De erfgenaam van Hornegg. De aanvrage om subsidie voor de hard- ruaking van een weg in de Zuid Zijpe is door Gedeputeerde Staten van Noordholland algewe zen. Het voorstel tot wijziging van de reglementen van bestuur voor den polder Assendelfl, de vereeniging van polders en oningepolderde landen onder SchoorI en Petten en voor den polder Callantsoog zijn door hen aangenomen. Volgens een opgaaf van den secretaris van buitenlandsche zaken te Washington zijn in de Vereenigde Staten van 1860 tot 1870 voor drie milliarden dollars spiritualiën verbruikt; 3oo,COO menschen verloren het ft ven als slagtofTers van sterken drank; 100,000 kinderen werden in de armhuizen opgenomen; iSo.ooo personen kwamen door het misbruik van alcohol in de gevangenis of het armhuis; 2000 zelfmoorden werden daar door veroorzaakt; 20,000 weduwen en 100,000 wezen verloren door den drank hunnen verzorger terwijl de schade aan eigendommen door brand enz veroorzaakt door dronkenschap, op minstens 10 millioen dollars moet gesteld worden, De heer C. Roggenkamp, stoomtimmer- fabrikant te Appingedam, heeft 2 koeijen gekocht waarvan de eene woog 355 en de andere 341 halve kilo's. Deze beide beesten heeft hij laten slagten en het vleesch onder de werklieden verkocht tegen l3 en 16 cents per halve kilo. Ds. Hoog te Haarlem vraagt hulp voor een echtpaar, dat weldra zijn 70e huwelijksjaar hoopt in te gaan. Men meldt uit Rijssel: Als een hoogst zeldzame bijzonderheid kan gemeld worden, dat Woensdag in het nuburige dorp Enter een kind geboren is met twee hoofden, die ieder door een afzonderlijken hals aan het lichaam verbonden waren. Het kind leefde nog bij de geboorte, doch is eenige oogenblikken later overleden. Te Dussen heeft de klokluider der R. K. kerk alles in opschudding gehragt door te mid dernacht te luiden. iiy had het maanlicht voor de «lorgenschemering aangezien en gemeend dat het zes nur was, De Deensche kapitein Petersen heeft een reddingsmatras uitgevonden, van welke goeda verwachtingen gekoesterd worden. Zij is ver vaardigd van fijn geschaafde gewone kurk en voorzien van ëen riem met gesp Een vierde minuut is voldoende om ze om het lijf te be vestigen, wanneer gevaar ontstaat, en zij kan zeer goed nog 3 andere personen, die er zich aan vastklemmen boven water houden. Het is duidelijk, en dit is wel het grootste voordeel der uitvinding, dat de equipage deze zelfde matrassen moet hebben om op te slapen; op die wijze is een zeer doelmatig reddingsmiddel ten allen tijde hij de hand. De Deensche marine heeft ze dadelijk ingevoerd. Proeven te Breinen genomen, hebben aangetoond, dat de nieuwe toestel gemakkelijk vier personen boven water kan houden. Ook de Noordduitsche Llovd heeft er eenige in beproeving genomen. De prijs is ongeveer f 6. Te IVeenen had dezer dagen in de wo ning van den ambtenaar Titus Edler v. Rech- berger een treurig voorval plaats. Geruimen tijd was van Rechberger met zijn zwager, den fabrikant Adolph Rabatinop gespannen voet. Het gelukte eindelijk beiden te verzoenen en de verzoening zoa ten huize van den heer v, Rech- bergen feestelijk gevierd worden. Alle familie leden hadden aan de uitnoodiging van den I.XXXX. „En gij zult met ons gaan," fluisterde hij, „met ons naar vader?" „Ik zal met u gaan," antwoordde zij, hare tranon drogende.... „wanneer gij mij wilt hebben, wilt dulden in uwen kring Waarin ik dan ook in opgenomen zal worden?" sprak thans Elisabeth, die haar genaderd was en, zich over haar heen buigende, do handen als bemoe digend op hare schouders