Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1879. 23ste Jaargang. Achtergebleven Gevonden i\o. 1235 Dit blad verschijnt twee maal per weokWoens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle 1'rijs per jaar 3.—. Franco 'per post f 36o. Afzonderlijke nammers J O.07I. Advertentiéi1 van een tot vijf regels f O 73; ieder regel meer f o. i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar vollosheil tonder deagd te dingen 0>r\ Is arbeid aan een rots te biên. f %D\IJ lickcndmakingen. op de markt te Scbagen, den löëOctober 1879 een WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. een WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie van IScbagen. ZELFMOOKD. Naar aanleiding van bet treurig geval van bet echtpaar Ivorteweg te Groningen, hebben ver scheidene dagbladen van clericale kleur opstellen geleverd, waarin zij deze daad als een vrucht van de lil»eralistisclie leer vooistellen. Wat waren zij, toeu zij zulks deden, oppervlakkig in hunne beschouwing. Toen in 1873 door een zamenloop van om standigheden de zelfmoorden in Frankrijk zich en die lieflijken in bun leven, zijn ook m liun dood niet gescheiden. liet wordt dus hier in een zeker opzigt als lofwaardig voorgesteld, dat Saul door een zelfmoord het zelfde pad met zijn geliefden zoon opging. Ueeft de bijbel regtstreeks den zelfmoord niet veroordeeld, geene heidensche wijsbegeerte heeft hem ook aanbevolen. Het is zoo, verscheiden heidensche wijsgeeren hebben om matige redenen zich zelveu tekort gedaan, maar het blijft nog altijd de vraag, of zulk een dood door of ondanks hunne levensbeschouwing werd volbragt. Rousseau schreef eenige jaren voor zijn dood een overschoenen brief aan een jongeling, die hem over het al of niet geoorloofde van den zelfmoord had geraadpleegd, waarin hij zulk een daad ten sterkste afkeurde en toch maakte ook hij, toen het leven hem te zwaar viel er een einde aan. Bij ons ligt de gemoedelijke Barlaeus onder verdenking, dat hij de handen aan zich zeiyen geslagen heeft en toch als men zjjn schoone brieven aan Constantiju Huijgbeus leest, dan is het uiets dan stille berusting in Gods heiligen en altijd goeden wil, die al ziju woorden ademt. Onno Zwier van Haaren heeft ons een schoon vermenigvuldigden, grepen de duitsche couranten dit aan 0111 het aanteduiden als een bewijs van gedicht, tt'ie (terven wil is altijd vrij, nagelaten toestandhoe be Frankrijks gedepraveerden schaamd moesten zij kijken, toen een jaar later die zelfde bladen ons moesten mededeelen, dat bet getal zelfmoorden in Duitschland nog sterker was vermeerderd. Een zelfde geval zoude zich ook hier kunnen herhalen. Een persoon van clericale rigting zoude in een vlaag van dweep zucht (gelijk reeds ontelbare keeren is geschied) zich van bet leven kunnen beroovenen wat zouden onze clericale dagbladen dan wel zeggen? Want ook de zelfmoord uit godsdienstige dweep zucht is geen zeldzaam verschijnsel. In 1820 liet wiens noodzakelijke cpusequentie bet denkbeeld iu zich sluit, dat wij in een vrijwillige dood onze zekere toevlugt in den uitersten nood vinden en toch bij was eens in de rampzalige gelegenheid geweest om dooreen vrijwillige opofle- ring van zijn leven eigeu eer en die zijner dochter te redden, en zie toen bleef hij leven en toekende een stuk, waardoor ziju naam voor eeuwig werd gebrandmerkt, daarentegen beroofde zijn broeder Willem van Llaaien, die in zijn mcnschcideven berusting in Gods wil had gepredikt, zich op eeu stuitende wijze van zijn leveu, alleen met in Zwitserland zich een meisje door bare ouders het oogmerk om zich uit liuaiiciëele moeijelijk- en broeders aan bet kruis nagelen en doodbloeden lieden te redden- Zoo inconsiquent handelt de iu bet vaste geloof, dat zij even als Christus ten meoscb vaak. Zelfmoord is dus iu bijna alle derde dage uit bet graf zoude verrijzen, in Oostenrijk herbaalde in 1840 zich zulk een tooneel. De godsdienstige dweepzucht kan dus even zoo goed als de geavanceerde begrippen, den zelfmoord voortbrengen. Ja! Wat sterker js, de U. C. kerk heeft menigen asceet, die door wil" lekeurig zich zelf opgelegde kastijdingen en mar telingen, zijn leven verkortte, tot eenen heilige verklaard. Was de zelfverminking van Origenes gevallen eeue inconsequente handeling. Bijna altijd was hij de vrucht van de eene of andere dweeperfj, die het zenuwstelsel in den war had gebragt. Dat voelde Bilderdijk toen hij in 1810 den roerenden brief schreef, welke na zijn dood door zijn vrieuden werd geopend. Ook Bilderdijk broedde over het denkbeeld van zelfmoord, indien bij er ooit toekwam, dan riep bij bij voorbaat het vergevende oordeel ook geen halve zelfmoord? De B. C- kerk mag dus der nakomelingen daarvoor