H. J. VONK W. MERTZ. De erfgenaam van Honiegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Aclvcrtentien. Ondertrouwd Coster ©n van Leeuwen, M ark tber ich t ©n HODTSKOLEN-BRIQUBTTE9 Engelsche en Duitseke Steenkolen Schagen. Hoogzrjde BESTE AARDAPPELEN a f 5.00 per mud en f 0.35 per 5 kop. w. MERTZ. liet vospaard Zaila van bedoelden officier in de ïiooge school zoo gedresseerd, dat het dier ver leden Zondag, bij een publieke voorstelling, zeer net op de muziekmaat danste, de knieën boog. verschillende stoelen omverwierp en weder over eind plaatste en weder over barrières en op korte afstanden van elkaar geplaatste stoelen liep en sprong. Er kwam na deze overwinning geen einde aan de bijvalsteekeneniedereen wenschte den directeur geluk met dezen triomf. Bjj de jl. Dingsdag gehouden harddraverij met paard en chais te Alkmaar, is de prijs 25 gouden Willems, behaald door de bruine merrie Susanna, van C. 1'aarlberg te Zijpe, de premie IO gouden Willems, door de bruine merrie Johannavan J. Koopman te Nieuwe Nicdorp. Op het raadhuis van een stadje in Ilanover kwam eon paar dat in den echt wenschte te worden verbonden. De noodige papieren waren overgelegd, de beide wettige getuigen tegenwoor dig; alles was in de beste orde, en de ambtenaar begon het formulier in te vullen. Hij wendde zich tot den bruigom en vroeg: «Zijtgij Hendrik Schultze? Deze antwoordde bevestigend. Maar toen hij de bruid vroeg of zij Anna Muller was, kwam het uit, dat zij niet Anna, maar Dorette Muller heette, en als zuster van de bruid in haar plaats was meegegaan. «Wij hebben morgen bruiloft bij ons aan huis, mijnheer, en mijn zuster bad nog zooveel te doen dat zij zelve niet komen kan. Daarom ben ik maar meegekomen om de zaak op het stadhuis voor haar in orde te maken. Een dftitsche schoone, die zich op haar geboorte akte een half dozijntje jaren jonger had gemaakt, om haar aanstaanden echtgenoot te verrassen, werd door de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte. In hooger beroep werd zij echter vrijgesproken onder verklaring »Dat de beschuldigde niet met het inzicht gehandeld had om een onwettig feit daartestellen. »En dat zij, door zich op hare geboorte akte zes jaar te verjongen, alleen gehandeld had uit vrouwelijke ijdelheid.» Op den 22 October 1.1. dreigde te Krom menie een ernstig gevaar. Van den dijk van j den Polder het Woud aan liet einde der Nauar- i nasche Vaart is een gedeelte der kruin afge i schoven, zoodat er gegronde vrees bestond, dat de dijk voor het hooge water zoude moeten bezwijken. Door doeltreffende maatregelen is echter nog in tijds eene ramp verhoed, die aan den Polder het Woud en Krommenie eene onberekenbare schade zonde hebben veroorzaakt. Op de stoomboot tusschen Maastricht en Luik bezat een conducteur een musch, die mak was en de vrijheid genoot van in de kajuit te mogen rondvliegen. Dezer dagen nu was de musch, door 't een of ander verschrikt, van de boot in een nabijslaanden boom gevlogen, terwijl de boot intusschen doorstoomde. Toen men echter 's anderendaags terzelfde plaatse kwam, hoorden de bootslieden het muscbje in 't gebladert tijlpen. De boot stopte en het vogeltje, door het gefluit zijns ouden meesters gelokt, haastte zich aan die roepstem gehoor te geven en tot zijn vorige drijvende woning terug te keeren. Unnoodig te