legde. Mevrouw Harri3 zag lot haar op en als werd zij plotseling door eene onbeschrijfelijke vreugde aange grepen, sprong zij op omhelsde Elisabeth en barstte op nieuw in een stroom van tranen uit. Toen Leonhard in de stad was aangekomen, snelde, hij zonder toeven naar het ziekbed van zijnen pleeg vader. Martin Korn was geschokt, bij bief den arm waarvan hem het gebruik was overgebleven, tot hem op, met een, als het ware smeekend gebaar en wierp toen het hoofd op den anderen kant, alsof hij zijnen blik niet durlde ontmoeten. „Vader," zeide Leonhard, terwijl hij zijne hand vatte en warm tusschen zijne eigene handen drukte, „gij moet niet boos op mij zijn, dat gij bier al dien tijd gelegen hebt, verlaten door nwen zoon God weet het, indien ik slechts in het minste kennis had gekregen van uwen toestand Martin Korn wendde het hoofd om, hij zag hem met groote, verwonderde oogen aan. „Ik boos op u zijn?" zeido hjj. „Ik op u?" „Hadt gij daartoe geen recht? Ik ben een ontrouw soldaat geweest, die, toen het er op aan kwam, niet op zijn post was." „Mijn God, Leonhard, gij weet alles, alles, en gij gastheer gevolg gegeven en ook de heer Rabatin was met zijne echtgenoote gekomenen op hartelijke wijze had nu de verzoening plaats Onmiddelijk voor den aanvang van het soupee verliet de heer Rabatin den salon, en ging in een zijvertrekwaar zich niemand anders bevond en 'f volgende oogenblik hoorde het in de beste stemming verkeerende gezelschap een zwakken knal, als van een schot. Men ijlde naar de zijkamer en vond den heer Rabatin in een plas bloed op den vloer uitgestrekt. Naast het lijk lag een zesloopsrevolverAdolph Rabatin had den loop tegen het rechteroor qejilaatsl en zoo zich een kogel door 't hoofd gejaagd. Zijne vrouw viel op 'f vernemen van 't ongeval, als van den donder getroffen, bewusteloos néér en slechts met veel moeite slaagde men er m, haar weder tot zichzelve te brengen. ITat den fabrikant tot den moord bewogen heeft, is niet bekend, 't IFas een vermogend man, zijne finantiën waren in den besten staat, zijn echt was gelukkig. In zijn fabriek had hij 200 werklieden. Hij was 38 jaren ouden kinderloos. In Opper Silezië wordt hittere ellende geleden ten gevolge van den buitengewoon slechten oogst. De aardappeloogst-bedraagt ge middeld 55 pet. minder dan in andere jaren en de oogst van graan en veldvruchten 80 tot 70 pet. minder. I11 sommige streken staat honger snood voorde deur. lJe regering heeft maatregelen genomen. Een varkensslager te Herlijn, die altoos had beweerd dat al het geschrijf over het gevaarlijke van trichinen louter versinsel was, besloot eindelijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslugt varken, hetwelk door de deskundigen werd verklaard met trichinen te zijn hesmet en daarom ook werd in beslag genomen, at hij op de veemarkt, ten aanschouwe van een aantal slagters en veekoopers, een stuk raauw spek op. Het duurde evenwel niet lang. of hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hield, en thans ligt hij in het ziekenhuis zoo gevaarlijk, dat het twijfelachtig is of hij er van zal opkomeo. De Minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op de aanvragen, welk door tusschen- komst van de militaire autoriteiten ingediend zijn ten behoeve van miliciens, die gedurende de wintermaanden in het genot van yerlof wenschen gesteld te worden. Het schijnt in 's Ministers bedoeling te liggen, dat alleen dan aan dergelijke verzoeken kan worden voldaan als de naaste betrekkingen zich daartoe hij request