De erfgenaam van Hornegg. Lxxxii. Mark t berichten. eigenaren van het terrein henoodigd voor de vergrooting der gemeenteschool. Aangezien Bur gemeester en Wethouders echter nog eene ver mindering van den gevtaagden koopprijs hoopten te verkrijgen, moet de behandeling dezer zaak alsnog worden aangehouden. Aangenomen voor kennisgeving. Bij de nu volgende rondvraag, zegt de heer Govers het wenschelijk te achten, dat de ver. gaderingeu op een auderoo dag, b. v. Woensdag werden gehouden daar die op Dingsdag door het lid Noë, afwezig, door diens beroeps bezigheden waarschijnlijk in het geheel niet, en door spreker zeer inoeijelijk kunnen worden bijgewoond. Wordt besloten dat hierover zal worden beraadslaagd in de volgende vergadering. Daarna werd de tegenwoordige gesloten. Men schrijft uit Schagerbrug dd. 16 dezer. •Jl. (Dingsdag nam de heer G. Bol, benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school en directeur der Normaalschool te Spanbroek, afscheid van zijne vrienden en leerlingen alhier. Gedurende 5J jaar was de heer Bol als hoofd onderwijzer werkzaam en onderscheidde hij zich door groote kunde, ijver en toewijding. Hij deed zich kennen als een warm vriend van kinderen, en trachtte hen tot flinke, welont- wikkelde leden der maatschappij op te leiden. Bij 't afscheid bleek dan ook hoe groot de gehechtheid was, die tusschen leerlingen en onderwijzer bestond. Maar ook bij de ouders en de ingezetenen in 't algemeen, hoezeer men den vertrekkende gaarne eene betere positie gunt, werd zijn heengaan als een gevoelig verlies beschouwd voor de plaats onzer inwoning. Moge de heer Witte van Haarlem, die nu voor oenige dagen tot hoofdonderwijzer alhier is benoemd, in de voetstappen van zijn voorganger treilen, opdat het verlies, dat deze plaats door 't vertrek van den heer Bol heeft geleden, zooveel mogelijk worde vergoed.* Kool is er zegt Semper Virens dit jaar zoo overvloedig, dat op onderscheidene markten in Gelderland de landbouwers daarvan een gedeelte weer naar buis moeten nemen; zoo is het ook met de peren, als de koopers niet aan de hoog gestelde eischen willen voldoen. De heer O. Fenzi, president van de Tos- kaansche Tuinbouwmaatschappij, beveelt als een specifiek middel tegen hersenverkoudheid de Eucalyptus Globulus aan. Men behoeft daartoe slechts een of een paar bladen dezer plant te kauwen. Het is zeker gemakkelijk te beproeven. Zaterdag avond is op den staatsspoorweg HaartenHelder de laatste trein naar den Helder bij Uitgeest ontspoord. Na adsistentie uit Am sterdam kon de dienst den vólgenden ochtend weder geregeld geschieden. Een goederenwagen had schade bekomen; de locomotief en tender lagen in het zand. Een gehuwd persoon, vader van verschei dene kinderen, heeft gisteren avönd laat, in de nabijheid van Dordrecht, met een scheermes een jonge dochter vermoord, met welke hij vroeger op den loop geweest en dien avond was uitgegaan. Hij is\ of heeft zich zeer ernstig lnet het scheermes gewond en bevindt zich in het gasthuis. Rotterdam, 18 Oct. Ieder die wel eens te Brussel is geweest, weet, dal men in de beroemde Passage aldaar alles duurder betaalt dan in andere winkels, die minder zware lasten te dragen hebben. Onze Passage-winkeliers hebben echter het verstandig besluit genomen, dat voorbeeld niet te volgen en in goedkoopte hun kracht te zoeken, overtuigd dat alleen daardoor hun zaken bloeien kunnen en veel |kleine winsten meer Het was een ongelukkige