zeggen, dat 't daar, gelijk een verloren zoon, met blijdschap werd ontvangen. Zondagavond omstreeks halfhegen uur1 werden te Rotterdam twee mannen door een rukwind tegenover den Grooten Schouwburg opgenomen en in den Coolwinkel geworpen. Spoedig was een massa volk ter plaatse, en werden de heide personen gelukkig gered. I-XXXIV. ,0 neen, neen, neen!" riep zij halfluide en ver schrikt, Lcoiihard bij den bovenarm grijf.ccd, „ga niet aren nu niet, neen nu nog niet! Ik wil het niet hebben o, nu toch vooral niot! Beloof het mij! Niet waar, gij gaat niet weg, niot terstond?' Toen drukte zij haren zakdoek voor dc cogen en vluchtte weg, alsof een en ander spooksel haar nit het vertrcl: zweepte; zij had dc kamer verlaten, vóór nog Leonhard goed tot bezinning was gokomen over hare woorden. Zwjjgeud zat: hij haar langen tijd na. Toen kruiste hij langzaam de armen op do borst. „Zij heeft gelijk,' zeide bij bleek en met bevende lippen bij zich zei ven. „Gij meet beengaan. gij badt reeds lang moeten heengaan. "Want eigenlijk speelt gij hier niet alleen de rol van een muziekonderwijzer maar daarenboven ook die van eeu schurk! Zij heeft gcljjk. Ik moet heengaan!' Van een schurk! Het was een hard woord en Leonhard was er ver van daan, toen bij het uitsprak, cm er de waarheid van te gevoelen; hij zeide het ook slechts bij zich zelvcn, in de gedachte, dat de wereld het zeggen zou, wanneer bij langer toefde en zich niet losrukte uit de verhouding, die toch slechts eindigen kon in eene catastrofe, die zoowel voor hem als voor Clotilde even noodlottig moest zijn. Hij moest gaan. Mccht hij zieh als de gelijke gevoelen van wien hij wilde, met zijne trouwe waar- Betrekkelijk zeer weinig lieden verstaan de kunst om op doelmatige wijze een paard zijn dekkleed om te hangen. Gewoonlijk wordt het over den rng van het dier gelegd, zoodat het afhangt langs de ribben en soms over den staart, juist die lichaamsdeelen ongedekt latende die 't meest benadeeld worden door ruw weder of strenge koude. Het is voornamelijk de borst van hel paard, die, wijl ze dc longen bevat, meer behoefte beeft aan beschutting dan de rug de zijden. Ook wij, mcuschen, bedekken instinctmatig borst, bals, nek en en immers schouders tegen dc koude, want zoodra die eelen voldoende verwend zijn, kan 't teere deelcn voldoende verwend zgr overige van 'l lichaam veel meer koude ver- i dragen, zonder daar schadelijke gevolgen van te ondervinden dan ingeval de longen niet behoor- lijk worden warm gehouden, 't Zelfde nu geldt omtrent liet paard, zijn wollen kleed moet den nek en de scnoften omsluiten en over de borst dubbel worden aangelegd, precies zooals elk die een overjas bezit, dien op de horst dichtknoopt wanneer hij storm of felle vorst moet trot- j seeren. Vele voerlieden in Engeland hechten een dikken wollen lap of kraag van achteren rond het lichaam van hunne paarden, en laten die bedekking tot over de borst afhangen; deze handelwijze is exclent. Eene dergelijke verwar ming zal het paard vrij wat nuttiger zijn dan de deken die hem gewoonlijk vrij achteloos over den rug wordt geworpen, zooals hier te lande meestal geschiedt. Het paard is een teer dier, dat vele voorzor-- gen vereischt en zeer licht koude vat, en de gevolgen van gevatte koude openbaren zich ook hij 't paard in ongesteldheid der ademha- lingswerktuigen