in. Zelfmoord moet geen strenge veroordeelaarster van den zelfmoord dus alleen als de vrucht vau eene kortstondige zijn. Ook de protestant kan noch in zijn bijbel noch in zijn cathecliisin us eene uitspraak vinden die den zelfmoord regtstreeks veroordeeld. In den bijbel vindt men drie merkwaardige gevallen van zelfmoord opgeteekend, van Saul, van Achri- tophel en van Judas, en bij geen dezer wordt een woord van veroordeeling gesproken. Integendeel. Saul overwonnen door de Phili- Stijnen, maakt willekeurig eeu einde aan leven, eu wat doel nu David, volgens de schriften, een inan naar Gods harte? hij wijdt aan dien dood een overheerlijk lied, een der schoonsten, dat de tijd bewaard heeft. In dat lied luidt het onder anderen, Saul en Jonathan die beminden zinsverbijstering worden beschouwd, als zooda nig verdient bij al ons mededoogen. Gemengde berichten. Te Zwaluwe hebben een zestigtal pachters van domeinen van Z. K. H prins Frederik wegens de op den landbouw zoozeer drukkende zlJn tijdsomstandigheden zich tot Z. K. H. gewend met de bede: dat de met dit jaar ingaaude verbooging van pachten mocht worden te niet gedaan. De cantine van de Marionierskazerne te Amsterdam was Zondag avond bet tooneel van een daar ongewone daad van drift. Twee mari niers kregen onder liet biljartspelen twist, niet dit gevolg dat de een den ander een gevaarlijke snede met een mes toebracht. Door een slager te Oud Beijerland wordt thans best rundvleesch zonder heen verkocht tegen 35 cent en rundvleesch met been 3o cent per half kilogram. Jl. Maandag is door den controleur der rijksbelastingen te Venlo eene belangrijke aan haling gedaan, belangrijk niet zoozeer om de hoeveelheid van het aangehaalde dan wel om den persoon, op wien de bekeuring heeft plaats gehad. Het gold namelijk den burgemeester van bet naburige Tegelen, den beer Houba, in wiens woning men eene boeveelheid van 3a liter ge distilleerd vond, verborgen in een brondtrog. Op den zelfden zolder, waar het gedistilleerd gevonden is, zijn ook nog 2 blikken harnassen ontdekt, uitsluitend bestemd tot liet smokkelen van gedistilleerd. Er is natuurlijk procesverbaal Opgemaakt. Genoemde burgemeester is meer malen wegens fraude bekeurd geworden. Naar men verneemt heeft bij reeds voor zijn burge meestersambt bedankt. De Werkmansbode, orgaan van het Al gemeen Nederlandsch Werklieden verbond, deelt iu baar nouimer \an heden mede dat het blad zal moeten ophouden te verschijnen, indien niet buitengewone middelen dit verhoeden. De finan- ciocle krachten van het blad zijn niet voldoende Otn bet in stand te houden. De redactie doet echter nog een laatst beroep op do werklieden en op alle anderen die in bet bestaan van een werklieden orgaan belang stellen, otn den val van baar blad te voorkomen. M en meldt uit Antwerpen dd. 24 0ctober: Gisteren avond tusschcn io en 11 uur beeft op de spoorweglijn BrusselAntwerpen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een goederen trein is iu de nabijheid van Mecbelengederailleerd en belemmerde den weg, toen de sneltrein van Brussel naar Antwerpen in volle vaart kwatn aanstoomen. Een vreeselijke botsing volgde, waarbij, naar men zegt, verscheidene personen gedood werden- De passagiers in den sneltrein, die aldaar 11 ure moest aankomen, zijn lieden ten drie ure gearriveerd met een trein, die in allerijl van daar naar de plaats des onheil* gezonden was. Nadere bijzonderheded zijn op dit oogenblik nog niet bekend; alleen weet men dat de verbinding langs den spoorweg nog niet hersteld is. Volgens een later bericht is het spoorweg ongeluk bij bet dorp Neckersdoel voorgevallen een halve mijl van Mecbelen, en dat 9 passagiers gewond zijn en 2 personen gedood, namelijk do machinist en een ander geemployeerde. Vrouw G. te Dordrecht is Maandag beval- leu van een meisje, dat aan bandon en voeten zes vingers beeft en in het mondje een volledig stel tandjes. Te Brighton is de bekende wedder Davies plotseling overleden. Nadat hij eenigen tijd den kost had verdiend als meubelmaker, richtte bij een agentschap voor weddenschappen op, die toen nog niet door de wet verboden waren, en maakte daarmee goede zaken. Eens ontving bij na een overwinning bij de Derbij wedrennen, 1.500.000 fr. De zonderlinge man moet weddenschappen van 750.000 fr. tegen 26.000 fr. hebben aangegaan* In eeu weddenschap verloor hij 1675.000 fr. in twee andere won bij 2.5oo.ooo fr. Maar toen hij een eind moest maken aan zijn spelen, bleef bem nog maar weinig over van de millioenen, die hij eens in banden had. De heer Oscar Carré heeft zijn te Munster aangegane weddingschap met een officier op glansrijke wijze gewonnen, hij beeft iu 12 dagen

Schager Courant | 1879 | | pagina 1