toestand voor do arnio, tnachteloozo en radelooze Clotilde. "Wat zou zij bo- ginnen, om Leonhard uit dezen vrroselijken tocstaid te redden? Zij had alles, alles over voor die redding alleen dat ééno niet, niet hare toestemming tot dien schandelijken handel, waarop haar broeder aan- droag waarbij zij als lokaas moest dienen, zich zelve moest •pdringen als den prijs, waarvoor men Leonhard zijn recht, zijne aanspraken, zijne maat schappelijke positie, zou ontrooven. Dat gedoogde haar trotsch niet, al zou er ook eene wereld om hebben meeten vergaan. Het eenig gelukkige, dat zij in dezen toestand ondervond, was, dat zij zich bewast was, als eene sooit van stille, ongekende bescherm- vroaw, over Leonhard te kunnen waken en zij wilde en zou hem beschermen, zelfs al kostte het haar leven, maar niet de band Iconen tot dat bedrog Hij moest weg van den Bandenbnrg, dat was voorshands het meest noodige, het eenige, waarop zij tbans al hare gedachten moest concentreren. "Waarschuwen durfde zij hem niet, hij zou op hare waarschuwingen toch geen acht hebben gegeven, indien zij met tevens hem de redenenwaarom hem hier gevaren dreigden, had ontvouwd en dat had zij immers aan Albrecht gezworen, niet te znllen doen. Ook kon zij toch haar eigen brceder maar niet zoo verraden ook dat was haar niet mogelijk! opleveren dan geen groote. Onze Passage belooft dan ook veel. Schitterend is liet geheel en aantrekkelijk is alles ingericht. De sierlijke gaskronen bijv, voor het café en de winkels door de hofleveranciers Martin Kaufmann en Co. alhier geleverd, maken een uitnemend eleganten indruk en doen die firma alle eer aan. Een brutaal feit heeft in de Appelscha plaats gehad. De heer Evert van der Horst, van Oosierwolde. werd op zijn terugreis van Smilde eenige schreden van het tolhek te Boven Ap pelscha door een persoon aangerand, die hem bij de keel greep, op den grond wierp en erg mishandelde, (let gejammer van den aangevallene werd gehoord door zekere Fokke Brouwer, van Oud Appelscha, die in allerijl toesnelde en met veel moeite van der Horst aan de woede van den onverlaat wist te onttrekken. Daarna zette van der Horst en Brouwer hun weg voort doch werden tot tweeineal toe door den aanrander achtervolgd. In Brussel stonden eergisteren twee per sonen voor de rechtbank van koophandel. De een eischte 7000 francs voor geleverde koopwaren, de ander ontkende die ontvangen te hebben. Aan dezen laatste werd de eed opgelegd. Nau welijks had hif de eerste woorden van het formulier uitgesproken, of zijn tegenstander viel op hem aan, wierp hem op den grond en mishandelde hem zoodang, dat alleen een spoe dig ontzet door de aanwezige rechters en ad vocaten hem redde voor erger. In het begin der volgende maand zal te Amsterdam in werking komen de in aanbouw zijnde Ilollandsche boter en margarinefabriek, genaamd «Pales*. Genoemde fabriek is gelegen aan de Kattensloot bij de Kostverlorenvaart, nabij het Westelijk Entrepot. De arrondissementsrechtbank te Heerenveen heeft C. B oud 28 jaar, postbode te Corredijk, tot g maanden celstraf veroordeeld, wegens misbruik van vertrouwen door het zich loeëi- genen van gelden, welke hem tot een betaald wordenden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken waren ter hand gesteld, ver scheidene malen gepleegd. Uit eene gemeente nabij Dendermonde, aldus wordt aan het Fondsenblad geschreven, is zekere notaris, die er in geslaagd was het vertrouwen eener