tot den Minister wenden, onder over legging van een bewijs, door den burgemeester der woonplaats gelegaliseerd, dat de tegenwoor- digheid van de bedoelde miliciens noodig is, 0111 in de behoefte van het gezin te helpen voorzien. Bij de waardeering van een hoerenhofstede onder Barneveld vorderde de ontvanger van de registratie te Nijkerk eene betaling van f 280. De door twee partijen benoemde deskundigen konden het niet eens worden, zoodat door de Rechtbank een geheel onzijdig deskundige werd benoemd. Thans behoeft slechts f 33 te worden bijbetaald en de kosten, die zeer aanzienlijk zijn. moeten gedragen worden door het rijk. De Burgemeester van Medemhlik telegra- pheerde heden aan dien van Texel, dat aldaar in ontredderden toestand een schuit, te Texel lehuishehoorende, is binnengesleept zonder volk. Waarschijnlijk dus zijn de opvarende verloren. spreekt zóó tot mij .Ik weet alles En gij, gij weet sedort lang alles. Maar heeft u dat ooit woerhouden, om voor mij te zorgen als eene moeder, ora u om mij te bokommeren eti bezorgd te mr.ken, dos nachts to blijven waken, toen ik ziek was. met dc oogen uwer liefde over al mijne gangen to naken; om u met mij te verheugen eu met mij tc lijden, wanneer zorgen mij drukten, wanneer ik mij beklaagde over krenkingen, verijdelde verwachtingen, teleurstellingen ?- „Maar ik ik „Wees kalm, vader! Wat gij hebt gedaan, daar omtrent beb ik geen recht u to oordeelen. Wanneer gij dat dacht, denkt gij ook, dat ik ontevreden bon met hetgeen ik door u beu geworden, en dat ik do overtuiging koester, een beter, deugdzamer, eerlijker nu-nsch te zullen geworden zijn, wanneer gjj anders had gehandeld. En gelooft gij, dat ik die overtuiging koesterdat ik reden heb om ontevreden te zijn met mijzelven, dat ik geloof in gelukkiger neen, niet in gelukkiger, maar in grootere, meer schitterende omstandigheden, een greoter meer beroemd man te zullen geworden ziin Waarachtig, gij knnt daarom trent gerust zijn. Wat er goed aan mij is uwe opvoeding heeft dat waarlijk niet bedorven en wanneer ik een sober leTen heb geleid, inwendig ben ik er des te rijker door geworden, naar ik hoop. Ik dank God, dat ik niet in zijden windsels en op zachte knssens ben opgegroeid." Martin Korn zag hem zwijgend aan, met onbe schrijfelijke blikken. Bij had zichtbaar moeite om die woorden tc verstaan, zich er mede te vereeni°en. Maar zijne oogen werden vochtig, toen hij eindelijk antwoordde „Leonhard vergeef mij, dat ik voortga u zoo tc notmen Leonhard, gij waart altijd het beste, het edelste, het reinste hart geworden, dat er op Men is te Texel zeer in spanning over den toestand der visschersvloot; sedert de telegram men van gisteren is nagenoeg niets van de vloot vernomen. -- Opnieuw is bij de veldartelerie, te Arnhem een paard lijdende aan kwaden droes onteigend en afgemaakt. Dinsdag ochtend vond men aan den Wa- terlandschen Zeedijk, bij de Rijper molens (gein. Ransdorp,) eene koe grazende, welke, naar aanvankelijk geineend werd, uit eene of andere weide, overgeloopen zou zijn. Thans blijkt echter, dat zij dezelfde is, die Maandag avond van de boot Pomona te water is geraakt. Het beest heeft alzoo zwemmende den Zeedijk be reikt, is langs de steenglooiing behouden aau land gekomen en meende, zonder een juist begrip van mijn en dijn, nu wel in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien. Te Valkenburg (Limburg) bestaat eene commissie, die zich ten doel stelt de burgerij goed en goedkoop vleesch te verschaffen. I)e keuring van het te slachten