en bovendien in stramheid der hecnen. Zoodra het onder 't werken en dus in meerdere of mindere mate bezweet zijnde, stil staat, ook zelfs maar enkele oogenblikken, zal het den nadeeligen invloed eener gestrenge temperatuur niet ontgaan, èn tengevolge daarvan is het oud dat is onbruikbaar voor zijn tijd. Door het paard zorgvuldig te beschutten tegen het vatten van koude, bevoordeeld men zijn beurs al/.oo in de eerste plaats. Te Venloo heeft Donderdag (vorige week) een treurig ongeval plaats gehad. De maré chaussee Post was des namiddags uitgegaan om zijn paard af te rijden, toen het dier, op den weg van Venloo naar Kaldenkirchen gekomen, voor een naderenden trein schrikte en op hol ging, met het ongelukkig gevolg, dat genoemde maréchaussee van het paard viel en met het hoofd tegen een boom terecht kwam. Hij werd spoedig daarna overgebracht naar de garnizoens- infirmcrie te Venloo en geneeskundig behandeld doch het heeft niet meer kunnen helpen, want ongeveer twee uren later was hij overleden. Uiterlijk was slechts eene kleine opzwelling aan het hoofd waar te nemen, zoodat erge inwen dige kneuzingen voor de oorzaak van zijn dood moeten gehouden worden. Maandag werd het lijk van den ongelukkige met militaire eer ter aarde besteld. f 10 a f 20, 256 Biggen f 3 a f5, 1931 Schapen vette lager; andere prijshoudend. HOORN, 25 Octb. 6 bectol. Tarwe f 12.—; hl. Rogge f 55 hl. Gerst f 6.50; 46 hl. Haver, f5.°—Mosterdzaad f21.25; Karweizaad f 16.50; 70 hl. Boonen bruine f 18.witte f Paarden f 8.—; 44 hL Erwten: vale f 16.50; hl. groene f 20. hL gr.iauwc f 24.hl. witte f 16.alles per heet!. 1115 KG. Kopbotcr f 1.40 a 1.55 per K.G 900 Kip-Eijoron f 5.— a 5.50; Eend-Eijcren f n beiden per 100 stuks. 45 Paarden f 50 a 200; Koeijon f a 12 Kalveren f 15 a 23; 230 Schapen f 18 a 30; Lammeren f a 70 Varkens f9 a 16; 4 I Zeugen f 30 a 50; 420 Biggen 14a 7.50; 300 Kippen f 0.50 a 2.25; Eenden f a alles per stuk. Ingeschreven van 24 lot en met 27 Oct. 1879. Geboren: Antje, dochter van Simon Menrs en Maria de Boer; Heintje, dochter van Johan nes de Wilde en lliemada Hertz; Martha Maria, dochter van Willem Schouten en Antonia Praat. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Antonie van der Linden, |.m. 28 jaren te Zijpe, en Hcnrica Gielens, j.d 18 jaren. OvcrledtnGeene. G. VADER van Schagen en N. STENDERS. Schagerbrug (Zijpe), 25 October 1879. 7179 VOORHEEN Alkmaar 25 Octb. Aangov. 5 Paarden f 70 a 110 30 Koeien f 70 a 120, 14 nuclit Kalveren f 12 a 30 233 Schapen f 10 a 24, Lammeren a 45 magere Varkens f10 a 24,242 Biggen f 5.a8. 8 Bokkon en Geiten f5 a 10, Bokjes et., Boter por kop 0.85J a 0.92 ets. Purmtrende28 Octb. Kaas: aangevoerd 302 stapols kleine f 33.50 9 stapels middelbare f 38.50 a Boter t 1.35 a 1.50 per kg. Eijeren Kip- f 5.50 a 6 50; Eenden f per 100 st. 462 Runderen, handel matig laag pnarden; 124 vetto Kalveren f ,60 a 0.80 por Kilo stug; 85 nuchtere dito f 10 a 24 per stuk, stug; 103 vetto Varkens 38 a 48 ct per pond, vlug12 magoro heid en zijn diep gevoel voor Clotilde, met al do reine idealiteit van zjjn karakter zooals de woreld nu conmaal was en zoo als dio znlke dingen beschouwde, bleef hem niets anders over te doen, bleef hem ook voor zijn eigen geweton gocno verontschuldiging over wanneer hij niet terstond vertrok. Zij zelve toch