van 1878. Helaas echter staat dit verschijnsel in verband met de minder gunstige tijdsomstandigheden. LXXXI. „Ik keu dokter Bitter hij was bij mij, om van mij oen verlof te vragen dat ik hem natuurljjk ter stond heb verleend. Ik ben mij wel bewust, dat de verplichting op mij rustte, om den naam van tnijuen vader to beschermen voor don smaad, die er voor hem zou uit voortvloeijen, ingeval men uit zijne papieren de sporen had ontdekt van eene niet te regtvaardige deelneming aan eene nog minder te rechtvaardigen daad, aan eene zoo groote misdaad. Maar ik hen er evenzeer van doordrongen en mijn oom, de ambtman, deelt deze mijne innige overtuiging dat men zich moet verheffen boven elke dergelijke overweging en boven olk persoonlijk gevoelen, wanneer bet het herstel geldt van een zoo schreeuwend verkracht recht, het gehecle levenslot van een levend mensch, die niet aan een doode mag worden opgeoflerd. Gelukkig heeft dokter Ritter niets gevonden, dat mijn vader in eenig opzicht compromitteert „Zijt gij daarvan zoo zeker?" „Ja de zoon van den vorst, die mij alles heeft verklaard ea mij de geschiedenis zijner jeugd heeft verteld, kan deze geschiedenis aan de gebeele wereld vertellen, zonder dat de naam van mjju vader daarbij behoeft te worden genoemd. Behalve vorstin Leopol- dine is juist de pleegmoeder, de oenige, die als direct schuldige optreedÉ „De pleegmoederOmtrent dat punt kom ik juist met u sprekenen om u in het algemeen te zeg gen, dat gfj misleid schijnt te zijn door den man, als wiens gezant of vriendin, of welke uitdrukking n bet meesc welgevallig is gij tot ons komt „Misleid? Ha! riep met rouw von Schels verrast uit, „Ik kan het mij wel voorstellen, dat het vorstelijk huis met zekeren tegenzin er aan denkt, om oen man, die tot dusver in de nederigste omstandigheden j eefdo, te moeten erkennen als zoon en erfgenaam Te Cithuizenneeden, in Groningen, stak de 26jarige, eenige zoon van een molenaar zijn boofd door een venstertje, dat vlak onder de as zich beviudt. Het hoofd werd door het uit stekende ijzerwerk van de ronddraaiende as verpletterd. Door mej. E. L. J. Haan, wed. van B- Eigeinan, is aan het Geref. Burgerweeshuis te Rotterdam p. m. f 25,000 vermaakt, De jonge miss Edwards, die te Liverpool onlangs plotseling verdwenen is, toen zij was uitgegaan om een geschenk voor haren verloofde te koopen, is nog altijd niet teruggevonden. Daarentegen heeft men te Liverpool, naar aan leiding daarvan, eene andere dame, die sedert acht maanden te Ingleton vermist was. ontdekt. Deze was in dien tijd getrouwd en reeds weduwe geworden. Deze dame is te Liverpool op den trein naar Ingleton gebragt oin naar hare familie terug te keeren, tnaar zij wilde bij het eerste de beste slation ontsnappen. De conduc teurs van den trein, aan welke verzocht was ecu wakend oog op haar te houden, riepen de politie te hulp. De dame bood dapper tegenstand en moest met geweld in een cab gebragt worden, die haar tijdelijk naar het werkhuis voerde. Terstond heeft men zich tot hare ouders ge wend, om te weten wat verder met haar geschieden moest. Opmerkelijk is de wijze, waarop men haar te Liverpool ontdekt heeft. Zij vroeg een politicagent op straat, of men reeds iets van de vermiste miss Edwards wist. Deze vond, dat zij, naar het signalement veel van de miss Edwaids had. Zij werd daarop naar deu politie commissaris gebragt en ondervraagd, en toen bleek het, dat zij wel niet mis Edwards, maar de te Ingleton vermiste dame was. Toen de Belgische Koning vergezeld van twee adjudanten Woensdag langs de Avenue die naar het Bois de la Cambre leidt, te paard reedsprong plotseling eene vrouw voor zijn paard, en trachtte de teugels vast te houden terwijl zij den Koning met scheldwoorden en beteedigingen overlaadde. De Koning liet zijn paard een sprong ter zijde maken, gaf het de sporen en galop/ieerde met zijne adjudanten weg. Ter zei/der tijd kwam een hofrijtuig voorbij en koelde de vróuw hare drift aan den koetsier en den lakei, dien van het zelfde laken een broek kregen, doch spoedig verscheen de politie en nam haar in arrest, het bleek weldra dat de vrouw krankzinnig was. Het was eene ofjx- ciersweduwe die zich door den Koning en zijne Ministers moedwillig benadeeld achtte. 