massa inwoners te verkrijgen, vertrokken, een groot deficit in zijn kas ach terlatend. Het parket heeft alles verzegeld, en men zept nu reeds dat het tekort niet beneden anderhalf millioen zal zijn. Honderden kleine landbouwers zijn daardoor tot armoede gebracht. De burgemeester van een naburige gemeente zal zegt men niet minder dan 83,000 fr. er hij verliezen. (n een woning in de rue Ballagny te Parijs leeft 'een grijsaard van bijna io3 jaar, Pierre Lambert genaamd en den i5 Jan. 1777 te Lunéville geboren, en wel in de kazerne, als zoon van een soldaat. Hij maakte den veld tocht in Egypte onder Klèber en vervolgens al de oorlogenj van het Keizerrijk mede. In 1815 verliet hij het leger co werd loodgieter in dienst der stad Parijs. Die betrekking nam hij 38 jaar waar. Burgerlijke Stand der gemeente Scha gen Ingeschreven van 17 tot en met 20 Oct. 1879. Geboren: Jannetje Berkhout, geh. Kelder, D- Ondertrouwd: Ferdinandus Josephus Mick- lingboff, jin, en Flisabeth Jacoba Justina van Heek, jd. Jacob Groot, weduwnaar van Antje Graft, en Agatha Henriette Maria Diderich jd. Getrouwd: geene. Evenmin kon zij door eeno koele, terngstootendo behandeling Leonhard zijn verblijf hior onaangenaam maken on zoodoende tot vertrekken noodzaken zij kon op het oogenblik niets doon, dan zich in dien toestand schikken en slechs een oogenblik afwachten, waarop zij van Leonhard kon eischen, op staandon voet heimelijk te vluchten, hem dan de behulpzame hand bieden lot volvoering van dat plan. Zulk oen oogenblik moest toch binnen korten of langen tijd voorkomen. En haar besluit stond onwrikbaar vast, dat zij zulk eene gelegenheid moedig aanvatten zou. Toen Leonhard een paar uren later nit zijne kamer beneden kwam, was hij in do wolken van blijdschap dat hij Clotilde terugzag. Met een van vreugde stralend gelaat drukte hij hare hand en sprak met do meest opmerkelijke onbevangenheid en zonder zich in het minst er over te bekommeren, hoe zijne warme uitingen konden worden opgevat, zijn blijdschap uit, haar weder te buis te zien. „Gij ziet, Clotilde.* sprak Albrecht met een schijn baar goedhartig laehje, .onze kunstenaar moet zijne muze in de nabijheid hebben, anders ontzinken hem al zijne levensgeesten en de polsslag van zijne kracht blijft plotseling stil staan. Ik durf wedden, dat hij in deze dagen geen noot bij zijne composities heeft kunnen schrijven. Gij moogt niet weer zoo plotseling verdwijnen en terugkeeren „Ik heb inderdaad mijn hoofd niet kunnen bijeen houden, om te werken,* antwoordde Leonhard, on danks al mijne goede voornemens. Met goede voor nemens is de weg naar de hel op verre na niat zoo Overleden: Johannes de Pater, 1 jaar 9 maanden- Alkmaar 18 Octb. Aangev. Paarden f a 21 Koeien f 80 a 140, nucht Kalveren f a 267 Schapen f 16 a 26, Lammeren a 76 magere Varkens f8 a 24, J225 Biggen f 5.a 10. 21 Bokken en Geitenf5al0, Bokjes et, Boter per kop 0.80 a 0.85 ets. Purmerende 21kOctb. Kaas: aangevoerd 33 2stapels kleine f 32.50 7 stapels middelbare f 35.a Boter f 1.35 a 1.50 per kg. Eijeren Kip- f 5.00 a 6.Eenden f per 100 st. 408 Runderen, handel matig laag paarden; 128 vette Kalveren f ,60 a 0.80 per Kilo stug; 72 nuchtere dito f 10 a 26 per stuk, stug; 112 vette Varkens 38 a 48 ct per kilo, ving30 magere f 10 a f 20, 294 Biggen f 3 a f 6, 3042 Schapen vette lager; andero prijshoudend. HOORN, 18 Octb. 11 hectoL Tarwe f 13.