6 iOflIBga. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1879. 23ste Jaargang. Ao. 1237 Bekendmakingen. Achtergebleven Gevonden HET HUWELIJK. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week. Woens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiea in het eersttii tkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs por jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.07$. Advertentien van een tot vijf regels o 7ieder regel meer o.i5. Groote L-tteis naar plaatsruimte. Naar volksheil vonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bica. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. op de markt te Schagen, den ifieOctober 1879 een WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. tijd opzegbaren vorin gelukkig werken kan. Wie met de levensgeschiedenis van Göthe bekend is en de lijdensgeschiedenis kent zijner liefde, haalt toch onwillekeurig iet wat deu ueus op, over de onbescheiden vrijpostigheid, waarmede deze héros aan kamerbioemen ruikt eu twijfelt aan de fijngevoeligheid van den man, die de vrouwelijke bekoorlijkheid, waar hij ze vond, als een voor hem toegericht lekkernijtje he schouwde. Het is dan ook niet zonder leedver maak wanneer wij dezen gunsteling der Goden leidelijk een heel gewoon, erg ouversiandig en Burgemeester en Wethouders der gemeente tamelijk ongelukkig huwelijk zien sluiten, daai toe Schagen; gedwongen door ecne kleingeestige, zelfzuchtige Gelet hebbende op art. 264 de Wet van 29 1 vrees, ontdaan van alle poësie of lieflijkheid. Junij 18,11 (Staatsblad no. 8j), Met is niet zonder een gevoel van walging dat Brengen ter openbare kennis, dat het door j V hen voorloopig vastgestelde suppletoir kohier WÜ dezen man op ruim 60 jarigen leeltijd zijn van deu lloofdelijken Omslag en dat voor de verliefde buien zien omdragen en om jonge een WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent zij n te bekomen Seliagen. ter gemeente secretarie van belasting op de honden voor het ioopende dienst jaar, gedurende veertien dagen, eu wel van Dingsdag den jen tot ea met Maandag den 17 Novoinber a. s., ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En ral deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, deu 4 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornd. G. LANGËNBERG. De Secretaris, DENIJS. meisjes zien heenspriugeu als een ellendig ana chronisme. Toch vinden wij hier de daad ver bonden aan het woord en doelen wij het ons door Göthe medegedeelde oordeel van Napoleon waar deze na zijn onderhoud inet don duitschen dichter verklaardé; het is een man! Het losser maken van den band des huwelijks, een onderwerp in sommige kringen aan de orde, wordt ook door jongelieden niet zeldzaam bespro ken. Yaak hebben wij het vermoeden bij ons voelen rijzen, wanneer wij een gesprek over dit onderwerp bijwoonden, dat het bij de redeneerders haperde aan een juiste voorstelling vau het losse of vaste van den huwelijksband naar onze bur gerlijke wet. Inderdaad is de wettelijke baud tamelijk lq-. Werkelijk heeft onze wetgever toegegeven aau Tot de maatschappelijke verbeteringen, waar van den heer van Houten wel niet het vaderschap toekomt, maar die door woord en geschrift door hein worden aangepredikt, behoort ook het losser maken van den huwelijksband. Wy zeggen den aandraag om het huwelyk als het ware aangepredikt door woord en geschrift, want hij met onderling goedviuden te kunnen ontbinden, dezen wijsgeer moet scherp onderscheiden worden Wij zullen hem niet veroordeelen, want wij tusscheu woord en daad. Groote voorstander toch geven liet toe, de band kan voor sommigen van bet twee kinderen stelsel mag de lieer van ouboudbaar zijn eii voor hen,die erkennen moeten llouten zich verheugen in eene gelukkige uit- dat hun de band onhoudbaar is, is ontbinding breiding van zijn huisgezin en bet zal toch wel de noodige uitkomst. niet opgaan bij het aanprediken van eene leer, I Maar, mogen wy verder gaau Mogen wy de uitzondering voor zich zeil te nemen, inzon- aan bet huwelijk bet karakter toekennen derlieid indien de maatschappelijke omstandig heden van deu leeraar volstrekt niet tot zulk eene uitzondering aauleiding geven daar deze, zijn wij wel onderricht, hem plaatsen in deu gelukkigen middenstand* Zoo weten wij ook niet beter of de beer vaa Houten zou de laatste zyn, waar het er op aan kwam zijne theorie betrek kelijk bet huwelijk toe te passen en verheugt bij zich in een hoogst gelukkig inaar alledaagse!) huwelijk. Verstandiger zeker dan menig andere wijze, die zich tot het eerste