'De Almanach de Franceverhaalt de vol gende anecdote van de Koningin van Engeland. Koningin Victoria doet van tijd tot tijd kleine wandelingen te voet, in den omtrek van het slot van Balinoral. Eenige dagen na hare komst aldaar, keerde de Koningin, vergezeld door eene hofdame, naar het kasteel terug, toen zij langs haren weg eene vrouw vond, die op een aard appelveld arbeidde. De Koningin bleef een 00- gedblik staan en zeide tot de vrouw terwijl zij op een omgehakten boomstam jdaats nam: 'Zijt gij zoo alleen aan' t werk, vrouwtje? 'Ja, ik moet weT\was het antwoord; 'alle anderen zijn weg. Men zeide, dat de Koningin gekomen was, en zij wilden ze zien En waarom zijt gij ook niet gaan zien' hernam de Koningin. De vrouw trok even haar schouders op en maar „Gij doet het vorstelijk huis ongelijk. Indien het daartegen bezwaar had, zou bet bij eon muziekmeester niet zooveel mindor hot geval zijn dan bij oen go- wezen soldaat „Een muziekmeester?!" „Dat zeide ik. Dokter Ritter heeft namelijk hot geheele geheim duidelijk opgelost het zou volstrekt onverstandig zijn om te twijtolen aan de uitkomsten van zijn onderzoek tenzij gij, mevrouw von Schels, met bewijzen voor de identiteit van uwen „prins" waart voorzion, die daaromtrent twijfel kon den opwekken. Juist daarom kom ik bij u. Gij kunt begrijpen, dat de mododeelingon, die gij den vorst bebt laten doen, Lem. evenzeer als mij, vervuld heb ben met eene verbazing, die mij zonder, tijd te verliezen, tot u hebben doen spoeden, om n om ophelderingen te vragen." Mevrouw von Schels had alle kleur uit haar gezicht verloren. „Ik zou u bewijzen geven, ophelderingen verstrek ken maar ik bid u welke bewijzen hebt gij „Welke bewijzen wij op het slot hebben? Geene andere, dan dezen briet van dokter Ritter die echter eene in het oog loopende bevcsting ver krijgt door het feit dat graaf Albrecht Bemswald reeds maanden geleden den heer Leonbard Kom naar zijn Randeuburg heeft gevoerd..." „Deo heer Leonhard Kom!?" S „Dokter Ritter heeft in zekeren heer Leonhard Kom den verduisterden erfgenaam van Hornegg ontdekt. Ik bid u, lees dien brief." „Ik bid u, lees dien brief," dat zeide gravin Leo- nore met hare meest kalme zachte stem juist alsof mevrouw Ada na deze verklaring in eene stemmiDg zou zijn geweest, om lange, dicht ineenge schreven brieven te lezen mijn God, het schemerde haar immers voor de oogen, de adem bloef haar in de keel steken, zij was zoo nabij een onmacht, als zij, bij haar gezond en sterk zenuwstelsel, het in haar antwoordde. 'Ik? Wat zou ik gaan zien? Denkt gij dat ik mijn werk zal laten staan om de Ko ningin te zien? Daar zou ik wat aan hebbent De sukkelaars, die naar het kasteel geloo/ien zijn, verletten een daghuur, dat 1 s alles. Ik ben daarvoor te arm: ik heb vijf kinderen en een zieken man, voor wie ik den kost moet verdienen." De Koningin nam haar geldbeurs en schudde den inhoud er van in de handen der verwon derde vrouw uit, haar tot afscheid toevoegende Gij moogt aan uw vrienden, die naar de Koningin zijn gaan zien, zeggen, dal de Ko ningin zelve naar u is gekomen. Maar Kareltje lief! wat heb ik in angst gezeten. Ik kon er niet van slapen. Ik ben maar opgebleven. Om 2 uur eerst t huis en pas 3 dagen getrouwd 'Ja, beste Louise, dat is een vreemde historie lk trof een vriend, die mij vroeg, hoe mij de trouw beviel. En toen heb ik hem alles verteld, hoe goed en hoe lief en hoe huiselijk gij waart. Ik kon er niet van uitscheiden en de tijd vloog zoo snel voorbij dat..."'Hu, dan zal ik het u maar ver- geoen. den volgenden dag wordt het 3 uur en Louise