—; 1 hl. Rogge f7.17 hl. Gerst f 6.18j hl. Haver, f 4.75; Mosterdzaad f 22.Karweizaad f 16.77 hl. Booneu: bruine f witte f Paarden f 8.—; 23 hh Erwton: valofl6.hl. groene f 17. hL graanwe f 21.hl. witte f alles per hcctl. 1516 KG. Kophotcr f 1.30 a 1.50 per KG. 1700 Kip-Eijeren f 4.75 a 5.25; Ecnd-Eijeron f 5.50 a 6.beidon por 100 stuks. 35 Paarden f 60 a 200; Kooijon f a 16 Kalveren f 11 a 26; 150 Schapon f 17 a 30; Lammeren f a {60 Varkens f 9 a 15; 4 Zeugen f 25 a 50; 390 Biggen f 4 a 8.400 Kippen f 0.60 a 2.—; Eenden f aalles por stuk. Jn^ezoiulcn, De redactie verecnigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Aan de redactie van de Schager Courant. Het onderstaand onschuldig stukje, waarvan de strekking u zeker niet onduidelijk zal zijn, werd, na uren in haar bezit te zijn geweest, door de redactie van de Alkniaarsche Courant aan mij teruggezonden, met de opmerking, dat vermits het, het gevoelen van een enkel par ticulier bevatte, naar hare ineeuing de opnaine daarvan, de N. H. Kaas weinig kon verheffen. Ik neem daarom de vrijheid U daarvoor de opname in uw geacht blad te verzoeken. Het luidt: Geachte Heer Redacteur! Daar er zoo dikwerf, zoowel binnen als bui tenlands, en helaas niet altijd ten onrechte, aanmerkingen worden gemaakt op de uitkomsten onzer Ilollandsche kaasbereiding, kan het mis schien nuttig zijn, dat eene welverdiende waar deering daaromtrent, van een totaal onpartijdige, ptibliek wordt gemaakt. Deelt U dat gevoelen met mij, wees dan zoo goed, voor het onder staand schrijven aan den heer Jan Groot te Tutjcnhorn gemeente Haringcarspcl, in uw geacht blad, een plaatsje in te runnen. Dat schrijven luidt: Waarde vriend Groot! De heden van U ontvangen kaasjes munten in alle opzichten zoodanig uit, dat ik cr dadelijk een cadeau heb gezonden, aan een fijnen lief hebher, een mijner vrienden, te Rotterdam. Tot mijn groot genoegen, zie ik juist uil het Nieuws van den Dag van heden, dat Ilolland sche kaas, ingezonden door den Heer Hasting dicht geplaveid als de werkkamer van een kunstenaar Gij hobt toch niet toovallig in de stad van mijn vader gehoord, gravin?* Albrecht's oog rustte, toon Leonhard deze vraag deed, somber eu dreigend op haar zij schudde daarom hef hoofd, torwijl zij hot golaat afkeerde en zeide^ toen, tot het vroegere gesprek terugkeerend „En in plaats van te werken, zijt gij op de jacht gegaan; er moet een geweldigo Nimrodsnatuur iu u liggen, dat mijn broeder geheel alleen voor u een jagermeester heeft moeten aanstellen!* „Gohoel alleen voor mij? Graaf Albrocht zoidemij dat hij altijd zulk een jager in zijne diénst heeft ge had ik ben volstrekt niet zoo egoïstisch, om zijnen tijd en zijne krachten geheel alleen voor mij in beslag te nemen, ofschoon ik mij,* voegde hij er lachend bij, „moet laten welgevallen, dat hij my op de jacht de meeste opmerkzaamheid schenkt, opdat ik niet in mijne onervarenheid een of ander onheil sticht en dieren vermoord, die voor den jager „onrein* zijn „Hoe kan men in bet algemeen dieren vermoorden?* viel Clotilde met pruilend opgetrokken lippen in en keerde zich om, om voor de heeren de juist binnen gebrachte thee te zetten. Toen zij gelegenheid had, om later met Leonhard te spreken, terwijl Albrecht de kamer had verlaten en graaf Wierich zich verdiept had in een van zijne liovi lingsboeken, een handel te zamen gebonden oude profetiën het was zijne geliefkoosde studie, zich bezig te houden met de gruwelen, die eenmaal over

Schager Courant | 1879 | | pagina 2