slachtoffer maakt van zijn stelsel! Waar wij bijv. een Göthe in de praktijk de eigen theorie zien opvolgen, welk eene treurige afwijking wordt er dan van een hoogst beschaafd, wij zouden met van Alpben baast willen zeggen, van een tot geluk geschapen man! In de Waldverwaiidt Schaften (een roman van Göthe ons eens aangeprezen door een onzer geinoedelijkste en geleersle landgenooten als een juweel van hel eerste water) ontwikkelt Göthe, of laat bij ontwikkelen eene theorie over het huwelijk, volgens welke het alleen in een op van eene opzegbare verhindtenis? Zal men bet vooruitgang kunnen noemen aan wispelturigheid kleingeestigheidkleinmoedigheid (de redactie onzer wetgeving op te drageu, waar het den grondslag geldt van huiselyk eu maatschappelijk leven? De bespreking van eene dergelijke vraag is, in het bestek als dat, waartoe wij gedwongen zijn, moeyelijk, maar toeh roeenden wij ons geroepen een erustig woord over haar te moeten mede spreken. Men wil, als ik het wel versta, een losser band om de vele ongelukkige huwelijken. Is er eene zaak bekend, die enkel goed oplevert? Zal men aan hel huwelijk zijn wezen ontnemen, omdat het hier en daar een paar levens bedorven heeft? Zal men omdat liet maatschappelijk leven in zijn talrijke afdwalingen ook onze huiskamers is binnen gedrongen eu man en vrouw en hél deren voor elkander op den achtergrond dringt, het huwelijk afschaffen? zal men vergeteu, dat zelfoefening en zelfheheersching den inensch maakt en het pad baant des geluks om de kin derlijke stelling aan te hangen, dat een luim gaat hoven plicht? of wordt aan het huwelijk niet zijn wezen ontnomen, waar het voor een tijd wordt gesloten, waar het afhangt van eene voorwaarde, waar de willekeur van de verbondene niet uitgesloten is? Tot liet wezen des huwelijks toch behoort overgave van persoon, van fortuin, van familie, van lot. Waar dit niet geschiedt, is geen huwelyk. Het huwelyk geldt voor allo omstandigheden, vooralle wisselingen des levens, voor rijkdom en armoede, vreugde eu sinurt> leven en dood. Waar men vreest, men irede terug, maar waar men het woord gegeven heeft ook zoo de wet het toeliet, mannentrouw en mannendeugd hebben «maar één woord. Alen werpt mij tegen, dat dit alles zoo blij ven zal, ook wanneer de band niet langer wettelijk bestaat. Wy twijfelen er niet aan. Maar mag de wet staan beneden den werkelijken toestand? Is hel een geoorloofde eisch dat het huwelijk nog lager zinke in zijn wettelijke heteekenis, dan bet reeds deed? Doch vergeten wij niet, indien het drijven der nieuwigheidszoekers eenige bêteekeuis heeft, dan is de aanval tegen de onhindhaarheid des huwelijks niet zoo onschuldig als hij zich voor doet. Dan wordt deze niet alleen geeischt om haar niet te gebruiken, inaar oin haar toe to passen. Dan is hetgeen men verlangt slechts eeu ander woord voor de opheffing van het huwelijk. Dan wordt de uitspraak verlangd dat wat wij heilig, onaantastbaar, onmisbaar rekenden een vooroordeel was; dat de maatschappij opgebouwd uit het huwelijk eeu onzinöigen oorsprong heeft; dat wij ten onrcchtte hebben geloofd aan deu zegen van huiselijkheid en liefde. Het is hier niet de vraag van meer of min; het is eene beschuldiging, het is eene bespotting van het huwelijk; men verlangt onder den naam van vrijheid liet recht van ontuchthandeloosheid en verdierlijking. SGIIAGEN 4 November 1879. - Den 3o Oct. 1879 promoveerde aan de lioogeschool te Leiden tot doctor in de Rechts wetenschap onze plaatsgenoot de lieer II. Boo- nacker. In de op lieden gehouden vergadering vau den raad dezer gemeente, werd in de eerste plaats mcdcdeeliiig gedaan A. Van eene Missive van heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie, waarhij goedge keurd werd teruggezonden het raadsbesluit dat de gemeente verdedigeud zal optreden iu de pro- cedureu haar aangedaan door den aannemer der straatwerken P. Ootes. Aangenomen voor kennisgeving. B. S'an heeren regenten van het gerefor meerde weeshuis alhier, waarhij deze. op eeu schrijven dezerzijds, antwoorden, dat zij, iu de kosten der demping van de sloot, tusschen het erf van des docterswoning en den straatweg eu de rozenweide aan de Laan, en het verbreedeu der sloot achter de docterswoning. alléén willen bijdragen, de helft in de plaatsing van een erGcbeiding op die te dempen .sloot, en verder, ten behoeve van die demping, de grond welke van de rozenweide. zal worden afgestoken ter verbreeding der genoemde achter-Jool. Welk t voorstel met algemceuü stemmen werd ver-

Schager Courant | 1879 | | pagina 1