had het hem toegeroepen. Hij had hot reeds zoover laten komen, dat zij zelve het hem luid moeten toeroepen! Toen had zij het hem weder verboden. Ja, dat was het geval, in don storm van haren hartstocht, die zeker op nieuw en te hov.gor losbreken zou, als hij haar zijn bosluit aankondigde. Het zou daarom "eler zijn, wanneer hij geen woord meer daarovor sprak, maar als een man handelde Morgen, in do vroegste vroegte, kon hij het huis verlaten, stil en ztmder bagage, even als hij gekomen was hij kon die immers nit dc nnastbijzijr.de stad laten halen hoe of dan graaf Wierich en hoe of Albrecht Bernswald zijn stap zouden beoordeelen hij was op het oogenblik niet in eone stemming, oni zich daarover te bekommeren Hij ging naar zijne kamar om in stilte zijne toe bereidselen te maken. Het was dien nacht reeds zeer laat en ware het zomer geweest, wellicht zou reeds dé eerste morgen schemering zijn aangebroken, voor gravin Clotilde uitgeput van overspanning de oogen sloot en in een onrustige, door droomen gekwelde sluimering viel. Hoe lang d» geduurd had, wist zij niet, toen z.j plotseling weder ontwaakte. Dit ontwaken werd ver oorzaakt door een heftig geblaf van haren grooten Per wagon van 10000 KG. tegen fabrieksprijs. 3ooo stuks J 19. 1000 6 5o 1000 afgehaald uit het pakhuis,, 6.a5 DUITSCH FABRIKAAT, per 100 stuks 3.75 7180 per stuk Ó.'o4 INLANDSCH FABRIKAAT, Stoofbriquetten per 100 stuks i-a5 Strijkbriquetten 100 2.5o Strijkijzers, voor het gebruik van briquetten 3.25 Bruinkolen-briquet-rooster, 20 tot 4° cents. En verder alle soorten van De ondergeteekende verwittigt het geachte publiek van SCHAGEN en OMSTREKEN, dat bij hem verkrijgbaar zijn 7170" hond, dio gewoonlijk zijn leger henedon in de vestibule bij de voordeur had, maar thans, te oordcclen naar de richting, vanwaar het door do ruimten klinkond geblaf kwam, zieh boven op don gang móest bevin- don, aan ivolks einde de kamer van Loon hard was gelegen. Clotildo ging plotseling recht overeind in haar bed zitten, om te luisteren cone poos bleef alles stil toen liet Sultan plotseling eendofgoliuil hooren, eeu langgerekte weeklacht, schrikbarend huiveringwekkend, weerklonk door do gangen van het oude huis, waarbij do doodelijke stilte vim den nacht dio tooneu nog versterkte. Sultan was een ernstig en fier dier, goedhartig en kalm, zoolang niet do indringendheid van vreemde menschen zijn gevoel van eigenwaarde belcedigde en men meende, met hem, als met een gemeenen hond van plebejisch ras te knnnon gekheid maken Kleinigheden, die dagelijks voorvielen, stoorden hom niet er moest dus eeno bj]zondere reden zijn, die hom dezo diep weemoedige uiting van zijn gevoel te midden van do stilte des nachts ontlokte. Clotildo gevoelde, in hare 'opgewon denheid en hare bezorgdheid voor Loonbaro, haar hart stormachtig bonzen, toen zij terstond oaarna mgende eene deur zachtjes te hooren openen en eene stem te vernemen, die den hond riep Wat kon dat blaffon beteekenen, dat op dit oogen blik nog eens en luider zich herhaalde i Misschion was het niets anders dan een ongewoon gedruisch, veroorzaakt door een of ander dier, dat op nachtelij ken roof uitging, b.v. eon marter of wezol, het oen of ander dat zijn waaksche natuur had in beweging gebracht toch dreef bet gravin Clotilde van haro

Schager Courant | 1879 | | pagina 2