vee en de verkoop geschieden door of onder de leiding van eene suhcoinmissie. De zaak voldoet zeer. Te 's Hertogenbosch is een geagreeerd klerk ten kantore der directe belastingen in hechtenis genomen, wegens verduistering van nog al aanzienlijke sommen. Men moet reeds f jooo van het ontvreemde opgespoord hebben. Op de markt te Doesburg is een veekoopman uit Steenderen opgepakt, De man had een koe uit eene weidt gestolen en zich er mede naar de markt begeven om ze daar te verhoopen. Hoewel hij zich eenigzins vermomd hadwerd hij evenwel door andere handelaars spoedig erkend. Burgerlijke Stand der gemeente Schsgen Ingeschreven van 11 tot en met i3 Nov. 1879. Geboren: Petrus Martinus, zoon van Cornelis Borst en van Anna Maria Janse. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Geene. OverledenGeene. Openbare terechtzitting gehouden, door het Kantongerecht te Schagen op 13 November 1879 V eroordeeld: H. J. te Nieuwe Niedorp, B. B. te Wieringer- waard, J. N. te Noord Scbarwoude, Ij. li. te Oudcarspel, en A. K. te Alkmaar, wegens: het laten loopen van honden niet voorzien van een van ijzerdraad gevlochten muilkorf op den openbaren weg te Oudcarspel ieder tot eene geldboete van f3.subsidiair één dag gevan genisstraf. C. E. Gzn. te Oudcarspel, wegens: liet laten loopen van een hond niet voorzien van en van ijzerdraad gevlochten muilkorf op den openharen weg te Oudcarspel na veroordeeld te zijn voor dergelijke overtreding binnen het laatste jaar tot eene geldboete van t 6.subsidiair drie dagen gevangenisstraf. A. G. Azn. te Schagerbrug, gemeente Zijpe wegens openbare dronkenschap tot 2 geldboeieu ieder van f 6.subsidiair drie dagen gevange nisstraf voor elke boete. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invoiderbaar bij lijfsdwang. aarde klopt" „Laat ons daarover niet spreken," antwoordde Leonhard glimlachend, „laat ous buitendien in het geheel niet moer spreken over dit alles, tot ik gezien bob, wat ik kan doen om u in do eerste plaats weder gezond te doen woiden." „Maar moet ik u dan thans niet alles zeggen, ho© het gekomen is, hoe ik in staat was, gedurende zoo vele jaren „Gij moet wij niets zeggen, wat n aandoet en opwekt, vader. Ik denk, dat wij nog lang genoeg zullen leven, ora, wanneer wij alles bedaard en kalm in het gelaar kunnen zien, naar hartelust daarover to sprokon. 5 oor hodon is het mij geuoeg, wat gij mij geschreven hebt en dat mij door dokter Rilter is gebracht en ter hand gesteld liet was als kwam er bij deze woorden van Le onhard duidelijk een invloed ten goede over Martin Korn. Een drukkende last werd van zijn hart afgenomen maar hij had moeite om zich te vinden in dat gevoel van innerlijke vrijheid, nadat hij zoovele jaren gewend was geweest to leven onder dezen druk. Hij ademde uit volle borst en terwijl er tranen in zijne oogen schoten, zeide hij na eene lange poos: „Waart gij toch niet zoo goed, Leonhard, toch niet zoo goed?" „Waarom beklaagt gij u daarover?" vroeg Leonhard glimlachend. Martin Korn gaf geen antwoorden Leonhard drong niet aan op eene nadere verklaring van dezen wensch, om hem een beetje ondeugender en slechter te zien. ïjGij wilt zeggen," zeide hij glimlachend, „wanneer ik een rechte booswicht ware, zoudt gij u te eer geluk wenschen, mij zoo lang te hebben afgehouden van de middelen om dwaze streken uit to halen. Wie weet, misschien zal ik nog dwaasheden genoeg doen, om u later daaromtrent gemst te stellen." „Zult gij thans naar Hornegg gaan? vroeg Martin

Schager Courant | 1879 | | pagina 2