zegt weenend: Dat is toch te erg, dat verdraag ik niet. Ik ben boosGisteren kwaamt gij laat, heden nog later! Er is zeker weer zoo'n vriend geweest!. Neen, Louise. Van daag was het heel anders. Ik heb nu ge wacht en gehoopt, dat er een komen zou. Maar vijf minuten voor drieën was er nog geen en toen ben ik verdrietig naar huis gegaan." Hedenochtend is men te Groningen tot de ontdekking van een tragisch feit gekomen. Twee personen wier namen door verschillende om standigheden jmbliek domein geworden zijn, werden dood in bed gevonden; het waren de Heer Korteweg, vroeger leeraar aan de Kon. Militaire Academie, later lid van eene effecten- firma te Groningen, en zijne echtgenoote Mej. Elize Baart, die herhaaldelijk als tooneelspeelster en als lezeres opgetreden en sinds een jaar met den Heer Korteweg gehuwd. Voor het bed ston den twee ledige glazen, Een zonderling ongeval, dat ongelukkig geen noodlottige gevolgen bad, overkwam dezer dagen een omnibus, die dag in dag uit, de boulevards des Italiens te Parijs langs rijdt. Tegenover de rue du Helder brak bet voertuig plotseling zoo zuiver in tweeën, dat de koetsier die eerst door bet geroep der voorbijgangers opmerkzaam gemaakt werd, nog een eindweegs met den balven wagen voortreed. Door een gelukkig toeval, waren er slecbls weinige per sonen in den omnibus, die allen aan de voorzijde van den wagen zaten; slecbts eene dame, die juist zat naast de plaats waar de breuk was ontslaan, viel Van schrik, nu zij zoo onverwacht half in de open lucht zat, op straat, zonder echter eenig letsel te bekomen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van dit onge val. Een Londenscb correspondent, die zich onlangs zooveel moeite getroostte voor de eer van ons en zijn vaderland, op de thans geopende tentoonstelling van zuivelbereiding te Londen, smaakt de voldoening in een beden toegezonden telegram een belangrijke overwinning van de Hollandscbe boterinzendingen te berichten. Aan de Hollandsche boter zijn de te en 2e prijs gohocle leven nog niet geweest was! Toch strekte zjj de hand uit naar den brief, dien gravin Loonore voor haar bad nede-rgologd het was een bovendo, kalme en koud gewordene hand dio zij er naar uitstrekte en zij staarde ook met hare oogen er op, maar lezen, neen lezen kou'zjj nog niet; eerst moest zij ademhalen, diep eu pijnlijk ademhalen en afwachten, dat het eerste geweldige kloppen van baar hart was overgegaan; toen eerst werden de letters voor hare oogen duidelijk. Zij las. Haar adem werd korter eu haastiger en naarmate dio haastiger werd, des te helderder werd haar den inhoud der woorden, waarop zij staarde, des te helderder en helaas ook des ie overtuigen der. Alles wat daarin werd gezegd had °eeu eenvoudigen overtuigenden samenhang. Eene verklaring van de eigen hand der gravin Leopoldino uit deu tijd, toen zij nog volkomen bij haar verstand was, was in handen van Max Ritter. Het zou krankzinnig zUn geweest, om de combinaties, welke Anton voor zich had gemaakt want dat bij zijn recht slechts grondde op combinaties, dat het alleen een zeer hoogen graad van waarschijnlijkheid bezat, dat was zoo ten naastenbij de inhoud geweest van zijne laatste me- dedeclingen krankzinnig, om de veronderstellingen van Anton daartegen te willen ophouden zij waren bedrog, een misleiding, waardoor Ada in hare vreeseiijke dwaasheid, zonder te wantrouwen en te onderzoeken, zieh had laten omstrikken! En de rechte verloren zoon, de rechte erfgenaam van Hornegg was Leonhard Koru Leëuhard, dien zij zoo lichthartig als een armea stumper, een man, die ver beneden haar stond, had van zich gestooten „Wat zegt gij daarvan?" vroeg gravin Leonore, thans toch met zekere deelneming de geweldige ver andering opmerkende die er in mevrouw Ada's trekken plaats had. „Niets volstrekt niets, dan dat ik op de vrecsebjkste wijze bedrogen ben? antwoordde zij met

Schager Courant | 1879 | | pagina 2